Σελίδα 5 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 124

Θέμα: Μοτοπορεία Διαμαρτυρίας απόψεις.

  1. #61
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    611
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    To 30 παιδια ειναι αστειο και κανεις δεν προκειται να το τηρησει ουτε οι ιδιοι οι τροχαιοι.
    Προφανως και εξω απο σχολεια παιδικους σταθμους νοσοκομεια πρεπει να υπαρχει σημανση για ελαττωση του οριου αλλα οριζοντια μετρα
    30 cap δεν προκειται να τηρηθει απο κανεναν και ποτε.
    Ξέρει κανείς γιατί έχουν αφαιρεθεί τα σαμαρακια μπροστά από σχολεία, παιδικους σταθμους κλπ?
    Ήταν το μόνο μέτρο που έκανε τον κάθε κάγκουρα να κόβει λίγο ταχύτητα

  2. #62
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    611
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PaNick67 Προβολή μηνύματος
    Η διηθηση επισημως δεν απαγορευεται αλλα δεν επιτρεπεται κινηση δυο οχηματων στην ιδια λωριδα, η προσπεραση απο δεξια και οι σφηνες. Εχει υπαρξει αποφαση ανωτατου δικαστηριου σε ατυχημα οτι εφταιγε ο μοτοσυκλετιστης που κινουταν αναμεσα στα οχηματα.
    Αν αναφέρεσαι στην κοπέλα που έχασε το χέρι της, αν θυμαμαι καλά η απόφαση έλεγε συνυπαιτιοτητα

  3. #63
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.846
    2. Επανεξέταση του ΚΟΚ πριν αυτός ψηφιστεί, σε βασικά θέματα όπως το όριο χιλιομέτρων και η διήθηση. Τα όρια ταχύτητας εντός αστικού ιστού να θεσπιστούν βάσει συγκεκριμένων κριτηρίων και μελετών όπου είναι απαραίτητο (σχολεία, νοσοκομεία). Είμαστε αντίθετοί στην οριζόντια επιβολή του ορίου των 30 km στις πόλεις.
    Να επιτρέπεται η διήθηση των μοτοσυκλετών με βάση κριτήρια και συγκεκριμένα όρια ταχύτητας που θα προκύψουν από μελέτες. Να γίνει ιεράρχηση των παραβάσεων του ΚΟΚ βάσει των κριτηρίων της νομικής επιστήμης με νέα δόμηση.

    Διήθηση.
    Έχω επεκταθεί σε μεγάλο βαθμό εδώ μέσα για το όρο διήθηση και γιατί αυτός δεν έχει καμία βάση. Προσπέραση είναι ή παράλληλη πορεία .
    Πάμ παρακάτω όμως γιατί έχει ήδη αναλυθεί το λάθος του όρου αυτού.
    Το όριο των 30 χλμ/ωρα εντός άστικου ιστού επίσης δεν αιτιολογείται πουθενά.
    Γιατί είναι κακό των όριο 30 χλμ/ώρα , πως προκύπτει ότι βλάπτει τους μοτοσυκλετιστές συγκεκριμένα? Γιατί να είσαι αντίθετος σε αυτό ενώ παράλληλα λες ασφαλείς δρόμους για όλους?
    Μελέτη, επιχείρημα ΚΑΤΙ ?
    Όχι. Απλά είμαστε αντίθετοι γενικά και αόριστα.

    Γραμμή καταγγελιών σε 5ψήφιο τηλεφωνικό νούμερο. Μηνύσεις χωρίς παράβολα για επικίνδυνες υποδομές. Εξορθολογισμός της διαδικασίας αυτοκινητιστικών διαφορών για όλα τα τροχαία (ενσωμάτωση τακτικής διαδικασίας).
    ?????
    Δηλαδή θα παίρνω το 1312Α και θα κάνω τηλεφωνικά μήνυση χωρίς να χρειάζεται να εισφέρω καμία απόδειξη των λεγομένων μου? Γιατί μία μήνυση για αδικήματα ΚΟΚ να εξαιρείται της διαδικασίας των μηνύσεων εν γένει?

    Τι είδους ανοησία είναι αυτή?

    Εξορθολογισμός της διαδικασίας των Αυτοκ. Διαφορών ενσωμάτωση της Τακτικής.

    Εδώ θα δώσω παράδειγμα.
    Αγωγή στην Τακτική κατέθεσα ο ίδιος τον Ιούνιο του 2022.
    Θα συζητηθεί τον Μάιο του 2024 και η απόφαση πιθανώς να βγει τον Οκτώβριο του 2024.

    Αντίστοιχα , αγωγή που κατέθεσα(στην υφιστάμενη ειδική διαδικασία αυτοκ. ) τον Απρίλιο του 2023 , συζητήθηκε ήδη τον Μάρτιο του 2024.

    Άρα ποιον εξ ορθολογισμό με ενσωμάτωση της τακτικής λέμε?
    Είτε υπάρχει δικηγόρος που δεν ασχολείται με το θέμα και είπε να πετάξει παπάτζες στην ομοσπονδία είτε πήραν από εδώ και από εκεί άρθρα-δημοσιεύσεις κάποιου υποψήφιου διδάκτορα και τις κόλλησαν χωρίς να ξέρουν τι γράφουν ΕΙΤΕ εγώ δεν κατάλαβα καλά γιατί , μάντεψε ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΝ ΝΟΗΜΑ. Αν ενσωματωθεί η διαδ. των αυτοκ. στην Τακτική διαδικασία θα έχει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ μεγαλύτερη αναμονή για εκδίκαση από ότι τώρα.


    Επίσης Ποιοτική, όχι ποσοτική αστυνόμευση. Εντατικότεροι έλεγχοι για ανασφάλιστα / ακατάλληλα προς χρήση οχήματα.

    Σε μία πρόταση όλη η ουσία.
    Ενώ λέει ποιοτική και όχι ποσοτική , ζητάει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΕΛΕΓΧΟΥΣ.
    Δηλαδή WTF?
    Επίσης πως ορίζεται η ποιοτική αστυνόμευση?
    Να πιάνουν τους κακούς ? Ποιοι είναι οι κακοί? Γιατί για την ομοσπονδία προφανώς δεν είναι όσοι π.χ. τρέχουν μέσα στην πόλη , σύμφωνα με το Animus του παραπάνω ψηφίσματος.


    Btw '' Μείωση ή απαλλαγή του ΦΠΑ στα κράνη και στον εξοπλισμό ασφαλείας των αναβατών. Voucher επιδότησης για την αγορά εξοπλισμού ασφαλείας με την αγορά κάθε καινούργιου δίκυκλου. Voucher με την μορφή safety pass για αγορά εγκεκριμένου εξοπλισμού ασφαλείας από καταστήματα εντός Ελλάδας με την έκδοση αντίστοιχου παραστατικού (απόδειξης ή τιμολογίου), με προτεραιότητα τις επαγγελματικές ομάδες που χρησιμοποιούν την μοτοσυκλέτα.''
    Ωραία ιδέα το Voucher.
    O ίδιος την είχα πει σε Μέλος του Δ.Σ. του συγκεκριμένου ψηφίσματος , την περίοδο της προηγούμενης έκθεσης μοτοσυκλέτας.
    Ενδιαφέρουσα βέβαια η μορφή του , σε Pass.
    ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ η εγκύκλιος της αγοράς οπτικών μέσω ΕΟΠΥ κάθε 4 χρόνια για κράνη (που έχουν ημερομηνία λήξης , το να πάρω ένα δωράκι με κάθε μηχανή που αγοράζω δεν έχει καμία ουσία, αλλά από το άνευ καλό είναι το λίγο) ήταν η Original πρόταση μου.

    Όπως είπε ο Blitzer παραπάνω, έχω δει ψηφίσματα 15μελούς πιο συγκροτημένα και σοβαρά από αυτό.
    Αυτό είναι ένα Ποτ πουρί για να κερδίσουμε εντυπώσεις και καμία ουσία.
    Τα μισά δεν έχουν αιτιολογήση, τα άλλα μισά είναι άκυρα εξ αρχής και τα υπόλοιπα είναι Copy Paste από σχεδόν Hoax άρθρα για την κίνηση στο Παρίσι.
    Κινήσεις σαν και αυτές απαιτούν σοβαρότητα.
    Δυστυχώς δεν διακρίνεται στο παρόν ψήφισμα κατά την γνώμη μου.
    Παραδέχομαι ωστόσο (i guess) την επιθυμία να γίνει κάτι , γιατί για χρόνια υπήρχε κενό στο κομμάτι αντιπροσώπευσης των μοτοσυκλετιστών.
    Ωστόσο αυτή η αντιπροσώπευση θεωρώ ότι τουλάχιστον , δεν αρμόζει σε τόσο μεγάλο πλήθος ενδιαφερόμενων .
    Over and out.
    Τελευταία τροποποίηση από CorpseAlive; 12/04/2024 στις 13:24.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  4. #64
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.099
    "Διήθηση στην Ελλάδα – Οι δηλώσεις της Υφυπουργού Μεταφορών στην έκθεση μοτοσυκλέτας, δίνουν ελπίδες στους μοτοσυκλετιστές για την -επιτέλους- κατάκτηση μιας σημαντικής νίκης εντός των πόλεων. "
    Πικρή μπύρα, γλυκιά ζωή..

  5. #65
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.846
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgosb Προβολή μηνύματος
    "Διήθηση στην Ελλάδα – Οι δηλώσεις της Υφυπουργού Μεταφορών στην έκθεση μοτοσυκλέτας, δίνουν ελπίδες στους μοτοσυκλετιστές για την -επιτέλους- κατάκτηση μιας σημαντικής νίκης εντός των πόλεων. "
    To άρθρο λέει ότι ήδη απαγορεύεται βάσει ΚΟΚ.
    Το ψήφισμα λέει να ΜΗΝ απαγορευτεί κατά τον νέο ΚΟΚ .
    Εγώ λέω ότι αυτή την στιγμή δεν υφίσταται τέτοιος όρος .
    Περί του όρου , κολοκυθόπιτα.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  6. #66
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.043
    δεν καταλαβα. υπηρχε καποιο σχεδιο για τη διηθηση η μονοι τους πηγαν και βγαλαν τα ματια τους? μια χαρα ειναι τωρα που ειναι "παρανομη". γιατι να βαλουμε το κρατος να ασχοληθει? οπου βαζει το χερι του τα κανει ταναπου.

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.080
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Εγώ πάλι αναρωτιέμαι πως κάποιος αποφάσισε να βρει όλα τα δευτερεύοντα ζητήματα και να φτιάξει αυτή τη λίστα σαν να μη θέλει ν ενοχλήσει
    Το ότι θες πολιτικό μέσο για να βρεις κρεβάτι και μαύρα λεφτά για να χειρουργηθείς δεν βρήκε μια θεσούλα στη λίστα των σοφ'ων?
    Μοτοδιαδηλωση με αιτηματα την ευρεση κρεβατιων σε χειρουργείο???
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #68
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    306
    Οριο 30 στον αστικο ιστο φανταζομαι εννοουν αυτο που ισχυει και τωρα. Σε στενα μεσα στις πολεις κλπ. Αυτο πρεπει να εφαρμοζεται και η παραβιαση να τιμωρειται πολυ περισσοτερο απο το να πηγαινεις πχ με 150 στην εθνικη οταν το οριο ειναι 120. Δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να πηγαινει καποιος με πανω απο 30 μεσα στα στενα.

  9. #69
    Νέο μέλος Το avatar του/της rex4539
    Εγγραφή
    09/02/2023
    Μηνύματα
    67
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    To άρθρο λέει ότι ήδη απαγορεύεται βάσει ΚΟΚ.
    Το ψήφισμα λέει να ΜΗΝ απαγορευτεί κατά τον νέο ΚΟΚ .
    Εγώ λέω ότι αυτή την στιγμή δεν υφίσταται τέτοιος όρος .
    Περί του όρου , κολοκυθόπιτα.
    Στην California που έβγαλα το δίπλωμα οδήγησης, ο όρος λεγόταν lane sharing και επιτρεπόταν στο συγκεκριμένο state αλλά όχι στα περισσότερα άλλα states.

  10. #70
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.846
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rex4539 Προβολή μηνύματος
    Στην California που έβγαλα το δίπλωμα οδήγησης, ο όρος λεγόταν lane sharing και επιτρεπόταν στο συγκεκριμένο state αλλά όχι στα περισσότερα άλλα states.
    Αυτό π.χ. είναι ο καλύτερος ορισμός της κίνησης, ωστόσο στην Ελληνική νομοθεσία δεν υπάρχει.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  11. #71
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Στη γκαλιφορνια έχουνε βγάλει κι ένα Σβαρτζενέγκερ όμως,τι να τους πούμε;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.412
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Μοτοδιαδηλωση με αιτηματα την ευρεση κρεβατιων σε χειρουργείο???
    Όταν θα στουκάρεις και θα σε πάνε με καρότσα αγροτικού και θα σε βάλουν σε ράντζο γιατί είσαι γέρος και χοντρός
    και δεν αξίζει να χαραμίσουν τη θέση στην εντατική να δεις γέλιο που θα κάνεις

  13. #73
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.846
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Όταν θα στουκάρεις και θα σε πάνε με καρότσα αγροτικού και θα σε βάλουν σε ράντζο γιατί είσαι γέρος και χοντρός
    και δεν αξίζει να χαραμίσουν τη θέση στην εντατική να δεις γέλιο που θα κάνεις
    Ναι αλλά αυτό αφορά άπαντες. Είτε τρακάρεις με αμάξι είτε με πατίνι είτε με μηχανή.


    Π.χ. Αίτημα για παγκόσμια Ειρήνη.
    Όταν θα οδηγάς το GSXR και χάσεις το Low γιατί πέσει ένας πύραυλος πάνω σου θα δούμε τι γέλιο θα κάνουμε.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.412
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Ναι αλλά αυτό αφορά άπαντες. Είτε τρακάρεις με αμάξι είτε με πατίνι είτε με μηχανή.


    Π.χ. Αίτημα για παγκόσμια Ειρήνη.
    Όταν θα οδηγάς το GSXR και χάσεις το Low γιατί πέσει ένας πύραυλος πάνω σου θα δούμε τι γέλιο θα κάνουμε.
    Κατ αρχήν δεν έχω GSXR και οι πιθανότητες να περάσει πύραυλος από πάνω είναι μηδενικές
    Οι πιθανότητες όμως να του συμβεί αυτό που λέμε είναι απόλυτα πραγματικές

    Αλλά οκ ας πούμε ότι έχεις λεφτά και στα @@ σου και πας ΙΧ




    Αυτό εξ αμελείας σε θανατηφόρα τροχαία δεν σου κάνει καμία εντύπωση?
    Να στο σπάσω τάλιρα?
    Ένα χρόνο πριν κάνει κάποιος αναστροφή και στέλνει το Νίκο στον άλλο κόσμο
    Την ίδια στιγμή παθαίνει την καρδιά του ο θείος μου που ήταν φίλοι και τον τρέχω νοσοκομείο και παραλίγο να τον χάσω
    χωρίς να υπολογίσουμε τη καταθληψάρα που κονόμησε

    Ο τύπος αυτός που σκότωσε από... Αμέλεια το Νίκο είναι έξω
    Μια θέση στη λίστα όμως αυτό δεν βρήκε


    Τα διόδια μας καίνε που μας χαλάν τη βόλτα.

    Οι φόροι στη βενζίνη όμως όχι

    Εγώ λοιπόν σου το λέω ξεκάθαρα... Για μοτοπατέρες σας κόβω κι εσάς
    ακριβώς όπως τους προηγούμενους που φιλοδοξείτε ν αντικαταστήσετε

    πιςςς εν λοβ λοιπόν και καλούς καφέδες

  15. #75
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.846
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Κατ αρχήν δεν έχω GSXR και οι πιθανότητες να περάσει πύραυλος από πάνω είναι μηδενικές
    Οι πιθανότητες όμως να του συμβεί αυτό που λέμε είναι απόλυτα πραγματικές

    Αλλά οκ ας πούμε ότι έχεις λεφτά και στα @@ σου και πας ΙΧ




    Αυτό εξ αμελείας σε θανατηφόρα τροχαία δεν σου κάνει καμία εντύπωση?
    Να στο σπάσω τάλιρα?
    Ένα χρόνο πριν κάνει κάποιος αναστροφή και στέλνει το Νίκο στον άλλο κόσμο
    Την ίδια στιγμή παθαίνει την καρδιά του ο θείος μου που ήταν φίλοι και τον τρέχω νοσοκομείο και παραλίγο να τον χάσω
    χωρίς να υπολογίσουμε τη καταθληψάρα που κονόμησε

    Ο τύπος αυτός που σκότωσε από... Αμέλεια το Νίκο είναι έξω
    Μια θέση στη λίστα όμως αυτό δεν βρήκε


    Τα διόδια μας καίνε που μας χαλάν τη βόλτα.

    Οι φόροι στη βενζίνη όμως όχι

    Εγώ λοιπόν σου το λέω ξεκάθαρα... Για μοτοπατέρες σας κόβω κι εσάς
    ακριβώς όπως τους προηγούμενους που φιλοδοξείτε ν αντικαταστήσετε

    πιςςς εν λοβ λοιπόν και καλούς καφέδες
    Αρχικά Lol.

    Πως καταφέρνεις να μανουριάζεις σε κάθε ποστ ρε μάστορα?
    Εγώ είμαι Μοτοπατέρας? 29 χρονών με 4 χρόνια στις μοτό θεωρείς ότι έχω κάποια φιλοδοξία ή με ενδιαφέρει το να αναμειχθώ στα ''συνδικαλιστικά''?
    Σοβαρέψου και κυρίως μαζέψου με τους χαρακτηρισμούς.
    where was Gondor when the Westfold fell?

Σελίδα 5 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μοτοπορεία Διαμαρτυρίας
    από Nik0s_Dk στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2024, 11:45
  2. Αποψεις για το Modenas KRISS II
    από Spoky στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2004, 01:12
  3. Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2004, 13:35
  4. Αποψεις για μαθηματα οδηγησης
    από gmakris στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2004, 23:30
  5. Powercommander αποψεις απο γνωστες.
    από ioannou_b στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 00:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF