Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 53

Θέμα: Προτεραιότητα του εκ δεξιών

  1. #16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Για αυτόν τον λόγο είναι πολύ σπάνιο να βρεθείς σε τέτοια διασταύρωση χωρίς σήμανση.
    Στη σπάνια περίπτωση που συμβαίνει να μην υπάρχει σήμανση ισχύει ο απαράβατος κανόνας της προτεραιότητας από δεξιά.

    Δεν ισχύει μόνο στη περίπτωση που ο εκ δεξιών μπαίνει σε δρόμο ταχείας κυκλοφορίας. Και πως αυτό γίνεται αντιληπτό; Μα με σήμανση.
    Ζω σε ακριβώς μια τέτοια διασταύρωση, δεν υπάρχει σήμανση και ισχύει η προτεραιότητα του εκ δεξιών. Αυτό δε σημαίνει πως το αντιλαμβάνονται όλοι όσοι κινούνται ευθεία, η οποία τους δημιουργεί την ψευδαίσθηση της προτεραιότητας. Πάντως, είναι η περίπτωση που προσέχουμε ιδιαίτερα όταν βγαίνουμε, με ό,τι όχημα και να κινούμαστε, γιατί σκοπός μας είναι να αποφύγουμε το ατύχημα...

  2. #17
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.205
    Η εκ δεξιών προτεραιότητα είναι τόσο πολύ παγιωμένη που ισχύει ακόμα και σε κυκλικούς κόμβους,που υποτίθεται ότι όποιος κινείται μέσα σ αυτόν έχει προτεραιότητα.
    Αν όμως δεν υπάρχει σήμανση τότε προηγείται αυτός που έρχεται από δεξιά και θέλει να μπει στον κόμβο.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.469
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Η εκ δεξιών προτεραιότητα είναι τόσο πολύ παγιωμένη που ισχύει ακόμα και σε κυκλικούς κόμβους,που υποτίθεται ότι όποιος κινείται μέσα σ αυτόν έχει προτεραιότητα.
    Αν όμως δεν υπάρχει σήμανση τότε προηγείται αυτός που έρχεται από δεξιά και θέλει να μπει στον κόμβο.
    Ακριβώς

  4. #19
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yes-u Προβολή μηνύματος
    Ζω σε ακριβώς μια τέτοια διασταύρωση, δεν υπάρχει σήμανση και ισχύει η προτεραιότητα του εκ δεξιών. Αυτό δε σημαίνει πως το αντιλαμβάνονται όλοι όσοι κινούνται ευθεία, η οποία τους δημιουργεί την ψευδαίσθηση της προτεραιότητας. Πάντως, είναι η περίπτωση που προσέχουμε ιδιαίτερα όταν βγαίνουμε, με ό,τι όχημα και να κινούμαστε, γιατί σκοπός μας είναι να αποφύγουμε το ατύχημα...
    Παιδιά... απάντησα σε μια ερώτηση που προφανώς αφορά το τυπικό μέρος. Δεν παρακινώ κανέναν να περνάει αέρα-πατέρα στις διασταυρώσεις

    Εγώ πλέον περνάω σχεδόν όλες τις διασταυρώσεις ακόμη και τις μεγάλες με φανάρι ελέγχοντας (άσχετα από το αν έχω ή δεν έχω προτεραιότητα), ιδιαίτερα τη νύχτα.

  5. #20
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Η εκ δεξιών προτεραιότητα είναι τόσο πολύ παγιωμένη που ισχύει ακόμα και σε κυκλικούς κόμβους,που υποτίθεται ότι όποιος κινείται μέσα σ αυτόν έχει προτεραιότητα.
    Αν όμως δεν υπάρχει σήμανση τότε προηγείται αυτός που έρχεται από δεξιά και θέλει να μπει στον κόμβο.
    Η Ελλάδα δεν είχε ποτέ κυκλικούς κόμβους, μέχρι πρόσφατα, ενώ ήταν πολύ διαδεδομένοι στο εξωτερικό. Εξ ορισμού ο κυκλικός κόμβος (roundabout) δίνει προτεραιότητα σε αυτόν που κινείται εντός. Στην Ελλάδα είχαμε "πλατείες", όχι κυκλικούς κόμβους, οπότε ίσχυε η προτεραιότητα από δεξιά, δηλαδή του εισερχόμενου στην "πλατεία" οχήματος. Τα τελευταία χρόνια που κατασκευάζονται σωστοί κυκλικοί κόμβοι σε διάφορα σημεία της χώρας έχουν πάντα τη σχετική σήμανση. Τουλάχιστον όσο έχω δει.
    Life begins at 45°.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Η Ελλάδα δεν είχε ποτέ κυκλικούς κόμβους, μέχρι πρόσφατα, ενώ ήταν πολύ διαδεδομένοι στο εξωτερικό. Εξ ορισμού ο κυκλικός κόμβος (roundabout) δίνει προτεραιότητα σε αυτόν που κινείται εντός. Στην Ελλάδα είχαμε "πλατείες", όχι κυκλικούς κόμβους, οπότε ίσχυε η προτεραιότητα από δεξιά, δηλαδή του εισερχόμενου στην "πλατεία" οχήματος. Τα τελευταία χρόνια που κατασκευάζονται σωστοί κυκλικοί κόμβοι σε διάφορα σημεία της χώρας έχουν πάντα τη σχετική σήμανση. Τουλάχιστον όσο έχω δει.
    Πλην Ηλιουπολης σε μια δυο περιπτωσεις.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.469
    Εδώ που ζω πια, έχουν φτιάξει τα δύο τελευταία χρόνια παντού κυκλικούς κόμβους.

  8. #23
    Να γράφει το κοντερ...... Το avatar του/της Maira
    Εγγραφή
    22/09/2005
    Μηνύματα
    1.457
    Στην γειτονιά μου υπάρχει αυτή η διασταύρωση, που στην ουσία είναι τρεις σε μία γιατί η απόσταση της οδού αριστερά από την οδό δεξιά (για να πας από το ένα στενό στο άλλο) είναι το μήκος ενός συμβατικού αυτοκινήτου.
    Δεν υπάρχει σε καμία οδό σήμανση. Ισχύει η εκ δεξιών προτεραιότητα. Σκεφτείτε τι μακελειό γίνεται κάθε μέρα.
    Στην γωνία κάτω δεξιά έχει φανοποιείο!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Χωρίς τίτλο.jpg 
Προβολές:	105 
Μέγεθος:	26,2 KB 
ID:	452551
    ....Έχω επιλεκτική ακοή. Συγνώμη δεν επιλέχτηκες.......

  9. #24
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.846
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Maira Προβολή μηνύματος
    Στην γειτονιά μου υπάρχει αυτή η διασταύρωση, που στην ουσία είναι τρεις σε μία γιατί η απόσταση της οδού αριστερά από την οδό δεξιά (για να πας από το ένα στενό στο άλλο) είναι το μήκος ενός συμβατικού αυτοκινήτου.
    Δεν υπάρχει σε καμία οδό σήμανση. Ισχύει η εκ δεξιών προτεραιότητα. Σκεφτείτε τι μακελειό γίνεται κάθε μέρα.
    Στην γωνία κάτω δεξιά έχει φανοποιείο!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Χωρίς τίτλο.jpg 
Προβολές:	105 
Μέγεθος:	26,2 KB 
ID:	452551
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	e7108f60b153ff5cac94b945a331a7a1.jpeg 
Προβολές:	105 
Μέγεθος:	23,2 KB 
ID:	452552
    where was Gondor when the Westfold fell?

  10. #25
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    https://www.glavopoulos.com/kok-026/

    άρθρο 26 παράγραφος 5β ... η απάντηση για είσοδο απο χωματόδρομο, δεν αναφέρει πουθενά για ονοματοδοσία ή παρουσία σε χάρτη.

    5. Στους κόμβους χωρίς τέτοια σήμανση η προτεραιότητα ανήκει οε αυτόν που έρχεται από τα δεξιά. Κατ' εξαίρεση:
    α) Αυτοί που κυκλοφορούν στους αυτοκινητόδρομους, εθνικές οδούς και οδούς ταχείας κυκλοφορίας έχουν προτεραιότητα.
    β) Αυτοί που εισέρχονται σε οδό από χωματόδρομο, μονοπάτια, παρόδιο ιδιοκτησία, χώρο στάθμευσης και σταθμούς ανεφοδιασμού και εξυπηρέτησης οφείλουν να παραχωρούν προτεραιότητα σε αυτούς που κινούνται στην οδό.
    γ) Αυτοί που εκκινούν ή κινούνται προς τα πίσω, όπου αυτό επιτρέπεται, οφείλουν να παραχωρούν προτεραιότητα.
    δ) Τα σιδηροδρομικά ή τροχιοδρομικά οχήματα έχουν προτεραιότητα. (source ©: www.glavopoulos.gr)
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 24/04/2024 στις 12:35. Αιτία: quote
    μανώλης - Honda CBF 600Si C-ABS

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.587
    Και οι κυκλικό θεωρούνται κόμβοι.
    Ετσι όπως σε όλους τους κόμβους αν δεν υπάρχει σήμανση προτεραιότητα έχει ο δεξιά.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    627
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Η Ελλάδα δεν είχε ποτέ κυκλικούς κόμβους, μέχρι πρόσφατα, ενώ ήταν πολύ διαδεδομένοι στο εξωτερικό. Εξ ορισμού ο κυκλικός κόμβος (roundabout) δίνει προτεραιότητα σε αυτόν που κινείται εντός. Στην Ελλάδα είχαμε "πλατείες", όχι κυκλικούς κόμβους, οπότε ίσχυε η προτεραιότητα από δεξιά, δηλαδή του εισερχόμενου στην "πλατεία" οχήματος. Τα τελευταία χρόνια που κατασκευάζονται σωστοί κυκλικοί κόμβοι σε διάφορα σημεία της χώρας έχουν πάντα τη σχετική σήμανση. Τουλάχιστον όσο έχω δει.
    Κι οι πλατειες κυκλικοι κομβοι ειναι. Αν δε εχουν 2-3 εισοδους κι αλλες τοσες εξοδους με την προτεραιοτητα εκ δεξιων ειναι πολυ ευκολο να κολλησουν ολοι αφου ο κομβος δεν λειτουργει. Γι αυτο στην πλατεια Υμηττου, στις πλατειες της Ηλιουπολης αλλα και οπου αλλου εχει κυκλικη πλατεια, εβαλαν ΣΤΟΠ ή πινακιδα Ρ01

    Ηταν βλεπεις παρα πολυ δυσκολο να γραφτει στον ΚΟΚ οτι η εκ δεξιων προτεραιοτητα ισχυει παντου εκτος αν υπαρχει σχετικη σημανση και εκτος κυκλικων κομβων

  13. #28
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.172
    Επειδή την βλέπω την βαλίτσα να φτάνει (πολύ) μακριά, κάντε το εξής απλό:
    Να φυλάγεστε έχετε δεν έχετε προτεραιότητα (άσχετα τι όχημα οδηγείτε, εξαιρουμένων των τρένων, βεβαίως ) και όλα καλά.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #29
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.193
    Ναι Μπλιτζ, παθων κιολας(=κολλιας)

    Πηγαινα κανονικα ευθεια, βγαινει απο καθετο δρομο παππους με τζιποειδΕς, μου τη ριχνει απο τη μεση και πισω (το μισο αυτοκινητο μου, ειχε περασει) αλλα βαση κ.ο.CK εφταιγα.
    Ακριβως οπως στο σχημα που εβαλες

    Το γαμωτο ειναι οτι σε τετοια φαση (οπως το σχημα που εβαλες, κ την πατησα και γω) δεν περιμενεις οτι δεν ιππαρχει στοπ στον καθετο δρομο.

    Ο φακενγερος που τωρα θα ειναι πλεον μακαριτης, ουτε που εκοψε, να δει αν ερχοταν απο την αλλη καποιος, που θα ειχε προτεραιοτητα εναντι αυτου

    Τι να πεις, χεσε μπζηλα κ αγναντευε
    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

  15. #30
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PaNick67 Προβολή μηνύματος
    Κι οι πλατειες κυκλικοι κομβοι ειναι. Αν δε εχουν 2-3 εισοδους κι αλλες τοσες εξοδους με την προτεραιοτητα εκ δεξιων ειναι πολυ ευκολο να κολλησουν ολοι αφου ο κομβος δεν λειτουργει. Γι αυτο στην πλατεια Υμηττου, στις πλατειες της Ηλιουπολης αλλα και οπου αλλου εχει κυκλικη πλατεια, εβαλαν ΣΤΟΠ ή πινακιδα Ρ01

    Ηταν βλεπεις παρα πολυ δυσκολο να γραφτει στον ΚΟΚ οτι η εκ δεξιων προτεραιοτητα ισχυει παντου εκτος αν υπαρχει σχετικη σημανση και εκτος κυκλικων κομβων
    Στην Ελλάδα δεν ήταν. Ήταν πλατείες. Και στον ΚΟΚ έτσι αναφέρονταν (πιθανότατα έως και σήμερα), αν δεν κάνω λάθος. Όπως έγραψα, ο κυκλικός κόμβος ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ δίνει την προτεραιότητα σε αυτόν που κινείται ήδη εντός. Αν χρειάζεσαι σήμανση για να ορίσεις τις προτεραιότητες, δεν έχεις κυκλικούς κόμβους.

    Σε καμιά 20αριά χρόνια θα ενσωματωθεί και αυτό στον ΚΟΚ. Σε άλλα 20 ίσως μάθουμε και να κινούμαστε στις σωστές λωρίδες εντός των κόμβων.
    Life begins at 45°.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Aποφαση : Σύγκρουση Καθέτως Κινουμένων Ανυπαίτιος ο εκ του STOP
    από Manalishi στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 08/05/2016, 09:03
  2. SKYFALL δλδ ο κατελθών εκ του ουρανού
    από tai στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2012, 23:36
  3. Προέλευση του... fuck!
    από KAS77 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 16:46
  4. Δημοσιογραφοι του κωλου!!!
    από AFTER στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2003, 07:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF