Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Νέο αυτόματο κιβώτιο από την BMW

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/03/2022
    Μηνύματα
    67

    Νέο αυτόματο κιβώτιο από την BMW

    Περιγραφή λειτουργίας (μπορείτε να βάλετε Google translate)
    https://www.motorradonline.de/ratgeb...bmw-r-1300-gs/

    https://youtu.be/Sz_CCp6f3j8?si=k8roiKR5sHkVQGNk

    Με απλά λόγια χρησιμοποιεί σερβοκινητηρες για την ενεργοποίηση του συμπλέκτη και την αλλαγή ταχυτήτων.
    Το σύστημα μπορεί να λειτουργήσει ως ημιαυτόματο ή πλήρως αυτόματο.
    Η διαφορά βάρους με το κλασσικό κιβώτιο είναι μόνο 2 kg .
    Αναμένεται στο 2ο εξάμηνο του 2024 για αρχή στο R1300GS ως έξτρα με κόστος περίπου 1000€.

  2. #2
    ένα smg (ημιαυτόματο κιβωτιο ταχυτήτων της E46 M3 '00) για μοτοσυκλέτα. παρωχημένο κι αχρείαστο ,αν ρωτάς εμένα.
    επίσης περισσότερα πράγματα που μπορούν να χαλάσουν.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/03/2022
    Μηνύματα
    67
    Τόσο το hardware όσο και το software προχωράει.
    Κάτι το οποίο κάποτε δεν ήταν και η καλύτερη δυνατή υλοποίηση πλέον μπορεί να λειτουργεί άψογα και να είναι και αξιόπιστο. Όπως πάντα το μέλλον θα δείξει αν θα είναι πετυχημένη υλοποίηση.
    Σχετικά με το αχρειαστο οι χιλιάδες ιδιοκτήτες dct θα διαφωνήσουν μαζί σου.
    Προσωπικά με αφήνει και εμένα αδιάφορο (ευτυχώς γιατί παραλαμβάνω το δικό μου R1300GS την επόμενη εβδομάδα) αλλά είμαι σίγουρος πως κάποιοι πρόσφατοι ιδιοκτήτες R1300GS κλαίνε αυτή τη στιγμή.
    Τελευταία τροποποίηση από Taz; 03/05/2024 στις 13:45.

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Taz Προβολή μηνύματος
    Τόσο το hardware όσο και το software προχωράει.
    Κάτι το οποίο κάποτε δεν ήταν και η καλύτερη δυνατή υλοποίηση πλέον μπορεί να λειτουργεί άψογα και να είναι και αξιόπιστο. Όπως πάντα το μέλλον θα δείξει αν θα είναι πετυχημένη υλοποίηση.
    Σχετικά με το αχρειαστο οι χιλιάδες ιδιοκτήτες dct θα διαφωνήσουν μαζί σου.
    Προσωπικά με αφήνει και εμένα αδιάφορο (ευτυχώς γιατί παραλαμβάνω το δικό μου R1300GS την επόμενη εβδομάδα) αλλά είμαι σίγουρος πως κάποιοι πρόσφατοι ιδιοκτήτες R1300GS κλαίνε αυτή τη στιγμή.
    "το ακούω" (που είναι και της μόδας σαν έκφραση) .
    ενδεχομένως έχεις δίκιο. δεν μας αρκεί το up&down quickshifter στις μοτοσικλέτες? αν ρωτάς εμένα (δις) δεν χρειάζεσαι την επιπλέον πολυπλοκότητα & περιστρεφόμενη μάζα.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/03/2022
    Μηνύματα
    67
    Σίγουρα υπάρχουν στιγμές όπως η κίνηση μέσα στην πόλη που ένα πλήρως αυτόματο κιβώτιο είναι βολικό. Επιπλέον κάποιος χωρίς εμπειρία κίνησης στο χώμα δεν φοβάται μήπως του σβήσει.
    Γενικά η τεράστια αγορά των scooter έχει αποδείξει πως πολύς κόσμος προτιμά την απλότητα χειρισμού (μάλλον καλύτερα την απουσία ανάγκης χειρισμού) που προσφέρει ένα αυτόματο κιβώτιο.
    Το quick shifter δεν προσφέρει τίποτα σε περιπτώσεις όπως οι παραπάνω.
    Όσο οι κατασκευαστές μας δίνουν επιλογές δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα, εσύ και εγώ θα αγοράζουμε με χειροκίνητα (ποδοκίνητα) κιβώτια, άλλοι θα επιλεγούν τα αυτόματα.

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Taz Προβολή μηνύματος
    Σίγουρα υπάρχουν στιγμές όπως η κίνηση μέσα στην πόλη που ένα πλήρως αυτόματο κιβώτιο είναι βολικό. Επιπλέον κάποιος χωρίς εμπειρία κίνησης στο χώμα δεν φοβάται μήπως του σβήσει.
    Γενικά η τεράστια αγορά των scooter έχει αποδείξει πως πολύς κόσμος προτιμά την απλότητα χειρισμού (μάλλον καλύτερα την απουσία ανάγκης χειρισμού) που προσφέρει ένα αυτόματο κιβώτιο.
    Το quick shifter δεν προσφέρει τίποτα σε περιπτώσεις όπως οι παραπάνω.
    Όσο οι κατασκευαστές μας δίνουν επιλογές δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα, εσύ και εγώ θα αγοράζουμε με χειροκίνητα (ποδοκίνητα) κιβώτια, άλλοι θα επιλεγούν τα αυτόματα.
    θα ξαναγυρίσουν στα ημι-αυτόματα κιβώτια με φυγοκεντρικούς συμπλέκτες των ιαπωνικών παπιών της δεκαετίας του '70. τουλάχιστον είναι απλά, κατασκευαστικά.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/03/2022
    Μηνύματα
    67
    Χαχαχα. Είχα ένα μοτοποδήλατο Jawa 50 πιτσιρικάς, 2ταχυτο με φυγοκεντρικό συμπλέκτη. Δεν θα έλεγα πως μου λείπει

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.087
    Όλες οι κινήσεις καλές είναι ,αν αποδειχτούν και ΑΞΙΟΠΙΣΤΕΣ ακόμα καλύτερα.Αλλιως θ αρχίσουν πάλι οι ανακλήσεις.Παλια μου τέχνη κόσκινο.

  9. #9
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.211
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	picard-facepalm.jpg 
Προβολές:	97 
Μέγεθος:	31,6 KB 
ID:	452701

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/03/2022
    Μηνύματα
    67
    Όποιος έχει σχεδιάσει και κατασκευάσει κάτι πολύπλοκο στη ζωή του ξέρει ότι οι αστοχίες μερικές φορές είναι αναπόφευκτες όσο και να προσπαθήσεις.
    Όλες οι μεγάλες και σοβαρές εταιρείες κατά καιρούς έχουν ανακλήσεις.
    Το πρόβλημα είναι με εταιρείες που θα έπρεπε να κάνουν ανακλήσεις αλλά προτιμούν να ρίξουν το βάρος στον πελάτη.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2018, 23:05
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2008, 19:02
  3. Νέο sport-tourer από την Kawa
    από dirtbird στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2006, 07:28
  4. After sales service απο την BMW
    από whiteran στο forum BMW
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2006, 23:12
  5. Νεο προιον απο την θυγατρικη της AMAN telemarketing!
    από n1k3man στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2005, 17:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF