Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Μετά από Tracer 9GT?

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της Jiannis21
    Εγγραφή
    01/10/2021
    Μηνύματα
    56

    Μετά από Tracer 9GT?

    Καλησπέρα Ομάδα,

    κάτοχος εδώ και 2 χρόνια Tracer 9GT (16000χλμ) και νιωθω πως έφτασε η στιγμή για αλλαγή-αναβάθμιση. Ευχαριστημένος προφανώς από το συγκεκριμένο μηχανάκι, ωστόσο θα ήθελα να κάτι μεγαλύτερο σε κυβισμό και άλογα. Σκέφτομαι για KTM 1290 Super Adventure s 2023, ωστόσο έχω ακούσει διαφορά για την ΚΤΜ. Θα ήθελα να διαβάσω τις απόψεις σας και τις προτάσεις σας.

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.844
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Jiannis21 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα Ομάδα,

    κάτοχος εδώ και 2 χρόνια Tracer 9GT (16000χλμ) και νιωθω πως έφτασε η στιγμή για αλλαγή-αναβάθμιση. Ευχαριστημένος προφανώς από το συγκεκριμένο μηχανάκι, ωστόσο θα ήθελα να κάτι μεγαλύτερο σε κυβισμό και άλογα. Σκέφτομαι για KTM 1290 Super Adventure s 2023, ωστόσο έχω ακούσει διαφορά για την ΚΤΜ. Θα ήθελα να διαβάσω τις απόψεις σας και τις προτάσεις σας.

    Ευχαριστώ
    Το ΚΤΜ είναι τρομερό μηχανάκι.
    Δες και το νέο Suzuki GSXGX 1000ri. Έχει παρόμοιο στήσιμο με το XR το 1000, αλλά με κινητήρα GSXR 1000 με ότι αυτό συνεπάγεται.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.021
    το μονο αξιοπιστο κτμ. δεν ειναι και γιαπωνεζικο αλλα δεν εχει προβληματα. καλη επιλογη.

  4. #4
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    τουμπανο είναι, όμως γιατί χρήση? θέλεις πιο μεγάλο σε χώρους? για μεγάλα ταξίδια διπλός? γιατί η ισχύς του 9gt είναι μεγάλη ως ταξιδευτής gt..


    με την ευκαιρία προσωπικά αν ήθελα αλλαγή σε λίγο πιο διασκεδαστικό αλλά "πορτοκαλί" μηχανάκι" θα πήγαινα στο 890smt που είναι ταβλα! Και είναι κοντά στην κατηγορία με το tracer9
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot from 2024-03-16 09-25-11.jpg 
Προβολές:	233 
Μέγεθος:	60,9 KB 
ID:	451552
    you rise you fall you're down then you rise again

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    723
    Αν θες να παραμεινεις σε 17ρι τροχο μπροστα
    μπορεις να δεις και το 1290GT
    Αν εισαι τοσο ευχαριστημενος απο το τρεισερ
    θα μεινεις εκπληκτος απο εκεινο
    Απο αξιοπιστια ειναι σε παρα πολυ καλο επιπεδο
    Σιγουρα καποια στιγμη θα χαλασει το κατω τρομπακι του συμπλεκτη(βαζεις ενα oberon και ξενοιαζεις)

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    137
    Θα σου πρότεινα το XR αλλά όχι το χοντα … ισως να είμαι υποκειμενικός μέχρι τα μπουνια αλλά είναι ωραίο μηχανάκι και περπατάει αρκετα έξω!

  7. #7
    Νέο μέλος Το avatar του/της Jiannis21
    Εγγραφή
    01/10/2021
    Μηνύματα
    56
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ναι ναι σίγουρα θα το ήθελα και για ταξίδια. Δηλαδή σε αυτή την κατηγορία. Για αυτό δεν κοιτάω τα γυμνά.

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    299
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Jiannis21 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα Ομάδα,

    κάτοχος εδώ και 2 χρόνια Tracer 9GT (16000χλμ) και νιωθω πως έφτασε η στιγμή για αλλαγή-αναβάθμιση. Ευχαριστημένος προφανώς από το συγκεκριμένο μηχανάκι, ωστόσο θα ήθελα να κάτι μεγαλύτερο σε κυβισμό και άλογα. Σκέφτομαι για KTM 1290 Super Adventure s 2023, ωστόσο έχω ακούσει διαφορά για την ΚΤΜ. Θα ήθελα να διαβάσω τις απόψεις σας και τις προτάσεις σας.

    Ευχαριστώ
    BMW S 1000 XR

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.471
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Jiannis21 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα Ομάδα,

    κάτοχος εδώ και 2 χρόνια Tracer 9GT (16000χλμ) και νιωθω πως έφτασε η στιγμή για αλλαγή-αναβάθμιση. Ευχαριστημένος προφανώς από το συγκεκριμένο μηχανάκι, ωστόσο θα ήθελα να κάτι μεγαλύτερο σε κυβισμό και άλογα. Σκέφτομαι για KTM 1290 Super Adventure s 2023, ωστόσο έχω ακούσει διαφορά για την ΚΤΜ. Θα ήθελα να διαβάσω τις απόψεις σας και τις προτάσεις σας.

    Ευχαριστώ
    Η συνηθισμένη διαδρομή από το Tracer είναι το S1000XR. Θα σου γράψω τις δικές μου εμπειρίες και σκέψεις έχοντας κάνει την διαδρομή Tracer 900 - S1000XR - 1290 SDGT - 1290 SAS.

    Η αλήθεια είναι είναι ότι οποίο από τα μεγάλα κι αν διαλέξεις θα είναι σοβαρή αναβάθμιση από το Γιαμάχα το οποίο ειναι καλό και τίμιο αλλά του λείπει η βαρβατίλα.
    Το BMW είναι τρομερό εργαλείο, δυνατό και καλοστημένο, σε κάνει καλύτερο οδηγό, τρώει χλμ ΕΟ για πλάκα. Για μένα, μείον του οι λίγο σφικτές αναρτήσεις αν θες να κινηθείς σε επαρχιακό εκδρομικό ρυθμό και το θορυβώδες μοτέρ για τουρισμό. Το πήρα μετά το Tracer και έπαθα πλάκα από το πόσο περισσότερο μηχανή ήταν.
    Το GT είναι ένας κανίβαλος με καλές τουριστικές δυνατότητες. Πολύ γκάζι, καλή αυτονομία λόγω 23λτ ντεπόζιτο και καλή εργονομία και ανεμοκάλυψη για την κατηγορία του. Δεν είναι τόσο άνετο όσο τα πιο όρθια ( είμαι βέβαια αρκετά ψηλός), θέλει δουλειά για να στρίψει ( σε σχέση με το XR που πάει σχεδόν μόνο του), για μένα όμως ήταν πιο σπορ από ότι ήθελα. Εύκολα θα ήθελα να έχω ένα για 2ο όμως για την αλητεία, όταν το κυκλοφορούσα έβλεπα βλέμματα σεβασμού.
    Το Super Adventure S (έχω του 2019 όμως) είναι το ιδανικό μηχανάκι για μένα στην παρούσα φάση. Έχει επίσης πολύ γκάζι και ροπή ( όχι τόσο όσο το GT) ώστε να γουστάρεις, στρίβει όσο θες για δημόσιο δρόμο και ταξιδεύει ένα κλικ πιο άνετα από το XR αλλά επίσης σου δίνει την άνεση και την ροπή ώστε να γράφεις πολλά επαρχιακά χλμ χαλαρά, κάτι που πλέον μου αρέσει περισσότερο.
    Σε ότι αφορά την αξιοπιστία, δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα θέμα με κανένα από τα παραπάνω, δεν κάνω όμως καθόλου αστική χρήση. Σίγουρα τα ευρωπαϊκά θέλουν λίγο περισσότερη ασχολία, προβλεπόμενη συντήρηση σε εξειδικευμένα συνεργεία! Γενικά πιστεύω ότι πλέον δεν υπάρχουν προβληματικές μοτοσυκλέτες και διάφορα χαζό προβλήματα μπορεί να παρουσιάσει οποιοδήποτε μοντέλο.

    Ελπίζω να βρεις χρήσιμη την γνώμη μου!

  10. #10
    Νέο μέλος Το avatar του/της Jiannis21
    Εγγραφή
    01/10/2021
    Μηνύματα
    56
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Η συνηθισμένη διαδρομή από το Tracer είναι το S1000XR. Θα σου γράψω τις δικές μου εμπειρίες και σκέψεις έχοντας κάνει την διαδρομή Tracer 900 - S1000XR - 1290 SDGT - 1290 SAS.

    Η αλήθεια είναι είναι ότι οποίο από τα μεγάλα κι αν διαλέξεις θα είναι σοβαρή αναβάθμιση από το Γιαμάχα το οποίο ειναι καλό και τίμιο αλλά του λείπει η βαρβατίλα.
    Το BMW είναι τρομερό εργαλείο, δυνατό και καλοστημένο, σε κάνει καλύτερο οδηγό, τρώει χλμ ΕΟ για πλάκα. Για μένα, μείον του οι λίγο σφικτές αναρτήσεις αν θες να κινηθείς σε επαρχιακό εκδρομικό ρυθμό και το θορυβώδες μοτέρ για τουρισμό. Το πήρα μετά το Tracer και έπαθα πλάκα από το πόσο περισσότερο μηχανή ήταν.
    Το GT είναι ένας κανίβαλος με καλές τουριστικές δυνατότητες. Πολύ γκάζι, καλή αυτονομία λόγω 23λτ ντεπόζιτο και καλή εργονομία και ανεμοκάλυψη για την κατηγορία του. Δεν είναι τόσο άνετο όσο τα πιο όρθια ( είμαι βέβαια αρκετά ψηλός), θέλει δουλειά για να στρίψει ( σε σχέση με το XR που πάει σχεδόν μόνο του), για μένα όμως ήταν πιο σπορ από ότι ήθελα. Εύκολα θα ήθελα να έχω ένα για 2ο όμως για την αλητεία, όταν το κυκλοφορούσα έβλεπα βλέμματα σεβασμού.
    Το Super Adventure S (έχω του 2019 όμως) είναι το ιδανικό μηχανάκι για μένα στην παρούσα φάση. Έχει επίσης πολύ γκάζι και ροπή ( όχι τόσο όσο το GT) ώστε να γουστάρεις, στρίβει όσο θες για δημόσιο δρόμο και ταξιδεύει ένα κλικ πιο άνετα από το XR αλλά επίσης σου δίνει την άνεση και την ροπή ώστε να γράφεις πολλά επαρχιακά χλμ χαλαρά, κάτι που πλέον μου αρέσει περισσότερο.
    Σε ότι αφορά την αξιοπιστία, δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα θέμα με κανένα από τα παραπάνω, δεν κάνω όμως καθόλου αστική χρήση. Σίγουρα τα ευρωπαϊκά θέλουν λίγο περισσότερη ασχολία, προβλεπόμενη συντήρηση σε εξειδικευμένα συνεργεία! Γενικά πιστεύω ότι πλέον δεν υπάρχουν προβληματικές μοτοσυκλέτες και διάφορα χαζό προβλήματα μπορεί να παρουσιάσει οποιοδήποτε μοντέλο.

    Ελπίζω να βρεις χρήσιμη την γνώμη μου!
    Εννοείται! Σε ευχαριστώ! Δυνατό βιογραφικό.
    Νομίζω είμαι περισσότερο για το 1290 SAS

  11. #11
    Νέο μέλος Το avatar του/της Jiannis21
    Εγγραφή
    01/10/2021
    Μηνύματα
    56
    Και Multistrada βλέπω… Ιταλική δύναμη, αλλά δεν έχω εικόνα.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.471
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Jiannis21 Προβολή μηνύματος
    Και Multistrada βλέπω… Ιταλική δύναμη, αλλά δεν έχω εικόνα.
    Και τέτοιο είχα (MTS 1200S skyhook) αλλά για πολύ λίγο. Γνώμη μου, μην ασχοληθείς. Πολύ καλή μοτοσυκλέτα αλλά αρκετά ακριβότερη χωρίς ιδιαίτερο λόγο.
    Βέβαια, αν αναφέρεσαι στο V4 αλλάζει το πράγμα και αν σου βγαίνουν τα κουκιά, βουρ.

  13. #13
    Νέο μέλος Το avatar του/της Jiannis21
    Εγγραφή
    01/10/2021
    Μηνύματα
    56
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Και τέτοιο είχα (MTS 1200S skyhook) αλλά για πολύ λίγο. Γνώμη μου, μην ασχοληθείς. Πολύ καλή μοτοσυκλέτα αλλά αρκετά ακριβότερη χωρίς ιδιαίτερο λόγο.
    Βέβαια, αν αναφέρεσαι στο V4 αλλάζει το πράγμα και αν σου βγαίνουν τα κουκιά, βουρ.
    ναι για V4 S ή V4 S Grand Tour, αλλά ξεφεύγουν τα νούμερα

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 12:04
  2. Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2004, 05:46
  3. Μια βολτα μετα απο καιρο πρεπει να ειναι καλη
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2003, 13:21
  4. Καλιμερα μετα απο πολυ καιρο!!!
    από ruyjin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2003, 12:55
  5. Έετσι θα ειμαστε μετα απο 50 χρονια!!!
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2003, 19:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF