Σελίδα 8 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 124

Θέμα: Μοτοπορεία Διαμαρτυρίας απόψεις.

  1. #106
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.855
    Επειδή ψυχανεμίζομαι πολιτική ροπή στην συζήτηση προειδοποιώ ότι αν ξεφύγει και άλλο το παρόν thread θα κλειδωθεί .
    Μείνετε στο θέμα , αποφύγετε τα πολιτικά , σχολιάστε κόσμια την κίνηση που έγινε σήμερα .
    where was Gondor when the Westfold fell?

  2. #107
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.087
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Επειδή ψυχανεμίζομαι πολιτική ροπή στην συζήτηση προειδοποιώ ότι αν ξεφύγει και άλλο το παρόν thread θα κλειδωθεί .
    Μείνετε στο θέμα , αποφύγετε τα πολιτικά , σχολιάστε κόσμια την κίνηση που έγινε σήμερα .
    κοσμια,σχολιαζουμε την πολιτικη κινηση που εγινε σημερα.Αν καποιος μας ενημερωσει παι πως πηγε απο συμμετοχη,ακομα καλυτερα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #108
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.117
    Δεν πήγαν οι μισοί γιατί είχαν κλείσει τεστ ράιντ στην έκθεση.

  4. #109
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.412
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Επειδή ψυχανεμίζομαι πολιτική ροπή στην συζήτηση προειδοποιώ ότι αν ξεφύγει και άλλο το παρόν thread θα κλειδωθεί .
    Μείνετε στο θέμα , αποφύγετε τα πολιτικά , σχολιάστε κόσμια την κίνηση που έγινε σήμερα .
    Φυσικά και είναι πολιτική η συζήτηση και η γνώμη μου είναι ότι είναι ακόμα μια άθλια πολιτική συζήτηση που σκοπό έχει
    να πάρουμε την καρέκλα απ τους παλιούς μοτοπατέρες
    Για μένα κλείδωσε το θα προστατέψεις νεύρα μας και την ψυχή μας
    από την επαφή με την εμετική υποκρισία



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δεν πήγαν οι μισοί γιατί είχαν κλείσει τεστ ράιντ στην έκθεση.
    ναι είναι όπως λέγανε παλιά
    -Κορόιδα αλλού να βρείτε

    Στη έκθεση σου λένε ξεκάθαρα
    Λεφτά για μηχανάκι




    https://www.news247.gr/ellada/troxai...is-dikaiosini/

  5. #110
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    309
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Τα έχουμε πει δεκάδες φορές και είναι αυτονόητο, εκτός για όσους δε θέλουν να καταλάβουν τα προφανή και το ρίχνουν στον πολίτη. Με ανύπαρκτο κράτος δεν υπάρχει καμία σωτηρία, όση θέληση και να βρεθεί.

    Και έτσι για το παράδειγμα: σε πρόσφατη επίσκεψή μου μερικών ημερών σε βορειοευρωπαϊκή χώρα, οδηγούσα παντού αυστηρώς εντός ορίων (και το όριο ήταν κατά κύριο λόγο από 50 έως 80χλμ/ώρα, σε κάποιες περιπτώσεις έπεφτε και στα 30), δεν έκανα παράνομες προσπεράσεις, και γενικά ήμουν κατά 95% νόμιμος καθ' όλη τη διάρκεια της επίσκεψής μου. Και δε με κούρασε καθόλου. Το σεβόμουν και το απολάμβανα κιόλας και ευχαριστιόμουν βόλτα και οδήγηση και οδικό δίκτυο 500 ετών μπροστά. Σε κάποια - ελάχιστα - σημεία ήμουν 10-20 χλμ/ώρα πάνω από το όριο, κι αυτό μόνο επειδή είδα ντόπιους να κάνουν το ίδιο. Και πάλι με το άγχος. Τελευταία φορά που οδήγησα απολύτως νόμιμα με διάρκεια στην Ελλάδα μπορεί να ήταν πριν 20 χρόνια.

    Δεν άλλαξε ο οδηγός. Το κράτος άλλαξε.

    Αλλά ξέρετε και κάτι άλλο; Εκεί δούλευε. Εδώ τα όρια ταχύτητας σε πολλά σημεία, αν τηρούνταν, θα δημιουργούσαν περισσότερα προβλήματα απ' ό,τι θα έλυναν. Τα όρια ταχύτητας στη χώρα μας έχουν μείνει 50 χρόνια πίσω, όπως το οδικό μας δίκτυο.
    Άλλαξε η νοοτροπία του οδηγού η οποία προσαρμόστηκε με αυτή των υπολοίπων στην χώρα. Όποτε κατα κάποιο τροπο άλλαξε και ο οδηγός. Την νοοτροπία δεν την κάνει το κράτος. Η παιδεία την κάνει και ο ίδιος ο άνθρωπος.

  6. #111
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.412
    Εδώ θα είμαστε και θα με θυμηθείτε γιατί αυτά που έγραψα δεν είναι η εξαίρεση είναι ο κανόνας
    άρα θα έρθει και η σειρά μας

    και το κράτος Μπλίτσερ δεν είναι ανύπαρκτο
    Κάνε μια απόπειρα να μην πληρώσεις φόρους ή διόδια και ανακαλύψεις αμέσως την ύπαρξη του

    Πάντως στη ζωή διαλέγεις
    Όλοι διαλέγουν, το βόλεμα ή το δίκιο

    Καλή τύχη λοιπόν και καλούς.... αγώνες

  7. #112
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.117
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vassilis Προβολή μηνύματος
    Άλλαξε η νοοτροπία του οδηγού η οποία προσαρμόστηκε με αυτή των υπολοίπων στην χώρα. Όποτε κατα κάποιο τροπο άλλαξε και ο οδηγός. Την νοοτροπία δεν την κάνει το κράτος. Η παιδεία την κάνει και ο ίδιος ο άνθρωπος.
    Η κότα το αυγό... ναι, ουσιαστικά το ένα είναι απόρροια του άλλου, που είναι απόρροια του πρώτου κοκ. Αλλά χωρίς κανέναν έλεγχο οι άνθρωποι ξεφεύγουν, εντός των ορίων και των γραμμών που θέτουν οι ίδιοι (ανάλογα την παιδεία τους).

    Στο παράδειγμά μου, ναι θα οδηγούσα πιο γρήγορα - παράνομα - σε σημεία (όχι παντού, γιατί τα όρια ήταν αρκετά λογικά) αν ήξερα ότι δεν υπάρχει έλεγχος. Δε θα παραβίαζα φανάρια και στοπ. Δηλαδή ακριβώς ό,τι κάνω κι εδώ. Το άτομο και η παιδεία παραμένουν ίδια. Η αστυνόμευση λείπει και χαλάει την εξίσωση.

  8. #113
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.851
    Άλλο η "παιδεία" και άλλο δεν ξέρω τι σημαίνουν τα σήματα που βλέπω στο δρόμο,
    τι σημαίνει η διαγράμμιση στους δρόμους, ποιος έχει προτεραιότητα στη διασταύρωση,
    πότε βάζω τετάρτη στο κιβώτιο...
    Μιλάμε για το Α.
    Για ανθρώπους που δεν έχουν πρόθεση να παρανομήσουν αλλά το κάνουν από άγνοια κλπ.
    Ας λύσουμε αυτό πρώτα και μετά προχωράμε στην ενσυνείδητη παραβίαση του ΚΟΚ από τους χρήστες,
    και την βλακώδη σήμανση των δρόμων.

  9. #114
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.189
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Φυσικά και είναι πολιτική η συζήτηση και η γνώμη μου είναι ότι είναι ακόμα μια άθλια πολιτική συζήτηση που σκοπό έχει
    να πάρουμε την καρέκλα απ τους παλιούς μοτοπατέρες
    Για μένα κλείδωσε το θα προστατέψεις νεύρα μας και την ψυχή μας
    από την επαφή με την εμετική υποκρισία




    ναι είναι όπως λέγανε παλιά
    -Κορόιδα αλλού να βρείτε

    Στη έκθεση σου λένε ξεκάθαρα
    Λεφτά για μηχανάκι




    https://www.news247.gr/ellada/troxai...is-dikaiosini/
    Πολιτικές συζητήσεις ΔΕΝ έχουν θέση εδώ όπως και πουθενά αλλού στο φόρουμ.
    Παρακαλώ να σταματήσει.
    Όποιος θέλει πολιτική, ας πάει αλλού, ευχαριστώ.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #115
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.069
    πηγα στο εξωτερικο και ηθελα να κανω οτι και στην ελλαδα. δεν με αφησαν, με τσιμπησαν και αναγκαστικα ΔΕΝ το έκανα. παιδεια και τριχες κατσαρες. προστατευτηκαν οι γυρω μου οχι απο την παιδεια μου αλλα επειδη με σταματησε περιπολικο και τρομαξα οτι θα φαω κληση. that simple. οι ελληνες που ζουνε γερμανια ερχονται εδω και οδηγανε σαν ελληνες. εκει ομως κοτα. η παιδεια αλλωστε ειναι σε μεγαλο βαθμο κρατική, δηλαδη τα σχολεία. πως αλλωστε θα διδαξω εγω στο γιο μου παιδεια οταν βλέπει οτι η παρανομία επιβραβεύετε απο το κράτος και οι κλεφτες κάνουν ζωαρα με καγιεν και εκεινος ουτε σκουτερ δεν μπορει να παρει? στα φρυδια του η παιδεια που του εδωσα, λαμογιο θα γινει και θα εχει και δικιο.

  11. #116
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    309
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Η κότα το αυγό... ναι, ουσιαστικά το ένα είναι απόρροια του άλλου, που είναι απόρροια του πρώτου κοκ. Αλλά χωρίς κανέναν έλεγχο οι άνθρωποι ξεφεύγουν, εντός των ορίων και των γραμμών που θέτουν οι ίδιοι (ανάλογα την παιδεία τους).

    Στο παράδειγμά μου, ναι θα οδηγούσα πιο γρήγορα - παράνομα - σε σημεία (όχι παντού, γιατί τα όρια ήταν αρκετά λογικά) αν ήξερα ότι δεν υπάρχει έλεγχος. Δε θα παραβίαζα φανάρια και στοπ. Δηλαδή ακριβώς ό,τι κάνω κι εδώ. Το άτομο και η παιδεία παραμένουν ίδια. Η αστυνόμευση λείπει και χαλάει την εξίσωση.
    Καλά γενικά σ αυτά υπάρχουν διαφορα επίπεδα. Αν πχ σε αυτοκινητόδρομο αντί για 130 κάποιος παει με 150 δεν λέει κάτι και εκεί η ισχυροτερη αστυνόμευση δεν προσφέρει κάτι γιατί στην ουσία δεν αποτελεί κίνδυνο. Αν στην πόλη με όριο 30 παει με 50 εκεί η αστυνόμευση θα απέτρεπε αλλά πάλι το πρόβλημα ξεκινάει από την έλλειψη παιδείας του οδηγού που δεν καταλαβαίνει ότι δεν πρέπει να πάει με πάνω από 30. Επίσης το να μην σέβεται κάποιος τους πεζούς και να μην σταματάει στις διαβάσεις δεν λύνεται με ισχυρότερη αστυνόμευση αλλά με αλλαγή νοοτροπίας.

    Προσωπικά πιστεύω το να κατηγορείται το κράτος για οτιδήποτε στραβό είναι λίγο η εύκολη λύση και βγάζει την ευθύνη από πάνω μας. Όλα από εμάς ξεκινάνε. Ας είμαστε σωστοι και τα υπόλοιπα θα έρθουν. Ένα παράδειγμα που μου ήρθε στο μυαλό, είχα την τύχη περσι να πάω Ινδονησία. Κράτος προφανώς με μεγάλα προβληματα αλλά τουλάχιστον το 95% των δικυκλιστών φορούσε κράνος. Εδώ οι περισσότεροι δεν σέβονται την δίκη τους την ζωή. Και αυτό δεν είναι κάτι που διδάσκεται στα σχολεία και ούτε κάτι που έχει λυθεί από τα πρόστιμα που τρώνε όταν τους πιάνει η αστυνομία.

  12. #117
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.087
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vassilis Προβολή μηνύματος
    . Ένα παράδειγμα που μου ήρθε στο μυαλό, είχα την τύχη περσι να πάω Ινδονησία. Κράτος προφανώς με μεγάλα προβληματα αλλά τουλάχιστον το 95% των δικυκλιστών φορούσε κράνος. Εδώ οι περισσότεροι δεν σέβονται την δίκη τους την ζωή. Και αυτό δεν είναι κάτι που διδάσκεται στα σχολεία και ούτε κάτι που έχει λυθεί από τα πρόστιμα που τρώνε όταν τους πιάνει η αστυνομία.
    Και όμως λύνεται με τα πρόστιμα.Και μάλιστα πολύ εύκολα.Ελα όμως που οι έλεγχοι από την ελληνική αστυνομία γίνονται σε ελάχιστο ποσοστό.Αν γινόντουσαν συνεχώς και αδιαλείπτως,το πρόβλημα θα είχε λυθεί.ΔΥΣΤΥΧΩΣ.

  13. #118
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    830
    Τζάμπα κουράζεστε να γράφετε, όλα τα κοινωνικά προβλήματα στο moto.gr λύνονται με μια από τις παρακάτω λύσεις ή και συνδυασμό τους:

    1. Περισσότεροι μπάτσοι (βλ. να γίνουμε κράτος).

    2. Ακόμα περισσότεροι μπάτσοι (να μας παίζουν man to man και overplay τους πολύ άτακτους, ε να προσέχουν και τους από πάνω μπάτσους, γιατί στατιστικά θα αυξηθούν τα "σάπια μήλα" ).

    3. Παιδεία (Περισσότεροι δάσκαλοι που θα μοιάζουν με μπάτσους και θα ζουν paycheck to pay check).

    Πολύ καλά θα πάει και αυτό.
    Oldfarts never die

  14. #119
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.069
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vassilis Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά πιστεύω το να κατηγορείται το κράτος για οτιδήποτε στραβό είναι λίγο η εύκολη λύση και βγάζει την ευθύνη από πάνω μας..
    Το αναποδο συμβαινει. Καθε φορα που λεμε οτι το κρατος ειναι δελο καποιος λεει φταινε οι πολιτες. Δεν θα αλλαξουν ποτε οι πολιτες, αρα να ειμαστε παντα δελο. Οι πολιτες θα ακολουθησουν το ρευμα αν δουνε οτι πρωτον, οι τιμιοι επιβραβεύονται και δευτερον οι παρανομίες κοστιζουν. Και αν πουμε παλι οτι το κρατος ειμαστε εμεις γιατι εμεις ψηφίζουμε, παλι δεν υπαρχει ελεγχος οτι αυτος που βγηκε θα κανει αυτο που υποσχεθηκε. Δεν μπορούμε να κανουμε τιποτα μετα την απομάκρυνση απο το ταμειο. Εχουμε ακουσει προ εκλογών μεχρι και για wifi σε ολη την χωρα. Πλεον γελανε και γελαμε.

    Και το πιο βασικο, ψηφιζω μονο βουλευτες, οχι δικαστές ουτε δημοσιους λειτουργούς.

  15. #120
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    309
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Το αναποδο συμβαινει. Καθε φορα που λεμε οτι το κρατος ειναι δελο καποιος λεει φταινε οι πολιτες. Δεν θα αλλαξουν ποτε οι πολιτες, αρα να ειμαστε παντα δελο. Οι πολιτες θα ακολουθησουν το ρευμα αν δουνε οτι πρωτον, οι τιμιοι επιβραβεύονται και δευτερον οι παρανομίες κοστιζουν. Και αν πουμε παλι οτι το κρατος ειμαστε εμεις γιατι εμεις ψηφίζουμε, παλι δεν υπαρχει ελεγχος οτι αυτος που βγηκε θα κανει αυτο που υποσχεθηκε. Δεν μπορούμε να κανουμε τιποτα μετα την απομάκρυνση απο το ταμειο. Εχουμε ακουσει προ εκλογών μεχρι και για wifi σε ολη την χωρα. Πλεον γελανε και γελαμε.

    Και το πιο βασικο, ψηφιζω μονο βουλευτες, οχι δικαστές ουτε δημοσιους λειτουργούς.
    Οι τίμιοι γιατί να επιβραβευτουν; Το αυτονόητο κάνουν. Η παρανομία εννοείται ότι πρέπει να κοστίζει αλλά εδώ δεν γίνονται κάποια βασικά πράγματα που δεν είναι παρανομίες αλλά απλη γαϊδουρια. Να σταματάμε στις διαβάσεις, να παρκάρουμε ανάμεσα σε δυο γραμμές και όχι έξω από αυτές κλπ. Γι αυτα φταίει τα κράτος; Το "δεν θ αλλάξουν ποτέ οι πολίτες" οδηγεί στο "οποτε αρνούμαι να αλλάξω και εγώ" και αυτό ακριβώς είναι που μας κάνει άξιους της μοίρας μας. Για να απαιτήσουμε από τους άλλους να είναι σωστοί πρώτα πρέπει να είμαστε εμείς. Και αυτό βασικά θα επεκταθεί και στο κράτος γιατί όσοι διοικούν είναι πολίτες.

    Η μεγαλύτερη αστυνόμευση μπορεί να προλάβει ατυχήματα που μπορούν να κοστίσουν ζωές. Το να σκεφτεί όμως κάποιος να κάνει την παρανομία είναι πρόβλημα δίκης του νοοτροπίας που αν αλλάξει δεν θα χρειαστεί η μεγαλύτερη αστυνόμευση.

Σελίδα 8 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μοτοπορεία Διαμαρτυρίας
    από Nik0s_Dk στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2024, 11:45
  2. Αποψεις για το Modenas KRISS II
    από Spoky στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2004, 01:12
  3. Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2004, 13:35
  4. Αποψεις για μαθηματα οδηγησης
    από gmakris στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2004, 23:30
  5. Powercommander αποψεις απο γνωστες.
    από ioannou_b στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 00:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF