Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 53

Θέμα: Προτεραιότητα του εκ δεξιών

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    627
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Στην Ελλάδα δεν ήταν. Ήταν πλατείες. Και στον ΚΟΚ έτσι αναφέρονταν (πιθανότατα έως και σήμερα), αν δεν κάνω λάθος. Όπως έγραψα, ο κυκλικός κόμβος ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ δίνει την προτεραιότητα σε αυτόν που κινείται ήδη εντός. Αν χρειάζεσαι σήμανση για να ορίσεις τις προτεραιότητες, δεν έχεις κυκλικούς κόμβους.

    Σε καμιά 20αριά χρόνια θα ενσωματωθεί και αυτό στον ΚΟΚ. Σε άλλα 20 ίσως μάθουμε και να κινούμαστε στις σωστές λωρίδες εντός των κόμβων.
    Οταν εδωσα σηματα το μακρινο 1986 εμαθα οτι οπου υπαρχει η Ρ53 Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	r53.gif 
Προβολές:	114 
Μέγεθος:	3,4 KB 
ID:	452555 σημαινει υποχρεωτικη κυκλικη πορεια, αρα κυκλικος κομβος. Δεν πα να 'ναι πλατεια ή μια ζωγραφια στην ασφαλτο σαν αυτη που διναμε εξετασεις μοτοσυκλετας.

    Δεν ξερω τι λενε σημερα τα βιβλια επ' αυτου ομως οποτε μπορει να τα λενε αλλιως.

    Οι κυκλικοι κομβοι στο εξωτερικο συνηθως εχουν Κ30 Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	151px-Traffic_Sign_GR_-_KOK_2009_-_K-30.svg.png 
Προβολές:	113 
Μέγεθος:	4,7 KB 
ID:	452556 που προειδοποιει για τον κυκλικο κομβο που πλησιαζεις διατι επειδη ειναι απλως υπερυψωμενοι ελαφρα δεν ειναι ιδιαιτερα ορατοι σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου. Στην Ελλαδα εχω δει μια στο τελος του δρομου Τριπολη - Καλαματα
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 46b33b7d3a053b31e5418363f649ac4c.png‎   063658a90e07d83c6954abf0cd78b72f.png‎  

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.587
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Στην Ελλάδα δεν ήταν. Ήταν πλατείες. Και στον ΚΟΚ έτσι αναφέρονταν (πιθανότατα έως και σήμερα), αν δεν κάνω λάθος. Όπως έγραψα, ο κυκλικός κόμβος ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ δίνει την προτεραιότητα σε αυτόν που κινείται ήδη εντός. Αν χρειάζεσαι σήμανση για να ορίσεις τις προτεραιότητες, δεν έχεις κυκλικούς κόμβους.

    Σε καμιά 20αριά χρόνια θα ενσωματωθεί και αυτό στον ΚΟΚ. Σε άλλα 20 ίσως μάθουμε και να κινούμαστε στις σωστές λωρίδες εντός των κόμβων.
    Εξορισμού στις άλλες χώρες.
    Στην Ελλάδα όπως μάθαμε και όταν δίναμε σήματα προτεραιότητα έχει ο ΝΕΟΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΟΣ στον κυκλικό κόμβο. Δηλαδή ο από δεξιά. Δηλαδή αυτός που είναι μέσα στον κυκλικό ΣΤΑΜΑΤΆΕΙ. αν πας Σέρρες που είναι από πολύ παλιά γεμάτη κυκλικούς χωρίς σήμανση θα δεις ότι το τηρούν αριστα.μου έκανε τρομερή εντύπωση την πρώτη φορά που το είδα.
    Αν τώρα ο ΝΕΟΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΟΣ έχει στοπ αλλάζει το θέμα.
    Απλά σε πολλούς κυκλικούς έχει στοπ και νομίζουμε πως είναι έτσι παντού.
    Είχε τρακάρει η μητέρα μου με έναν έτσι.η μάνα μου μπήκε κανονικά στον κυκλικό από δεξιά χωρίς σήμανση και ο άλλος ο έξυπνος έπεσε πάνω της και άρχισε να λέει που πας και εγώ είμαι στον κόμβο και τα σχετικά. Ήρθε η τροχαία και η ασφαλιστική και κατάπιε τη γλώσσα του.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  3. #33
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Εξορισμού στις άλλες χώρες.
    Στην Ελλάδα όπως μάθαμε και όταν δίναμε σήματα προτεραιότητα έχει ο ΝΕΟΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΟΣ στον κυκλικό κόμβο. Δηλαδή ο από δεξιά. Δηλαδή αυτός που είναι μέσα στον κυκλικό ΣΤΑΜΑΤΆΕΙ. αν πας Σέρρες που είναι από πολύ παλιά γεμάτη κυκλικούς χωρίς σήμανση θα δεις ότι το τηρούν αριστα.μου έκανε τρομερή εντύπωση την πρώτη φορά που το είδα.
    Αν τώρα ο ΝΕΟΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΟΣ έχει στοπ αλλάζει το θέμα.
    Απλά σε πολλούς κυκλικούς έχει στοπ και νομίζουμε πως είναι έτσι παντού.
    Είχε τρακάρει η μητέρα μου με έναν έτσι.η μάνα μου μπήκε κανονικά στον κυκλικό από δεξιά χωρίς σήμανση και ο άλλος ο έξυπνος έπεσε πάνω της και άρχισε να λέει που πας και εγώ είμαι στον κόμβο και τα σχετικά. Ήρθε η τροχαία και η ασφαλιστική και κατάπιε τη γλώσσα του.
    Ο κυκλικός κόμβος εφευρέθηκε για συγκεκριμένους λόγους και έχει συγκεκριμένη χρήση και σημαντικά πλεονεκτήματα. Το τι κάνουμε στην Ελλάδα είναι άσχετο. Γνωρίζω τι ισχύει εδώ. Αυτό δεν είναι κυκλικός κόμβος, και δεν έχει ενσωματωθεί στον ΚΟΚ μας όπως πρέπει. Κάποιες προσπάθειες έχουν γίνει τα τελευταία χρόνια σε διάφορες περιοχές της χώρας, με κανονικούς κυκλικούς κόμβους, αλλά αναγκαστικά χρησιμοποιούν σήμανση (stop στους εισερχόμενους) για να ορίσουν την αυτονόητη λειτουργία τους. Το οποίο πάλι, ουσιαστικά, στερεί ένα από τα πλεονεκτήματα του κυκλικού κόμβου: ότι ΔΕ χρειάζεται απαραίτητα να σταματήσεις (κάτι που επιβάλλει το stop) για να εισέλθεις. Μόνο να δώσεις προτεραιότητα.

    Υπομονή 20 χρόνια.
    Life begins at 45°.

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.039
    ΑΝ θυμαμαι καλα ο κοκ άλλαξε πριν πολλα χρονια για τους κυκλικους. Μέχρι τοτε είχαν προτεραιοτητα οι μέσα. Άλλαξε για να εχουν προτ/τα οσοι μπαίνουν. επειδη κάποιοι δήμοι χαλάστηκαν γέμισαν με στοπ τις εισόδους. Ήταν μια αλλαγη που ζητησαν οι συγκοινωνιολόγοι κυρίως για να λυθει το πρόβλημα των κολλημένων κυκλικων της αθηνας.

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    759
    Αυτός που είναι από δεξιά έχει πάντα προτεραιότητα αν δεν υπάρχει σήμανση.
    Αν όμως γίνει ατύχημα σε δρόμο "Τ" ,έχει και αυτός ευθύνη γιατί άλλαξε κατεύθυνση χωρίς να ελέγξει.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.343
    σε τεχερανη και ντοχα που εχω οδηγησει σε κυκλικους κομβους εχουν ολοι την ίδια προτεραιότητα
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  7. #37
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Επειδή την βλέπω την βαλίτσα να φτάνει (πολύ) μακριά, κάντε το εξής απλό:
    Να φυλάγεστε έχετε δεν έχετε προτεραιότητα (άσχετα τι όχημα οδηγείτε, εξαιρουμένων των τρένων, βεβαίως ) και όλα καλά.....
    Άσε.... και τρένο να οδηγείς... υπάρχει πρόβλημα....

  8. #38
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.205
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Αυτός που είναι από δεξιά έχει πάντα προτεραιότητα αν δεν υπάρχει σήμανση.
    Αν όμως γίνει ατύχημα σε δρόμο "Τ" ,έχει και αυτός ευθύνη γιατί άλλαξε κατεύθυνση χωρίς να ελέγξει.
    Νομίζω έχει μια βάση αυτό που λες.Μπορείς να βρεις αν υπάρχει σχετικό άρθρο στον ΚΟΚ;

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    759
    Έλλειψη πινακίδων σήμανσης =STOP

  10. #40
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.846
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Νομίζω έχει μια βάση αυτό που λες.Μπορείς να βρεις αν υπάρχει σχετικό άρθρο στον ΚΟΚ;
    Δεν θεωρείται αλλαγή κατεύθυνσης η κίνηση αυτή.
    Ισχύει η εκ των δεξιών προτεραιότητα .
    where was Gondor when the Westfold fell?

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    759
    Αν φθάσεις σε "Τ" χωρίς να έχεις στοπ,στρίψεις κανονικα δεξια και πέσει κάποιος στα αριστερά σου και σκοτωθεί θα σε τρέχουνε(λογικό γιατί άλλαξες κατεύθυνση χωρίς να ελέγξεις)

  12. #42
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.172
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Αν φθάσεις σε "Τ" χωρίς να έχεις στοπ,στρίψεις κανονικα δεξια και πέσει κάποιος στα αριστερά σου και σκοτωθεί θα σε τρέχουνε(λογικό γιατί άλλαξες κατεύθυνση χωρίς να ελέγξεις)
    Έχεις καν ιδέα τι σημαίνει "αλλαγή κατεύθυνσης"; μην πετάς ότι σου έρθει, ναι;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    759
    Ο έλεγχος όταν φθάνεις σε Τ ή σε σταυρό όταν δεν υπάρχουν σήματα προηγείται της διεκδίκησης προτεραιότητας.

  14. #44
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.172
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Ο έλεγχος όταν φθάνεις σε Τ ή σε σταυρό όταν δεν υπάρχουν σήματα προηγείται της διεκδίκησης προτεραιότητας.
    Αυτό ΔΕΝ θεωρείται "αλλαγή κατεύθυνσης" προφύλαξη λέγεται και θα έπρεπε να το κάνουν όλοι, πόσα λιγότερα ατυχήματα θα είχαμε....
    Ξαναρωτάω, ξέρεις τι σημαίνει "αλλαγή κατεύθυνσης;"

    Επίσης, "διεκδίκηση προτεραιότητας" πάλι ΔΕΝ υπάρχει εφόσον ο κ.ο.κ είναι ξεκάθαρος επ΄αυτού.
    Δεν έχει σήμανση; προηγείται ο εκ δεξιών ερχόμενος. τόσο απλά....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #45
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.846
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Ο έλεγχος όταν φθάνεις σε Τ ή σε σταυρό όταν δεν υπάρχουν σήματα προηγείται της διεκδίκησης προτεραιότητας.
    ο Έλεγχος θεωρητικά απαιτείται παντού. Αμυντική οδήγηση γαρ.
    Αυτό που λες δεν είναι αλλαγή κατεύθυνσης ως προς αυτόν που έρχεται από αριστερά σου. Αλλαγή κατεύθυνσης με μεγάλο Stretch ερμηνευτικό ΙΣΩΣ θα μπορούσε να θεωρηθεί για τον από πίσω σου σε περίπτωση που δεν έχεις ανάψει φλας και ο δρόμος που κινείσαι είναι μονόδρομος όπου και απαιτείται να λάβεις το άκρα αριστερό ή δεξίο οδόστρωμα ανάλογα με την στροφή που θα πάρεις.
    where was Gondor when the Westfold fell?

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Aποφαση : Σύγκρουση Καθέτως Κινουμένων Ανυπαίτιος ο εκ του STOP
    από Manalishi στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 08/05/2016, 09:03
  2. SKYFALL δλδ ο κατελθών εκ του ουρανού
    από tai στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2012, 23:36
  3. Προέλευση του... fuck!
    από KAS77 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 16:46
  4. Δημοσιογραφοι του κωλου!!!
    από AFTER στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2003, 07:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF