Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 37

Θέμα: Βασικές απορίες γύρω από το CB500X

  1. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    417
    Μόνη διόρθωση πως το τακτικό service είναι κάθε 12000χλμ ή κάθε έτος, ότι έρθει πρώτο.
    Προσωπικά επειδή κάνω λίγα χλμ με πιάνει πάντα το έτος.

    Μεγάλο service διεξοδικό (πχ στα 2-3ο χρόνο) με όχι μόνο όσα λέει το manual πάει κοντά 400 euro + κόστος έξτρα αν χρειαστούν.
    Διαφορετικά κάπου 220-240 (πάντα με ρύθμιση βαλβίδων).

    Αν κάνεις μόνος σου αλλαγές λαδιού κάθε 6000 και φίλτρου αέρα κάθε 12000 γλυτώνεις αρκετά.

    Το CB500X καινούργιο ή μεταχειρισμένο είναι ιδανικό για όσα περιγράφεις και πολλά περισσότερα.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.343
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skritikos Προβολή μηνύματος
    Μόνη διόρθωση πως το τακτικό service είναι κάθε 12000χλμ ή κάθε έτος, ότι έρθει πρώτο.
    Προσωπικά επειδή κάνω λίγα χλμ με πιάνει πάντα το έτος.

    Μεγάλο service διεξοδικό (πχ στα 2-3ο χρόνο) με όχι μόνο όσα λέει το manual πάει κοντά 400 euro + κόστος έξτρα αν χρειαστούν.
    Διαφορετικά κάπου 220-240 (πάντα με ρύθμιση βαλβίδων).

    Αν κάνεις μόνος σου αλλαγές λαδιού κάθε 6000 και φίλτρου αέρα κάθε 12000 γλυτώνεις αρκετά.

    Το CB500X καινούργιο ή μεταχειρισμένο είναι ιδανικό για όσα περιγράφεις και πολλά περισσότερα.
    400 euro μεγάλο service σε CB500……. Με 750 ευρώ βασικό μισθό. ΓΤΠ

    Ξέχασα το Κ
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    562
    Μα τι συζητάμε τώρα. Η μοτοσυκλέτα είναι πολύ οικονομική στην συντήρηση της.

    Τo μεγάλο σερβις στα 24κ αν γίνει σε επίσημη αντιπροσωπεία πάει 240. Σε τοπικό συνεργείο μπορεί να πεσει κάτω από 200.

    Αν η μηχανή χρειαστεί αλυσιδογραναζα φυσικά το κόστος ανεβαίνει και αυτό συμβαίνει σε όλες τις μοτοσυκλέτες.

    Αν χρειάζεται και λάστιχα ακόμα περισσότερο και αυτό συμβαίνει όχι μόνο στo cb500x αλλά ακόμα και σε ένα sh 150.

    Όταν όμως μιλάμε για κόστος συντήρησης μιλάμε για την περιοδική .

    Αν σε κάποιον φαίνονται ακριβά όλα αυτά υπάρχουν και τα 125 cc που είναι τερατα οικονομιας

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    562
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skritikos Προβολή μηνύματος
    Μόνη διόρθωση πως το τακτικό service είναι κάθε 12000χλμ ή κάθε έτος, ότι έρθει πρώτο.
    Προσωπικά επειδή κάνω λίγα χλμ με πιάνει πάντα το έτος.

    Δεν ξέρω αν έχουμε διαφορετικό μοντέλο (εγώ έχω του 21) αλλά πάντα σύμφωνα με το manual της honda στο δικό μου το μεγάλο σερβις είναι στα 24κ

    Μεγάλο service διεξοδικό (πχ στα 2-3ο χρόνο) με όχι μόνο όσα λέει το manual πάει κοντά 400 euro + κόστος έξτρα αν χρειαστούν.
    Διαφορετικά κάπου 220-240 (πάντα με ρύθμιση βαλβίδων).

    Αν κάνεις μόνος σου αλλαγές λαδιού κάθε 6000 και φίλτρου αέρα κάθε 12000 γλυτώνεις αρκετά.

    Το CB500X καινούργιο ή μεταχειρισμένο είναι ιδανικό για όσα περιγράφεις και πολλά περισσότερα.



    Φίλτρο αέρα θέλει κάθε 24.000 χλμ σύμφωνα με το manual

    Επίσης σύμφωνα με το manual η μοτοσυκλέτα συντηρείται περιοδικά σύμφωνα με τα χιλιόμετρα χρήσης και όχι τους μήνες κτήσης.
    Τελευταία τροποποίηση από mia_zoi_kawa; 25/04/2024 στις 17:00.

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    417
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Φίλτρο αέρα θέλει κάθε 24.000 χλμ σύμφωνα με το manual

    Επίσης σύμφωνα με το manual η μοτοσυκλέτα συντηρείται περιοδικά σύμφωνα με τα χιλιόμετρα χρήσης και όχι τους μήνες κτήσης.
    Το manual λέει και για το χρονικό limit, όχι εγώ!

    Αν δεις πως θα είναι το φίλτρο αέρα μετά από 24000χλμ θα ήθελες να το έχεις αλλάξει στα μισά. Δεν ζούμε στην Αγγλία, έχουμε άπειρη σκόνη.

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    562
    Με συγχωρείς τι μοντέλο έχεις;

  7. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    417
    Μοντέλο 2017 το δικό μου. Ίδια συντήρηση έχουμε νομίζω.

    Τακτικό/ετήσιο service είναι αυτό που λέμε μικρό. Και είναι κάθε 12000km ή κάθε 12 μήνες, ότι έρθει πρώτο.
    Το μεγάλο που έχει την ρύθμιση βαλβίδων είναι στα 24000km.

    Αν θέλει κάποιος να κάνει απόλυτα σωστή συντήρηση με όλα τα γρασαρίσματα και αντικαταστάσεις κάθε 2-3 χρόνια τότε με τις έξτρα εργατοώρες φτάνει στα 350+ (συν ανταλλακτικά) από τα 240.
    Το ίδιο συμβαίνει για κάθε μοτοσυκλέτα προφανώς, όχι μόνο για τα Honda.

  8. #23
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Αλλάζεις λάδια κάθε 12Κ δηλαδή;;;;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.293
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Αλλάζεις λάδια κάθε 12Κ δηλαδή;;;;
    και εγώ το ίδιο αναρωτήθηκα πριν λίγα ποστς παραπάνω ή αν απλά γίνεται αναφορά στο manual.

    Προσωπικά κάθε 6Κ αλλάζω με τις τιμές ανά σέρβις να ποικίλουν (από 50-70€ έως 200φεύγα)
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  10. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    417
    Όχι. Κάνει λίγα χλμ κάθε χρόνο οπότε στο ετήσιο είναι συνήθως γύρω στα 5000-7000.
    Αν κάνω περισσότερα αλλάζω μόνος μου φίλτρο/λάδια στα 6000.

    Σημείωση εδώ, έχοντας κάνει δοκιμή τον ίδιο κινητήρα σε CB500F στην Αγγλία, για τα λάδια που βγήκαν στα 15000 (km, όχι miles) στους 14 μήνες οι μετρήσεις έδειξαν πως δεν ήταν νεράκι.
    Η συζήτηση περί λαδιών και ελαστικών δεν έχει τελειωμό!

  11. #26
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Στην Αγγλία...
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    562
    Για να συνοψίσουμε γιατί μπορεί να υπάρχει κόσμος να μας διαβάζει.

    Μας ρωτάει ένας νέος χρήστης για το κόστος χρήσης του cb500x

    Γράφω κάθε 6κ αλλαγή λαδιών και στα 24κ το μεγάλο με το υψηλό κόστος και την ρύθμιση βαλβίδων.
    Ο φίλος γράφει ότι υπάρχει και το ΤΑΚΤΙΚΟ στα 12 το οποίο γίνεται εκτός από χιλιομετρική απόσταση με χρονική περίοδο.

    Ξεκιναω από το τελευταίο. Το cb500x που έχω στην κατοχή μου είναι του 2021 μοντέλο. Δεν υπάρχει κάποια επισήμανση στο manual για περιοδική συντήρηση σύμφωνα με τους μήνες ή το έτος. ΦΥΣΙΚΑ αν παρατήσεις την μηχανή δύο χρόνια σε ένα πάρκινγκ θα πρέπει να τα κάνεις όλα αυτά και ας μην τα γράφει το manual. Αλλά μοτοσυκλέτα που γενικά κινείται όχι.

    Πάμε στο ΤΑΚΤΙΚΟ σέρβις των 12κ σύμφωνα με το δικό μου εγχειρίδιο συντήρησης των Αδελφών Σαρακάκη...

    ΤΑΚΤΙΚΟ ΣΕΡΒΙΣ 12Κ

    ΕΛΕΓΧΟΣ ΓΡΑΜΜΗΣ ΚΑΥΣΊΜΟΥ
    (...Την κάνω κάθε μέρα . Για να μην μένω στον δρόμο πάει να πει ότι λειτουργεί...)
    ΨΥΚΤΙΚΌ ΥΓΡΟ ΕΛΕΓΧΟΣ
    (....επειδή σε κάποια cb500x έχουν παραδώσει πνεύμα οι αντλίες νερού το κάνω σταθερά καθε μήνα έτσι για τον φόβο των Ιουδαίων)
    ΣΤΡΟΦΕΣ ΡΕΛΑΝΤΙ ΚΙΝΗΤΗΡΑ
    (... ισχύει ότι ο έλεγχος γίνεται καθημερινά...αν τύχει και έχει αρρυθμίες ξέρω ότι ο βενζίνας είναι κλέφτης..)
    ΕΛΕΓΧΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΊΑΣ ΓΚΑΖΙΟΥ
    (...γίνεται με το χέρι καθημερινά. Αν έχει κάποιο τζόγο δεν χρειάζεται να φτάσεις τα 12κ και το τακτικό σέρβις για να το μαζέψεις...μέχρι τώρα όμως τίποτα...μάλλον δεν είμαι χερας...)
    ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΕΞΑΕΡΙΣΤΗΡΑ ΣΤΡΌΦΑΛΟ ΘΑΛΆΜΟΥ
    (...ομολογώ ότι δεν το κάνω αλλά πάω στοίχημα ότι εκεί στην Boeing κάνουν χειρότερα....Παρ όλα αυτά θα το κάνω το Πάσχα έτσι από περιέργεια)
    ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ
    (...)


    Οποτε όταν μιλάμε για ΤΑΚΤΙΚΟ σέρβις μιλάμε για μια ακόμα αλλαγή λαδιών...

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    562
    Λίγα πράγματα ακόμα..

    Σε οποιοδήποτε γκρουπ ιδιοκτητών μπεις στο φουμπου και ρωτήσεις για σέρβις μεγάλο και κόστος θα σου πούνε γύρω στα 240 σε εξουσιοδοτημένο.

    Πολλά από τα εξουσιοδοτημένα δεν κάνουν αυτό που γράφει το manual παρά μόνο αυτό που τους ζητάς.

    Η λίπανση της μοτοσυκλέτας δηλαδή με μαρσπιε, Σταντ, ποδοφρενο, αλυσιδογραναζα, συμπλέκτης είναι καλό να γίνεται από εμάς. Μου έχει τύχει ύστερα από 3 επισκέψεις σε εξουσιοδοτημένο να μείνω παραλίγο στου διαόλου την μάνα γιατί δεν είχε γρασσο ο πείρος του συμπλέκτη...

    Σε αντίθεση με το φίλτρο αέρα που δεν είμαι ιδιαίτερα ανήσυχος λάδια αλλάζω κάθε 6κ .Τα λάδια τα θεωρώ το Α και το Ω για την υγεία του κινητήρα. Στα 18κ και ενώ ετοιμάζομουν για αλλαγή παρατήρησα ότι λείπανε 500 μλ. Τρια πράγματα μπορεί να συμβαίνουν. Η το μηχανάκι καιει λάδια ( διόλου απιθανό για Χοντα.. )Ή ο αντιπρόσωπος δεν μου τα άλλαξε στα 12. Ή μου άλλαξε λάδια και φίλτρο και έβαλε την ποσότητα σε μλ που
    αφορούσε μόνο αλλαγή λαδιού και όχι αλλαγή λαδιού με φίλτρο. Ή κάποια κατάρα από το Akashi εχει πέσει πάνω μου που καβαλάω Honda.. Η μηχανή εντωμεταξυ έχει ήπια χρήση.
    Τελευταία τροποποίηση από mia_zoi_kawa; 27/04/2024 στις 18:21.

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    562
    Και το τελευταίο

    Έχω ένα παπί crypton s115 για εργάτη. Του αλλάζω φίλτρο αέρα κάθε 9κ. Αμέσως καταλαβαίνω διαφορά στην μοτοσυκλέτα. Σε έναν κινητήρα 8 ίππων είναι σημαντική.

    Στο cb500χ το manual γράφει στα 24k αλλαγή φίλτρου αέρα. Ακούγοντας κάποιον βλογκερ που έχει ένα καινούργιο goldwing και έχει καθυστερήσει να του αλλάξει φίλτρο κατά 6κ επηρεάστηκα και είπα να του αλλάξω στα 24κ όπως λέει το manual. Τελικά με γεμίσατε ενοχές και θα το κάνω και αυτό το Πάσχα.

    Και κάτι ακόμα:
    Μικρογραμμάρια σκόνης ανά κυβικο μέτρο.
    Κρήτη 2000 Τριτη. Αθήνα 150 Τρίτη. Αθήνα 800 Τρίτη βράδυ.
    Λονδίνο: Δεν το κάνουν μπακαλιστικα τα δελτία ειδήσεων με τους μετερεωλογους αλλά υπάρχει έκθεση 150 σελίδων.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Στα service πρέπει να λαμβάνετε υπ όψιν και οι συνθήκες στις οποίες λειτουργεί το μηχανάκι καθώς και το marketing των εταιρειών.
    Και είναι χαζό για μένα να ρισκάρεις αλλαγές λαδιών πχ στα 12κ όταν μιλάμε για ένα ελάχιστο κόστος.
    Ναι ο κινητήρας δεν θα πάθει τίποτα εάν έχει λάδι αλλά καλό είναι να φεύγουν τα κατάλοιπα και να ανανεώνονται τα πρόσθετα που έχουν τα λάδια για την προστασία του.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τέλος οι απορίες... ήρθε το φως απο το Cosmopolitan:
    από vaska στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2010, 23:58
  2. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2006, 01:24
  3. Εντυπώσεις απο το VTR 1000 Firestorm
    από asmar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2003, 11:00
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 08:37
  5. Μία moto-βόλτα από το πουθενά…
    από superfour στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 02:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF