Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 67

Θέμα: να φοράτε προστατευτικό εξοπλισμό

  1. #1

    να φοράτε προστατευτικό εξοπλισμό

    σε ένα βίντεο στο κανάλι fortniνe o γνωστός Καναδός παρουσιαστής μας λέει πόσο άχρηστος είναι ο προστατευτικός εξοπλισμός. στο βίντεο παρακάτω αποδομείται.όσο ευχάριστα κι αν παρακολουθούνται τα βίντεό του, δεν είναι η πρώτη φορά που λέει ανακρίβιες (μλκίες δλδ )

    https://youtu.be/NOJxubCS0wM?si=Ja6usFJCr14SMWae
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.200
    Πάντως στο 05:10 εξηγεί πως δεν είναι τόσο άχρηστος.
    Φαντάζομαι πως κριτικάρει λίγο το μαρκετινγκ και το πως παρουσιαζουν οι εταιρίες τα προιόντα τους.
    Επίσης αναφέρεται μόνο στις προστασίες ώμων κ.λ.π. και όχι σε όλα. Λέει πως η προστασία πλάτης είναι αναγκαία και το μπουφάν. Το ίδιο και το κράνος.

    Εγώ πάντα θα τα φοράω, με έσωσαν είδη μία φορά
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.732
    Συμβουλες για θεματα ασφαλειας απο τον riding coach του πληκτρολογιου...

    Ενα δικιο το εχει, κι εγω εχω σκεφτει πολλες φορες οτι αυτη η μαλακια που φοραω στον ωμο μου δυσκολα να με σωσει απο κατι σοβαρο. Απο την αλλη το να πας στο αλλο ακρο και να πεις οτι ειναι το ιδιο ασφαλες να μη φορας καθολου προστασιες σε σχεση με τις CE μου ακουγεται απλα γραφικο. Συμφωνω οτι θα μπορουσε το CE standard να εχει πιο υψηλα... standards. Νομιζω ομως οτι η κριτικη θα επρεπε να αφορα περισσοτερο στους φορεις που θετουν τα αποδεκτα ορια παρα στις εταιρειες που συμβιβαζονται με αυτα.

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Πάντως στο 05:10 εξηγεί πως δεν είναι τόσο άχρηστος.
    Φαντάζομαι πως κριτικάρει λίγο το μαρκετινγκ και το πως παρουσιαζουν οι εταιρίες τα προιόντα τους.
    Επίσης αναφέρεται μόνο στις προστασίες ώμων κ.λ.π. και όχι σε όλα. Λέει πως η προστασία πλάτης είναι αναγκαία και το μπουφάν. Το ίδιο και το κράνος.

    Εγώ πάντα θα τα φοράω, με έσωσαν είδη μία φορά
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Συμβουλες για θεματα ασφαλειας απο τον riding coach του πληκτρολογιου...

    Ενα δικιο το εχει, κι εγω εχω σκεφτει πολλες φορες οτι αυτη η μαλακια που φοραω στον ωμο μου δυσκολα να με σωσει απο κατι σοβαρο. Απο την αλλη το να πας στο αλλο ακρο και να πεις οτι ειναι το ιδιο ασφαλες να μη φορας καθολου προστασιες σε σχεση με τις CE μου ακουγεται απλα γραφικο. Συμφωνω οτι θα μπορουσε το CE standard να εχει πιο υψηλα... standards. Νομιζω ομως οτι η κριτικη θα επρεπε να αφορα περισσοτερο στους φορεις που θετουν τα αποδεκτα ορια παρα στις εταιρειες που συμβιβαζονται με αυτα.
    από το "ψευδαίσθηση ατρωσίας που δίνει ο προστατευτικός εξοπλισμός" που έχουμε αναφέρει κι εδώ πάμπολλες φορές μέχρι το "πετάξτε τις προστασίες" είναι ένας γαλαξίας δρόμος.

    αλλιώς πετάξτε τις προστασίες
    Τελευταία τροποποίηση από RaGe_Raptor; 04/04/2024 στις 08:00.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  5. #5
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.846
    Από όλα τα τροχαία που έχω δει στην ζωή μου , προσωπικά θα έβαζα μετά το κράνος (Full face εννοείται ) ως το πιο σημαντικό προφανώς , τα εξής τα οποία συνήθως είναι και η σειρά με την οποία χτυπάει κάποιος αν τρακάρει ή πέσει με μηχανή:
    1. Γάντια
    2. Μπότες
    3. Πόδια
    4. Πλάτη
    5. Αγκώνες
    6. Ώμους

    Οι ώμοι έχουν σημασία στις πτώσεις με χαμηλή ταχύτητα που πέφτεις σχεδόν στατικά.
    Αντίθετα τα πόδια και τα χέρια είναι τα σημεία που τρώνε την μεγαλύτερη ''ενταση'' της πτώσης.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  6. #6
    Νέο μέλος Το avatar του/της Zodd
    Εγγραφή
    02/10/2009
    Μηνύματα
    35
    Κάνουμε λίγο την λάθος τρίχα, τριχιά ή μου φαίνεται? Στο ίδιο βίντεο ο τύπος λέει 1) οι συνήθεις προστασίες είναι ανεπαρκής είτε γιατί καλύπτουν πολύ μικρή περιοχή ή/και δεν προστατεύουν αρκετά και 2) προτιμήστε προστασίες που να ξεπερνούν το CE level 2 standard.

    Το ερώτημα δεν είναι "φοράμε εξοπλισμό ή όχι" αλλά "είναι το μινιμουμ στανταρ αρκετό".

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Zodd Προβολή μηνύματος
    Κάνουμε λίγο την λάθος τρίχα, τριχιά ή μου φαίνεται? Στο ίδιο βίντεο ο τύπος λέει 1) οι συνήθεις προστασίες είναι ανεπαρκής είτε γιατί καλύπτουν πολύ μικρή περιοχή ή/και δεν προστατεύουν αρκετά και 2) προτιμήστε προστασίες που να ξεπερνούν το CE level 2 standard.

    Το ερώτημα δεν είναι "φοράμε εξοπλισμό ή όχι" αλλά "είναι το μινιμουμ στανταρ αρκετό".
    Παρόλαυτα ο τίτλος του βίντεο ειναι why I stopped wearing motorcycle body armor και με κόκκινα τεραστια γράμματα στο thumbnail "useless ".
    Περνάει το λάθος μήνυμα? Ναι.
    Ασχολείται ο μισός μοτοσυκλετικός πλανήτης μαζί του? Και πάλι ναι.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Από όλα τα τροχαία που έχω δει στην ζωή μου , προσωπικά θα έβαζα μετά το κράνος (Full face εννοείται ) ως το πιο σημαντικό προφανώς , τα εξής τα οποία συνήθως είναι και η σειρά με την οποία χτυπάει κάποιος αν τρακάρει ή πέσει με μηχανή:
    1. Γάντια
    2. Μπότες
    3. Πόδια
    4. Πλάτη
    5. Αγκώνες
    6. Ώμους

    Οι ώμοι έχουν σημασία στις πτώσεις με χαμηλή ταχύτητα που πέφτεις σχεδόν στατικά.
    Αντίθετα τα πόδια και τα χέρια είναι τα σημεία που τρώνε την μεγαλύτερη ''ενταση'' της πτώσης.
    προσωπικά , κι εχοντας την μηχανή ως μέσο διασκέδασης κι όχι καθημερινής μεταφοράς, προσπαθώ πάντα να φοράω πλήρη εξοπλισμό, ακόμα και προστασία στήθους. πλάτη , ώμοι, αγκώνες είναι πάντα στα μπουφάν μου και βέβαια όχι soft armor.
    δεν συζητώ καν γάντια full size με όσες περισσότερες προστασίες γίνεται.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    822
    Ο FN το κάνει αυτό, σε διάφορα video του, για προφανείς λόγους.
    Θέτει προβοκατόρικα τα ζητήματα, για να έχει πολύ περισσότερο interaction με τους viewers και περισσότερα views. (Ο αλγόριθμος του tube, ευνοεί βίντεο με πολλά σχόλια).
    Ο Ράπτορας, τον βόηθησε ακόμα παραπάνω. (Good job there, George).

    Επί της ουσίας αυτό που λέει, είναι ότι αυτές οι προστασίες προσφέρουν ελάχιστα σε κρούση και κάτι σε "σύρσιμο", το αντιπαραθέτει με "ειδικά" υφάσματα που χρησιμοποιούνται σε μοτοσυκλετιστικό εξοπλισμό, τον αερόσακο και τη σχέση τους με την άνεση κατά την οδήγηση.

    Και συμπληρώνει στα σχόλια:
    "It's worth mentioning that EN17092 tests garments with the pads *removed*. Meaning a AAA jacket or pant, which has been drop tested on the Darmstadt machine at 120kph, will still slide to a highway-speed stop without costing you skin (70kph for AA, 45kph for A). C-class garments have no abrasion resistance criteria whatsoever; this would be something like a mesh chassis for holding armour. Obviously, removing the pads from that would be silly, since its only purpose is to hold armour and you might as well wear a T-shirt instead.

    On that note, there are hero companies that make pads to greatly exceed CE 2 size and attenuation requirements. Aside from the Dainese back pad I showed, Rukka's D3O XTR comes to mind (link in description). Those pads are huge compared to the Type B template, and size matters if you're going to rely on pads to get to wherever your abrasion comfort level is. We don't always slide precisely on our shoulders, elbows and knees. It's usually the butt.

    We all have our own equations for balancing comfort v. practicality v. safety, which is why I made a point of not telling people to take the armour out of their jackets (twice!). Fortunately the CE standards make it fairly clear what your gear can and can't do, enabling us all to choose the stuff that achieves whatever we're after. ~RF9"


    Πάμε να πλακωθούμε τώρα στα trail braking, αφού το λύσαμε και αυτό το θέμα.
    Oldfarts never die

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    977
    Έκανε point να μη παίρνει ο κόσμος τις προστασίες από τον εξοπλισμό του -> δείχνει στο vid να βάζει - βγάζει τις προστασίες από τη τσέπη του συνεχώς, συνειρμικά δηλαδή τις βγάζει

    Τα μπουρδουκλωσε λίγο εδώ, δέχεται κριτική για τις έρευνες που χρησιμοποίησε εδώ ως ελλειπείς, φαίνεται και από τα video η στροφή σε airbags, σαν να σπονσοραρε η Helite καλουτσικα λεφτά.Η αλήθεια είναι ότι το F9 παράγει πλέον video πολύ πιο συχνά κ αυτό είναι δύσκολο για την διατήρηση της ποιότητας, παρά την μεγάλη προσπάθεια να διατηρηθούν τα στοιχεία που το έκαναν πολύ δημοφιλές.


    Προσωπικά, δεν αλλάζει κάτι για τις προστασίες που χρησιμοποιώ, μακάρι να βάζω και περισσότερες και μακάρι να παίξει αερόσακος μελλοντικά.

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Ο FN το κάνει αυτό, σε διάφορα video του, για προφανείς λόγους.
    Θέτει προβοκατόρικα τα ζητήματα, για να έχει πολύ περισσότερο interaction με τους viewers και περισσότερα views. (Ο αλγόριθμος του tube, ευνοεί βίντεο με πολλά σχόλια).
    Ο Ράπτορας, τον βόηθησε ακόμα παραπάνω. (Good job there, George).

    Επί της ουσίας αυτό που λέει, είναι ότι αυτές οι προστασίες προσφέρουν ελάχιστα σε κρούση και κάτι σε "σύρσιμο", το αντιπαραθέτει με "ειδικά" υφάσματα που χρησιμοποιούνται σε μοτοσυκλετιστικό εξοπλισμό, τον αερόσακο και τη σχέση τους με την άνεση κατά την οδήγηση.

    Και συμπληρώνει στα σχόλια:
    "It's worth mentioning that EN17092 tests garments with the pads *removed*. Meaning a AAA jacket or pant, which has been drop tested on the Darmstadt machine at 120kph, will still slide to a highway-speed stop without costing you skin (70kph for AA, 45kph for A). C-class garments have no abrasion resistance criteria whatsoever; this would be something like a mesh chassis for holding armour. Obviously, removing the pads from that would be silly, since its only purpose is to hold armour and you might as well wear a T-shirt instead.

    On that note, there are hero companies that make pads to greatly exceed CE 2 size and attenuation requirements. Aside from the Dainese back pad I showed, Rukka's D3O XTR comes to mind (link in description). Those pads are huge compared to the Type B template, and size matters if you're going to rely on pads to get to wherever your abrasion comfort level is. We don't always slide precisely on our shoulders, elbows and knees. It's usually the butt.

    We all have our own equations for balancing comfort v. practicality v. safety, which is why I made a point of not telling people to take the armour out of their jackets (twice!). Fortunately the CE standards make it fairly clear what your gear can and can't do, enabling us all to choose the stuff that achieves whatever we're after. ~RF9"


    Πάμε να πλακωθούμε τώρα στα trail braking, αφού το λύσαμε και αυτό το θέμα.
    Ναι. Και μιας και το ανέφερες, το ίδιο κάνει και παρακάτω προβοκατόρικα λέει μόνο countersteering to corner faster , ενώ ξέρει πως με trail braking είσαι και πιο γρήγορος και πιο ασφαλής. Όχι?

    https://youtube.com/shorts/kacAiVMby...1tZOxeT1yukrBn
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  12. #12
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Παρακολουθείτε κι άλλους "influencers" ή μόνο αυτόν; Έχει κάτι καλούς στο TikTok.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    822
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Ναι. Και μιας και το ανέφερες, το ίδιο κάνει και παρακάτω προβοκατόρικα λέει μόνο countersteering to corner faster , ενώ ξέρει πως με trail braking είσαι και πιο γρήγορος και πιο ασφαλής. Όχι?
    Συνέχεια το κάνει, ειδικά τελευταία και πετυχαίνει. (270 crank, counter leaning, etc).

    Σκέψου ότι έχω πετύχει 2-3 να κάνουν βίντεο, για να σχολιάσουν το βίντεο του FN.

    Επίσης ο τύπος, μην ξεχνάμε ότι είναι "μαγαζάτορας", οπότε διακρίνω και "γκρίζα" διαφήμιση σε σημεία.
    "Τούτο λεχθέντος" η ποιότητα των βίντεο του είναι πολύ υψηλότερη και διασκεδαστικότερη του μέσου μότο-βιντεά που είναι σκέτο "σκεπάρνι".
    Oldfarts never die

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    822
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Παρακολουθείτε κι άλλους "influencers" ή μόνο αυτόν; Έχει κάτι καλούς στο TikTok.
    Εγώ παρακολουθώ αποκλειστικά moto.gr, έχει τα πάντα.

    Συμβουλές αγωνιστικής οδήγηση, ταντρικό σεξ, ψάρεμα σολομού, συμβουλές επενδύσεων, νομική προστασία και ένθετο για εσπρέσσο, hacking, λογοτεχνία, 4 τροχoύς (ή και περισσότερους), εξηλεκτρισμό και οικολογία....
    Τι να κλάσουν οι influencers και οι entrepreneurs.
    Oldfarts never die

  15. #15
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.846
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Εγώ παρακολουθώ αποκλειστικά moto.gr, έχει τα πάντα.

    Συμβουλές αγωνιστικής οδήγηση, ταντρικό σεξ, ψάρεμα σολομού, συμβουλές επενδύσεων, νομική προστασία και ένθετο για εσπρέσσο, hacking, λογοτεχνία, 4 τροχoύς (ή και περισσότερους), εξηλεκτρισμός και οικολογία....
    Τι να κλάσουν οι influencers και οι entrepreneurs.
    Δεν φταίει κανείς άλλος... εγώ που όπου μπορώ συμβουλεύω...για να έρχεται ο σενιόρ να με φτύνει στα μούτρα
    where was Gondor when the Westfold fell?

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Θέλω να με βοηθήσετε να βρω φτηνό εξοπλισμό για μηχανή
    από BillNaskos13 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2020, 13:31
  2. Να γιατί πρέπει να φοράμε σωστό εξοπλισμό
    από anf125 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2007, 20:02
  3. Που μπορω να βρω εκεινο το προστατευτικο? δεν ξερω πως λεγετε! Δειτε μεσα.
    από vaspiou στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2006, 18:23
  4. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2005, 20:56
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2004, 14:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF