Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 40

Θέμα: Investment

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Και εγώ σου λέω για σοβαρές αναλύσεις. Βέβαια το τί θεωρεί σοβαρό ο καθένας είναι και λίγο υποκειμενικό.

    Τζόγος είναι αν αγοράζεις ότι βλέπεις στο Youtube, αν μπορεί κάποιος να διαβάσει σωστά ένα διάγραμμα, μερικούς δείκτες, να πιάνει το κλίμα της αγοράς κλπ,μπορεί να κάνει ασφαλείς επενδύσεις στον χώρο. Δεν σου λέω ότι θα πλουτίσει, απλά θα πετύχει τον πρώτο στόχο κάθε επενδυτή που είναι να κάνει συναλλαγές χωρίς να χάνει λεφτά.

    Shit coin για παράδειγμα, είναι ένα νόμισμα αμφιβόλου προελεύσεως, που δεν έχει χρηστική αξία, με μικρή κεφαλαιοποίηση που βρίσκεται σε λίγα πορτοφόλια.

    Το XRP μια χαρά πάει, κέρδισε και την δίκη με την SEC η Ripple, απλά οι holders του γκρινιάζουν συνεχώς, βλέπε 500 ευρώ για να πάρω αυτοκίνητο.

    Μην νομίζεις ότι δεν έχω φάει φόλες ή δεν έχω χάσει λεφτά ή ότι έβγαλα κανένα κότερο. Και φυσικά δυνητικά τα πάντα μπορούν να καταρρεύσουν, το θέμα είναι ποιες είναι οι πιθανότητες να συμβεί αυτό.

    Να στο πω και με τα του επαγγέλματός σου, ο Κούγιας δεν έχει χάσει ποτέ δίκη;

  2. #17
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.845
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Και εγώ σου λέω για σοβαρές αναλύσεις. Βέβαια το τί θεωρεί σοβαρό ο καθένας είναι και λίγο υποκειμενικό.

    Τζόγος είναι αν αγοράζεις ότι βλέπεις στο Youtube, αν μπορεί κάποιος να διαβάσει σωστά ένα διάγραμμα, μερικούς δείκτες, να πιάνει το κλίμα της αγοράς κλπ,μπορεί να κάνει ασφαλείς επενδύσεις στον χώρο. Δεν σου λέω ότι θα πλουτίσει, απλά θα πετύχει τον πρώτο στόχο κάθε επενδυτή που είναι να κάνει συναλλαγές χωρίς να χάνει λεφτά.

    Shit coin για παράδειγμα, είναι ένα νόμισμα αμφιβόλου προελεύσεως, που δεν έχει χρηστική αξία, με μικρή κεφαλαιοποίηση που βρίσκεται σε λίγα πορτοφόλια.

    Το XRP μια χαρά πάει, κέρδισε και την δίκη με την SEC η Ripple, απλά οι holders του γκρινιάζουν συνεχώς, βλέπε 500 ευρώ για να πάρω αυτοκίνητο.

    Μην νομίζεις ότι δεν έχω φάει φόλες ή δεν έχω χάσει λεφτά ή ότι έβγαλα κανένα κότερο. Και φυσικά δυνητικά τα πάντα μπορούν να καταρρεύσουν, το θέμα είναι ποιες είναι οι πιθανότητες να συμβεί αυτό.

    Να στο πω και με τα του επαγγέλματός σου, ο Κούγιας δεν έχει χάσει ποτέ δίκη;
    Προφανώς και έχει χάσει.
    Δεν μιλάω για τζόγο επειδή υπάρχει πιθανότητα να χάσεις .
    Μιλάω για τζόγο γιατί οι κανόνες του παιχνιδιού δεν υπάρχουν.
    Ελεγκτικοί οργανισμοί 0 και ο καθένας κάνει ότι θέλει.
    Αυτό είναι τρομερό για να αγοράσω 2 τόνους ηρωίνη από Γερμανία ή να ξεπλύνω 10 εκατομμύρια μέσω πολλαπλών λογαριασμών αλλά για να επενδύσω στα σοβαρά χρήματα ή να πω ότι κάνω Trade βάσει κάποιας ορισμένης λογικής δεν είναι.

    Να στο θέσω αλλιώς , η επένδυση στα κρύπτο έχει οριακά αρνητικό EV σχεδόν πάντα .
    Αυτό αλλάζει μόνο στα Shitcoins/Floatcoins αλλά με τεράστιο ρίσκο.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Eπέτρεψέ μου να διαφωνήσω στα περί τζόγου και trade βάση λογικής.

    Έλεγχος υπάρχει αλλά όχι στον βαθμό που θέλουν οι κυβερνήσεις. Tα CEX έχουν μια χαρά άδεια λειτουργίας σε όλες τις Ευρωπαϊκές χώρες και την Αμερική. Ο SBF μια χαρά 25 χρόνια έφαγε χτες για απάτη και αναμένεται και η απόφαση για τον έτερο "απατεώνα" του Terra labs. Ξαναλέω είναι η άγρια Δύση, υπάρχουν σερίφηδες αλλά τις περισσότερες φορές είσαι μόνος.

    Το οριακά αρνητικό EV πώς προκύπτει; Με +150% ytd για το BTC, πώς γίνεται να είναι αρνητικό;

  4. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    412
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ασχολείται κανείς με επενδύσεις; Έχω ένα πενταψήφιο ποσό σε λογαριασμό καταθέσεων και μιας και τα χρήματά μου χάνουν την αξία τους όσο κάθονται εκεί, σκέφτομαι να κάνω κάποια επένδυση. Γράφτηκα στο Degiro και σκέφτομαι να προχωρήσω σε κάτι σχετικά συντηρητικό, όπως Vanguard S&P 500 ETF και REIT. Ασχολείται κανείς με το αντικείμενο;
    Τα ETF είναι από τις καλές low maintenance & long term επενδύσεις. Πας σε ευρωπαικά (UCITS στον τίτλο τους) για μην έχεις φορολογία.

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    412
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Viking Προβολή μηνύματος
    Είδα πρόσφατα ένα βίντεο του greekonomics όπου έκανε λεπτομερή αξιολόγηση της γνωστής νέας πλατφόρμας επενδύσεων που υποστηρίζει πολλούς YouTubers και που διαφημίζουν πολλοί YouTubers.

    Ωραίο βίντεο, από έναν άνθρωπο πολύ σχετικό με το χώρο.

    Οι μηδαμινές μου γνώσεις δεν μου επιτρέπουν να ασχοληθώ με το σπορ αλλά αυτό που κράτησα από το βίντεο είναι το εξής:

    Δεν πας με ένα μικρό 5ψηφιο που είναι οι οικονομίες σου να ασχοληθείς με επενδύσεις .

    Οι επενδύσεις έχουν μακροπρόθεσμο χαρακτήρα : για παράδειγμα, όπως είπε και ο τύπος εκεί, αντί να βγάζω στην άκρη 50-100 ευρώ το μήνα και να απολαύσω το αστρονομικό ποσό των περίπου 35000€ μετά από 30 χρόνια, επενδύοντας το ίδιο ποσό (κάθε μήνα) σε επενδύσεις σχετικά χαμηλού ρίσκου μπορείς να βρεθείς μετά από 30 χρόνια με 200.000€ +. Όλα αυτά αν η αγορά δεν καταρρεύσει τελείως , αν το ένα , αν το άλλο.

    Δύσκολο σπορ, προσεκτικά .
    Ο καθένας επενδύει ότι μπορεί και με χαμηλό ρίσκο.
    Όσο νωρίτερα ξεκινήσει κάποιος τόσο καλύτερα. Είναι τρελά τα ποσά που έχουν φτάσει άνθρωποι κάνοντας τακτικές μηνιαίες επενδύσεις.

  6. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Spam on, πάρε ένα ρολεξ αν μπορέσεις τώρα που είναι οι τιμές πάτο και βάλτο στο ντουλάπι. Μόνο θα κερδίσεις. Πότε δεν έχω χάσει από ρολεξ. Spam off.
    Που ειναι τα ρολεξ πατο? Μιλαμε για all time high...


    υγ. Τροπος του λεγην το all time high. σιγουρα δεν ειναι σε επιπεδα 2021..
    Τελευταία τροποποίηση από TheRegulator; 29/03/2024 στις 10:23.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825
    Ακριβως στην ιδια φαση βρισκομαι και εγω. Απο το να τα εχω στη τραπεζα και να χανουν αξια, σκεφτομουν κατι, με οχι τρελο κερδος, απλα πανω απο το πληθωρισμο ωστε να μη χανω τουλαχιστον.
    Για καποιον που δε θελει να ειναι καθε μερα απο πανω και να το ψαχνει, τι λυσεις υπαρχουν; Πχ απο τη τραπεζα μου ειχαν προτεινει καποια, που προφανως θα ειναι αθλια, αλλα τι παιζει με αυτα;

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dant3 Προβολή μηνύματος
    Ακριβως στην ιδια φαση βρισκομαι και εγω. Απο το να τα εχω στη τραπεζα και να χανουν αξια, σκεφτομουν κατι, με οχι τρελο κερδος, απλα πανω απο το πληθωρισμο ωστε να μη χανω τουλαχιστον.
    Για καποιον που δε θελει να ειναι καθε μερα απο πανω και να το ψαχνει, τι λυσεις υπαρχουν; Πχ απο τη τραπεζα μου ειχαν προτεινει καποια, που προφανως θα ειναι αθλια, αλλα τι παιζει με αυτα;
    Ακριβώς αυτή τη λογική έχω. Δε θέλω να γίνω πλούσιος, απλά να μη χάνουν την αξία τους τα χρήματα. Πχ απ τα 20, τα δέκα χιλιάρικα τα έχω στον λογαριασμό απ το 2014. Πριν δέκα χρόνια με 10Κ έπαιρνες αμάξι, σήμερα παίρνεις Voge.

    edit: Κι εμενα απο την τραπεζα μου μου ειπαν οτι απο βδομαδα βγαινει καινουρο Alpha target maturity. Με προφιλ κινδυνου 2/7 (εντοκα γραμματια και ομολογα ειναι το χαρτοφυλακιο), οποτε safe bet και με αποδοση που θα παιζει γυρω στον πληθωρισμο λογικα. Το σκεφτομαι κι αυτο σοβαρα.
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 29/03/2024 στις 11:23.

  9. #24
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Τα crypto είναι, γενικά, τζόγος. Έχουν τεράστιες διακυμάνσεις, δεν υπάρχει έλεγχος, δεν υπάρχει πρόβλεψη. Είναι high risk, high reward "επένδυση". Θέλει μπαλάκια και τύχη.

    Αλλά ισχύει κι αυτό που έγραψε ο νεοσσός. Παραδοσιακά, σε βάθος 4ετίας, το BTC έχει σημαντική αύξηση. Και συνήθως παρασέρνει και τα υπόλοιπα μαζί του. Αρκεί να "ξέρεις" πού να μπεις και πού να βγεις. Και πάλι κανείς δεν εγγυάται τίποτα. Αυτό μπορεί να μην επαναληφθεί στον επόμενο κύκλο. High risk, high reward.
    Life begins at 45°.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.587
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TheRegulator Προβολή μηνύματος
    Που ειναι τα ρολεξ πατο? Μιλαμε για all time high...


    υγ. Τροπος του λεγην το all time high. σιγουρα δεν ειναι σε επιπεδα 2021..
    σε σχεση με το 21 ειναι κατα μεσο ορο 30-40 κατω.απο το 19 εχω αλλαξει πανω απο 5-6 κομματια.πλεον βαρεθηκα να σου πω και ειμαι σε αλλη φαση και δεν τα δινω.αλλα ειναι καλη στιγμη ειδικα αν παρεις σωστα ρολογια.
    σιγουρα η grey market προσπαθει να κρατησει τιμες και πρεστιζ αλλα τους εχουν μεινει πολλα στο χερι.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  11. #26
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.042
    Τα ερωτήματα είναι τα εξής:

    1- Θέλω γρήγορη απόδοση;;
    2- Εαν χάσω έστω τα μισά, θα μου λείψουν;;

    1. α.Εαν ναι, κρύπτο ή μετοχές σε κλάδους που ξέρω (ναυτιλία ας πουμε εδώ) ή που μπορώ να καταλάβω (τεχνολογία και τέτοια..) και καθημερινή ασχολία.
    β.Εαν όχι, οικοπεδάκι εκτος σχεδίου "και άααστο να κάθεται...", ή μετοχές με εγγυημένα μερίσματα, τις ξεχνάς και τα ξανακοιτάς σε 5 χρόνια
    2. Εαν ναι, τότε θέλει πολύ προσοχή, να είσαι απο πάνω σε κάθε κίνηση της αγοράς.

    Εγώ, εκτός απο μετοχές με κάτι ψιλικοκό για να βγάζουμε 100-200 ευρώ (το μήνα...), έχω "κλείσει" 3χιλ σε μερισματικές μετοχές, περίπου 140 απο αυτές.. Κάποια στιγμή απο τα μερίσματα έβγαζα 200 ευρ αλλά έχανα 600 απο την πτώση της τιμής της εκάστοτε μετοχής. Τώρα, ανέβηκαν οι μετοχές, είμαι στο +350. Δεν με ένοιαξε, δεν τα υπολογίζω άμεσα, σκέφτομαι οτι σε 10 χρόνια θα μαζευτεί ενα ποσό για τον μικρό, ξέρω 'γω , ας πούμε 5-6χιλ. Σα να βρίσκεις 20ευρω στο παντελόνι να' ούμε εκεί που δεν το περιμένεις...
    Τελευταία τροποποίηση από Manalishi; 29/03/2024 στις 12:46.
    The mountain is you

  12. #27
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.163
    Εγώ τα τρώω, μένουν κάποια κάθε μήνα για τυχόν ανάγκη. Δεν θα τα πάρω μαζί μου, οπότε.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #28
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Εγώ τα τρώω, μένουν κάποια κάθε μήνα για τυχόν ανάγκη. Δεν θα τα πάρω μαζί μου, οπότε.....
    Εσύ έχεις ένα λιγότερο πράγμα να χάσεις από εμάς, οπότε βρίσκεσαι σε ευνοϊκότερη θέση.
    Life begins at 45°.

  14. #29
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.163
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Εσύ έχεις ένα λιγότερο πράγμα να χάσεις από εμάς, οπότε βρίσκεσαι σε ευνοϊκότερη θέση.
    Δηλαδή;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #30
    make love not work Το avatar του/της L.omerta
    Εγγραφή
    18/04/2005
    Μηνύματα
    137
    Πάντως αν έχεις λίγο χρόνο να ασχοληθείς, αξίζει να ψάξεις λίγο τα crypto, αν θεωρείς ότι δεν θα εξαφανιστούν είναι ακόμα "σχετικά" νωρίς. Αν δεν θες να ασχοληθείς καθόλου το οικοπεδάκι πιο πάνω ακούγεται η καλύτερη λύση. Ανάλογα με τις μερισματικές μετοχές πάντως μπορείς να δεις και τα native tokens των μεγάλων ανταλλακτηρίων. Γενικά μην κάνεις τυφλές κινήσεις, να ξέρεις που βάζεις τα λεφτά σου.
    go big or go home!!!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF