Σελίδα 5 από 11 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 162

Θέμα: Ερωτήσεις για απολύτως άσχετους που θα ήθελαν να μάθουν από το μηδέν.

  1. #61
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από husky21 Προβολή μηνύματος
    Στις μερες μας δεν σημαινει απολυτως τπτ
    μια χαρα πανακριβη συντηρηση εχουν και τα γιαπωνεζικα
    ειδικα στις κατηγοριες που μαλλον θα κινηθει η κοπελα δεν θα
    δει καποια αξιοσημειωτη διαφορα

    Υ.Γ.Δεν γνωριζω τι ισχυει για τα κινεζικα
    Για τα κινέζικα, σε ότι αφορά εργασία, λάδια, είναι τα ίδια (μιλάμε πάντα, για εξουσιοδοτημένα) με μόνο αστερίσκο στα πάσης φύσεως αναλώσιμα (πλην λαδιών και αλυσογράναζων) ) και ανταλλακτικά όπου είναι αισθητά φτηνότερα.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #62
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Όσοι προτείνετε Ευρωπαϊκά για πρώτη μοτοσυκλέτα καλό θα είναι να πείτε και δύο λόγια για το τι σημαίνει αυτό σε έξοδα συντήρησης συγκριτικά με ένα Japan ή και Κινέζικο. Έχω Ευρωπαϊκό όπως έχω και Τζαπανέζικο. Η γνώμη μου είναι αρχάριοι πρώτου βαθμού να μη μπλέκουν με Ευρωπαΐκα.

    Και ξέρω.. Let the Battles Begin!
    καλα τα λες βρε συ στεφανε, αλλα οσον αφορα τη συγκεκριμενη περιπτωση, οταν η κοπελα δηλωνει
    επιτυχημενη επαγγελματικα και οτι διαθετει ανετα 10 χιλιαρικα για πρωτη μηχανη, ε δε νομιζω να
    τα βρει σκουρα με το κοστος συντηρησης ενος 400αριου triumph (bajaj στην ουσια αν δε κανω λαθος),
    των 5μιση χιλιαδων ευρω...

  3. #63
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    καλα τα λες βρε συ στεφανε, αλλα οσον αφορα τη συγκεκριμενη περιπτωση, οταν η κοπελα δηλωνει
    επιτυχημενη επαγγελματικα και οτι διαθετει ανετα 10 χιλιαρικα για πρωτη μηχανη, ε δε νομιζω να
    τα βρει σκουρα με το κοστος συντηρησης ενος 400αριου triumph (bajaj στην ουσια αν δε κανω λαθος),
    των 5μιση χιλιαδων ευρω...
    Έγραψα πως καλό θα ήταν να έρθει σε μια καφεδοσυνάντηση γιατί εκεί θα ανταλλάξει γνώμες με κατόχους πάσης φύσεως καταγωγής μοτοσυκλετών.

    Δεν είναι μόνο το οικονομικό πάντως.

    Εσύ που ήσουν εχθές;

  4. #64
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος

    Εσύ που ήσουν εχθές;
    ημουν τοσο χωμα, που δεν ειχα τα κουραγια να συρθω απ'το δωματιο μου στη κουζινα,
    ποσο μαλλον απ'τον κορυδαλλο στη δαφνη..

  5. #65
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2024
    Μηνύματα
    63
    Καλησπέρα σε όλους!
    Παιδιά αρχικά να πω ότι χτες που μπήκα είχε κλειδώσει το θέμα, δεν μπορούσα να απαντήσω για κάποιον λόγο οπότε θεώρησα ότι έχει κλείσει η συζήτηση. Απόψε, λόγω τρελής λοίμωξης και βήχα, δεν μπορώ να κοιμηθώ και ψάχνω για μοντέλα κλπ. Λέω κάτσε να μπω φόρουμ πάλι έτσι και τσουπ, σας βλέπω όλους να γράφετε τόσα μηνύματα. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας αρχικά, για την πρόθεση να βοηθήσετε αλλά και την όρεξη! Τώρα βρίσκομαι εξωτερικό, με το καλό, να σας συναντήσω από κοντά σύντομα. Αθήνα φαντάζομαι... Θα χρειαστώ κάποιες ιδέες γιατί όπως προανέφερα δεν έχω φίλους που να μπορούν να βοηθήσουν επί του θέματος και θέλω να το κάνω πράξη πολύ σύντομα. Θα διαβάσω τι είπατε και θα απαντήσω στον καθένα αν χρειαστεί.
    Τελευταία τροποποίηση από Ntemi; 24/04/2024 στις 02:29.

  6. #66
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2024
    Μηνύματα
    63
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    H επαγγελματική πορεία δεν έχει να κάνει με την οδήγηση μοτοσυκλέτας.
    Ναι, δεν είναι rocket science, αλλα πίστεψέ με, δεν είναι μακρυά (για την ακρίβεια κάποιοι λένε ότι είναι το 2ο σε δυσκολία χειρισμού όχημα μετά το ελικόπτερο)

    θέλει εκπαίδευση, σεβασμό, σοβαρότητα και εμπειρία.
    Αν δεν υπάρχουν τα τρία πρώτα η εμπειρία δε θα έρθει ποτέ γιατί είτε θα έχεις παρατήσει το «άθλημα» είτε θα έχεις σπάσει τα μούτρα σου στην καλύτερη.
    Σωστά Χάρη αλλά ήθελα να τονίσω ότι είμαι ψημένη και διατεθημένη πέρα για πέρα να μάθω για να το κάνω σωστά και με ασφάλεια. Σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να ακουστώ ψωνισμένη αν και μπορεί να ακούστηκε λίγο έτσι τελικά, χαχα! Καταλαβαίνω πολύ καλά τι θέλεις να πεις, διάβασα και τα υπόλοιπα σχόλιά σου και γενικά συμφωνούμε.

  7. #67
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2024
    Μηνύματα
    63
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Όχι, έχει να κάνει πόσο σε ενδιαφέρει και πόση ανάγκη έχεις να πετύχεις το οτιδήποτε.
    Όλα έχουν να κάνουν με το πόσο σαρέσει κάτι και τι κερδίζεις από αυτό.
    Για να πετύχει π.χ. η κοπέλα στις επιχειρήσεις της , της αρέσει το επιχειρείν. Για να πετύχω σαν δικηγόρος μαρέσει το επάγγελμα, αν το κάνω αγγαρεία δεν βγαίνει . Είναι η φύση του επαγγέλματος τέτοια.
    Π.Χ. Στην μπάλα είμαι ΚΑΚΙΣΤΟΣ , δεν μαρέσει γενικά δεν βλέπω και όσες φορές έχω παίξει το έκανα στα πλαίσια παρέας και αγγαρείας .
    Στο Πόλο όμως ήμουν πολύ καλός .
    Το αμάξι το οδηγώ σαν παππούς , τη μηχανή όχι , το αμάξι δεν με ενδιαφέρει η μηχανή με ενδιαφέρει.

    Spam Off τώρα όμως γιατί θα μα βάλεις να σκουπίσω, σε βλέπω τέτχοιος είσαι.
    Ισχύει αυτό...

  8. #68
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2024
    Μηνύματα
    63
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    έλα βρε, δεν είναι σπαμ, είναι απόλυτα σχετικό με το θέμα!

    απαντώντας στο bold: ναι,εφόσον άνοιξε θέμα σε μοτοφόρουμ την ενδιαφέρει. οπότε πιθανότατα της αρέσει (ή έτσι το φαντάζεται ακόμα) και θα ήθελε να επιτύχει.
    Ισχύει ότι με ενδιαφέρει πέρα για πέρα και θα το κάνω με ή χωρίς βοήθεια όπως και όλα τα άλλα μέχρι τώρα.

  9. #69
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2024
    Μηνύματα
    63
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Λόγω του παρακάτω:



    Θεωρώ και εγώ (όπως και άλλοι προλαλήσαντες) πως σε πρώτη φάση χρειάζεσαι κάτι χαμηλό, ελαφρύ και ήπιο.


    Πχ. το cb500x που λέει ο αβοκάντος παραπάνω είναι βαρύ και ψιλούτσικο. Σε ένα απότομο φρενάρισμα, ένα δύσκολο κατηφορικό παρκάρισμα, κλπ, το μηχανάκι θα πέσει._


    Πιστεύω ότι δεν χρειάζεται βιασύνη. Όλα θα γίνουν σιγά-σιγά και η επιλογή, και τα ταξιδάκια και θα το χαρείς. Το ποσό που διαθέτεις είναι εξωφρενικά μεγάλο, δεν χρειάζεται για την ώρα.

    Επειδή δεν έχω καταλάβει ακόμα αν έχεις κατασταλάξει κάπου θα βάλω κάποιες reasonable - κατά τα δικά μου μέτρα - προτάσεις (βγάζοντας τα on-off απ'έξω και αφήνοντας τις κατηγορίες street, naked & ''τσόπερ'') και όχι μεγαλύτερες από 400cc:

    Αν σου αρέσουν τα ΚΤΜ

    Yamaha γυμνούΛι https://www.car.gr/classifieds/bikes...5-yamaha-mt-03

    Μπάνικο και όμορφο: https://www.car.gr/classifieds/bikes...5-honda-cb-300

    Λίγο υπερβολικό και σκυφτό https://www.car.gr/classifieds/bikes...49462-kawasaki

    Για λίγο ''μούρη'' https://www.car.gr/classifieds/bikes...58-bmw-g-310-r

    Υπέροχο αλλά 125cc https://www.car.gr/classifieds/bikes...yamaha-xsr-125

    Τσοπεροειδές σε 500cc αλλά ήπιο και απροβλημάτιστο: https://www.car.gr/classifieds/bikes...-honda-cmx-500

    και το CL https://www.car.gr/classifieds/bikes...39891836-honda

    Συνημμένο 452505


    Άσε που μπορείς να νοικιάσεις ό,τι σου αρέσει για να δεις πως σου κάθεται.
    Πάνο σε ευχαριστώ πάρα πολύ, φυσικά και δεν έχω κατασταλάξει όπως ίσως φαντάστηκες. Ψάχνω να μάθω τα βασικά πρώτα και μετά να διαλέξω μηχανή για ταξίδι κοντινό και μακρινό εκτός Ελλάδας. Για αυτόν τον λόγο θέλω κάτι άνετο αλλά όχι τεράστιο και βαρύ. Είμαι εξήντα πέντε κιλά με 1,65 ύψος... Να μπορώ να το κουμαντάρω το μηχάνημα. Αυτά που έστειλες ήταν to the point πάντως.

  10. #70
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2024
    Μηνύματα
    63
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Αγαπητή μου ότι σου έγραψα,τα έγραψα με καλή πρόθεση, χωρίς ίχνος υπερβολής,η απαξίωσης των γνώσεων σου ,και της επιχειρηματικής σου πορείας που άλλωστε δεν γνωρίζω,ούτε υποτιμησης λόγω φύλου.Ομως η εμπειρία μου λόγω ηλικίας και μακρόχρονης ενασχόλησης στα δίκυκλα,με οδήγησε να σε συμβουλεψω όπως εγώ νομίζω.Σου εύχομαι καλή συνέχεια σε ότι αποφασίσεις,και ασφαλή χιλιόμετρα.
    Ευχαριστώ και χαίρομαι που θέλεις να συνεισφέρεις στη συζήτηση και τις απορίες μου.
    Ευχαριστώ και για τις ευχές!
    Τελευταία τροποποίηση από Ntemi; 24/04/2024 στις 03:03.

  11. #71
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2024
    Μηνύματα
    63
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geioann Προβολή μηνύματος
    Μια μηχανή όμορφη και χαμηλή για πιο μικρόσωμους ανθρώπους είναι και η Husqvarna 401! Δεν ξέρω βέβαια αν θα σε βολεψει για μακρινές αποστάσεις αλλά εξαρτάται πόσο είναι για σένα το μακριά!
    Το μακριά είναι εξωτερικό, το κοντά είναι Ελλάδα. Θα το κοιτάξω, thanx!

  12. #72
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2024
    Μηνύματα
    63
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα Ντέμη.
    Κάποιες συμβουλές και από εμένα. Θα ξεκινήσω με κάτι διαφορετικό. Όπως ήδη αντιλαμβάνεσαι στο κόσμο της μοτοσυκλέτας και οι συμβουλές είναι ποικίλες.

    Η γνώμη μου είναι να υπολογίζεις ένα μπάτζετ για τον επώνυμο εξοπλισμό ασφάλειας σου. Κράνος, μποτάκια, Μπουφάν και γάντια. Όταν λέω επώνυμο δεν εννοώ πανάκριβο αλλά κάτι του μέσου όρου ως επώνυμο σε καλύπτει. Αυτά τα 4 πράγματα τα υπολογίζω κάπου στα 700 ευρώ.

    Κάθε Δευτέρα κάνουμε καφεδοσυναντήσεις, στις οποίες συμμετέχουν και κοπέλες που θα σε βοηθήσει να αισθανθείς άνετα. Εκεί θα μπορέσεις να συζητήσεις live με ανταλλαγή πολλαπλών απόψεων. Έλα (και αυτό ήταν το διαγορετικό στη συμβουλή μου).

    Για μένα η συνταγή είναι να βρεις κάτι στα 250 κυβικά με συμπλέκτη, να πατάς καλά κάτω (έστω με το ένα πόδι), να είναι σχετικά ελαφρύ και να σου αρέσει. Να θες να το κοιτάς και να το καβάλας..

    Μετά τον αρχικό εκπαιδευτή και την απόκτηση διπλώματος οπωσδήποτε μαθήματα σχολής ασφαλούς οδήγησης. Ο τίτλος της ακούγεται αρκετά συντηρητικός αλλά στη πραγματικότικότητα θα σου ξεδιπλώσει με τον πιο καλό τρόπο την ομορφιά του μοτοσυκλετισμου. Αυτό θα σου στοιχίσει επιπλέον 300 ευρώ περίπου αλλά είμαι σίγουρος ότι αξίζουν και το τελευταίο ευρώ. Θα σε προέτρεπαν για τα σχολεία του Χούντρα.

    Τα υπόλοιπα θα βγουν στις καφεδοσυναντήσεις.

    Καλώς όρισες στο forum,!
    Ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα. Ποιες μηχανές προτείνεις για κοντούς αναβάτες στα χαρακτηριστικά που μόλις ανέφερες; Συμφωνώ με αυτό που λες για κυβικά, ελαφρότητα, συμπλέκτη κλπ για αυτό σε ρωτάω.

  13. #73
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2024
    Μηνύματα
    63
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    καλησπερα και καλως ηρθες..

    σε οτι αφορα το τι πρεπει να κανεις ωστε να μπορεις οδηγησεις μηχανη, τα ειπαν αλλοι πιο πανω,
    δεν εχω να προσθεσω κατι...

    αλλα σε οτι αφορα στο τι μηχανη να παρεις, ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑΝ... δεν ειναι καλα μηχανακια
    αυτα που προτεινουν, μπρικια ειναι...

    αααααυτο εδω θα παρεις...

    αντε και καλες βολτες...
    Αχαχαχα! Την κοίταζα και γω πριν από λίγο αυτή τη μούρη. Πρέπει να τις δοκιμάσω ρε γμτ όλες πρώτα και μετά να κρίνω με το πώς μου κάθονται.

  14. #74
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2024
    Μηνύματα
    63
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Λόγω του παρακάτω:



    Θεωρώ και εγώ (όπως και άλλοι προλαλήσαντες) πως σε πρώτη φάση χρειάζεσαι κάτι χαμηλό, ελαφρύ και ήπιο.


    Πχ. το cb500x που λέει ο αβοκάντος παραπάνω είναι βαρύ και ψιλούτσικο. Σε ένα απότομο φρενάρισμα, ένα δύσκολο κατηφορικό παρκάρισμα, κλπ, το μηχανάκι θα πέσει._


    Πιστεύω ότι δεν χρειάζεται βιασύνη. Όλα θα γίνουν σιγά-σιγά και η επιλογή, και τα ταξιδάκια και θα το χαρείς. Το ποσό που διαθέτεις είναι εξωφρενικά μεγάλο, δεν χρειάζεται για την ώρα.

    Επειδή δεν έχω καταλάβει ακόμα αν έχεις κατασταλάξει κάπου θα βάλω κάποιες reasonable - κατά τα δικά μου μέτρα - προτάσεις (βγάζοντας τα on-off απ'έξω και αφήνοντας τις κατηγορίες street, naked & ''τσόπερ'') και όχι μεγαλύτερες από 400cc:

    Αν σου αρέσουν τα ΚΤΜ

    Yamaha γυμνούΛι https://www.car.gr/classifieds/bikes...5-yamaha-mt-03

    Μπάνικο και όμορφο: https://www.car.gr/classifieds/bikes...5-honda-cb-300

    Λίγο υπερβολικό και σκυφτό https://www.car.gr/classifieds/bikes...49462-kawasaki

    Για λίγο ''μούρη'' https://www.car.gr/classifieds/bikes...58-bmw-g-310-r

    Υπέροχο αλλά 125cc https://www.car.gr/classifieds/bikes...yamaha-xsr-125

    Τσοπεροειδές σε 500cc αλλά ήπιο και απροβλημάτιστο: https://www.car.gr/classifieds/bikes...-honda-cmx-500

    και το CL https://www.car.gr/classifieds/bikes...39891836-honda

    Συνημμένο 452505


    Άσε που μπορείς να νοικιάσεις ό,τι σου αρέσει για να δεις πως σου κάθεται.
    Πάνο με αυτό το τσοπεροειδές που έβαλες, που είναι κάτι που δεν είχα δει μέχρι τώρα στο ψάξιμο μου για μοντέλα και μάρκες εννοώ, έχω κολλήσει τελείως και έχω μείνει να το κοιτάω. Ρε γαμώτο πολλά cc δεν είναι για αρχάριο; Μην πάθουμε και καμια ζημιά...

  15. #75
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ntemi Προβολή μηνύματος
    Πάνο με αυτό το τσοπεροειδές που έβαλες, που είναι κάτι που δεν είχα δει μέχρι τώρα στο ψάξιμο μου για μοντέλα και μάρκες εννοώ, έχω κολλήσει τελείως και έχω μείνει να το κοιτάω. Ρε γαμώτο πολλά cc δεν είναι για αρχάριο; Μην πάθουμε και καμια ζημιά...
    Ασε τα τσοπεροειδή, θα ψάχνεις ορθοπεδικό και φυσιοθεραπευτή....αυτά είναι να πηγαίνεις μέχρι την καφετέρια για κοζάρισμα.
    Χώρια το ότι έχουν σχετικά μεγάλη ακτίνα στροφής και διάφορα άλλα που θα σε δυσκολέψουν τώρα που είναι αρχή.
    Αυτό που έβαλε ο mikes πιο πάνω, θεωρώ ότι είναι ταμάμ για την περίπτωσή σου.

    Και από μένα, καλώς ήρθες και ελπίζουμε να μείνεις.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 5 από 11 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2011, 13:06
  2. Ντοκυμαντέρ που θα θέλαμε να δούμε
    από Trans στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2010, 11:21
  3. εξατμιση για zxr 400 που θα βρω?
    από thymios στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2009, 12:53
  4. Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2004, 00:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF