Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 27 από 27

Θέμα: Κρατάμε το Integra 700 κι ας κάθεται ή πάμε για κάτι πιο μικρό;

  1. #16
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.113
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    και να το κουνησει, με τα χλμ που λεει αντε να βαλω ενα 50ρικο ακομα.
    Ο σκοπός του μικρού είναι να το κινείς περισσότερο, να κάνεις πράγματα που δεν έκανες πριν επειδή βαριόσουν/δεν ήθελες να βγάλεις "το μεγάλο". Αν δε σκοπεύει να το κινεί ούτε αυτό, τότε δε χρειάζεται μηχανάκι. Έχει πληρωμένο εταιρικό αυτοκίνητο για να κάνει τα πάντα.
    Life begins at 45°.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.536
    Να σας ζήσει Πέτρο.

    Ότι δεν χρησιμοποιείται-ειδικα στον χωρο - δεν έχει λόγο να μένει, εκτός και αν είναι "ειδική περιπτωση" που μετά από χρόνια πάλι σε αυτό θα θες να γυρίσεις.. το integra δεν είναι τέτοιο. Οπότε άποψη μου είναι οτι το δίνεις και πας σε μικρότερο.

    Ένα 150 GTR πολυ θα ήθελα να το δοκιμάσω προσωπικά, αν και η ευκολία του σκούτερ δεν υπάρχει.. οπότε ένα 200αρι για να χωράει και τις πάνες που κταναλωνονται άμεσα αυτή την εποχή πιστεύω θα σε κάλυπτε απόλυτα.

    Με το καλό ότι αποφασίσεις εύχομαι.

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.747
    Ευχαριστώ για τις ευχές.

    Ήθελα μόνο να πω ότι δεν τίθεται θέμα γούστου ή επιθυμίας για αλλαγή. Το κοιτάω καθαρά πρακτικά το θέμα. Ό,τι κι αν έχω θα το φάει το πεζοδρόμιο.

    Όπως λέει και ο Βασίλης στα πάγια η διαφορά είναι μικρή, αλλά πχ όταν έρθει η ώρα για λάστιχα -λόγω τριετίας, όχι χιλιομέτρων- θα τσούξει όσο να πεις.

    Το vf 185 θα ήταν καλή περίπτωση (και θα μου έμεναν και 2000-2500€ στην άκρη), αλλά πολλά παράπονα ακούω...

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.087
    Πάρε ένα μικρό σκούτερ και μέχρι 125 κυβικά Χόντα,vision 110,η mode 125,η κάποιο voge 125, να κάνεις την δουλειά σου σαν οικογενειάρχης πλέον και καθάρισες.Οταν ξαναγίνουν ευνοϊκές οι συνθήκες παιρνεις ξανά μηχανή.Εχεις ανηφόρα να τραβήξεις.Μην ξοδεύεται τσάμπα.Σεμνα και πρακτικά.

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.069
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις ευχές.

    Ήθελα μόνο να πω ότι δεν τίθεται θέμα γούστου ή επιθυμίας για αλλαγή. Το κοιτάω καθαρά πρακτικά το θέμα. Ό,τι κι αν έχω θα το φάει το πεζοδρόμιο.

    Όπως λέει και ο Βασίλης στα πάγια η διαφορά είναι μικρή, αλλά πχ όταν έρθει η ώρα για λάστιχα -λόγω τριετίας, όχι χιλιομέτρων- θα τσούξει όσο να πεις.

    Το vf 185 θα ήταν καλή περίπτωση (και θα μου έμεναν και 2000-2500€ στην άκρη), αλλά πολλά παράπονα ακούω...
    σε 3 μηνες θα το εχεις μετανιωσει. εκτος αν τα λεφτα ειναι ο νο1 λογος που θες να το κανεις. αυτες οι λιγες βολτες ας εχουν και καποια ανεση. δεν πηγαινα αποτο 700 σε παπι ουτε για 300 ευρω το χρονο. εφοσον δεν μου λειπουν βεβαιως.

  6. #21
    Μέλος Το avatar του/της cornell
    Εγγραφή
    16/05/2010
    Μηνύματα
    115
    Το 2017 παντρεύτηκα και το 2018 αποκτήσαμε τη κόρη μας.
    Το 2021 διαγνώστηκα με καρκίνο.
    Δεν πούλησα το 954 για 2 λόγους.
    Ο πρώτος γιατί μου θυμίζει την εποχή πριν νοσήσω.
    Ο δεύτερος γιατί μου προσφέρει κάτι πολύ σημαντικό, στιγμές χαλάρωσης τις οποίες όλοι χρειαζόμαστε. Είναι πολύ σημαντικό, έστω μια στο τόσο να μπορώ να πηγαίνω βόλτα. Πιστέψε με είναι προνόμιο να καβαλάμε, όχι τόσο από οικονομικής άποψης, αλλά επειδή η υγεία μας μας το επιτρέπει. Με σύνεση και πάντα με τη σκέψη ότι η οικογένεια μας είναι στο στο σπίτι και μας περιμένει. Εύχομαι ότι καλύτερο και αν αποφασίσεις.

  7. #22
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.043
    Να σου ζήσει,εύχομαι τα καλύτερα για όλους σας!!

    Κράτα το.
    The mountain is you

  8. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    203
    Έχω δύο δίτροχα παρκαρισμένα σε κλειστό υπόγειο γκαράζ.
    Το ένα είναι integra 750 κ το άλλο crypton x 135.
    Εδώ κ δύο χρόνια παρακολουθώ την κατανάλωση τούς με το fuelio.
    Το παπί που το χρησιμοποιώ καθημερινά για την δουλειά έχει κατανάλωση 2,45λτ στα 100 χλμ.
    Το Integra που το χρησιμοποιώ κυρίως για κοντινές κ μακρινές εξορμήσεις, συνήθως δικάβαλος κ φορτωμένος έχει 4 λτ στα 100 χλμ ακριβώς.
    Η ασφάλεια του integra βγαίνει στα 135€ τον χρόνο κ τού παπιού 65€.
    Τα τέλη κυκλοφορίας 55 κ 22€ αντίστοιχα.
    Επομένως έχουμε πάγια έξοδα διαφορά 103€ τον χρόνο.
    Μικρό σέρβις σε παπί κ integra, πρακτικά τα ίδια λεφτά, αφού το μόνο που αλλάζει είναι η ποσότητα του λαδιού στο καρτερ.
    Υπάρχει γύρω στα 100€ διαφορά στο μεγάλο σέρβις κ φυσικά στην αλλαγή αλυσιδογράναζων κ ελαστικών.
    Όπως βλέπεις, σου έγραψα διαφορές σε έξοδα Integra με παπί.
    Αν αντί για παπί πάρεις σκούτερ, τα πάγια έξοδα θα αυξηθούν ελαφρώς, η κατανάλωση επίσης κ η τιμή του σέρβις θα φτάσει σχεδόν τα έξοδα του integra.
    Το ερώτημα είναι τι ακριβώς θέλεις να κάνεις.
    Θές ένα δίτροχο για την καθημερινή μετακίνηση στην δουλειά;
    Στη θέση σού θα το απέρριπτα, αφού σου έδωσαν τζάμπα αυτοκίνητο με πληρωμένα ακόμη κ τα καύσιμα.
    Θές τα δώσεις το integra για να πάρεις παπί ή μικρότερο σκούτερ για να ξεδίνεις που κ που σε κοντινές διαδρομές;
    Το integra, ότι κ αν λένε πολλοί, είναι κανονική μοτοσυκλέτα,, με χειροκίνητες ταχύτητες, αλλά με πάτωμα αντί για μασπιε.
    Επομένως σου προσφέρει την όποια χαρά της οδήγησης, ακόμη και με λίγα άλογα, σε σχέση με τα καινούργια υπερπαπιά, κατά κανόνα χαμηλής ποιότητας και αξιοπιστίας κ τα σκούτερ με την γνωστή αυτόματη μετάδοση που καταστρέφει την χαρά της οδήγησης.
    Πρέπει να ξέρεις πως τώρα η ζωή σάς έχει αλλάξει κ οι όποιες εκδρομές κάνετε, για τα επόμενα 20 χρόνια θα είναι με αυτοκίνητο, με παιδικά καθίσματα.
    Εκτός, αν στην προσωπική σου ζωή υπάρχουν κ άλλες λύσεις, όπως να κάνεις εξορμήσεις με μοτοσυκλέτα μόνος σου ή με παρέα κλπ.
    Αυτό είναι δικό σου θέμα κ μόνο εσύ το γνωρίζεις.
    Συμπέρασμα δικό μου λοιπόν.
    Εφόσον έχεις εταιρικό αμάξι για μετακίνηση δεν χρειάζεται δίτροχο για την δουλειά.
    Άρα, δεν πουλάς το integra για κάτι μικρότερο.
    Αν θές κάτι να ξεδίνεις μια στο τόσο, οτιδήποτε μικρότερο θα ήταν υποβάθμιση, εκτός αν πάρεις κάνα 600άρι supersport η μοτοσικλέτα με μεγαλύτερη ιπποδύναμη, γενικώς.
    Τα πάγια έξοδα είναι λιγότερο από 8€ μηνιαίως, σε σχέση με μικρότερο όχημα, η κατανάλωση 1,5 λίτρο μεγαλύτερη σε σχέση με παπί, με 300άρι σκούτερ το ίδιο όπως έγραψες, λάστιχα κ γρανάζια θα αλλάξεις μετά από 7 χρόνια... κλπ.
    Για μένα κρατά το κ μετά από 20 χρόνια που τα παιδιά θα έχουν μεγαλώσει και θα πηγαίνουν μόνα τους εκδρομές, παίρνεις μεγαλύτερη μοτοσυκλέτα.

  9. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    267
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cornell Προβολή μηνύματος
    Το 2017 παντρεύτηκα και το 2018 αποκτήσαμε τη κόρη μας.
    Το 2021 διαγνώστηκα με καρκίνο.
    Δεν πούλησα το 954 για 2 λόγους.
    Ο πρώτος γιατί μου θυμίζει την εποχή πριν νοσήσω.
    Ο δεύτερος γιατί μου προσφέρει κάτι πολύ σημαντικό, στιγμές χαλάρωσης τις οποίες όλοι χρειαζόμαστε. Είναι πολύ σημαντικό, έστω μια στο τόσο να μπορώ να πηγαίνω βόλτα. Πιστέψε με είναι προνόμιο να καβαλάμε, όχι τόσο από οικονομικής άποψης, αλλά επειδή η υγεία μας μας το επιτρέπει. Με σύνεση και πάντα με τη σκέψη ότι η οικογένεια μας είναι στο στο σπίτι και μας περιμένει. Εύχομαι ότι καλύτερο και αν αποφασίσεις.
    Φίλε μου ελπίζω να πάνε όλα καλά και να μπορείς για πολλά πολλά χρόνια να χαίρεσαι και την οικογένειά σου και την μηχανή.

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.747
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos760 Προβολή μηνύματος
    Έχω δύο δίτροχα παρκαρισμένα σε κλειστό υπόγειο γκαράζ.
    Το ένα είναι integra 750 κ το άλλο crypton x 135...
    Πανο ευχαριστω πολυ για το σχολιο, μεγαλη βοηθεια!

    Να κανω μια ακομα παρεμβαση μονο. Σε αρκετα σχολια υπερ του να κρατησω το Integra βλεπω τη λογικη "κρατα το μηχανακι που αγαπας ακομα κι αν ειναι μονο να το βλεπεις/ απλα για να υπαρχει". Εδω θα ηθελα να πω οτι το Integra αν και ειναι πραγματικα φανταστικο εργαλειο, για μενα ηταν απο την αρχη αυτο ακριβως: ενα εργαλειο. Για να θυμισω λιγο σε οσους δεν ξερουν πώς εφτασα στην αγορα του, οι συνθηκες αναφερονται σε αυτο το νημα. Οποτε το Integra ηταν το υπερτατο "σκουτερ" που με πηγαινε καθε μερα στη δουλεια & σχολη, αξιοπιστα, οικονομικα, ανετα και χωρις να με προδωσει ποτε. Δεν ηταν ποτε μηχανη που την ειχα ως ονειρο, ουτε ειχα καμια αφισα του κρεμασμενη στον τοιχο μου προφανως.

    Με αυτη τη λογικη -του εχω μια μηχανη να με περιμενει για οποτε εχω λιγο χρονο να κανω την καυλα μου- θα εστεκε πιο πολυ να παω να το κανω μια ανταλλαγη πχ με ενα RC390 που παντα το γουσταρα αλλα το φοβομουν απο πλευρας αξιοπιστιας. Αλλα το νοημα του νηματος ηταν καθαρα πρακτικο απο την αρχη. Νομιζω ο Πανος μου ελυσε την απορια με συγκεκριμενα νουμερα. Τα ποσα οντως δεν ειναι αξια λογου για να κανω τοσο σοβαρο downgrade ακομα και για τα λιγα χλμ που θα κανω μεσα στον χρονο. Συν τη σκοτουρα του πουλα - αγοραζε (που δεν ειναι κι αυτο λιγο), νομιζω πως δεν αξιζει τον κοπο.

    Αυτο που σκεφτομαι να κανω ειναι να πηγαινω στη δουλεια με το μηχανακι μια φορα στις δυο βδομαδες ας πουμε, ετσι για να μην ξεχναω την οδηγηση και για να κουνιεται λιγο κι αυτο.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    630
    Προσωπικά πιστεύω ότι αυτό που δεν κυκλοφορεί φθείρεται από την ακινησία.
    Πούλησε αυτό που έχεις αφού το κυκλοφορείς σπάνια, απόλαυσε το νέο μέλος και αυτά που φέρνει, να σας ζήσει κιόλας, και όταν περάσει λίγος καιρός αν θες μοτοσυκλέτα, αν μπορείς να την εντάξεις στην ζωή σου, παίρνεις κάτι που θα ταιριάζει σε εκείνες τις συνθήκες

  12. #27
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    203
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Πανο ευχαριστω πολυ για το σχολιο, μεγαλη βοηθεια!

    Να κανω μια ακομα παρεμβαση μονο. Σε αρκετα σχολια υπερ του να κρατησω το Integra βλεπω τη λογικη "κρατα το μηχανακι που αγαπας ακομα κι αν ειναι μονο να το βλεπεις/ απλα για να υπαρχει". Εδω θα ηθελα να πω οτι το Integra αν και ειναι πραγματικα φανταστικο εργαλειο, για μενα ηταν απο την αρχη αυτο ακριβως: ενα εργαλειο. Για να θυμισω λιγο σε οσους δεν ξερουν πώς εφτασα στην αγορα του, οι συνθηκες αναφερονται σε αυτο το νημα. Οποτε το Integra ηταν το υπερτατο "σκουτερ" που με πηγαινε καθε μερα στη δουλεια & σχολη, αξιοπιστα, οικονομικα, ανετα και χωρις να με προδωσει ποτε. Δεν ηταν ποτε μηχανη που την ειχα ως ονειρο, ουτε ειχα καμια αφισα του κρεμασμενη στον τοιχο μου προφανως.

    Με αυτη τη λογικη -του εχω μια μηχανη να με περιμενει για οποτε εχω λιγο χρονο να κανω την καυλα μου- θα εστεκε πιο πολυ να παω να το κανω μια ανταλλαγη πχ με ενα RC390 που παντα το γουσταρα αλλα το φοβομουν απο πλευρας αξιοπιστιας. Αλλα το νοημα του νηματος ηταν καθαρα πρακτικο απο την αρχη. Νομιζω ο Πανος μου ελυσε την απορια με συγκεκριμενα νουμερα. Τα ποσα οντως δεν ειναι αξια λογου για να κανω τοσο σοβαρο downgrade ακομα και για τα λιγα χλμ που θα κανω μεσα στον χρονο. Συν τη σκοτουρα του πουλα - αγοραζε (που δεν ειναι κι αυτο λιγο), νομιζω πως δεν αξιζει τον κοπο.

    Αυτο που σκεφτομαι να κανω ειναι να πηγαινω στη δουλεια με το μηχανακι μια φορα στις δυο βδομαδες ας πουμε, ετσι για να μην ξεχναω την οδηγηση και για να κουνιεται λιγο κι αυτο.
    Αν θέλεις οπωσδήποτε να έχεις δίτροχο, γενικώς, κρατά αυτό.
    Αν θέλεις να ξεδίνεις μια στο τόσο, πάρε supersport ή κάτι πολύ δυνατότερο.
    Προσωπικά, έχοντας αλλάξει μερικές μοτοσικλέτες στο παρελθόν κ δεδομένου πως έχω αποκτήσει μια μόνιμη φοβία με την γρήγορη οδήγηση λόγω επαγγέλματος (βλέπω καθημερινά τροχαία κάθε είδους), το integra με έχει βόλεψει.
    Να συμπληρώσω εδώ πως το crypton το είχα αρκετά πριν πάρω το integra κ λυπήθηκα να τό δώσω, γιατί από την μία τα έξοδα του είναι ελάχιστα κ επίσης πάω συχνά σε χωματόδρομους, που με το integra, αλλά κ οποιαδήποτε άλλη μηχανή άνω των 230 κιλών, είναι δύσκολο να πάω

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2007, 19:22
  2. Θα το κανω, κι ας μου βγει και σε κακο..
    από FestoNero στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2007, 19:31
  3. Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2005, 14:34
  4. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2004, 13:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF