Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 67

Θέμα: να φοράτε προστατευτικό εξοπλισμό

  1. #46
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Παντρεμένος με παιδιά, λογικό, που αλλού να τα δεις τα γκομενάκια.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά δεν πιστεύω κανένα, ούτε τον tuber, ούτε τον συμφορουμίτη (εκεί να δεις bias), ούτε τον ειδικό τύπο (και εκεί να δεις bias), ούτε τον παλιό μοτοσυκλετιστή, ούτε τον συλλέκτη, ούτε τον μάστορα.
    Ναι σε όλα.



    Ακούω από ανθρώπους που έχουν να δώσουν. Να ακούσω τον κάθε whateverόπουλο να μου μιλάει για οδήγηση και εξοπλισμό, γιατί; Οτιδήποτε χρειάζομαι είναι 3 κλικ, λίγο διάβασμα και λίγη σκέψη μακριά.

    ΥΓ: Δεν έχω ιδέα ποιος είναι αυτός, με τι ασχολείται και τι κάνει. Αν ποτέ χρειαστώ κάτι που διαθέτει, θα τον βρω.
    Life begins at 45°.

  2. #47
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Δεν είμαι σίγουρος ότι σε πιάνω, αλλά γενικότερα η θέση-αντίθεση-σύνθεση (διαλεκτική) βασίζεται κυρίως στην ποιότητα των επιχειρημάτων (εμπειρικών-γνωσιακών-επιστημονικών).
    Τα "νομίζω", "πιστεύω", "εκτιμώ πως", έχουν αξία σχετική και συνηθέστερα πολύ μικρότερη από ότι "διαφημίζουν".
    Νομίζω αναφέρεται στο ότι ακούμε για να απαντήσουμε, όχι για να καταλάβουμε, σκεφτούμε, επεξεργαστούμε.
    Life begins at 45°.

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.587
    Τις περισσότερες φορές δυστυχώς δεν ακούμε Καν τι λέει ο άλλος. Απλά περιμένουμε να τελειώσει για να πούμε το δικό μας...
    Ο συγκεκριμένος μόνο motovloger ή motoYouTuber δεν είναι.καμια σχέση.
    Δες κάποιο βιντεακι του και θα καταλάβεις.
    Περισσότερο με μηχανολογικά-φυσική και ιδιαίτερες περιπτώσεις ασχολείται.
    Εχει λόγο δουλειάς και κάποια ψιλοπρομο θέματα αλλά είναι πολύ μικρό ποσοστό και ξεχωρίζουν.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  4. #49
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Ε ναι, αλλά εγώ σκούτερ έχω. Τι να τον κάνω;





    Life begins at 45°.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.262
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Όχι, δεν το είδα φυσικά. Ούτε καν πάτησα το λινκ. Είναι "επαγγελματίας ινφλουένσερ". Προτιμώ να δω κάνα γκομενάκι στο Twitch.
    Υπαρχουν επαγγελματιες ινφλουενσερς χωρις κωλάρα?

  6. #51
    Θα εμμείνω στην αρχική τοποθέτηση

    Σας ακούω,όμως
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  7. #52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Δεν είμαι σίγουρος ότι σε πιάνω, αλλά γενικότερα η θέση-αντίθεση-σύνθεση (διαλεκτική) βασίζεται κυρίως στην ποιότητα των επιχειρημάτων (εμπειρικών-γνωσιακών-επιστημονικών).
    Τα "νομίζω", "πιστεύω", "εκτιμώ πως", έχουν αξία σχετική και συνηθέστερα πολύ μικρότερη από ότι "διαφημίζουν".

    Μεγάλη κουβέντα γενικότερα και ήδη έχει ξεφύγει και είναι κρίμα να "σφουγγαρίζει" κάποιος.
    Αυτό που είπε ο Μπλιτζ συν ότι συνήθως επιτιθόμαστε και προσπαθούμε να αποδομησουμε/προσβάλλουμε τον φέροντα την αποψη/επιχείρημα κτλ κι όχι το ίδιο το επιχείρημα.
    Το βλέπεις να συμβαίνει κι εδώ μέσα.

    Δεν έχει ξεφύγει η κουβέντα, νομίζω ( ) , ισα‐ίσα...
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  8. #53
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Αυτό που είπε ο Μπλιτζ συν ότι συνήθως επιτιθόμαστε και προσπαθούμε να αποδομησουμε/προσβάλλουμε τον φέροντα την αποψη/επιχείρημα κτλ κι όχι το ίδιο το επιχείρημα.
    Το βλέπεις να συμβαίνει κι εδώ μέσα.
    Ad hominem ελληνιστί.

    Καλώς ήρθατε στα ίντερνετς!
    Life begins at 45°.

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    822
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Αυτό που είπε ο Μπλιτζ συν ότι συνήθως επιτιθόμαστε και προσπαθούμε να αποδομησουμε/προσβάλλουμε τον φέροντα την αποψη/επιχείρημα κτλ κι όχι το ίδιο το επιχείρημα.
    Το βλέπεις να συμβαίνει κι εδώ μέσα.

    Δεν έχει ξεφύγει η κουβέντα, νομίζω ( ) , ισα‐ίσα...
    ΟΚ δεν το έπιασα με την πρώτη...

    Δεν είμαι και πολύ έξυπνος, κωλάρα δεν έχω, τιμόνι φοβερό δεν είμαι, δεν πρόκειται να γίνω influencer, με βλέπω να δουλεύω για πολλά χρόνια ακόμα γμτ.

    Μια λύση έδωσε ο Blitz, πρόσληψη πληροφορίας από πολλαπλές πηγές και κριτική αξιολόγηση τους, για την εξαγωγή το δυνατόν ασφαλέστερων συμπερασμάτων, τα οποία επ' ουδενί δεν μπορούν να θεωρηθούν θέσφατα, αλλά οφείλουν να αμφισβητούνται με κάθε ευκαιρία.


    Εδώ μέσα τώρα, (τα έχω πει και άλλες φορές), είναι forum, δεν είναι moto-think-tank, είμαστε ένα τυχαίο κοινωνικό δείγμα, με διαφορετικές, κοινωνικές, οικονομικές κλπ καταβολές, μορφωτικό επίπεδο, εμπειρία μπλα μπλα μπλα.
    Σε μεγάλο βαθμό οι συζητήσεις, έχουν διατηρηθεί, αναπάντεχα σε ένα καλό και εποικοδομητικό κλίμα, δεδομένων των συνθηκών.

    Υπάρχει επίσης μια διαφορά ανάμεσα στο μοιράζομαι γνώση, κάνω χυδαία επίδειξη γνώσεων, ικανοτήτων, πλούτου, μπλα μπλα μπλα.

    Anyways, πάμε στα του εξοπλισμού.

    Για εμένα υπάρχει μια ισορροπία, ανάμεσα στην άνεση και την προστάσια και είναι διαφορετική για τον καθένα.

    Στα δια ταύτα, του συγκεκριμένου βίνδεο.
    Έχω πέσει και συρθεί με προστασίες και δρομίσιες και χωμάτινες.

    Οι δρομίσιες σε low side ήταν μια χαρά, δεν νομίζω ότι θα έκαναν κάτι σπουδαίο σε high side.
    Σκίστηκε το μπουφάν το χέρι βγήκε ανέπαφο.
    Φυσικά τις προτιμώ από το τίποτα.

    Οι χωμάτινες μια χαρά στην κρούση, στο σύρσιμο όμως είτε φύγαν από την θέση τους, είτε μου έκαναν έγκαυμα τριβής.

    Άλλο ένα παράδειγμα στους χωμάτινους τα neck braces.
    Άλλοι λένε οπωσδήποτε, άλλοι λένε δεν αντέχουν να τα φορέσουν.
    Μελέτες υποστηρίζουν και τη μια και την άλλη πλευρά.
    Ακούμε την επιχειρηματολογία, αξιολογούμε, παίρνουμε αποφάσεις και λελογισμένα ρίσκα, στα πάντα και κάθε μέρα.
    Oldfarts never die

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Εντάξει ο τίτλος είναι κλασσικό clickbait και φυσικά καταφέρνει τον σκοπό του, να προσελκύσει προβολές και να συζητούν για αυτόν σε παγκόσμιο επίπεδο (ξανά). Σίγουρα θίγει σημαντικά ζητήματα αλλά εγώ θα εστίαζα σε άλλα προβλήματα που υπάρχουν κατά τις πτώσεις και όχι στις προστασίες αυτές καθεαυτές.

    Οι περισσότεροι εστιάζουν στην κρούση αλλά το σημαντικότερο πρόβλημα στους σοβαρούς τραυματισμούς είναι η στρέψη. Όταν το πόδι ή το χέρι στρίψει δε σε σώζει τίποτα από σοβαρότατο τραυματισμό ο οποίος μπορεί να καταλήξει πολύ άσχημα. Συζητούσα με έναν έμπειρο φυσικοθεραπευτή στο νοσοκομείο και μου τόνιζε τι θα συμβεί αν ενώ σέρνεσαι σου ανοίξει το χέρι και ψιλομαγκώσει ενώ είναι ανοιχτό (καλύτερα να μην το σκεφτούμε καν, δε θέλω καν να θυμάμαι). Αυτό είναι κάτι που δε μπορεί να σώσει ούτε ο αερόσακος που συζητούσαμε κάποιο καιρό πριν. Μπορεί και να μη συμβεί ποτέ, μπορεί και να τύχει όμως. Όπως και τα χτυπήματα στη λεκάνη που μπορούν να αποβούν μοιραία και πέρα από κάποιες υποτυπώδεις προστασίες στους γοφούς, δεν υπάρχει ουσιαστική προστασία.

    Οι στατιστικές που αναφέρονται στο βίντεο του Ryan είναι γενικά στο περίπου καθώς κάθε πτώση είναι διαφορετική. Πριν χτυπήσω σοβαρά πριν 2 μήνες, είχα σπάσει άλλες 3 φορές πλευρά και κλείδα, με αρκετά περισσότερα χιλιόμετρα. Ε την τέταρτη φορά τρύπησα και τους 2 πνεύμονες. Μία λεπτομέρεια να ήταν διαφορετική κατά την πτώση, τα πάντα θα μπορούσαν να είναι διαφορετικά. Πχ θα μπορούσα να έχω σπάσει για 4η φορά μόνο πλευρά και να θεωρώ απίθανο μια ενδεχόμενη 5η φορά να τρυπήσουν οι πνεύμονες.

    Τα πάντα είναι σχετικά και κάθε πτώση είναι μοναδική. Φοράμε ότι περισσότερο μπορούμε και ελπίζουμε. Το παν είναι ίσως η μεγαλύτερη προσοχή παντού για να ΜΗ φτάσουμε στο σημείο να εξετάζουμε αν ο εξοπλισμός έκανε καλά τη δουλειά του.

    Σας παρακολουθώ τσογλάνια! Πάντα όρθιοι!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  11. #56
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    332
    Δεν ξέρω γιατί επιμένω, θα επισημάνω οτι δεν είναι προσωπικό και ότι δεν πάει προς κάποιον συγκεκριμένα, αλλά νιώθω λες και έχω καπνίσει κάτι διαβάζοντας τις απαντήσεις ορισμένων σε αυτό το θρεντ.
    Έχουμε έναν τύπο με τρελό κοινό σε αριθμό, που μέχρι τώρα έχει δείξει να προσέχει πάρα πολύ τι λέει υποστηρίζοντας το με επίσημη έρευνα τις περισσότερες φορές, να δηλώνει on camera οτι εκείνος ΔΕΝ θα χρησιμοποιεί συμβατικό εξοπλισμό, εκτός από ένα μεγαλύτερο των στανταρ προστατευτικό πλάτης όταν κάνει TRACK day, και, τον αερόσακο του φυσικά.
    Όλο αυτό το αιτιολογεί με το επιχείρημα πως αφού δεν είναι και τόσο καλά τα συμβατικά προστατευτικά, τότε, ας μη τα φοράω καθόλου.
    Προφανώς έχει το χρήμα να υποστηρίξει την χρήση αερόσακου, όμως επαναλαμβάνομαι και λέω, δεν περνάει αυτό ένα μήνυμα στο μέσο αναβάτη που θα δει το βίντεο;
    Όχι σε σένα, που μπορεί να έχεις 2 μονάδες IQ παραπάνω και να σου περισσεύει λίγη κριτική σκέψη, αν υποθέσουμε ότι το μέσο κοινό είναι γύρω στα 24 και δεν κάθεται συνήθως να δει ούτε καν ένα βίντεο μέχρι το τέλος, όυτε να διαβάσει σχόλια, είναι υπεύθυνη κίνηση από έναν άνθρωπο με τόση απήχηση;
    Για όποιον παρακολούθησε λίγο τις στιχομυθίες στα σχόλια από κάτω, έχει ενδιαφέρον ότι ο Κυρ Bryan έσβηνε και σβήνει συστηματικά σχόλια που παραθέτουν στοιχεία ενάντια στα δικά του, και τον ξεβρακώνουν λίγακι σχετικά με τις έρευνες που έχει επιλέξει να παραθέσει, όπως λέν και στα τρίκαλα κορινθίας, cherry picking.
    Συγκεκριμένα, αν και δυστυχώς εφόσον έχει σβηστεί το σχόλιο είναι ανέκδοτο αυτό που λέω, σβήστηκε ολόκληρη έκθεση που έγραψε κάποιος που είχε καμιά 8άρα χιλιάδες thumbs up για το πόσο πολύ ξέφυγε σε αυτό το βίντεο, με στοιχεία και αντίστοιχες, αντίθετες έρευνες, που λένε ότι υπάρχει τεράστια διαφορά στατιστικά για όσους φοράνε συμβατικό προστατευτικό εξοπλισμό σε τραυματισμούς. Ήταν απόλυτα ευγενικός επίσης, απλά ενόχλησε που έβγαλε ότι έβγαλε στη φόρα. Σβήστηκε σερί 2 φόρες, που σημάινει ότι μπορεί να είχε καμιά 20άρα χιλ θετικές αντιδράσεις από το κοινό, μάλλον δεν θα ήταν καλό αυτό για την εικόνα του F9.

    Ότι απέμεινε από αυτό, που βρήκα ότι παρέθεσε κάποιος άλλος, είναι με μια γρήγορη αναζήτηση αυτό:

    On behalf of Liz de Rome:
    In the research paper (AAP, 2011), we reported that riders wearing motorcycle clothing fitted with impact protection (IP) were significantly less likely to sustain any injuries than were riders wearing motorcycle clothing without IP and those wearing non-motorcycle clothing. The analysis compared injured and uninjured riders by level of protection taking other factors into account such as crash type, object impacted and speed.

    We were able to demonstrate significant reductions in open wound injuries associated with level of protection, but not fractures. In our discussion, we explain that the study sample (n=212) was too small to determine statistically significant evidence for the reduction of fractures. This is because fractures represent just 15% of riders’ injuries, compared to 71% soft tissue injuries across a population sample of crashed motorcycle riders. We strongly recommend that riders continue to wear impact protectors.

    Associate Professor Liz de Rome.

    Χωρίς να ορκίζομαι, γιατί δεν έχω και καμιά κάψα να αποδείξω τίποτα σε κανέναν, αυτό εδώ πρέπει να είναι το κανάλι που είχε κάνει το εμπεριστατωμένο σχόλιο με την μεγάλη υποστήριξη των θεατών του F9 και σβήστηκε 2 φορές:
    https://www.youtube.com/watch?v=NOJxubCS0wM&t=77s

    Είναι τα προστατευτικά που κυκλοφορούν αποτελεσματικά σε ατύχημα που περιλαμβάνει πρόσκρουση με σταθερό αντικέιμενο;
    Σε αρκετά μικρό βαθμό, όσο μεγαλύτερες οι ταχύτητες τόσο λιγότερο θα πω εγώ.
    Αυτό σημαίνει πρακτικά, ότι αν εγώ σήμερα είναι να πέσω και να σπάσω 9 κόκκαλα και να χάσω κομμάτια δέρμα από 5 σημεία στο σώμα μου, εγώ θα προτιμήσω να σπάσω 7 και να χάσω δέρμα από 2.
    Πώς έχουμε καταλήξει εδώ τώρα να υπερασπιζόμαστε ένα τύπο που λέει ότι αν δεν έχει το 100% δεν θέλει να έχει ούτε το 35%, δεν θα καταλάβω.


    ΔΙΚΗ μου γνώμη, ξαναλέω, καμία όρεξη για ξιφορουμαχία.
    Τελευταία τροποποίηση από asxetost; 09/04/2024 στις 15:31.
    Αν είσαι ότι τρως γιατί ρε τρως ψοφίμια;

  12. #57
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Όταν κατανοήσετε ότι όλοι αυτοί οι "influencers" κάνουν ό,τι κάνουν με βασικό κίνητρο - αν όχι μοναδικό - τα κλικ και το εύκολο, γρήγορο χρήμα, όλα γίνονται πιο ξεκάθαρα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Μια λύση έδωσε ο Blitz, πρόσληψη πληροφορίας από πολλαπλές πηγές και κριτική αξιολόγηση τους, για την εξαγωγή το δυνατόν ασφαλέστερων συμπερασμάτων, τα οποία επ' ουδενί δεν μπορούν να θεωρηθούν θέσφατα, αλλά οφείλουν να αμφισβητούνται με κάθε ευκαιρία.
    Έτσι ακριβώς. Θέλω να μάθω κάτι που δε γνωρίζω; Googling, μελέτη 2, 3, 5 πηγών που φαίνονται αξιόπιστες και μπορώ να επιβεβαιώσω, φιλτράρισμα, κριτική σκέψη και off I go. Το να "ακολουθώ" συγκεκριμένα άτομα με συγκεκριμένη ατζέντα δε θεωρώ ότι μου προσφέρει κάτι.
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 09/04/2024 στις 14:47.
    Life begins at 45°.

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    822
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Πώς έχουμε καταλήξει εδώ τώρα να υπερασπιζόμαστε ένα τύπο που λέει ότι αν δεν έχει το 100% δεν θέλει να έχει ούτε το 35%, δεν θα καταλάβω.
    Δεν είδα κάποιον να τον υπερασπίζεται σε σχέση με τα όσα λέει στο συγκεκριμένο.
    Γενικά δεν ακυρώνεις κάποιον αν διαφωνείς σε κάποιο σημείο μαζί του, αλλά συνήθως τον κρίνεις από το σύνολο των λεγόμενων του και την γενικότερη πορεία του.
    Υπάρχει περίπτωση να παρακολουθείς ή να διαβάζεις κάποιον ακόμα και αν διαφωνείς μαζί του σε όλα, και αυτό να γίνεται για διάφρους λόγους.
    Δεν είναι όλα lovers-fanboys vs haters, (αν και κατανοώ ότι μια ολόκληρη γενιά μεγάλωσε με αυτό το δίπολο ως την μόνη δυνατή μορφή αντιπαράθεσης).
    Επίσης αν το attention span κάποιου είναι το 2 λέπτο, το μόνο που μπορεί να αφομοιώσει είναι τηλεοπτικές διαφημίσεις και αυτό είναι ένα τεράστιο πρόβλημα από μόνο του.
    Ε, γιατί συνήθως τα περισσότερα θέματα θέλουν λίγο περισσότερο από αυτό.

    Βέβαια, αν δεν σου αρέσει μπορείς απλά να μην τον βλέπεις!
    Υπάρχει περιεχόμενο, φαντάζομαι για όλους.
    Μπορείς επίσης να κάνεις report στο tube, για προώθηση επικίνδυνων δεν ξέρω εγώ τι...
    Τι άλλο να κάνουμε, να στείλουμε τους μπάτσους να του ξεκρεμάσουν το πτυχίο από τον τοίχο και να τον στείλουν στο ίδιο στρατόπεδο συγκέντρωσης με τους σουζάκηδες.(Άλλοι ανεύθυνοι από κει )
    Όποιον και να διαλέξεις πάντως, να βλέπεις, να διαβάζεις (λέμε τώρα), να ακούς, always with a grain of salt, (επίσης βγαλμένο από τα Τρίκαλα Κορινθίας.)

    Δεν με ενδιαφέρει να πιάσω κουβέντα για τον συγκεκριμένο, γενικά δεν ακολουθώ κανένα και προσέχω να μην με ακολουθεί και εμένα κανένας.
    Oldfarts never die

  14. #59
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.449
    Δηλαδή δεν συμφωνείς ότι το ΚΛΡ 650 είναι un-killable όπως λέει στα βίντεο του ;;;;
    when life gets complicated... i ride.

  15. #60
    Νέο μέλος Το avatar του/της Zodd
    Εγγραφή
    02/10/2009
    Μηνύματα
    35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Προφανώς έχει το χρήμα να υποστηρίξει την χρήση αερόσακου, όμως επαναλαμβάνομαι και λέω, δεν περνάει αυτό ένα μήνυμα στο μέσο αναβάτη που θα δει το βίντεο;
    Όχι σε σένα, που μπορεί να έχεις 2 μονάδες IQ παραπάνω και να σου περισσεύει λίγη κριτική σκέψη, αν υποθέσουμε ότι το μέσο κοινό είναι γύρω στα 24 και δεν κάθεται συνήθως να δει ούτε καν ένα βίντεο μέχρι το τέλος, όυτε να διαβάσει σχόλια, είναι υπεύθυνη κίνηση από έναν άνθρωπο με τόση απήχηση;
    Δεν απευθύνεται σε παιδάκια του δημοτικού αλλά σε άτομα που υποτίθεται ότι είναι ικανά να χειριστούν, με ασφάλεια, οχήματα τα οποία μπορούν να προκαλέσουν σοβαρούς ή/και θανατηφόρους τραυματισμούς. Συγγνώμη αλλά το στανταρ μας (σαν κοινωνία, παγκοσμίως) για τους οδηγούς, θα έπρεπε να είναι υψηλότερο από το "καταλαβαίνουν λάθος ένα 6λεπτο βίντεο".

    Για άλλη μια φορά, στο βίντεο το μόνο αμφιλεγόμενο είναι κατά πόσο είναι επαρκή τα πρότυπα της ΕΕ ως το ΕΛΑΧΙΣΤΟ επίπεδο προστασίας που προσφέρει ο μοτοσυκλετιστικός εξοπλισμός. Ο τύπος παρούσιασε τα δεδομένα που είχε βρει, κατέληξε στο συμπέρασμα οτι τα συνήθη προστατευτικά είναι ανεπαρκή και πως για τον ίδιον, η προστασία που προσφέρουν είναι δυσαναλογη για την άνεση που του στερούν και άρα θα προτιμήσει πιο προστατευτικές λύσεις. Πως από αυτό έχετε καταλήξει στο "είπε να πετάξουμε όλοι τα προστατευτικά μας τωρα!!!11!!1!" είναι απορίας άξιον.

    Το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι σε όλη αυτή την κουβέντα, έχει παραγκονιαστεί το ότι "τα προστατευτικά δεν προστατεύουν επαρκώς του αναβάτες". Προφανώς δεν μπορούμε να κυκλοφορούμε στην καθημερινότητα μας ντυμένοι λες και είμαστε σε πίστα και αναγκαστικά θα κάνουμε υποχωρήσεις για χάρη της άνεσης αλλά σαν αναβάτες και καταναλωτές μόνο να κερδίσουμε έχουμε από καλύτερα πρότυπα για τον εξοπλισμό μας.

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Θέλω να με βοηθήσετε να βρω φτηνό εξοπλισμό για μηχανή
    από BillNaskos13 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2020, 13:31
  2. Να γιατί πρέπει να φοράμε σωστό εξοπλισμό
    από anf125 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2007, 20:02
  3. Που μπορω να βρω εκεινο το προστατευτικο? δεν ξερω πως λεγετε! Δειτε μεσα.
    από vaspiou στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2006, 18:23
  4. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2005, 20:56
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2004, 14:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF