Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 71

Θέμα: Νέα μοτό - Λογική ή συναίσθημα ?

  1. #46
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.108
    Ε ναι, γιατί όσοι δε θα έδιναν 12+ χιλιάρικα για 2ο μηχανάκι είτε τρώνε παντόφλα, είτε δεν έχουν τα λεφτά. Το να είναι πιο έξυπνοι από αυτό δε σας περνάει από το μυαλό.

    Φίλε, αγόρασέ το. Από μένα είναι ναι. Η ζωή είναι για τις καύλες μας! Η λογική είναι για τους φλώρους! Έτσι ενημερωτικά, πέρνα σε 2 χρόνια να μας πεις πώς πήγε.

  2. #47
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/10/2012
    Μηνύματα
    76
    Εντάξει υπάρχει και μια διάθεση χαβαλέ χάχα.. Προφανώς ο άνθρωπος έχει κρίση για το τι θα κάνει στην ζωή του. Σε φόρουμ μοτοσικλέτας βρισκόμαστε. Αν λέγαμε σε όλους δηλαδή όχι μην το πάρεις ποιο θα ήταν το νόημα; οι περισσότεροι μίλησαν για λογική άρα επικρατεί αυτή

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.844
    Κολλάτε στα νούμερα.
    Ο ένας ζορίζεται με 1500 το μήνα ,ο άλλος ζορίζεται με 5000 το μήνα.
    Ανάλογα τις υποχρεώσεις.
    Για τον ένα τα 10 χιλιάρικα είναι μισός χρόνος δουλειά, για τον άλλο 2 μήνες, αλλά έχει να πληρώνει ιδιωτικά σχολεία φροντιστήρια δόσεις για μεζονέτα και δεν ξέρω τι άλλο.
    Και οι δυο ζορίζονται και στερούνται.
    Αλλά άλλη βαρύτητα έχουν τα 10 για τον ένα και άλλη για τον άλλο.
    Δεν εξετάζουμε αυτό.
    Ούτε τι θα μπορούσαμε να κάνουμε ο καθένας με 10κ.

  4. #49
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.108
    Επαναλαμβάνομαι, αλλά... η ουσία είναι ότι ο άνθρωπος δείχνει να μην είναι άνετος οικονομικά. Κυκλοφορούσε με παπί για χρόνια επειδή δεν μπορούσε να κινήσει τη μοτοσικλέτα του. Και τώρα θέλει να ξοδέψει ένα σεβαστότατο ποσό, που βρήκε κάπως, για μια άλλη μοτοσικλέτα. Ενώ έχει οικογένεια και παιδιά. Ε, λυπάμαι, αλλά έναν τέτοιον άνθρωπο δεν μπορώ να τον συμβουλέψω να ακολουθήσει την καύλα του. Ακόμα κι αν ήμασταν σε φόρουμ μοντελισμού. Δική του τσέπη είναι, δική του οικογένεια, άρα θα μου ήταν ΠΟΛΥ εύκολο να το κάνω. Αλλά προσπαθώ να τον αποτρέψω από μια πολύ κακή απόφαση - για τη δική μου λογική και με τα δεδομένα που έχω - που πιθανότατα θα μετανιώσει ΚΑΙ θα του στοιχίσει. Μπορεί και όχι. Αλλά το ρίσκο "ζυγίζεται" και βάσει πιθανών συνεπειών.

    Επίσης, είναι ξεκάθαρο ότι ο άνθρωπος είναι καταπιεσμένος και ψάχνει απεγνωσμένα διέξοδο. ΔΕ θα του αλλάξει τη ζωή καμία μοτοσικλέτα. Ίσως για 2 μέρες, 5, 30. Μετά ακριβώς η ίδια ζωή θα είναι, εκεί, να τον περιμένει. Με μείον 12 χιλιάρικα.
    Life begins at 45°.

  5. #50
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Επαναλαμβάνομαι, αλλά... η ουσία είναι ότι ο άνθρωπος δείχνει να μην είναι άνετος οικονομικά. Κυκλοφορούσε με παπί για χρόνια επειδή δεν μπορούσε να κινήσει τη μοτοσικλέτα του. Και τώρα θέλει να ξοδέψει ένα σεβαστότατο ποσό, που βρήκε κάπως, για μια άλλη μοτοσικλέτα. Ενώ έχει οικογένεια και παιδιά. Ε, λυπάμαι, αλλά έναν τέτοιον άνθρωπο δεν μπορώ να τον συμβουλέψω να ακολουθήσει την καύλα του. Ακόμα κι αν ήμασταν σε φόρουμ μοντελισμού. Δική του τσέπη είναι, δική του οικογένεια, άρα θα μου ήταν ΠΟΛΥ εύκολο να το κάνω. Αλλά προσπαθώ να τον αποτρέψω από μια πολύ κακή απόφαση - για τη δική μου λογική και με τα δεδομένα που έχω - που πιθανότατα θα μετανιώσει ΚΑΙ θα του στοιχίσει. Μπορεί και όχι. Αλλά το ρίσκο "ζυγίζεται" και βάσει πιθανών συνεπειών.

    Επίσης, είναι ξεκάθαρο ότι ο άνθρωπος είναι καταπιεσμένος και ψάχνει απεγνωσμένα διέξοδο. ΔΕ θα του αλλάξει τη ζωή καμία μοτοσικλέτα. Ίσως για 2 μέρες, 5, 30. Μετά ακριβώς η ίδια ζωή θα είναι, εκεί, να τον περιμένει. Με μείον 12 χιλιάρικα.
    What he said
    Throttle that mysterious friend of ours

  6. #51
    Να μαι και γωωωω !!

    Χαίρομαι τόσο πολύ που ανταποκριθήκατε στον προβληματισμό μου και σέβομαι όλων τις απαντήσεις , αρκετές με κάλυψαν εν μέρη ..

    Να κάνω μερικές διευκρινήσεις που ίσως χρειαζόντουσαν εξ αρχής .

    Είμαι διαζευγμένος έναν χρόνο , με πολύ καλό διαζύγιο , άριστη σχέση και επικοινωνία και συνεπιμέλεια παιδιών . Ενα διαζύγιο όμως φέρνει οικομομική στενότητα.
    Ετσι αποφάσισα να πουλήσω ένα δυάρι που είχα , να ξεχρεώσω το δάνειο και να μείνει ένα σεβαστό ποσό . Με τον μηνιαίο μου μισθό υπάρχει ισορροπία . Από το κεφάλαιο
    του σπιτιού θα ροκανίζω όταν υπάρχει ανάγκη . Τρύπες επίσης καλύπτονται από δώρα Χριστουγέννων Πασχα κλπ .
    Ουσιαστικά αν προχωρούσα σε αγορά θα χρησιμοποιούσα το 1/6 περίπου από τα χρήματα για να έχετε μια ιδέα .
    Ενα άλλο ποσό θα πήγαινε σε εκδρομές και εξόδους με τα παιδιά και σε κάποια μαθήματα που θέλω να κάνω για προσωπική ανάπτυξη .

    Χρόνος υπάρχει ..λίγο περισσότερος από πριν

    Τα παιδιά είναι πρώτη προτεραιότητα ! Δεν τίθεται θέμα συζητήσης , δεν τους έλειψε και δεν θα τους λείψει τίποτα .

    Το ΚΤΜ θέλω να το κρατήσω επειδή το χρησιμοποιώ για χωμάτινες εκδρομές και για να επανέλθω με ταξίδια εσωτερικό / εξωτερικό . Με αυτά που είπατε κάποιοι ίσως πρέπει να το ξανασκεφτώ .

    Το Tuono το θέλω για γούστα , να το καβαλάω και να χαμογελάω .. με προοπτική να πουληθεί σε 2-3 χρόνια εαν τα πράγματα δεν πάνε καλά και να έχω χάσει 4000 ας πούμε .

    Ηρθε μία αλλαγή στην ζωή μου .. επανεκτιμάς .. προβληματίζεσαι .. δημιουργείς καινούργιους κοινωνικούς κύκλους .. νέα ενδιαφέροντα .. χρειάζεσαι και θέλεις την αλλαγή .. αισιόδοξα και με ελπίδα..
    Καπου σε όλα αυτά κόλλησε και το Tuono ..

    Εκτιμώ όλων τις απαντήσεις και σας ευχαριστώ
    Τελευταία τροποποίηση από Lamnian; 27/04/2024 στις 16:31.
    KTM950 Adventure - Tuono 1000 RR7 Blue Dream (..no more dreaming..)

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    735
    Ε τοτε παρτο με κλειστα ματια
    Αν δεις ποσταρα στις φωτο απο εκδρομες
    μια φωτο απο χθες με κολλητο που το πηρε καινουργιο κ πηγαμε
    βολτα...Το ερωτευτηκα χωρις να το καβαλησω(περιμενω να το στρωσει μην το παρω κ παω με 100)

    Υ.Γ.το ασπρο εννοειται να παρεις

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.844
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lamnian Προβολή μηνύματος
    Είμαι διαζευγμένος έναν χρόνο ,
    Σε αυτή την περίπτωση θα πρότεινα χωρίς δεύτερη συζήτηση GS.
    Tuono και μαλακίες δεν φτουράνε.

  9. #54
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.846
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lamnian Προβολή μηνύματος
    Να μαι και γωωωω !!

    Χαίρομαι τόσο πολύ που ανταποκριθήκατε στον προβληματισμό μου και σέβομαι όλων τις απαντήσεις , αρκετές με κάλυψαν εν μέρη ..

    Να κάνω μερικές διευκρινήσεις που ίσως χρειαζόντουσαν εξ αρχής .

    Είμαι διαζευγμένος έναν χρόνο , με πολύ καλό διαζύγιο , άριστη σχέση και επικοινωνία και συνεπιμέλεια παιδιών . Ενα διαζύγιο όμως φέρνει οικομομική στενότητα.
    Ετσι αποφάσισα να πουλήσω ένα δυάρι που είχα , να ξεχρεώσω το δάνειο και να μείνει ένα σεβαστό ποσό . Με τον μηνιαίο μου μισθό υπάρχει ισορροπία . Από το κεφάλαιο
    του σπιτιού θα ροκανίζω όταν υπάρχει ανάγκη . Τρύπες επίσης καλύπτονται από δώρα Χριστουγέννων Πασχα κλπ .
    Ουσιαστικά αν προχωρούσα σε αγορά θα χρησιμοποιούσα το 1/6 περίπου από τα χρήματα για να έχετε μια ιδέα .
    Ενα άλλο ποσό θα πήγαινε σε εκδρομές και εξόδους με τα παιδιά και σε κάποια μαθήματα που θέλω να κάνω για προσωπική ανάπτυξη .

    Χρόνος υπάρχει ..λίγο περισσότερος από πριν

    Τα παιδιά είναι πρώτη προτεραιότητα ! Δεν τίθεται θέμα συζητήσης , δεν τους έλειψε και δεν θα τους λείψει τίποτα .

    Το ΚΤΜ θέλω να το κρατήσω επειδή το χρησιμοποιώ για χωμάτινες εκδρομές και για να επανέλθω με ταξίδια εσωτερικό / εξωτερικό . Με αυτά που είπατε κάποιοι ίσως πρέπει να το ξανασκεφτώ .

    Το Tuono το θέλω για γούστα , να το καβαλάω και να χαμογελάω .. με προοπτική να πουληθεί σε 2-3 χρόνια εαν τα πράγματα δεν πάνε καλά και να έχω χάσει 4000 ας πούμε .

    Ηρθε μία αλλαγή στην ζωή μου .. επανεκτιμάς .. προβληματίζεσαι .. δημιουργείς καινούργιους κοινωνικούς κύκλους .. νέα ενδιαφέροντα .. χρειάζεσαι και θέλεις την αλλαγή .. αισιόδοξα και με ελπίδα..
    Καπου σε όλα αυτά κόλλησε και το Tuono ..

    Εκτιμώ όλων τις απαντήσεις και σας ευχαριστώ
    Triumph 765 street triple RS μτχ στα 8500 του 2018 και μετά , όπως με ορμήνευσαν και κάτι σοφοί γέροντες του Moto.gr
    where was Gondor when the Westfold fell?

  10. #55
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    202
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lamnian Προβολή μηνύματος
    Να μαι και γωωωω !!

    Χαίρομαι τόσο πολύ που ανταποκριθήκατε στον προβληματισμό μου και σέβομαι όλων τις απαντήσεις , αρκετές με κάλυψαν εν μέρη ..

    Να κάνω μερικές διευκρινήσεις που ίσως χρειαζόντουσαν εξ αρχής .

    Είμαι διαζευγμένος έναν χρόνο , με πολύ καλό διαζύγιο , άριστη σχέση και επικοινωνία και συνεπιμέλεια παιδιών . Ενα διαζύγιο όμως φέρνει οικομομική στενότητα.
    Ετσι αποφάσισα να πουλήσω ένα δυάρι που είχα , να ξεχρεώσω το δάνειο και να μείνει ένα σεβαστό ποσό . Με τον μηνιαίο μου μισθό υπάρχει ισορροπία . Από το κεφάλαιο
    του σπιτιού θα ροκανίζω όταν υπάρχει ανάγκη . Τρύπες επίσης καλύπτονται από δώρα Χριστουγέννων Πασχα κλπ .
    Ουσιαστικά αν προχωρούσα σε αγορά θα χρησιμοποιούσα το 1/6 περίπου από τα χρήματα για να έχετε μια ιδέα .
    Ενα άλλο ποσό θα πήγαινε σε εκδρομές και εξόδους με τα παιδιά και σε κάποια μαθήματα που θέλω να κάνω για προσωπική ανάπτυξη .

    Χρόνος υπάρχει ..λίγο περισσότερος από πριν

    Τα παιδιά είναι πρώτη προτεραιότητα ! Δεν τίθεται θέμα συζητήσης , δεν τους έλειψε και δεν θα τους λείψει τίποτα .

    Το ΚΤΜ θέλω να το κρατήσω επειδή το χρησιμοποιώ για χωμάτινες εκδρομές και για να επανέλθω με ταξίδια εσωτερικό / εξωτερικό . Με αυτά που είπατε κάποιοι ίσως πρέπει να το ξανασκεφτώ .

    Το Tuono το θέλω για γούστα , να το καβαλάω και να χαμογελάω .. με προοπτική να πουληθεί σε 2-3 χρόνια εαν τα πράγματα δεν πάνε καλά και να έχω χάσει 4000 ας πούμε .

    Ηρθε μία αλλαγή στην ζωή μου .. επανεκτιμάς .. προβληματίζεσαι .. δημιουργείς καινούργιους κοινωνικούς κύκλους .. νέα ενδιαφέροντα .. χρειάζεσαι και θέλεις την αλλαγή .. αισιόδοξα και με ελπίδα..
    Καπου σε όλα αυτά κόλλησε και το Tuono ..

    Εκτιμώ όλων τις απαντήσεις και σας ευχαριστώ
    Όλα αυτά είναι σημαντικές πληροφορίες, αν τα είχες συμπεριλάβει στο αρχικό ποστ θα γλιτώναμε τη διαβούλευση. Μάλλον πιο πολύ ήθελες γνώμες για το ΤΙ θα πάρεις και όχι για το ΑΝ θα πάρεις

    Αφού λοιπόν δεν τίθεται θέμα οικονομικής στενότητας αλλάζω την αρχική μου τοποθέτηση, αφού το ερωτεύτηκες τόσο πάρτο, στην τελική θα το χαίρεσαι στον δικό σου χρόνο χωρίς να στερείται από τα παιδιά. Όσον αφορά τις εναλλακτικές, θα συμφωνήσω με τον Corpse με μια μικρή διαφορά: Κοίτα το Street Triple RS, αλλά καινούργιο. Είναι €2700 πιο ακριβό από το Tuono αλλά μετά την τελευταία μικρή ανανέωση διαβάζω τα καλύτερα, λένε ότι βελτίωσαν κάποιες μικρές λεπτομέρειες και το κατατάσσουν ως κορυφαίο στην κατηγορία.

    Με το καλό ό,τι και να πάρεις!

  11. #56
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.108
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lamnian Προβολή μηνύματος
    Ηρθε μία αλλαγή στην ζωή μου .. επανεκτιμάς .. προβληματίζεσαι .. δημιουργείς καινούργιους κοινωνικούς κύκλους .. νέα ενδιαφέροντα .. χρειάζεσαι και θέλεις την αλλαγή .. αισιόδοξα και με ελπίδα..
    Καπου σε όλα αυτά κόλλησε και το Tuono ..

    Εκτιμώ όλων τις απαντήσεις και σας ευχαριστώ
    Δηλαδή μας δούλευες τόσες σελίδες. Ούτε οριακά είναι τα οικονομικά σου, ούτε παιδιά έχεις (μόνιμα). Τα οποία ήταν οι 2 βασικοί λόγοι για τους οποίους θα ήταν μια πολύ λάθος απόφαση.

    Να πάρεις τη μοτοσικλέτα που γουστάρεις, λοιπόν, αν πραγματικά νιώθεις ότι αξίζει να "πετάξεις" 4-5 χιλιάρικα για τη φάση σου. Προσωπικά θα έπαιρνα κάτι μεταχειρισμένο για να μειώσω τα χαμένα, αλλά αν έχεις το απωθημένο του καινούριου, καλόβολτο και καλή απόλαυση στη νέα σου ζωή!
    Life begins at 45°.

  12. #57
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    306
    Καλά, δεν μας δούλευε. Από την αρχή είπε ήρθαν κάποια χρήματα. Κάποιοι υποθέσατε ότι αυτά τα χρήματα ήταν τσίμα τσίμα το κόστος του Tuono και γραφατε αναλυσεις για σελιδες και τι ειναι λογικο να κανει καποιος αν ειναι τσιμα τσιμα και τι δεν ειναι λογικο. Δεν ειναι υποχρεωμενος να μας πει λεπτομερειες. Αν σκεφτεται για τετοια κινηση πιο λογικο ειναι να υποθεσει καποιος οτι βγαινει οικονομικα το εγχειρημα παρα το οτι ειναι τσιμα τσιμα. Ειδικα αν σκεφτεται να κρατησει και το KTM.

  13. #58
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.108
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vassilis Προβολή μηνύματος
    Καλά, δεν μας δούλευε.
    Αστειάκι ήταν. Όχι, δε χρειαζόταν καμία υπερανάλυση, είναι προσωπικά του θέματα φυσικά, αλλά θα μπορούσε να γράψει αν υπάρχει κάποια άνεση τόσο οικονομικά όσο και οικογενειακά, διότι και τα 2 παίζουν τεράστιο ρόλο. Τίποτα πιο εύκολο από το να πούμε "πάρε το Χ, τσέπη σου είναι". Το να δώσεις μια πραγματική, λογική, ανθρώπινη συμβουλή απαιτεί κάτι παραπάνω.

    Περιμένουμε φωτογραφίες.
    Life begins at 45°.

  14. #59
    Εισαι ο καλυτερος του χωριού !!!!!

    Κρατας το 950 ,παιρνεις και τουονο ....και πας κουναμενος -συνάμενος και για ανανεωση εξοπλισμου .
    Απο μένα ειναι ενα μεγαλο ΝΑΙ.


    Βεβαια τωρα που το σκεφτωμαι , καλο θα ηταν να ξερεις , αν δεν ξερεις ,οτι δεν ειναι αναγκη να το διαφημίσεις και πολυ στον στενο οικογενειακο σου κυκλο όσο συναινετικο και φιλικο ηταν το σπασιμο.
    Δανεικο θα λες αμα σε ρωτανε .
    Τελευταία τροποποίηση από Lioulios; 28/04/2024 στις 00:59.

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.082
    οτι σ αρεσει πιο πολυ παρε, και μην ρωτας κανεναν.ουτε εμας,ουτε την πρωην,ουτε την νυν.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προτάσεις για νέα Μοτό
    από Traveler στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2021, 11:16
  2. βοηθεια για νεα μοτο
    από voidnaut στο forum Honda
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2019, 20:59
  3. νέα μάρκα, νέα μοτο : MOTUS Motorcycles
    από road spirit στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2010, 13:19
  4. Επιτέλους τη παίρνω τη νέα μοτό
    από toyota στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2005, 10:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF