Σελίδα 6 από 11 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 162

Θέμα: Ερωτήσεις για απολύτως άσχετους που θα ήθελαν να μάθουν από το μηδέν.

  1. #76
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.746
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ntemi Προβολή μηνύματος
    Πάνο με αυτό το τσοπεροειδές που έβαλες, που είναι κάτι που δεν είχα δει μέχρι τώρα στο ψάξιμο μου για μοντέλα και μάρκες εννοώ, έχω κολλήσει τελείως και έχω μείνει να το κοιτάω. Ρε γαμώτο πολλά cc δεν είναι για αρχάριο; Μην πάθουμε και καμια ζημιά...
    Μη σε αγχώνουν τα κυβικά.
    Μια χαρά είναι.

    Βέβαια θα προτιμούσα το KTM και το Triumph.

  2. #77
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.144
    Ωραίο πράγμα να βλέπεις τις ζυμώσεις που γίνονται σε κάποιον που γνωρίζεται με την μοτοσυκλέτα.

    Να θυμάσαι τον σωστό τονισμό και όλα θα πάνε καλά.
    μό-το γκού-τσι (moto guzzi).

  3. #78
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.293
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ασε τα τσοπεροειδή, θα ψάχνεις ορθοπεδικό και φυσιοθεραπευτή....αυτά είναι να πηγαίνεις μέχρι την καφετέρια για κοζάρισμα.
    Χώρια το ότι έχουν σχετικά μεγάλη ακτίνα στροφής και διάφορα άλλα που θα σε δυσκολέψουν τώρα που είναι αρχή.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος

    Βέβαια θα προτιμούσα το KTM και το Triumph.
    Σ’ αυτή τη γη κι εγώ κι εσύ όταν αγαπάμε
    δε ρωτάμε το νου, μα την καρδιά..♫

    Ασφαλώς πριν την οποιαδήποτε επιλογή επιβάλλεται μία δοκιμή - έστω στατική σε πρώτη φάση - ώστε να δούμε αν είμαστε οκ επάνω στο μηχανάκι.

    Απλά - θα το ξανά πω- πάρε το χρόνο σου μάζεψε τις επιλογές σου και στο τέλος θα κάνεις ένα short list.

    Επίσης καλή ιδέα να έρθεις σε κανένα καφεδάκι που είπαν τα παιδιά να μπεις λίγο στο πνεύμα.

    Αν σου αρέσει η κατηγορία ρίξε μία ματιά.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  4. #79
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.846
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ntemi Προβολή μηνύματος
    Πάνο με αυτό το τσοπεροειδές που έβαλες, που είναι κάτι που δεν είχα δει μέχρι τώρα στο ψάξιμο μου για μοντέλα και μάρκες εννοώ, έχω κολλήσει τελείως και έχω μείνει να το κοιτάω. Ρε γαμώτο πολλά cc δεν είναι για αρχάριο; Μην πάθουμε και καμια ζημιά...
    Όχι είναι πολύ Noob Friendly το συγκεκριμένο και αρκετά χαμηλό !
    where was Gondor when the Westfold fell?

  5. #80
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.746
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Αν σου αρέσει η κατηγορία ρίξε μία ματιά.
    να τώρα....

    παρασύρθηκα, άνοιξα το λίνκ και έπαθα αναφυλαξία

  6. #81
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    822
    Εγώ θα πρότεινα κάτι τελείως διαφορετικό.(Υποθέτω ότι έχεις δίπλωμα αυτοκινήτου).

    Πάρε ένα παπί μέχρι 125cc, "μεταχειρισμένο", "φτηνό", αλλά λειτουργικό.

    Κάνε τα 5 υποχρεωτικά μαθήματα, πάνε και σε μια αλάνα κάνε καμιά ασκησούλα, ξεκίνα με σύντομες βόλτες στην γειτονία σου και σιγά-σιγά παρά πέρα.

    Ρίξτο, σπάστο, μάθε το, χωρίς τύψεις και άγχος, τα πόδια σου θα πατάνε μια χαρά, δεν θα πετάξεις λεφτά στον κουβά και θα μπεις στο κλίμα.

    Θα έχεις την ευκαιρία να συναντηθείς με την "ευγενική" φυλή των μοτό-μαστόρων και να μελετήσεις τις αντίδρασεις τους στα οιστρογόνα.

    Πάνε και σε κανένα από αυτά τα μοτοσυκλετιστικά "tea-party", να γνωρίσεις κόσμο.

    Αν μετά από όλα αυτά,συνεχίζει να σου αρέσει, ανακαλύψεις ότι έχεις την "διαστροφή" και σου θέλεις να κυκλοφορείς με δίκυκλο, να τρως βροχή, κρύο, πέτρες, σκόνη, λάσπη και να ρισκάρεις κάθε μέρα, από τον κάθε χαζοκουτάκια που παίζει το ...κινητό του, τότε πάνε σε κάτι άλλο, μεγαλύτερο, καλύτερο, γρηγορότερο, που να σου αρέσει και κατέβαλε τον ανάλογο οβολό, κάνε τα σχολεία σου κλπ. κλπ.

    Αν τώρα είσαι σε φασούλα, μου περισσεύουν φραγκάκια ή με τσοντάρει άλλος και "θέλω να ζήσω το όνειρο και εγώ" και δώστου stories, selfies και πόζες με τα "παιδία", μη με ρωτάς δεν ξέρω, σου πρότειναν παραπάνω ωραία μηχανάκια που γράφουν στον φακό και με το ανάλογο outfit θα "γράψουν ιστορία".
    Oldfarts never die

  7. #82
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.262
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Εγώ θα πρότεινα κάτι τελείως διαφορετικό.(Υποθέτω ότι έχεις δίπλωμα αυτοκινήτου).

    Πάρε ένα παπί μέχρι 125cc, "μεταχειρισμένο", "φτηνό", αλλά λειτουργικό.

    Κάνε τα 5 υποχρεωτικά μαθήματα, πάνε και σε μια αλάνα κάνε καμιά ασκησούλα, ξεκίνα με σύντομες βόλτες στην γειτονία σου και σιγά-σιγά παρά πέρα.

    Ρίξτο, σπάστο, μάθε το, χωρίς τύψεις και άγχος, τα πόδια σου θα πατάνε μια χαρά, δεν θα πετάξεις λεφτά στον κουβά και θα μπεις στο κλίμα.

    Θα έχεις την ευκαιρία να συναντηθείς με την "ευγενική" φυλή των μοτό-μαστόρων και να μελετήσεις τις αντίδρασεις τους στα οιστρογόνα.

    Πάνε και σε κανένα από αυτά τα μοτοσυκλετιστικά "tea-party", να γνωρίσεις κόσμο.

    Αν μετά από όλα αυτά,συνεχίζει να σου αρέσει, ανακαλύψεις ότι έχεις την "διαστροφή" και σου θέλεις να κυκλοφορείς με δίκυκλο, να τρως βροχή, κρύο, πέτρες, σκόνη, λάσπη και να ρισκάρεις κάθε μέρα, από τον κάθε χαζοκουτάκια που παίζει το ...κινητό του, τότε πάνε σε κάτι άλλο, μεγαλύτερο, καλύτερο, γρηγορότερο, που να σου αρέσει και κατέβαλε τον ανάλογο οβολό, κάνε τα σχολεία σου κλπ. κλπ.

    Αν τώρα είσαι σε φασούλα, μου περισσεύουν φραγκάκια ή με τσοντάρει άλλος και "θέλω να ζήσω το όνειρο και εγώ" και δώστου stories, selfies και πόζες με τα "παιδία", μη με ρωτάς δεν ξέρω, σου πρότειναν παραπάνω ωραία μηχανάκια που γράφουν στον φακό και με το ανάλογο outfit θα "γράψουν ιστορία".

  8. #83
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    822
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Όσοι προτείνετε Ευρωπαϊκά για πρώτη μοτοσυκλέτα καλό θα είναι να πείτε και δύο λόγια για το τι σημαίνει αυτό σε έξοδα συντήρησης συγκριτικά με ένα Japan ή και Κινέζικο. Έχω Ευρωπαϊκό όπως έχω και Τζαπανέζικο. Η γνώμη μου είναι αρχάριοι πρώτου βαθμού να μη μπλέκουν με Ευρωπαΐκα.

    Και ξέρω.. Let the Battles Begin!
    Το λες με βάση τιμές καταλόγου ανταλλακτικών για παρόμοια πράγματα, για κόστος εργασιών ή είναι μια γενική αφηρημένη αίσθηση που έχεις.

    Αν συγκρίνεις το εντουράκι σου, με το "εξωτικό" πολιτικό σου ή σύγκριση είναι άτοπη.

    Η δική μου αίσθηση είναι τελείως διαφορετική (για το κόστος των ανταλλακτικών τουλάχιστον).

    Άσε που με αφορμή "ράδιο-αρβύλα" ποστ εδώ μέσα, κάθισα και είδα τιμές ανταλλακτικών για τα κινέζικα και δεν είναι πολύ μακριά από τους υπόλοιπους και σίγουρα όχι κοντά στην κοινή πεποίθηση, ότι και καλά είναι "τζάμπα-πράμα".
    Oldfarts never die

  9. #84
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2024
    Μηνύματα
    63
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ασε τα τσοπεροειδή, θα ψάχνεις ορθοπεδικό και φυσιοθεραπευτή....αυτά είναι να πηγαίνεις μέχρι την καφετέρια για κοζάρισμα.
    Χώρια το ότι έχουν σχετικά μεγάλη ακτίνα στροφής και διάφορα άλλα που θα σε δυσκολέψουν τώρα που είναι αρχή.
    Αυτό που έβαλε ο mikes πιο πάνω, θεωρώ ότι είναι ταμάμ για την περίπτωσή σου.

    Και από μένα, καλώς ήρθες και ελπίζουμε να μείνεις.
    Κατάλαβα... Να μου λείπει το βύσσινο όπως το περιγράφεις. Πολύ όμορφο αλλά μάλλον όχι για αρχάριο, θα αρκεστώ στα άλλα που έχω κοιτάξει μέχρι στιγμής. Thanks
    Από την άλλη βέβαια, δε χάνω τίποτα να το δοκιμάσω γιατί δεν ξέρεις πώς κάθεται στον κάθε άνθρωπο το καθετί. Όμως θέλω κάτι εύκολο σε στροφές κλπ σίγουρα σαν total newbaki...

  10. #85
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2024
    Μηνύματα
    63
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Μη σε αγχώνουν τα κυβικά.
    Μια χαρά είναι.

    Βέβαια θα προτιμούσα το KTM και το Triumph.
    Ειλικρινά μέσα σε τέσσερα είμαι, honda που προαναφέρθηκε, ktm, triumph και το τσοπεροειδές

    Εσείς έχετε νιώσει μια πελώρια λαχτάρα για ελευθερία και δρόμο όπως τα παιδιά που παίζουν με το πρώτο παιχνίδι τους για πρώτη φορά; Ε εγώ κάτι χειρότερο από αυτό σας λέω τώρα, ανυπομονώ να γυρίσω Ελλάδα και να ψάχνω για να το οργανώσω σιγά σιγά. Νιώθω δέκα χρονών ξανά!

  11. #86
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.447
    Το Honda rebel 500 δεν έχει καμία σχέση με τσόπερ-τσοπεροειδές όπως θέλεις πες το ούτε σαν θέση οδήγησης ούτε σαν χαρακτήρα - κραδασμοί,λειτουργία, στυλ μοτέρ τρόπος οδήγησης .
    Με κάθε σεβασμό αλλά η άποψη θα σε πονέσει η μέση,δεν κάνει κτλ απλά δεν ισχύει,εκατομμύρια κάτοχοι τσοπερ-cruiser γράφουν χιλιάδες χλμ σε ταξίδια ανά τον κόσμο.
    Είναι σίγουρα πανέμορφο , χαμηλό και..Χόντα.

    εντιτ καλές βόλτες με ότι και να διαλέξεις .
    when life gets complicated... i ride.

  12. #87
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2024
    Μηνύματα
    63
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Εγώ θα πρότεινα κάτι τελείως διαφορετικό.(Υποθέτω ότι έχεις δίπλωμα αυτοκινήτου).

    Πάρε ένα παπί μέχρι 125cc, "μεταχειρισμένο", "φτηνό", αλλά λειτουργικό.

    Κάνε τα 5 υποχρεωτικά μαθήματα, πάνε και σε μια αλάνα κάνε καμιά ασκησούλα, ξεκίνα με σύντομες βόλτες στην γειτονία σου και σιγά-σιγά παρά πέρα.

    Ρίξτο, σπάστο, μάθε το, χωρίς τύψεις και άγχος, τα πόδια σου θα πατάνε μια χαρά, δεν θα πετάξεις λεφτά στον κουβά και θα μπεις στο κλίμα.

    Θα έχεις την ευκαιρία να συναντηθείς με την "ευγενική" φυλή των μοτό-μαστόρων και να μελετήσεις τις αντίδρασεις τους στα οιστρογόνα.

    Πάνε και σε κανένα από αυτά τα μοτοσυκλετιστικά "tea-party", να γνωρίσεις κόσμο.

    Αν μετά από όλα αυτά,συνεχίζει να σου αρέσει, ανακαλύψεις ότι έχεις την "διαστροφή" και σου θέλεις να κυκλοφορείς με δίκυκλο, να τρως βροχή, κρύο, πέτρες, σκόνη, λάσπη και να ρισκάρεις κάθε μέρα, από τον κάθε χαζοκουτάκια που παίζει το ...κινητό του, τότε πάνε σε κάτι άλλο, μεγαλύτερο, καλύτερο, γρηγορότερο, που να σου αρέσει και κατέβαλε τον ανάλογο οβολό, κάνε τα σχολεία σου κλπ. κλπ.

    Αν τώρα είσαι σε φασούλα, μου περισσεύουν φραγκάκια ή με τσοντάρει άλλος και "θέλω να ζήσω το όνειρο και εγώ" και δώστου stories, selfies και πόζες με τα "παιδία", μη με ρωτάς δεν ξέρω, σου πρότειναν παραπάνω ωραία μηχανάκια που γράφουν στον φακό και με το ανάλογο outfit θα "γράψουν ιστορία".


    Αχ πόσο ξεπερασμένο το σχόλιό σου φίλε μου. Με απογοήτευσε λίγο. Στα μισά καλά το πήγαινες, είχε και πλάκα. Όχι γιατί δεν είναι λογικό κάποιος να αρχίσει με παπί αλλά με παπί είχα ήδη επαφή, δε θέλω να πάω στην πόλη για να φτιάχνω νύχια... Καλά είναι και τα νύχια αλλά αν ήμουν τέτοιος άνθρωπος δε θα έγραφα εδώ σοβαρά με απορίες και εμπεριστατωμένα. Δεν είναι όλα για όλους και προς θεού δεν είναι όλοι και όλες το ίδιο. Το θέμα είναι ότι ούτε λεφτά περισσεύουν, κάτι που δε χρειάζεται να το εξηγήσω σε κανέναν αλλά μιας και το ανέφερες, έχω στήσει μόνη δύο επιχειρήσεις από τα τριάντα μου και τώρα πάω στα 36. Δεν είχα ποτέ βοήθεια από κανέναν μόνο τους γονείς που βοήθησαν στις σπουδές μου όταν ήμουν πολύ μικρή. Δεν έχω ούτε σκοπό να κοζάρω, ούτε να βρω άντρα ούτε έχω την όρεξη να εξηγούμαι. Πόσο μάλλον να βγάζω σελφιζ. Το 2024 παίζουν αυτά, έχεις πολύ δίκιο αλλά επειδή ακριβώς είναι 2024 παίζουν και οι ανεξάρτητοι άνθρωποι. Να τσεκαρουμε πρώτα σε ποιον γράφουμε. Θα ήμουν σε ένα παραδοσιακό φόρουμ για μοτοσυκλέτες να ρωτάω να μάθω με σοβαρότητα, προσπαθώντας να ξεστραβωθώ και δε θα ήμουν ήδη στο ινσταγκραμ φίλε μου αν ήμουν τέτοιος άνθρωπος; Λέω εγώ τώρα... Μπορεί να είχες μια πάρα πολύ καλή πρόθεση να βοηθήσεις αλλά το έχασες λίγο γιατί δε διάβασες με προσοχή τα προηγούμενα που είπαμε. Επίσης αυτό με τους σπόνσορες, παίζει στην Ελλάδα πολύ στις γυναίκες, το γνωρίζω αλλά επίσης παίζει και στους άντρες, τι; Πέσατε από τα σύννεφα; Δεν έχετε ακούσει για αριβίστες; Πολύ απογοητευτικό όμως που για γυναίκα με μηχανή να νομίζεις ότι κάποιος θα τσονταρει στα χρήματα. Οι γυναίκες και οι άντρες που κάνουν αυτό το "επάγγελμα" είναι άνθρωποι της επιφάνειας, κοιτάνε μόνο την εικόνα οπότε με καμιά Μερσεντές τους φαντάζομαι κυρίως κι όχι αλάνια στο κρύο. Πολύ το ανέλυσα. Αν είχες διαβάσει θα έβλεπες ότι δεν έχω καν γνωστό να με βοηθήσει στη διαδικασία αλλά θα το κάνω μόνη ούτως ή άλλως. Μπορεί και να σε παρεξήγησα φίλε μου αλλά η προκατάληψη δεν κάνει καλό.

  13. #88
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2024
    Μηνύματα
    63
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Εσύ rainmike δεν κρατήθηκες
    Διάβασε το σχόλιό μου στον φίλο παραπάνω.

  14. #89
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.262
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ntemi Προβολή μηνύματος
    Εσύ rainmike δεν κρατήθηκες
    Διάβασε το σχόλιό μου στον φίλο παραπάνω.
    Τι δεν κρατηθηκα δεν σε καταλαβαινω?
    Σχολιαζεις το γεγονος οτι επικροτησα το παραπανω σχόλιο?
    Αυτο αν δεν το εχεις καταλαβει λεγεται λογοκρισια.
    Μαλλον δεν το πηρες γραμμή αλλα ο σενιορ σου εδωσε μια πραγματικά καλή συμβουλη.
    Με βαση τα λεγομενα σου οτι εισαι εντελως αρχαρια και δεν εχεις ξανακαβαλησει σου προτεινε να παρεις ενα παπακι
    για να μαθεις και να δεις αν σου ταιριαζει οντως κατι μεγαλυτερο.
    Δεν βλεπω να σε προσβαλλε πουθενα.
    Το να καθομαστε να σου λεμε τι μηχανακι να παρεις χωρις να εχεις καν διπλωμα δεν στεκει και πολυ.
    Ξερεις ποσοι φανταζονταν οτι θα ξυνουν γονατα με αστραφτερα χιλιάρια και κατεληξαν με σκουτερακια γιατι αυτο χρειαζονταν τελικα?
    Δεν ειπε οτι εσυ συγκεκριμενα εχεις καποιον απο πισω να σε πληρωνει ειπε αν εχεις? οπως ειπε και αν θελεις τη μηχανη για την ιδεα?
    Εκανε καποιες εικασιες γιατι απλα δεν σε ξερει.
    Χαλάρωσε μην στεκεσαι σε τετοια ,δεν αξιζει ειλικρινα.

  15. #90
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.846
    Ας ηρεμήσουν τα πνεύματα δεν υπάρχει λόγος να επεκταθούμε.

    Ντέμη, δεν θεωρώ ότι ο ούτε ο Senior ούτε ο Mike είπαν και έγραψαν κάτι με σκοπό να σε προσβάλουν ή να σε τσουβαλιάσουν.
    Όπως και αν έχει έχεις λάβει τις απαντήσεις σου , ανέβα με το καλό σε όποιο μηχανάκι για να πάρεις την πρώτη τζούρα της φάσης και μετά είμαστε εδώ να συζητήσουμε και αναλύσουμε τι θα ήταν καλό να αγοράσεις και για ποιον σκοπό!
    Παρακαλώ όμως , όλο αυτό το Back and Forth να σταματήσει εδώ.
    where was Gondor when the Westfold fell?

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2011, 13:06
  2. Ντοκυμαντέρ που θα θέλαμε να δούμε
    από Trans στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2010, 11:21
  3. εξατμιση για zxr 400 που θα βρω?
    από thymios στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2009, 12:53
  4. Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2004, 00:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF