Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Περί κοντέρ, ρύθμισης και speedohealer

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    682

    Περί κοντέρ, ρύθμισης και speedohealer

    Καλησπέρα. Χθες ολοκλήρωσα την τοποθέτηση οργάνου tdm 900 2004 σε xt660 ιδιας χρονολογίας. Πλέον το xtακι έχει αναλογικό στροφόμετρο και αναλογική ένδειξη θερμοκρασίας. Η διάγνωση λειτουργεί σωστά, μπορεί να γίνει κανονικά ρύθμιση στο co και γενικά ολα εκτός απο την ένδειξη βενζίνης φαίνεται να δουλεύουν άψογα. Η ένδειξη βενζίνης δεν γίνεται να δουλέψει γιατί το xt δεν έχει καν φλοτερ, δεν δοκίμασα μόνο μήπως με το θερμιστορ αναβοσβήνει το λαμπακι και όταν είναι γεμάτο απλα δεν αναβοσβήνει, θα το δω. Αυτό που δεν δουλεύει σωστά είναι ο χιλιομετρητης. Και οταν λεω δεν δουλεύει σωστά εννοώ ότι σωστά ανεβάζει χιλιόμετρα αλλα είναι εκτός πραγματικοτητας. Με πρώτη στο ρελαντί στις 1250 στροφές έχει 40χμ και με 4η άνετα τερματίζει το κοντέρ στα 299χμ. Έτσι σκέφτηκα να βάλω εναν αισθητήρα ταχύτητας απο tdm ή ενα speedohealer και να επανελθει στην πραγματικότητα ρυθμίζοντας το με gps. Το θέμα είναι,παίρνει τόση διόρθωση με το speedohealer;Ο αισθητηρας του tdm δεν ξέρω αν μπαίνει και δεν νομίζω να λύσει το πρόβλημα.
    Imagine life without motorcycling
    now slap yourself and never do it again

  2. #2
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.133
    Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να μετρήσεις την τάση που δίνει του tdm να μετρήσεις και την τάση που δίνει στο xt να βάλεις μία αντίσταση ανάμεσα για να φέρεις τα ίδια.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    682
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να μετρήσεις την τάση που δίνει του tdm να μετρήσεις και την τάση που δίνει στο xt να βάλεις μία αντίσταση ανάμεσα για να φέρεις τα ίδια.
    Στο manual του xt λέει ότι οποιαδήποτε τιμή απο 0.6-4.8v είναι εντός ορίων, δεν το διευκρινίζει αλλά φαντάζομαι σταματημένο. Στο manual του tdm λεει: when sensor is on: 4.8v or more, when sensor is off: 0.6v or less. Αρα πάνω κάτω πρέπει να έχουν την ιδια αρχή λειτουργίας αν όχι ακριβώς την ίδια.
    Imagine life without motorcycling
    now slap yourself and never do it again

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.754
    To ΤΔΜ900 παίρνει σήμα για το ταχύμετρο, από τον αισθητήρα που είναι ΚΑΙ για το ΑΒΣ στον πίσω τροχό.

    Ο αισθητήρας αυτός στέλνει παλμούς τάσης, και το όργανο ουσιαστικά ερμηνεύει την συχνότητα.

    Πρέπει να κάνεις κάτι ανάλογο και στο 660, που δεν ξέρω τι έχει σαν σύστημα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    682
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    To ΤΔΜ900 παίρνει σήμα για το ταχύμετρο, από τον αισθητήρα που είναι ΚΑΙ για το ΑΒΣ στον πίσω τροχό.

    Ο αισθητήρας αυτός στέλνει παλμούς τάσης, και το όργανο ουσιαστικά ερμηνεύει την συχνότητα.

    Πρέπει να κάνεις κάτι ανάλογο και στο 660, που δεν ξέρω τι έχει σαν σύστημα.
    Το tdm του 2004 δεν ξέρω κατά πόσο μοιράζεται το ίδιο ταχύμετρο και αισθητήρα με τα μεταγενεστερα με abs. Το xt παίρνει σήμα απο τον άξονα του σασμαν.
    Imagine life without motorcycling
    now slap yourself and never do it again

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.754
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    Το tdm του 2004 δεν ξέρω κατά πόσο μοιράζεται το ίδιο ταχύμετρο και αισθητήρα με τα μεταγενεστερα με abs. Το xt παίρνει σήμα απο τον άξονα του σασμαν.
    Γράψε άκυρον λοιπόν, άλλο σύστημα τελείως.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #7
    speedo healer θες μαλλον που αλλαζει τους παλμους γιατι απο αυτα που λες οι αισθητηρες μαλλον ειναι ιδιοι αλλα στο ενα διαβαζει χ παλμους ανα στροφη στο αλλο y συν την διαφορα στη διαμετρο του τροχού αν υπαρχει
    Sekundu s`agapune n`agapisi

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    682
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από argiris34 Προβολή μηνύματος
    speedo healer θες μαλλον που αλλαζει τους παλμους γιατι απο αυτα που λες οι αισθητηρες μαλλον ειναι ιδιοι αλλα στο ενα διαβαζει χ παλμους ανα στροφη στο αλλο y συν την διαφορα στη διαμετρο του τροχού αν υπαρχει
    Ναι, έχει την δυνατότητα να κανει τόσο μεγάλη διόρθωση το speedohealer ή φτάνει 20% διόρθωση παράδειγμα;; Επίσης δεν βλέπω κανένα κατάστημα στην Ελλάδα να έχει speedohealer.
    Imagine life without motorcycling
    now slap yourself and never do it again

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.860
    Εκτός του Speedohealer, υπάρχει και το SpeedoDRD, το οποίο μπορεί να κάνει πολύ μεγάλες μετατροπές τιμών, σύμφωνα με το μάνιουαλ που το συνοδεύει.
    Εγώ το έχω στο ΧΤ, αλλά δεν έχω χρειαστεί τόσο ακραίες διορθώσεις.

    Μπορείς να δεις το μάνιουαλ εδώ (παράγραφος Special application programming): https://www.google.com/url?sa=t&sour...cgdHPLe2RfKLgL

Παρόμοια θέματα

  1. gas gas 300 06 (ερωτηση περι κοντέρ)
    από STOYBI στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2010, 10:04
  2. ΚΟΝΤΕΡ ΚΤΜ ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΖΑΝΤΩΝ
    από nio.nik στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2010, 11:24
  3. Περί ασύμμετρης απειλής....και συντονισμού γενικά.
    από Gandalf dr685sm στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 96
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2007, 00:42
  4. Περί πίστας , μαθημάτων και MOTO DAY TRACK
    από Gandalf dr685sm στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2005, 07:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF