Σελίδα 7 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 234567891011 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 153

Θέμα: Κίνα VS ALL!

  1. #91
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    656
    Για κάθε καινούργιο κινέζικο , θεωρώ ότι μπορω να βρίσκω μεταχειρισμένο που να είναι συνολικά καλύτερο

  2. #92
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    750
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Θέμα χρόνου για να κάνουν τι ακριβώς εκτός απο την λυση για φτηνή ρόδα;Στην μεταπώληση όμως και εκτός εγγύησης να δούμε πόσο πραγματικά τα εκτιμάει για αγορά ο κοσμος.
    Θα σου φέρω σαν παράδειγμα την Hyundai
    Από το Excell του 93 στο i20n του 23 με 7 χρόνια εγγύηση σε χρήση πίστας και ακριβότερα από τον ανταγωνισμό

    Κορεάτικη εταιρεία.......
    Είναι στο βάθρο παγκοσμίως σαν μάρκα

    Θέμα χρόνου είναι και ο χρόνος είναι κάτι σχετικό

  3. #93
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Περιγράφεις κι εμένα έτσι
    Μόνο ταξίδια δεν κάνω (ακόμα....) αλλά οι καθημερινές μοναχικές, χαλαρές, νυχτερινές αλητείες χωρίς να με νοιάζει πλέον το "ωχ αμάν, πως θα ξυπνήσω το πρωί να πάω δουλειά" απλά ανεκτίμητες δια την ψυχική μου υγεία.....
    Αυξάνεστε σταδιακά. Έχει μπει στο club σας και ο bulmont, ο οποίος παραμένει στην ενεργό δράση. Να είστε όλοι πάντα υγιείς και χαρούμενοι!
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #94
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Αυξάνεστε σταδιακά. Έχει μπει στο club σας και ο bulmont, ο οποίος παραμένει στην ενεργό δράση. Να είστε όλοι πάντα υγιείς και χαρούμενοι!
    Αν και μόνο κατ' όνομα συνταξιούχος μιάς και ακόμα δεν έχω δει χρήμα, εν' τούτοις η
    αίσθηση και μόνο της αυτοδιάθεσης του χρόνου μου, είναι ανεκτίμητη.....................
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  5. #95
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.465
    αν συμφωνούσαμε όλοι πως η αγορά μοτοσυκλέτας (που την κάνει ιδιαίτερη αγορά λόγω μηχανολογικού ενδιαφέροντος και είναι ο λόγος που διαφοροποιείται απο ένα άλλο καταναλωτικό αγαθό) είναι: προσωπική υπόθεση , δεν θα υπήρχαν θέματα όπως το νυν και αντίστοιχα και οι κουβέντες θα γινόταν εποικοδομητικότερες σε σχέση με αντιθέσεις που διχάζουν.

    Q/A IMHO
    τα σημερινά κινέζικα (cfmoto/benelli/voge) χαλανε όπως θα περίμεναν οι haters? οχι δεν χαλάνε (εξαιρούνται απο τον παρονομαστή τα fantic/swm λόγω περιορισμένων πληροφοριών).
    τα σημερινά κινέζικα (cfmoto/benelli/voge) βγάζουν χαζά πραγματάκια συγκριτικά που θέλουν συχνότερα επίβλεψη απο τον αντιπρόσωπο? ναι βγάζουν, όπως θα έβγαζε ο κάθε νεοεισερχόμενος στην αγορά
    τα σημερινά κινέζικα (cfmoto/benelli/voge) αντέχουν? οσο μιλάμε για τα κύρια brand τους, υπάρχουν ενδείξεις οτι στα πρώτα 100k δε χρειάστηκαν κατι σοβαρό άξιο αναφοράς.
    Είναι επαρκής η ποιότητα? θα την χαρακτηρίζαμε vfm. Όσοι τα περιποιούνται δε πετάνε σκουριές και θαμπώματα, αν παραμεληθούν βγάζουν.

    Όμως όπως είπα και παραπανω, μοτοσυκλέτα + μηχανολογία = προσωπική υπόθεση. Άλλοι δίνουν προτεραιότητα σε αυτό
    Αλλοι σε : εμφάνιση, εργονομία, επιδόσεις, σπορ οδήγηση, οδήγηση σε πίστα, χωμάτινη οδήγηση, άνεση, ταξίδι, τεχνολογία, χρήση, χρηστικότητα, ευκολία, εύκολη-μετακίνηση, κόστος χρήσης, κόστος συντήρησης-επισκευής, κόστος κτήσης, μεταπώληση.

    lets move on
    you rise you fall you're down then you rise again

  6. #96
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.175
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    αν συμφωνούσαμε όλοι πως η αγορά μοτοσυκλέτας (που την κάνει ιδιαίτερη αγορά λόγω μηχανολογικού ενδιαφέροντος και είναι ο λόγος που διαφοροποιείται απο ένα άλλο καταναλωτικό αγαθό) είναι: προσωπική υπόθεση , δεν θα υπήρχαν θέματα όπως το νυν και αντίστοιχα και οι κουβέντες θα γινόταν εποικοδομητικότερες σε σχέση με αντιθέσεις που διχάζουν.

    Q/A IMHO
    τα σημερινά κινέζικα (cfmoto/benelli/voge) χαλανε όπως θα περίμεναν οι haters? οχι δεν χαλάνε (εξαιρούνται απο τον παρονομαστή τα fantic/swm λόγω περιορισμένων πληροφοριών).
    τα σημερινά κινέζικα (cfmoto/benelli/voge) βγάζουν χαζά πραγματάκια συγκριτικά που θέλουν συχνότερα επίβλεψη απο τον αντιπρόσωπο? ναι βγάζουν, όπως θα έβγαζε ο κάθε νεοεισερχόμενος στην αγορά
    τα σημερινά κινέζικα (cfmoto/benelli/voge) αντέχουν? οσο μιλάμε για τα κύρια brand τους, υπάρχουν ενδείξεις οτι στα πρώτα 100k δε χρειάστηκαν κατι σοβαρό άξιο αναφοράς.
    Είναι επαρκής η ποιότητα? θα την χαρακτηρίζαμε vfm. Όσοι τα περιποιούνται δε πετάνε σκουριές και θαμπώματα, αν παραμεληθούν βγάζουν.

    Όμως όπως είπα και παραπανω, μοτοσυκλέτα + μηχανολογία = προσωπική υπόθεση. Άλλοι δίνουν προτεραιότητα σε αυτό
    Αλλοι σε : εμφάνιση, εργονομία, επιδόσεις, σπορ οδήγηση, οδήγηση σε πίστα, χωμάτινη οδήγηση, άνεση, ταξίδι, τεχνολογία, χρήση, χρηστικότητα, ευκολία, εύκολη-μετακίνηση, κόστος χρήσης, κόστος συντήρησης-επισκευής, κόστος κτήσης, μεταπώληση.

    lets move on


    Η πλέον σοβαρή και σωστή σκέψη/κουβέντα έως τώρα
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #97
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Αν και μόνο κατ' όνομα συνταξιούχος μιάς και ακόμα δεν έχω δει χρήμα, εν' τούτοις η
    αίσθηση και μόνο της αυτοδιάθεσης του χρόνου μου, είναι ανεκτίμητη.....................
    Επίσης είναι σημαντικό ότι εξακολουθείς να έχεις απασχόληση. Αυτό σε κρατάει δραστήριο και νιάτο στην ψυχή. Λίγοι είναι οι τυχεροί που το καταφέρνουν αυτό. Συνήθως οι επιλογές είναι είτε πιεστική δουλειά, είτε απόλυτο άραγμα στη σύνταξη, διότι δεν έχει βρει τρόπο η κοινωνία να υποαπασχολεί έμπειρα άτομα, χωρίς να απαιτεί το μέγιστο της απόδοσης. Παροπλίζει χρήσιμους και πολύ έμπειρους ανθρώπους, επειδή δεν έχουν τη μέγιστη παραγωγικότητα που είχαν μερικές δεκαετίες πριν.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #98
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.844
    Υπονοείτε ότι οι συνταξιούχοι πρέπει να αγοράσουν ένα κινέζικο μηχανάκι προκειμένου να περνάν ευχάριστα την ώρα τους μαστορεύοντας.?

  9. #99
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.753
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Υπονοείτε ότι οι συνταξιούχοι πρέπει να αγοράσουν ένα κινέζικο μηχανάκι προκειμένου να περνάν ευχάριστα την ώρα τους μαστορεύοντας.?


    Ω τι τους είπε!

  10. #100
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.175
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Υπονοείτε ότι οι συνταξιούχοι πρέπει να αγοράσουν ένα κινέζικο μηχανάκι προκειμένου να περνάν ευχάριστα την ώρα τους μαστορεύοντας.?
    Ε μα


    Αν ήθελα να μαστορεύω θα έπαιρνα Γιαπωνέζο ρε συ
    Το κινέζικο άμα χαλάσει, χάλασε, το πετάς και παίρνεις άλλο....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #101
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Υπονοείτε ότι οι συνταξιούχοι πρέπει να αγοράσουν ένα κινέζικο μηχανάκι προκειμένου να περνάν ευχάριστα την ώρα τους μαστορεύοντας.?
    Οσο χρόνο και να 'χουμε σαν συνταξιούχοι, το να κατσαβιδιάζεις καινούριο μηχανάκι δεν λέει..........
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  12. #102
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.058
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    τα σημερινά κινέζικα (cfmoto/benelli/voge) βγάζουν χαζά πραγματάκια συγκριτικά που θέλουν συχνότερα επίβλεψη απο τον αντιπρόσωπο? ναι βγάζουν, όπως θα έβγαζε ο κάθε νεοεισερχόμενος στην αγορά
    τα σημερινά κινέζικα (cfmoto/benelli/voge) αντέχουν? οσο μιλάμε για τα κύρια brand τους, υπάρχουν ενδείξεις οτι στα πρώτα 100k δε χρειάστηκαν κατι σοβαρό άξιο αναφοράς.
    υπάρχει μια διαφορά στη φιλοσοφία κατασκευης που ουσιαστικά είναι η ίδια με ολα οσα αγοράζουμε πλεον αλλα δεν θελουμε να το πιστεψουμε η να εξαπλωθει στο χωρο της μοτοσυκλέτας.
    πριν πολλα χρονια αγοραζες μια τηλεοραση σονυ απο φοιτητης και την πεταγες λιγο πριν τη συνταξη. αγοραζες ψυγειο και το πηγαινες μετα απο 20 χρονια στο χωριο που μαλλον δουλευει ακομα. αγοραζες αμαξι και το πεταγες μονο επειδη εκαιγε πολυ η δεν εβρισκες ανταλλακτικα 30 χρονια αργοτερα. το ίδιο και τα ρουχα η τα επιπλα.
    μετα ηρθε ο καπιταλισμος και αργοτερα ο καταναλωτισμος. οι εταιρείες δεν θελουν ουτε να πουλανε προιόντα που κρατανε 3 γενιές ουτε να ασχολουνται με επισκευη και ανταλλακτικα. χαλασε? παρε αλλο. Αυτο βεβαια εριξε τις τιμες τους. Τωρα εχουμε μια αντιστροφη στις τιμες. ενω παραμενουν προιόντα που ειναι για λιγα χρονια χρησης, οι τιμες ανεβαινουν. οι κινέζοι σε ολες τις βιομηχανίες που μπηκαν ακολουθησαν τη ιδια τακτικη (οχι οι κορεατες, μην μπερδευτουμε). φθηνο προιόν, πολύ καλα specs, μικρη διάρκεια ζωης. αυτο ακριβως ομως κανουν πλεον ΚΑΙ οι υπόλοιποι. ριχνουν την ποιοτητα κατασκευης γιατι απλα ΔΕΝ συμφερει.

    Οι κινεζοι λοιπον στην εισοδο τους, η μαλλον στην εξαπλωση τους γιατι βγαζουν μοτοσυκλέτες 2-3 δεκαετιες τωρα, στην παγκόσμια αγορά κατασκευάζουν μοτοσυκλέτες με οση ποιοτητα θα χρειαστεί ο αναβατης για 10 χρονια, με το αντιστοιχο τίμημα, δινοντας τους ομως ολα τα μικρα μπλιμπλικια που θελει να απολάυσει σημερα. ο κινέζος θα βαλει ηλεκτρικη ζελατινα και ας χαλασει 1 στις 5 μετα απο 7-8 χρονια. δεν τον ενδιαφέρει. ξερει οτι ουτε τον αγοραστη του κινέζικου σημερα τον ενδιαφέρει. ξερει οτι αυριο αυτο θα κανουν και οι αλλοι. ο ιαπωνας ΔΕΝ το κανει σημερα. γιατι δεν θελει να χαλασει ουτε αυτη η μια ζελατινα. αρα δεν τη βαζει καθολου. ενα συστημα ζελατινας κανει για τον κινεζο 50 ευρω. ο ιαπωνας αν το εβαζε θα εκανε 300 ευρω. γιατι αν το εβαζε ΔΕΝ θα χαλαγε ουτε σε 15 χρονια. το κανει λοιπον στο πολυ ακριβο μοντελο που κοστιζει 20κ ευρω.

    μεσα σε μια μοτοσυκλέτα υπαρχουν 700-800 εξαρτηματα. ενα σωληνακι καυσιμου για africa μπορει να εχει αξια 20 ευρω. ενα αντιστοιχο για το voge 300 θα εχει 3 ευρω. η honda θελει να αλλαξεις αυτο το σωληνακι το πολύ μια φορα μεχρι να πεταξεις τη μηχανη. η voge θελει να δουλεψει 5 χρονια. Αυτη η διαφορά ειναι που κάνει τις μοτοσυκλέτες τοσο ανισες σε εξοπλισμο και τιμη και ας φαινεται παραδοξο ο κινεζος να τα "δινει ολα" και φθηνοτερα.

    αν αυριο ο κινέζος αποφασισει να βγαλει μια ρεπλικα του 1300gs και να εχει ακριβως την ιδια ποιοτητα και τον ιδιο εξοπλισμο, η τιμη θα ειναι παραπλησια της bmw. αποτελεσμα? ολοι θα παρουν την bmw. η μικρη διαφορά τιμης λογω της κινεζικης κατασκευης, χερια, φοροι κτλ, δεν θα ειναι αρκετη να στειλει εκει τον αγοραστη. αρα οι κινέζοι για αρκετα χρονια ακομα θα παιζουν με το vfm και την χαμηλη τιμη και οι υπολοιποι με μερικη παραγωγη εξαρτηματων ( η και ολικη για μερικα μοντελα) στην ασια για να κρατανε χαμηλα σχετικα τις τιμες και ψηλα την κερδοφορία.

    δεν ειναι τυχαιο που ενω οι κινέζοι εφαγαν ενα 20% απο τις πωλησεις μοτοσυκλετων, ΟΛΟΙ οι μεγαλοι κατασκευαστες εχουν κερδη. ειδικα οι ευρωπαιοι κανουν ρεκορ κερδων. η honda, που ειναι και η φιρμα που οι κινέζοι τρωνε μεγαλυτερο κομματι των πωλησεων της ( αφου ακομα δεν βγαζουν ανταγωνιστη για multiv4, 1290 κτλ αλλα για cb500) ειναι σε μια χρυση εποχη αντιστοιχη με τις εποχες του 70-80-90. Κάθε νεο μοντελο της γινετε best seller και σε οποια κατηγορία εβαλε το χερι της πηρε την πρωτια άνετα.

    συνεπως... γιατι εγραψα σεντονι, η επιλογη μιας κινεζικης μηχανης δεν ειναι πλεον θεμα "μηπως μου χαλασει" η "μήπως ειναι για πεταμα σε 3 χρονια". Είναι ακριβως οτι και το κινέζικο κινητο σου που ειναι μιση τιμη απο το samsung. Δεν θα γεράσετε μαζι. Αν αυτο θελεις παρε κατι αλλο. Αν σε ενδιαφέρει να το πουλησεις οσο το αγορασες παρε κατι αλλο. Αν θες να παρεις πολύ μοτοσυκλέτα για τα λεφτα που δινεις ομως ειναι πολυ καλη επιλογη. Αν θες να εχεις αυτο που εχει ο γειτονας αλλα δεν εχεις λεφτα να το παρεις, παρε το αντιστοιχο κινέζικο να το χαρεις σημερα και οχι να μαζευεις λεφτα 5 χρονια να παρεις το ίδιο με του γειτονα. Αν τωρα σου χαλασει και ενα διακοπτης ή η τρομπα καει σε 20κ χλμ μην τα βαψεις μαυρα. δεν εκανες κακη επιλογη ουτε πηρες "λεμονι".

    Αναμεσα στον φθηνο καλο κινεζο και τον ακριβο καλύτερο ιαπωνα/ ευρωπαιο υπαρχουν μοτοσυκλέτες που ειναι παραλογα ακριβες και απο τους 3. Αν αυτος που παιρνει το voge 300 rally με 4κ πιστευει οτι εκανε κακή αγορά, ας σκεφτεί οτι καποιος δινει 9.400€ για το tracer 7 που είναι ενα mt των 6κ ευρω (πριν μερικα χρονια) με ενα ζευγαρι φωτα και μισο κουστουμι.

  13. #103
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    ΔΕΝ ΠΡΟΣΒΑΛΛΟΜΑΙ με τιποτα.Η μονη χοντρη προσβολη ειναι να μου πεις ,οτι δεν μπορω να φαω στην καθησιά μου, 3 κιλα προβατινα με την μια.
    εγω βρε μαστορα 3 κιλα θελω μονο για να δοκιμασω αν ψηθηκε...

  14. #104
    Νέο μέλος Το avatar του/της jimpap
    Εγγραφή
    19/08/2012
    Μηνύματα
    69
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    εγω βρε μαστορα 3 κιλα θελω μονο για να δοκιμασω αν ψηθηκε...
    Μαζί με τα κόκκαλα 3 κιλά; Εδώ ειναι το θέμα κύριοι!

  15. #105
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.082
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    εγω βρε μαστορα 3 κιλα θελω μονο για να δοκιμασω αν ψηθηκε...
    Mα σου ειπα θα τσιμπησω δεν θα φαω.

    https://youtu.be/kPu2J7mfjSg?si=vSLx3RqsgFuR06Sx

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimpap Προβολή μηνύματος
    Μαζί με τα κόκκαλα 3 κιλά; Εδώ ειναι το θέμα κύριοι!
    Παντα μιλαμε για φιλεταρισμενο μπουτι προβατινας στα καρβουνα.Οποτε 3 κιλα καθαρο.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Σελίδα 7 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 234567891011 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. reinmeister vs all (regarding rc51)
    από reinmeister στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 385
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2012, 16:32
  2. Rossi Vs all... εν ενεργεία και μη
    από red_monster στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2008, 02:11
  3. DUKE III vs ALL
    από devil's animal στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 219
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2008, 23:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF