Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Ρεύματα Townmate 50

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/02/2024
    Μηνύματα
    2

    Ρεύματα Townmate 50

    Καλησπέρα σε όλους. Πέρασε στα χέρια μου Τ50 6v πλατινατο και επειδή είναι γνωστό ότι το ταούνι έχει φώτα της πλάκας, μπορεί κάποιος να μου πει αν ΜΠΟΡΕΊ να μετατραπεί από 6v σε 12v; Αν ναι, τι χρειάζεται για να αλλάξει; Το πήγα σε μάστορα που έλεγε μπορούσε να το κάνει και εν τέλει αποδείχθηκε φιδεμπορας. Βρήκα και ένα "Κιτ" μετατροπής από έναν τύπο ο οποίος το πουλάει 120€ αν θυμάμαι καλά αλλά δε μου είπε ποτέ τι περιλαμβάνει,μη μας πιάσει και κότσους. Εγώ στο μυαλό μου είχα αν γίνεται 12βολτο, να βάλω κάποιο προβολακι λεντ στο φανάρι για να έχω επαρκές φως και να φτιάξει και λίγο το χαλι με τα φλας. Αν δεν γίνεται αυτό που έχω κατά νου, έχει κάποιος να προτείνει κάτι άλλο; Το συγκεκριμένο παπί πέρασε στα χέρια μου και για συναισθηματικούς λόγους θέλω να το έχω στην πένα, καθώς ξέρω ότι είναι λίγο άσκοπη η όλη διαδικασία μιας και είναι 40+ χρόνων παπί.
    Ευχαριστώ παιδιά εκ των προτέρων.
    Υγ. Ξέρω ότι το ίδιο ερώτημα έχει γίνει πάμπολλες φορές στο παρελθόν αλλά δε βρήκα σε κανένα από αυτά λύση,ή μάλλον δεν κατάλαβα τι έλεγαν μιας και δεν είμαι και ιδιαίτερος γνώστης.

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Μετατρέποντας τα βολτ δεν θα δεις διαφορά στο φωτισμό,ειδικά σε αυτά τα παλιά μηχανάκια.
    Στο Dax μου που είναι επίσης 6ν σταμάτησα τους πειραματισμούς με led που δεν οδηγούσαν πουθενά και απλά έβαλα λάμπα πυρακτώσεως 6ν,αυτή που έχει 2 νήματα,μικρή-μεγάλη σκάλα.
    Δεν έχω βέβαια την τρελλή απαίτηση απ' αυτά αλλά στην πόλη μια χαρά με εξυπηρετούν τα φώτα του.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/02/2024
    Μηνύματα
    2
    Φίλε μου ευχαριστώ για την απάντησή σου, αλλά αν έχει μεγαλύτερα βολτ, δε θα φέγγουν οι 12ρες λάμπες από τις 6ρες παραπάνω; Ξανά λέω ότι δεν είμαι γνώστης,απλά επειδή έχω και ένα crypton 105 το οποίο είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είναι 12ν, μπορώ να πω ότι τα φλας μπρος-πισω φαίνονται ΠΟΛΎ περισσότερο από του Τ ακόμα και το πρωί.

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zegkis Προβολή μηνύματος
    Φίλε μου ευχαριστώ για την απάντησή σου, αλλά αν έχει μεγαλύτερα βολτ, δε θα φέγγουν οι 12ρες λάμπες από τις 6ρες παραπάνω; Ξανά λέω ότι δεν είμαι γνώστης,απλά επειδή έχω και ένα crypton 105 το οποίο είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είναι 12ν, μπορώ να πω ότι τα φλας μπρος-πισω φαίνονται ΠΟΛΎ περισσότερο από του Τ ακόμα και το πρωί.
    Το κρύπτον είναι κάμποσες γενιές νεώτερο και όντως είναι 12άρι. ΟΜΩΣ έχει άλλη γεννήτρια (πηνία) πολύ πιο ισχυρή καθώς και ανορθωτή, από του Τ-mate, κακώς τα συγκρίνεις.
    Ισχύει ότι σου είπε ο από πάνω....τζάμπα παιδεύεσαι.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.185
    Η μετατροπή από 6 σε 12V είναι αρκετοί που το κάνουν σε διάφορα παπάκια της τότε εποχής.
    Ποιος είναι ο λόγος που το κάνουν;
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  6. #6
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Η μετατροπή από 6 σε 12V είναι αρκετοί που το κάνουν σε διάφορα παπάκια της τότε εποχής.
    Ποιος είναι ο λόγος που το κάνουν;
    Υποτίθεται ότι θα έχουν καλύτερα φώτα, φλας, κόρνα..... όμως δεν πιάνει σε όλα (βασικά, σε ελάχιστα) με το αποτέλεσμα να είναι χειρότερο (για την τσέπη) τον λόγο τον είπα πιο πάνω
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.185
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Υποτίθεται ότι θα έχουν καλύτερα φώτα, φλας, κόρνα..... όμως δεν πιάνει σε όλα (βασικά, σε ελάχιστα) με το αποτέλεσμα να είναι χειρότερο (για την τσέπη) τον λόγο τον είπα πιο πάνω
    Σε Τ80 αν έχεις τα φώτα σωστά ρυθμισμένα να κοιτάνε σωστά το δρόμο, είμαι πολύ ευχαριστημένος (για την εποχή του με χρήση σε απαρχειακή πόλη) και σίγουρα καλύτερα από κάτι πιο καινούργιες κόπιες Honda πχ. Daytona, Zongzhen κ.α.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  8. #8
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Καν'το 24βολτο να βαλεις και αεροτενόρο..

    Υ.Γ.
    Στα "Μοντελα" δεν ειμαστε..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Παρόμοια θέματα

  1. Φιλτροκουτι ή χοανη σε townmate 50?
    από Suicide στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2020, 15:47
  2. Διαφορικό yamaha T-50 townmate
    από ad709 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2011, 15:45
  3. Yamaha Townmate 50 - τo κοντέρ τρελάθηκε!
    από jasper στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2009, 20:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF