Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Αξίζει Yamaha xcity125 '08 με 58000χλμ και 1600€?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/04/2024
    Μηνύματα
    10

    Αξίζει Yamaha xcity125 '08 με 58000χλμ και 1600€?

    Καλησπέρα /καλημέρα σε όλους! Είμαι νέο μέλος και αυτό γιατί τώρα αρχίζω να ψάχνω την πρώτη μου μηχανή 125cc στα 30μου μη έχοντας εμπειρία με μηχανές! Ένας συνάδελφος μου πρότεινε το xcity 125 ενός γνωστού του που το δίνει 1600€ ακατέβατο! Οκ, το μηχανάκι είναι καλοσυντηρημενο για τα χρόνια του, έχει όλα τα σέρβις και τις βλάβες που επισκευαστηκαν. Έχει αρκετές μαυριλες στα πλαστικά του, αλλά είπαμε λόγω ηλικίας! Με προβληματίζει όμως αρκετά το θέμα των χιλιομέτρων που ούτε λίγο ούτε πολύ είναι 58000χλμ σε συνδυασμό με την τιμή του! Με φοβίζει το θέμα των βλαβών που ενδεχομένως μου βγάλει ένα τέτοιο μηχανάκι, όσο καλοσυντηρημενο κι αν είναι. Ξέρω ότι η μεταχειρισμένη μηχανή είναι λαχείο, όποιος όμως μπορεί ας μου δώσει τα φώτα του! Ευχαριστώ!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.072
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giannis93 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα /καλημέρα σε όλους! Είμαι νέο μέλος και αυτό γιατί τώρα αρχίζω να ψάχνω την πρώτη μου μηχανή 125cc στα 30μου μη έχοντας εμπειρία με μηχανές! Ένας συνάδελφος μου πρότεινε το xcity 125 ενός γνωστού του που το δίνει 1600€ ακατέβατο! Οκ, το μηχανάκι είναι καλοσυντηρημενο για τα χρόνια του, έχει όλα τα σέρβις και τις βλάβες που επισκευαστηκαν. Έχει αρκετές μαυριλες στα πλαστικά του, αλλά είπαμε λόγω ηλικίας! Με προβληματίζει όμως αρκετά το θέμα των χιλιομέτρων που ούτε λίγο ούτε πολύ είναι 58000χλμ σε συνδυασμό με την τιμή του! Με φοβίζει το θέμα των βλαβών που ενδεχομένως μου βγάλει ένα τέτοιο μηχανάκι, όσο καλοσυντηρημενο κι αν είναι. Ξέρω ότι η μεταχειρισμένη μηχανή είναι λαχείο, όποιος όμως μπορεί ας μου δώσει τα φώτα του! Ευχαριστώ!
    16 χρονωνε μηχανακι με μεσον ορο 3625 χλμ τον χρονο ,δηλαδη 10χλμ την ημερα.Αρα μαλλον καθημερινα χιλιομετρα σε πολη ,για περα δωθε στην δουλεια ,κανα σουπερμαρκετ κλπ.Οχι ασχημα,στον μεσο ορο της κατηγοριας αν δεις και τις 9 αγγελιες του CAR.GR.
    Aν το μηχανακι ειναι απο γνωστο,και σωστα συντηρημενο,και σου κανει (εφ οσον το κανεις βολτα απαραιτητως) τοτε προχωρα.Αυτα σαν γενικη αρχη,σε αγορα επωνυμου γιαπωνεζικου σκουτερ.Τα υπολοιπα πιό λεπτομερη,θα στα απαντησουν αυτοι που το εχουν,ειτε εδω ,ειτε στα διαφορα σκουτεροφορουμ.
    Τελευταία τροποποίηση από panavour; 13/04/2024 στις 19:55.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/04/2024
    Μηνύματα
    10
    Σ ευχαριστώ πολύ φίλε για την απάντηση και που απ ότι κατάλαβα έψαξες καλά για το θέμα!!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    207
    Πολλά δεν είναι 1600 ευρώ για 125αρι σκούτερ 16 ετών και σχεδόν 60k χμ?

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giannis93 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα /καλημέρα σε όλους! Είμαι νέο μέλος και αυτό γιατί τώρα αρχίζω να ψάχνω την πρώτη μου μηχανή 125cc στα 30μου μη έχοντας εμπειρία με μηχανές! Ένας συνάδελφος μου πρότεινε το xcity 125 ενός γνωστού του που το δίνει 1600€ ακατέβατο! Οκ, το μηχανάκι είναι καλοσυντηρημενο για τα χρόνια του, έχει όλα τα σέρβις και τις βλάβες που επισκευαστηκαν. Έχει αρκετές μαυριλες στα πλαστικά του, αλλά είπαμε λόγω ηλικίας! Με προβληματίζει όμως αρκετά το θέμα των χιλιομέτρων που ούτε λίγο ούτε πολύ είναι 58000χλμ σε συνδυασμό με την τιμή του! Με φοβίζει το θέμα των βλαβών που ενδεχομένως μου βγάλει ένα τέτοιο μηχανάκι, όσο καλοσυντηρημενο κι αν είναι. Ξέρω ότι η μεταχειρισμένη μηχανή είναι λαχείο, όποιος όμως μπορεί ας μου δώσει τα φώτα του! Ευχαριστώ!
    Ούτε καν. Μακρυά. Όσο καλά συντηρημένο να είναι σε λίγο γίνεται 20 χρόνων. Ότι βλάβη θα κάνεις τη πληρώνεις. Με λίγα παραπάνω παίρνεις καινούριο και όχι λίγο πριν το σκραπ 20ετιας

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/04/2024
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikos77 Προβολή μηνύματος
    Ούτε καν. Μακρυά. Όσο καλά συντηρημένο να είναι σε λίγο γίνεται 20 χρόνων. Ότι βλάβη θα κάνεις τη πληρώνεις. Με λίγα παραπάνω παίρνεις καινούριο και όχι λίγο πριν το σκραπ 20ετιας
    Αυτό ακριβώς είναι που με προβληματίζει, οι βλάβες που θα βγάλει! Αν είναι να δίνω ένα σορό λεφτά στα μαστορια μέσα σε ένα με δύο χρόνια είναι σα να έχω δώσει από την αρχή περίπου 2500€ για ένα καινούργιο. Βέβαια στην τιμή των 2500€ καμιά κινεζιά θα είναι, αλλά όσο να ναι την 3ετια μπορεί να μου την βγάλει αβίαστα και η μεταπωλητικη του αξία δεν θα είναι και άσχημη!! Βέβαια στο car για το συγκεκριμένο μοντέλο εκεί παίζουν οι τιμές γιατί μιλάμε για yamaha, αλλά οκ και 16ετων μηχανάκι με σχεδόν 60000χλμ μου ξινιζει πολύ να δώσω τόσα χρήματα!! Και να μου περίσσευαν θα το σκεφτόμουν πολύ!

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/04/2024
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geioann Προβολή μηνύματος
    Πολλά δεν είναι 1600 ευρώ για 125αρι σκούτερ 16 ετών και σχεδόν 60k χμ?
    Φίλε συμφωνώ απόλυτα! Γι αυτό και έθεσα το θέμα! Δυστυχώς στο car οι τιμές εκεί παίζουν, μη σου πω και παραπάνω! Θα μου πεις ποιος θα το πάρει σε αυτά τα λεφτά; Ή θα αναγκαστούν οι πωλητές να ρίξουν την τιμή ή θα τους μείνει το μηχανάκι για κάδρο ελπίζοντας να βρουν αγοραστή, γιατί οι ελάχιστες αγγελίες που βρήκα στο car κάποιες είναι πολυυυυ καιρό!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    δινεις 1600 προκαταβολη και τα υπολοιπα δοσεις και παιρνεις καινουριο με εγγυηση
    yamaha καινουριο δεν θα ειναι αλλα θα ειναι καλυτερο απο yamaha παλιο και κυριως δεν θα μπλεξεις με μαστορους για καποια χρονια
    το παλιο που περιγραφεις ειναι στο τελος της ζωης του εκτος αν ο κατοχος ξερει να το συντηρει μονος του

  9. #9
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    το μηχανακι αμα ειναι σωστα συντηρημενο και προσεγμενο, μια χαρα ειναι τα 58000 χλμ που εχει!
    με ποια λογικη 58000 χλμ σε μηχανακι 15ετιας να θεωρουνται πολλα εως υπερβολικα, ενω τα ιδια
    η και παραπανω χλμ σε αμαξι 15ετιας να θεωρειται οτι ειναι αδουλευτο?

    παμε στη τιμη τωρα..
    δε γνωριζω πως καθοριζονται οι τιμες στα μεταχειρισμενα, αλλα 1600 ευρω για 125αρι 15ετιας για μενα
    ειναι υπερβολικο το ποσο.. εγω προσωπικα δεν θα εδινα τοσα λεφτα για παλιο μηχανακι οταν με 7-8 κατοσταρικα
    παραπανω αγοραζεις ολοκαινουριο.. μεχρι 900 θα τα εδινα, αλλα 1600 με την καμια.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/04/2024
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    δινεις 1600 προκαταβολη και τα υπολοιπα δοσεις και παιρνεις καινουριο με εγγυηση
    yamaha καινουριο δεν θα ειναι αλλα θα ειναι καλυτερο απο yamaha παλιο και κυριως δεν θα μπλεξεις με μαστορους για καποια χρονια
    το παλιο που περιγραφεις ειναι στο τελος της ζωης του εκτος αν ο κατοχος ξερει να το συντηρει μονος του
    Έτσι ακριβώς είναι φίλε και σ ευχαριστώ πολύ για τη γνώμη σου! Το μηχανάκι όντως είναι στο τέλος της ζωής του καθώς ήδη έχει βγάλει καποιες βλάβες, κυρίως λόγω φυσιολογικής φθοράς! Επειδή ζήτησα να δω βιβλίο service, το οποίο φαινόταν ότι ήταν παλιό όσο το μηχανάκι, άρα δεν υπάρχει θέμα με το να είναι ψεύτικο, διαπίστωσα ότι έχει γίνει επισκευή μίζας, έχουν αλλαχτεί οι μπίλιες και ο ιμάντας πριν από 15.000χλμ. Όσο για τα λάστιχα, αλλαχτηκαν το '22. Συνεπώς από την στιγμή που θα το πάρει κάποιος στα χέρια του δεν θα αργήσει να κάνει την πρώτη του επίσκεψη στο συνεργείο!

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/04/2024
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    το μηχανακι αμα ειναι σωστα συντηρημενο και προσεγμενο, μια χαρα ειναι τα 58000 χλμ που εχει!
    με ποια λογικη 58000 χλμ σε μηχανακι 15ετιας να θεωρουνται πολλα εως υπερβολικα, ενω τα ιδια
    η και παραπανω χλμ σε αμαξι 15ετιας να θεωρειται οτι ειναι αδουλευτο?

    παμε στη τιμη τωρα..
    δε γνωριζω πως καθοριζονται οι τιμες στα μεταχειρισμενα, αλλα 1600 ευρω για 125αρι 15ετιας για μενα
    ειναι υπερβολικο το ποσο.. εγω προσωπικα δεν θα εδινα τοσα λεφτα για παλιο μηχανακι οταν με 7-8 κατοσταρικα
    παραπανω αγοραζεις ολοκαινουριο.. μεχρι 900 θα τα εδινα, αλλα 1600 με την καμια.
    Συμφωνώ φίλε! Για τα χιλιόμετρα έχεις δίκιο σε όσα αναφερεις, αλλά σε συνδυασμό με την τιμή είναι πολλά και ερχόμαστε σε αυτό που λες, ότι είναι υπερβολικό ποσό τα 1600€! Προφανώς εκείνος πατάει στο ότι πρώτον πρόκειται για yamaha, ένα καθαροαιμο ιαπωνικό μηχανάκι και φυσικά στο ότι οι τιμές γενικότερα έχουν ανέβει στα ύψη! Ωστόσο, για μένα τίποτα από αυτά δεν δικαιολογεί το ποσό που ζητά, τόσο ο συγκεκριμένος όσο και οι υπόλοιποι που δίνουν σε τέτοιες τιμές αυτά τα μηχανάκια, έχοντας και ύφος του τύπου "ξέρω τι πουλάω και πόσο συντηρημένο είναι"!

  12. #12
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.104
    Όχι.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.072
    καντου μια νυξη,στα 1300,κι αν σου πει οχι,δωσε απο 2300 και πανω και παρε 125 καινουργιο με εγγυηση 2 χρονια.βεβαια δεν θα ειναι γιαπωνεζικο,αλλα θα ειναι καινουργιο.
    Τελευταία τροποποίηση από panavour; 14/04/2024 στις 12:25.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/04/2024
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    καντου μια νηξη,στα 1300,κι αν σου πει οχι,δωσε απο 2300 και πανω και παρε 125 καινουργιο με εγγυηση 2 χρονια.βεβαια δεν θα ειναι γιαπωνεζικο,αλλα θα ειναι καινουργιο.
    Φίλε μου του το είπα! Του λέω αν μου το αφήσεις 1300€ Δευτέρα πάμε σε έναν δικό μου μάστορα και αν είναι όλα οκ πάμε για μεταβίβαση. Η απάντηση με ύφος δεν πέφτω ευρώ γιατί ξέρω τι πουλάω! Ναι ρε φίλε όμως, αλλά κι εγώ ξέρω τι αγοράζω

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.072
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giannis93 Προβολή μηνύματος
    Φίλε μου του το είπα! Του λέω αν μου το αφήσεις 1300€ Δευτέρα πάμε σε έναν δικό μου μάστορα και αν είναι όλα οκ πάμε για μεταβίβαση. Η απάντηση με ύφος δεν πέφτω ευρώ γιατί ξέρω τι πουλάω! Ναι ρε φίλε όμως, αλλά κι εγώ ξέρω τι αγοράζω
    οποτε αστο,βαλε καποιες ατοκες δοσεις με καρτα,και παρε καινουργιο.θα εχεις 2 χρονια εγγυηση,ψεκασμο,cbs και λοιπα συγχρονα καλούδια.και κοιτα τον να προσπαθει να το πουλησει.ενδιαφερον θα εχει.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προβλημα με yamaha diversion 09' Ρύθμιση tps και πεταλούδων
    από profil στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2012, 16:25
  2. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 05/07/2008, 15:10
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2003, 15:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF