Σελίδα 3 από 11 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 162

Θέμα: Ερωτήσεις για απολύτως άσχετους που θα ήθελαν να μάθουν από το μηδέν.

  1. #31
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2022
    Μηνύματα
    31
    Ρε παιδιά μια χαρά με τις συμβουλές αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το να βρει κάτι να πατάει και με τα δύο πόδια. Και γω νέος οδηγός είμαι και δεν υπάρχει περίπτωση να βρω κάτι να πατάω με τα δύο πόδια, εκτός από Μπόμπο, τσάλι κλπ. Ούτε με δυσκολεύει να πατάω στο ένα ούτε όταν παίρνω δικαβαλο.

  2. #32
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2024
    Μηνύματα
    63
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PaNick67 Προβολή μηνύματος
    Κάτι μου λέει ότι είναι φίλη...

    Μετά αν έχει γούστο ΔΕΝ πάει σε ΚΤΜ.
    Μπορεί να είναι εκπληκτικές μοτοσυκλέτες ορισμένες, αλλά όμορφες δεν είναι. Ούτε καν ελκυστικές ως εμφάνιση.

    Από εκεί και πέρα, δίπλωμα απεριόριστο, μοτοσυκλέτα μέχρι 400-500 κυβικά για αρχή στην οποία θα πατάς και τα δύο πόδια κάτω, σχολείο και πολλές βόλτες.
    Προφανώς καλός εξοπλισμός σε κράνος, μπουφάν, γάντια, μποτάκια και χρήση του κάθε φορά που καβαλάς και θα πρέπει να βρεις παρέα.
    Μόνος σου ούτε στον παράδεισο και η μοτοσικλέτα είναι απολαυστικοτερη με άλλους μαζί.
    Εντωμεταξύ το προφίλ μου Ντέμη λέει, όχι Τραμπάκουλας...
    Καλά αυτό δεν παίζει, δυστυχώς ή ευτυχώς δεν έχω κάποιον για να με βοηθήσει στην αρχή. Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές. Θα τα κάνω μόνη και με το σχολείο. Ίσως δεν είναι το ιδανικό αλλά σίγουρα όχι ακατόρθωτο. Δεν ξέρω τι λέτε, αλλά εμένα οι KTM μου φαίνονται απίστευτα όμορφες. Κουκλάκια ζωγραφιστά!

  3. #33
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.143
    απ' την ζήλεια μας τα λέμε, μη δίνεις σημασία.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Monks-5.jpg 
Προβολές:	129 
Μέγεθος:	71,9 KB 
ID:	452495

  4. #34
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2024
    Μηνύματα
    63
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από svaboda Προβολή μηνύματος
    Ρε παιδιά μια χαρά με τις συμβουλές αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το να βρει κάτι να πατάει και με τα δύο πόδια. Και γω νέος οδηγός είμαι και δεν υπάρχει περίπτωση να βρω κάτι να πατάω με τα δύο πόδια, εκτός από Μπόμπο, τσάλι κλπ. Ούτε με δυσκολεύει να πατάω στο ένα ούτε όταν παίρνω δικαβαλο.
    Να σου πω την αλήθεια, με 1.65 ύψος που έχω δε νομίζω να βρω μηχανή που να πατάω με τα δύο. Ας μη γελιομαστε, μαθαίνεις καλύτερη ισορροπία με τον καιρό και εξασκείσαι σε αυτό. Εσύ πώς τα κατάφερες με το βάρος όλο στο ένα πόδι με δικαβαλο, αφού είσαι νέος στον χώρο;

  5. #35
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.846
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    απ' την ζήλεια μας τα λέμε, μη δίνεις σημασία.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Monks-5.jpg 
Προβολές:	129 
Μέγεθος:	71,9 KB 
ID:	452495
    Χαχαχαχαχα
    where was Gondor when the Westfold fell?

  6. #36
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.743
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ntemi Προβολή μηνύματος
    Χάρη, ευχαριστώ για το σχόλιο. Ε νομίζω και γω ότι ο φίλος εδώ είναι λίγο υπερβολικός. Αφού μέχρι τα τριανταπέντε έχω στήσει μόνη δύο εταιρείες ήδη, δε νομίζω να μου είναι τόσο δύσκολο να οδηγήσω, ούτε να με δυσκολέψει το γεγονός ότι είμαι γυναίκα, ούτε και το ότι δεν έχω προηγούμενη εμπειρία. Δεν είναι και rocket science.
    H επαγγελματική πορεία δεν έχει να κάνει με την οδήγηση μοτοσυκλέτας.
    Ναι, δεν είναι rocket science, αλλα πίστεψέ με, δεν είναι μακρυά (για την ακρίβεια κάποιοι λένε ότι είναι το 2ο σε δυσκολία χειρισμού όχημα μετά το ελικόπτερο)

    θέλει εκπαίδευση, σεβασμό, σοβαρότητα και εμπειρία.
    Αν δεν υπάρχουν τα τρία πρώτα η εμπειρία δε θα έρθει ποτέ γιατί είτε θα έχεις παρατήσει το «άθλημα» είτε θα έχεις σπάσει τα μούτρα σου στην καλύτερη.
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 23/04/2024 στις 09:08.

  7. #37
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.743
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από svaboda Προβολή μηνύματος
    Ρε παιδιά μια χαρά με τις συμβουλές αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το να βρει κάτι να πατάει και με τα δύο πόδια. Και γω νέος οδηγός είμαι και δεν υπάρχει περίπτωση να βρω κάτι να πατάω με τα δύο πόδια, εκτός από Μπόμπο, τσάλι κλπ. Ούτε με δυσκολεύει να πατάω στο ένα ούτε όταν παίρνω δικαβαλο.
    είπαμε, δε συμφωνούμε απόλυτα, αλλα καλό είναι να μη παρει κανα κατσίκι που να πατάει κάτω με τις μύτες του ενός ποδιού

  8. #38
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    H επαγγελματική πορεία δεν έχει να κάνει με την οδήγηση μοτοσυκλέτας.
    Ναι, δεν είναι rocket science, αλλα πίστεψέ με, δεν είναι μακρυά (για την ακρίβεια κάποιοι λένε ότι είναι το 2ο σε δυσκολία χειρισμού όχημα μετά το ελικόπτερο)

    θέλει εκπαίδευση, σεβασμό, σοβαρότητα και εμπειρία.
    Αν δεν υπάρχουν τα τρία πρώτα η εμπειρία δε θα έρθει ποτέ γιατί είτε θα έχεις παρατήσει το «άθλημα» είτε θα έχεις σπάσει τα μούτρα σου στην καλύτερη.
    Δεν το λέω απλώς για τη διαφωνία, πραγματικά πιστεύω πως ένας άνθρωπος επιτυχημένος σε κάποιον τομέα έχει μεγαλύτερο potential σε οτιδήποτε καινούριο. How you do anything is how you do everything.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  9. #39
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.846
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Δεν το λέω απλώς για τη διαφωνία, πραγματικά πιστεύω πως ένας άνθρωπος επιτυχημένος σε κάποιον τομέα έχει μεγαλύτερο potential σε οτιδήποτε καινούριο. How you do anything is how you do everything.
    Όχι, έχει να κάνει πόσο σε ενδιαφέρει και πόση ανάγκη έχεις να πετύχεις το οτιδήποτε.
    Όλα έχουν να κάνουν με το πόσο σαρέσει κάτι και τι κερδίζεις από αυτό.
    Για να πετύχει π.χ. η κοπέλα στις επιχειρήσεις της , της αρέσει το επιχειρείν. Για να πετύχω σαν δικηγόρος μαρέσει το επάγγελμα, αν το κάνω αγγαρεία δεν βγαίνει . Είναι η φύση του επαγγέλματος τέτοια.
    Π.Χ. Στην μπάλα είμαι ΚΑΚΙΣΤΟΣ , δεν μαρέσει γενικά δεν βλέπω και όσες φορές έχω παίξει το έκανα στα πλαίσια παρέας και αγγαρείας .
    Στο Πόλο όμως ήμουν πολύ καλός .
    Το αμάξι το οδηγώ σαν παππούς , τη μηχανή όχι , το αμάξι δεν με ενδιαφέρει η μηχανή με ενδιαφέρει.

    Spam Off τώρα όμως γιατί θα μα βάλεις να σκουπίσω, σε βλέπω τέτχοιος είσαι.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  10. #40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Όχι, έχει να κάνει πόσο σε ενδιαφέρει και πόση ανάγκη έχεις να πετύχεις το οτιδήποτε.
    Όλα έχουν να κάνουν με το πόσο σαρέσει κάτι και τι κερδίζεις από αυτό.
    Για να πετύχει π.χ. η κοπέλα στις επιχειρήσεις της , της αρέσει το επιχειρείν. Για να πετύχω σαν δικηγόρος μαρέσει το επάγγελμα, αν το κάνω αγγαρεία δεν βγαίνει . Είναι η φύση του επαγγέλματος τέτοια.
    Π.Χ. Στην μπάλα είμαι ΚΑΚΙΣΤΟΣ , δεν μαρέσει γενικά δεν βλέπω και όσες φορές έχω παίξει το έκανα στα πλαίσια παρέας και αγγαρείας .
    Στο Πόλο όμως ήμουν πολύ καλός .
    Το αμάξι το οδηγώ σαν παππούς , τη μηχανή όχι (ποιός το λέει? ) , το αμάξι δεν με ενδιαφέρει η μηχανή με ενδιαφέρει.

    Spam Off τώρα όμως γιατί θα μα βάλεις να σκουπίσω, σε βλέπω τέτχοιος είσαι.
    έλα βρε, δεν είναι σπαμ, είναι απόλυτα σχετικό με το θέμα!

    απαντώντας στο bold: ναι,εφόσον άνοιξε θέμα σε μοτοφόρουμ την ενδιαφέρει. οπότε πιθανότατα της αρέσει (ή έτσι το φαντάζεται ακόμα) και θα ήθελε να επιτύχει.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  11. #41
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.743
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Δεν το λέω απλώς για τη διαφωνία, πραγματικά πιστεύω πως ένας άνθρωπος επιτυχημένος σε κάποιον τομέα έχει μεγαλύτερο potential σε οτιδήποτε καινούριο. How you do anything is how you do everything.
    μπορεί να είναι κι έτσι σε κάποιες περιπτώσεις, αλλά όπως και να ‘χει, αυτό σηκώνει παααααρα πολύ κουβέντα που δεν είμαι διατεθειμένος να κάνω από το πληκτρολόγιο.

  12. #42
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    333
    +10 για το να κάνεις riding school όσο πιο σύντομα μπορείς.
    Με τον καιρό θα μας δεις πολλούς να έχουμε χτίσει αυτοπεποίθηση βάσει ενστίκτων και τύχης, μα η εκπαίδευση και η βαθειά κατανόηση του χειρισμού είναι που έχει τις πιο πολλές πιθανότητες να σε βγάλει από μια δύσκολη θέση όταν χρειαστεί.
    Επίσης μέσα στο budget υπολογίζεις και το κόστος του εξοπλισμού που αναφερθηκε, μαζεύεται και απο εκει ένα καλό μπουγιουρντί.
    Καλώς ήρθες και μπράβο σου που κυνηγάς τα όνειρα σου
    Τελευταία τροποποίηση από asxetost; 23/04/2024 στις 15:43.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.293
    Λόγω του παρακάτω:

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    θέλει εκπαίδευση, σεβασμό, σοβαρότητα και εμπειρία.
    Αν δεν υπάρχουν τα τρία πρώτα η εμπειρία δε θα έρθει ποτέ γιατί είτε θα έχεις παρατήσει το «άθλημα» είτε θα έχεις σπάσει τα μούτρα σου στην καλύτερη.
    Θεωρώ και εγώ (όπως και άλλοι προλαλήσαντες) πως σε πρώτη φάση χρειάζεσαι κάτι χαμηλό, ελαφρύ και ήπιο.


    Πχ. το cb500x που λέει ο αβοκάντος παραπάνω είναι βαρύ και ψιλούτσικο. Σε ένα απότομο φρενάρισμα, ένα δύσκολο κατηφορικό παρκάρισμα, κλπ, το μηχανάκι θα πέσει._


    Πιστεύω ότι δεν χρειάζεται βιασύνη. Όλα θα γίνουν σιγά-σιγά και η επιλογή, και τα ταξιδάκια και θα το χαρείς. Το ποσό που διαθέτεις είναι εξωφρενικά μεγάλο, δεν χρειάζεται για την ώρα.

    Επειδή δεν έχω καταλάβει ακόμα αν έχεις κατασταλάξει κάπου θα βάλω κάποιες reasonable - κατά τα δικά μου μέτρα - προτάσεις (βγάζοντας τα on-off απ'έξω και αφήνοντας τις κατηγορίες street, naked & ''τσόπερ'') και όχι μεγαλύτερες από 400cc:

    Αν σου αρέσουν τα ΚΤΜ

    Yamaha γυμνούΛι https://www.car.gr/classifieds/bikes...5-yamaha-mt-03

    Μπάνικο και όμορφο: https://www.car.gr/classifieds/bikes...5-honda-cb-300

    Λίγο υπερβολικό και σκυφτό https://www.car.gr/classifieds/bikes...49462-kawasaki

    Για λίγο ''μούρη'' https://www.car.gr/classifieds/bikes...58-bmw-g-310-r

    Υπέροχο αλλά 125cc https://www.car.gr/classifieds/bikes...yamaha-xsr-125

    Τσοπεροειδές σε 500cc αλλά ήπιο και απροβλημάτιστο: https://www.car.gr/classifieds/bikes...-honda-cmx-500

    και το CL https://www.car.gr/classifieds/bikes...39891836-honda

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	gesturing-hi-smiley-emoticon.gif 
Προβολές:	95 
Μέγεθος:	13,9 KB 
ID:	452505


    Άσε που μπορείς να νοικιάσεις ό,τι σου αρέσει για να δεις πως σου κάθεται.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.076
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ntemi Προβολή μηνύματος
    Χάρη, ευχαριστώ για το σχόλιο. Ε νομίζω και γω ότι ο φίλος εδώ είναι λίγο υπερβολικός. Αφού μέχρι τα τριανταπέντε έχω στήσει μόνη δύο εταιρείες ήδη, δε νομίζω να μου είναι τόσο δύσκολο να οδηγήσω, ούτε να με δυσκολέψει το γεγονός ότι είμαι γυναίκα, ούτε και το ότι δεν έχω προηγούμενη εμπειρία. Δεν είναι και rocket science.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από svaboda Προβολή μηνύματος
    Ρε παιδιά μια χαρά με τις συμβουλές αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το να βρει κάτι να πατάει και με τα δύο πόδια. Και γω νέος οδηγός είμαι και δεν υπάρχει περίπτωση να βρω κάτι να πατάω με τα δύο πόδια, εκτός από Μπόμπο, τσάλι κλπ. Ούτε με δυσκολεύει να πατάω στο ένα ούτε όταν παίρνω δικαβαλο.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ntemi Προβολή μηνύματος
    Να σου πω την αλήθεια, με 1.65 ύψος που έχω δε νομίζω να βρω μηχανή που να πατάω με τα δύο. Ας μη γελιομαστε, μαθαίνεις καλύτερη ισορροπία με τον καιρό και εξασκείσαι σε αυτό. Εσύ πώς τα κατάφερες με το βάρος όλο στο ένα πόδι με δικαβαλο, αφού είσαι νέος στον χώρο;
    Αγαπητή μου ότι σου έγραψα,τα έγραψα με καλή πρόθεση, χωρίς ίχνος υπερβολής,η απαξίωσης των γνώσεων σου ,και της επιχειρηματικής σου πορείας που άλλωστε δεν γνωρίζω,ούτε υποτιμησης λόγω φύλου.Ομως η εμπειρία μου λόγω ηλικίας και μακρόχρονης ενασχόλησης στα δίκυκλα,με οδήγησε να σε συμβουλεψω όπως εγώ νομίζω.Σου εύχομαι καλή συνέχεια σε ότι αποφασίσεις,και ασφαλή χιλιόμετρα.

  15. #45
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.743
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Λόγω του παρακάτω:



    Θεωρώ και εγώ (όπως και άλλοι προλαλήσαντες) πως σε πρώτη φάση χρειάζεσαι κάτι χαμηλό, ελαφρύ και ήπιο.


    Πχ. το cb500x που λέει ο αβοκάντος παραπάνω είναι βαρύ και ψιλούτσικο. Σε ένα απότομο φρενάρισμα, ένα δύσκολο κατηφορικό παρκάρισμα, κλπ, το μηχανάκι θα πέσει._


    Πιστεύω ότι δεν χρειάζεται βιασύνη. Όλα θα γίνουν σιγά-σιγά και η επιλογή, και τα ταξιδάκια και θα το χαρείς. Το ποσό που διαθέτεις είναι εξωφρενικά μεγάλο, δεν χρειάζεται για την ώρα.

    Επειδή δεν έχω καταλάβει ακόμα αν έχεις κατασταλάξει κάπου θα βάλω κάποιες reasonable - κατά τα δικά μου μέτρα - προτάσεις (βγάζοντας τα on-off απ'έξω και αφήνοντας τις κατηγορίες street, naked & ''τσόπερ'') και όχι μεγαλύτερες από 400cc:

    Αν σου αρέσουν τα ΚΤΜ

    Yamaha γυμνούΛι https://www.car.gr/classifieds/bikes...5-yamaha-mt-03

    Μπάνικο και όμορφο: https://www.car.gr/classifieds/bikes...5-honda-cb-300

    Λίγο υπερβολικό και σκυφτό https://www.car.gr/classifieds/bikes...49462-kawasaki

    Για λίγο ''μούρη'' https://www.car.gr/classifieds/bikes...58-bmw-g-310-r

    Υπέροχο αλλά 125cc https://www.car.gr/classifieds/bikes...yamaha-xsr-125

    Τσοπεροειδές σε 500cc αλλά ήπιο και απροβλημάτιστο: https://www.car.gr/classifieds/bikes...-honda-cmx-500

    και το CL https://www.car.gr/classifieds/bikes...39891836-honda

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	gesturing-hi-smiley-emoticon.gif 
Προβολές:	95 
Μέγεθος:	13,9 KB 
ID:	452505


    Άσε που μπορείς να νοικιάσεις ό,τι σου αρέσει για να δεις πως σου κάθεται.
    στο Kawasaki είναι ok τα 400κ.εκ/45PS ενω στο ΚΤΜ όχι;

Σελίδα 3 από 11 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2011, 13:06
  2. Ντοκυμαντέρ που θα θέλαμε να δούμε
    από Trans στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2010, 11:21
  3. εξατμιση για zxr 400 που θα βρω?
    από thymios στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2009, 12:53
  4. Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2004, 00:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF