Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 59

Θέμα: Tracer 700 VS CB500X. Να προτιμήσω όποιο κλέβουν λιγότερο???

  1. #31
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/02/2024
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vassilis Προβολή μηνύματος
    Η επιλογη του γκαραζ δεν ειναι κατι που εχουν ολοι. Ακομα και για ενοικιαση στην γειτονια. Οποτε κανεις ο,τι μπορεις αρχικα φυσικα με λουκετα και αλυσιδες (με μεγαλο παχος ομως), επειτα με μια κουκουλα να φαινεται οσο το δυνατον λιγοτερο και μετα με ασφαλεια κλοπης. Για εμενα ειναι καταπιεση να μην παρεις την μηχανη που θελεις και σ αρεσει αν εχεις την δυνατοτητα επειδη εχεις τον φοβο μην σου την κλεψουν.
    Όλες οι αλυσίδες κόβονται αν χρειαστεί ας είναι απο άγκυρα πλοίου. Φυσικά είχα καλά προιόντα πάνω του όπως το λουκέτο δισκοφρένου που κόστισε κάτι λιγότερο απο 100 ευρώ. Λειτουργούν κυρίως σαν αποτρεπτικά καθώς οι κλέφτες δεν θέλουν πολλά ζόρια ούτε ρισκάρουν στις περισσότερες περιπτώσεις.

  2. #32
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NikosBu Προβολή μηνύματος
    Όλες οι αλυσίδες κόβονται αν χρειαστεί ας είναι απο άγκυρα πλοίου. Φυσικά είχα καλά προιόντα πάνω του όπως το λουκέτο δισκοφρένου που κόστισε κάτι λιγότερο απο 100 ευρώ. Λειτουργούν κυρίως σαν αποτρεπτικά καθώς οι κλέφτες δεν θέλουν πολλά ζόρια ούτε ρισκάρουν στις περισσότερες περιπτώσεις.
    Αυτό που είπα πιο πάνω, 3 ΚΑΛΕΣ κλειδαριές (οι 2 σε σταθερό σημείο) οι κλέφτες σπανίως θα ασχοληθούν διότι όπως είπα, εχθρός του κλέφτη είναι ο χρόνος.
    Μόνη περίπτωση να ασχοληθούν είναι να το θέλουν ΠΟΛΥ το συγκεκριμένο και πάλι συνήθως κοιτάνε για κάτι "πιο εύκολο και γρήγορο".....

    Ακόμα θυμάμαι τον καιρό που δούλευα σε λούστρα για πόρτες ασφαλείας. ΄
    Είχε στήσει ο εργοδότης 3 πόρτες με ίδιες προδιαγραφές θωράκισης αλλά 3 διαφορετικές κλειδαριές. Η πρώτη ήταν μια απλή με πλακέ κλειδί, η δεύτερη με καλύτερης ποιότητας και δυσκολίας κλειδαριά, η τρίτη μια πανάκριβη με περίεργο κλειδί.
    Έφερε έναν διεθνούς φήμης κλειδαρά από την Γερμανία, πρώην....διαρρήκτη!
    Άνοιξε την πρώτη σε λιγότερο από....10 δεύτερα
    Την δεύτερη σε 3 λεπτά, για την τρίτη παιδεύτηκε και έκανε κάτι παραπάνω από 20 λεπτά. Και μας είπε ότι με δαύτην δεν θα ασχολιόταν καθόλου ως κλέφτης. Οι διαρρήκτες, μας είπε, πάνω από 6-7 λεπτά δεν ασχολούνται, τα παρατάνε και φεύγουν, δεν ρισκάρουν να τους πιάσουν εκτός πια αν ξέρουν εκ των προτέρων ότι η λεία είναι πολύ μεγάλη.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #33
    ...να την παρκάρεις δίπλα σε TDM, V-Strom κλπ...

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    ^καλό κόλπο αυτό

    Tracer 7 και γκαράζ χρειάζεσαι. Ακόμα και οι αλυσίδες , ασφαλίζουν με λουκέτο. Τα λουκέτα , εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων , είναι το αδύναμο σημείο, όχι οι αλυσίδες, κρίκοι και τα συναφή.

    Υπάρχουν δύσκολες κλειδαριές δισκόφρενου αλλά αυτό δε σημαίνει οτι δεν μπορούν να τη φορτώσουν π.χ

    Οπότε , κλειστό χώρο χρειάζεσαι , κάτι θα υπάρχει εκεί κοντά που μένεις.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    530
    Εγω ειχα κλεισει και πληρωνα γκαραζ 1 μηνα πριν παραλαβω το Tracer 7, οποτε απο την πρωτη μερα το εχω μεσα. Φαντασου πως περπαταω 5-7 λεπτα για να παω στο γκαραζ απο το σπιτι μου. Αξιζει με χιλια, αλλα τα λουκετα δεν τα αποφευγεις! και μεσα στο γκαραζ φοραει 2 + συναγερμο.

  6. #36
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pariancbf Προβολή μηνύματος
    Εγω ειχα κλεισει και πληρωνα γκαραζ 1 μηνα πριν παραλαβω το Tracer 7, οποτε απο την πρωτη μερα το εχω μεσα. Φαντασου πως περπαταω 5-7 λεπτα για να παω στο γκαραζ απο το σπιτι μου. Αξιζει με χιλια, αλλα τα λουκετα δεν τα αποφευγεις! και μεσα στο γκαραζ φοραει 2 + συναγερμο.


    Έτσι έκανε και ο 7tolis (έχει σταματήσει εδώ και πολύ καιρό να γράφει) αλλά άμα στην βάλουν στο μάτι.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #37
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/02/2024
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pariancbf Προβολή μηνύματος
    Εγω ειχα κλεισει και πληρωνα γκαραζ 1 μηνα πριν παραλαβω το Tracer 7, οποτε απο την πρωτη μερα το εχω μεσα. Φαντασου πως περπαταω 5-7 λεπτα για να παω στο γκαραζ απο το σπιτι μου. Αξιζει με χιλια, αλλα τα λουκετα δεν τα αποφευγεις! και μεσα στο γκαραζ φοραει 2 + συναγερμο.
    Κάνω ακριβώς το ίδιο για το δικό μου Tracer μετα το περιστατικό που έγραψα πιο πάνω. Τις κλειδαριές δεν τις βγάζω ούτε απο το κλειστό γκαράζ πλέον, Ελλάδα η Κολομβία της Ευρώπης κύριοι.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Έτσι έκανε και ο 7tolis (έχει σταματήσει εδώ και πολύ καιρό να γράφει) αλλά άμα στην βάλουν στο μάτι.....
    Αυτό δεν το ξέχασα ποτέ.

    Ξέχασες το κυριότερο, είχε και gps που το βρήκε πεταμένο αν θυμάμαι καλά.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  9. #39
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Αυτό δεν το ξέχασα ποτέ.

    Ξέχασες το κυριότερο, είχε και gps που το βρήκε πεταμένο αν θυμάμαι καλά.

    Όντως....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Όντως....
    Μετά από αυτό το περιστατικό μου έγινε ξεκάθαρο πως έτσι και το θέλουν, θα το πάρουν (ούτε τα κομμένα ρεύματα σώζουν) και ας κοιμάσαι αγκαλιά μαζί του.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  11. #41
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Μετά από αυτό το περιστατικό μου έγινε ξεκάθαρο πως έτσι και το θέλουν, θα το πάρουν (ούτε τα κομμένα ρεύματα σώζουν) και ας κοιμάσαι αγκαλιά μαζί του.
    + του ότι τα πράγματα έχουν αγριέψει περισσότερο εκεί έξω από τότε…

    Συμπέρασμα:
    Έλα ετήσια η ζωή είναι μικρή για να είναι θλιβερή

  12. #42
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2014
    Μηνύματα
    35
    Από όσα διαβάζω (και ευχαριστώ για τις απαντησεις).. Με μοντέλα 2-3ετιας σε yamaha και honda θα με τρωει το άγχος καθε πρωι και αντι για τουαλετα θα κατεβαινω να δω αν ειναι εκει η μηχανη!

    Οπότε μάλλον θα βάλω τις προτεραιότητες μου στη σειρά.. και για μένα είναι το να παρκαρω ελεύθερα από κέντρο μέχρι Γλυφαδα, με λουκέτο και αλυσίδα μεν, χωρίς άγχος δε..

  13. #43
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2014
    Μηνύματα
    35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bmwr1100gs Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα και καλή Σαρακοστή,

    Μόλις περιγράφεται την ζωή μου. Αυτό είναι το μόνιμο άγχος μου με τις μοτοσυκλέτες και το μοναδικό κριτήριο για την επιλογή της. Μετά από 2 κλοπές, νομίζω είναι λογικό.

    Να ξέρεις ότι χρόνος λειτουργεί εις βάρος σου γιατί είναι στην φύση μας να "χαλαρώνουμε".

    Δυστυχώς και εγώ, όπως και ο ptc, από επιλογή κοιτάζω, παλιά αντιεμπορικά μοντέλα, όχι για να μην ζω με το άγχος, αλλά για να περιορίσω το ποσό που θα χάσω στην περίπτωση που το κλέψουν.

    Εάν δεν υπάρχει κλειστό πάρκιν, τότε αμέσως αυξάνονται τραγικά οι ώρες που είναι εκτεθειμένο, σε βάθος χρόνου, οπότε και στην Εκάλη να μένεις, ο κίνδυνος για κλοπή, είναι πολύ μεγάλος.

    Στην θέση σου θα κοίταζα για κάτι παλιό για να κάνω την δουλειά μου, ειδικά εάν είναι και το βασικό μου όχημα.

    Αλήθεια δεν μας είπες που περίπου είσαι;
    Δυτικά προάστια κινούμαι περισσότερο.

    Και γω ή σε κάτι παλιό θα πάω τυπου cb2014 ή θα παραμείνω με το cbf250 μέχρι να βρεθεί σπίτι με γκαράζ..

  14. #44
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.344
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sleeping_junkie Προβολή μηνύματος
    Δυτικά προάστια κινούμαι περισσότερο.

    Και γω ή σε κάτι παλιό θα πάω τυπου cb2014 ή θα παραμείνω με το cbf250 μέχρι να βρεθεί σπίτι με γκαράζ..
    Το cb500f το στριτάκι δηλαδή της σειράς είναι λιγότερο εμπορικό από το 500χ και λογικά δεν θα το προτιμούν τα κλεφτρονια.

    Αλλά έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα εκεί έξω νομίζω πως καλή λύση είναι η ασφάλεια κλοπής. Αν υπολογίσεις πόσο θα σου πάει ένα κλειστό γκαράζ τον χρόνο ίσως και να σε συμφέρει καλύτερα.

    Είναι ο λόγος που δεν βγαίνω πια βράδυ με την μηχανή. Αν δεν έχω οπτική επαφή δεν την παίρνω.

  15. #45
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2014
    Μηνύματα
    35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Το cb500f το στριτάκι δηλαδή της σειράς είναι λιγότερο εμπορικό από το 500χ και λογικά δεν θα το προτιμούν τα κλεφτρονια.

    Αλλά έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα εκεί έξω νομίζω πως καλή λύση είναι η ασφάλεια κλοπής. Αν υπολογίσεις πόσο θα σου πάει ένα κλειστό γκαράζ τον χρόνο ίσως και να σε συμφέρει καλύτερα.

    Είναι ο λόγος που δεν βγαίνω πια βράδυ με την μηχανή. Αν δεν έχω οπτική επαφή δεν την παίρνω.
    Δε νομίζω ότι θα προτιμήσω το Street στα 6.7κ
    Ήθελα να αλλάξω στυλ να είναι είναι λίγο πιο ξεκούραστο και ευέλικτο στην κίνηση της Αθήνας!

    Γενικά αν η κατάσταση στις αγγελίες του car δεν είχε ξεφύγει.. δε θα κοίταζα καινούριο , αλλά βλέποντας μεταχειρισμένα 5ετιας στα 6με 6500 ενώ το νέο είναι στα 7.3... ε μπήκε στο παιχνίδι ή αγορά νέου honda!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Triumph Tiger Sport 660 2023 vs Versys 650 vs tracer 700
    από NikosBu στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2024, 10:12
  2. Γνώμη για αγορά. Tracer 700 vs versys 650 .
    από tolistol στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2022, 14:02
  3. VERSYS 650 VS TRACER 700
    από billstr στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2020, 21:17
  4. Αξιζει να δωσω το tracer 700 για το 900;
    από parlapipas25 στο forum Yamaha Tracer
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2017, 14:00
  5. Tracer 700 vs Kawa Versys 650 vs Suzy VStrοm 650
    από Apache στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 135
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2016, 12:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF