Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 67 από 67

Θέμα: να φοράτε προστατευτικό εξοπλισμό

  1. #61
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Όχι, δεν το είδα φυσικά. Ούτε καν πάτησα το λινκ. Είναι "επαγγελματίας ινφλουένσερ". Προτιμώ να δω κάνα γκομενάκι στο Twitch.
    Πάνε αυτά, έφαγαν όλα ban, τώρα μόνο VPN και Kick.....

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Δεν υιοθετούμε τίποτα από όσα γράφονται ή λέγονται.
    Αλλά σε οτιδήποτε μπορεί να είναι κρυμμένη η πληροφορία.
    CE τάδε level 1 ,2 γκουγκλάρουμε, διαβάζουμε, σχηματίζουμε γνώμη.
    .

  3. #63
    εντάξει,φταίει κι ο τίτλος. "μην ακούτε αυτόν, ακούστε εμένα" "μη τυχόν και κάνετε αυτά που λέει!"
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  4. #64
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    328
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Zodd Προβολή μηνύματος
    Δεν απευθύνεται σε παιδάκια του δημοτικού αλλά σε άτομα που υποτίθεται ότι είναι ικανά να χειριστούν, με ασφάλεια, οχήματα τα οποία μπορούν να προκαλέσουν σοβαρούς ή/και θανατηφόρους τραυματισμούς. Συγγνώμη αλλά το στανταρ μας (σαν κοινωνία, παγκοσμίως) για τους οδηγούς, θα έπρεπε να είναι υψηλότερο από το "καταλαβαίνουν λάθος ένα 6λεπτο βίντεο".

    Για άλλη μια φορά, στο βίντεο το μόνο αμφιλεγόμενο είναι κατά πόσο είναι επαρκή τα πρότυπα της ΕΕ ως το ΕΛΑΧΙΣΤΟ επίπεδο προστασίας που προσφέρει ο μοτοσυκλετιστικός εξοπλισμός. Ο τύπος παρούσιασε τα δεδομένα που είχε βρει, κατέληξε στο συμπέρασμα οτι τα συνήθη προστατευτικά είναι ανεπαρκή και πως για τον ίδιον, η προστασία που προσφέρουν είναι δυσαναλογη για την άνεση που του στερούν και άρα θα προτιμήσει πιο προστατευτικές λύσεις. Πως από αυτό έχετε καταλήξει στο "είπε να πετάξουμε όλοι τα προστατευτικά μας τωρα!!!11!!1!" είναι απορίας άξιον.

    Το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι σε όλη αυτή την κουβέντα, έχει παραγκονιαστεί το ότι "τα προστατευτικά δεν προστατεύουν επαρκώς του αναβάτες". Προφανώς δεν μπορούμε να κυκλοφορούμε στην καθημερινότητα μας ντυμένοι λες και είμαστε σε πίστα και αναγκαστικά θα κάνουμε υποχωρήσεις για χάρη της άνεσης αλλά σαν αναβάτες και καταναλωτές μόνο να κερδίσουμε έχουμε από καλύτερα πρότυπα για τον εξοπλισμό μας.
    Θα έπρεπε, αλλά σύμφωνα και με τη δική σου εμπειρία, η πλειοψηφία των αναβατών, δες και στη χώρα μας, σου φαίνεται πιο ώριμη από παιδάκια δημοτικού;..

    Σεβαστή η γνώμη σου 100% , δεν βαράμε έδρες με σφυριά εδώ.
    Απλώς η δική μου είναι οτι αν θέλεις να ανοίξεις το διάλογο για ασφαλέστερα πρότυπα ασφάλειας, μηπως να το έκανες με ένα τρόπο που να μην έχει τόσες πιθανότητες να δημιουργήσει θύματα;

    Και πουθενά δεν ανέφερα οτι προτρέπει άμεσα στην μη χρήση προστατευτικών.
    Όμως όταν ένα δημόσιο πρόσωπο δηλώνει κάτι, αυτό τείνει να είναι αντικείμενο μιμιτισμού, τουλάχιστον τελευταία φορά που τσέκαρα την πραγματικότητα και όχι κάποιο φανταστικό κόσμο αυτό ισχυε.

    Είπαμε, απόψεις..

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    626
    Από την άλλη όταν ένα δημόσιο πρόσωπο δηλώνει κάτι ίσως απλά να είναι η άποψη του και τίποτα παραπάνω.

    Το είδα το βίντεο μετά από 5 σελίδες σχόλια και δεν κατάλαβα πουθενά ότι αυτό που επέλεξε αυτός προτείνεται γενικά.
    Επίσης αυτός χρησιμοποιεί αερόσακο..
    Γιατί άραγε δεν θεωρούμε ότι προτρέπει στην χρήση του;

  6. #66
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    328
    Εε είναι αυτό που είπα και πάνω λοιπόν. Μάλλον εγώ έχω πειραγμένο εγκέφαλο και κατι δεν καταλαβαίνω σωστά, να ναι το thumbnail άραγε;;...

    Επίσης, σίγουρα προτρέπει στην χρήση αερόσακου, αυτό δεν το αμφισβητεί κανείς!


  7. #67
    Το δα και εγώ και αν γενικώς τον πάω μου φάνηκε λίγο φάουλ όπως το είπε. Στο οτι τα προτυπα είναι χαμηλά και να πάρουμε αερόσακο δεν διαφωνώ. Στο να βγάλουμε τις όποιες προστασίες μπορεί να κάνουν έστω και κάτι ελάχιστο επειδή δεν θα κάνουν 100% διαφωνω. Τωρα αν υπαρχουν ηλιθιοι που θα τις βγάλουν δεν νομίζω να είναι αρκετοί για να μας απασχολήσει μια ενδεχόμενη μείωση του μοτοσυκλετικού του κοινού. Σε άλλα νέα, εγώ ετοίμασα τον εξοπλισμό μου για την νέα σεζόν που ξεκινάει αύριο. Αερόσακο δεν εχω ακόμα. Τα υπόλοιπα είναι πάντα πάνω μου.
    done.

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345

Παρόμοια θέματα

  1. Θέλω να με βοηθήσετε να βρω φτηνό εξοπλισμό για μηχανή
    από BillNaskos13 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2020, 13:31
  2. Να γιατί πρέπει να φοράμε σωστό εξοπλισμό
    από anf125 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2007, 20:02
  3. Που μπορω να βρω εκεινο το προστατευτικο? δεν ξερω πως λεγετε! Δειτε μεσα.
    από vaspiou στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2006, 18:23
  4. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2005, 20:56
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2004, 14:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF