Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 17 από 17

Θέμα: Μια Μικρη Διαπιστωση

  1. #16

    Να θυμηθούμε...

    ...και μερικές ταμπελίτσες που χρησιμοποιούμε καθημερινά, αλλά δεν φαίνεται να μας ενοχλούν (ίσως να μας βολεύουν κιόλας) και δεν ασχολήθηκε κανείς μαζί τους σ'αυτό το post;
    - Όλοι εμείς δεν ψηλώνουμε λιγάκι από περηφάνια όταν κάποιος διαβάζει την ταμπέλα στην πλάτη μας που λέει "μηχανόβιος";
    - Όλοι αυτοί που για τους δικούς τους λόγους επέλεξαν τη μετακίνηση με τέσσερις τροχούς δεν είναι οι λεγόμενοι "αυτοκινητάδες" ή "κουτάκηδες";
    - Όλοι αυτοί που οδηγούν ταξί δεν είναι οι λεγόμενοι "ταρίφες" (ταμπέλα που ενίοτε χρησιμοποιείται και υβριστικά);
    - Πόσες φορές δεν έχουμε αναφερθεί στους ανθρώπους μιας κάποιας ηλικίας που κρατάνε τιμόνι με την ταμπέλα "θείτσα", "παππούς", "κωλόγερος";
    - Σας θυμίζουν τίποτα οι ταμπέλες "ροκάς", "κομπιουτεράς", "γρήγορος", "πουτανιάρης", "straight", "πούστης" κλπ.κλπ.
    Πού θέλω να καταλήξω; Αφήστε τις ταμπέλες στη θέση τους, δεν μπορούν να βλάψουν από μόνες τους, εμείς τις χρησιμοποιούμε λάθος, με την ίδια λογική που ένα μαχαίρι από απαραίτητο εργαλείο ενός νοικοκυριού μετατρέπεται σε φονικό όπλο αν πέσει σε λάθος χέρια.
    Οι ταμπελίτσες είναι απαραίτητες για να αναγνωρίζουμε αυτούς που ψάχνουμε μέσα στις μάζες, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι υποτιμούμε τους άλλους.
    Διαφορετικά, πείτε μου εσείς, εγώ που γουστάρω τρελλά την άσφαλτο, χτυπάω ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ μια διακοσοπενηντάρα πηγαίνοντας για δουλειά, θέλω να έχω τα χέρια στον μπροστινό άξονα και τα πόδια στον πίσω, νοιώθω άνετα μόνο όταν διπλώνομαι σαν έμβρυο πάνω στη μηχανή, διάβολε, αν δεν λέγομαι "στρητάς" πώς λέγομαι;
    Τα μηχανάκια μας να 'ναι καλά.
    Εμείς διορθωνόμαστε!!!

  2. #17
    ήρθαν μέρες καλές... Το avatar του/της nimbus
    Εγγραφή
    03/03/2004
    Μηνύματα
    1.177

    Re: Να θυμηθούμε...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από fastheo
    ...και μερικές ταμπελίτσες που χρησιμοποιούμε καθημερινά, αλλά δεν φαίνεται να μας ενοχλούν (ίσως να μας βολεύουν κιόλας) και δεν ασχολήθηκε κανείς μαζί τους σ'αυτό το post;
    - Όλοι εμείς δεν ψηλώνουμε λιγάκι από περηφάνια όταν κάποιος διαβάζει την ταμπέλα στην πλάτη μας που λέει "μηχανόβιος";
    - Όλοι αυτοί που για τους δικούς τους λόγους επέλεξαν τη μετακίνηση με τέσσερις τροχούς δεν είναι οι λεγόμενοι "αυτοκινητάδες" ή "κουτάκηδες";
    - Όλοι αυτοί που οδηγούν ταξί δεν είναι οι λεγόμενοι "ταρίφες" (ταμπέλα που ενίοτε χρησιμοποιείται και υβριστικά);
    - Πόσες φορές δεν έχουμε αναφερθεί στους ανθρώπους μιας κάποιας ηλικίας που κρατάνε τιμόνι με την ταμπέλα "θείτσα", "παππούς", "κωλόγερος";
    - Σας θυμίζουν τίποτα οι ταμπέλες "ροκάς", "κομπιουτεράς", "γρήγορος", "πουτανιάρης", "straight", "πούστης" κλπ.κλπ.
    Πού θέλω να καταλήξω; Αφήστε τις ταμπέλες στη θέση τους, δεν μπορούν να βλάψουν από μόνες τους, εμείς τις χρησιμοποιούμε λάθος, με την ίδια λογική που ένα μαχαίρι από απαραίτητο εργαλείο ενός νοικοκυριού μετατρέπεται σε φονικό όπλο αν πέσει σε λάθος χέρια.
    Οι ταμπελίτσες είναι απαραίτητες για να αναγνωρίζουμε αυτούς που ψάχνουμε μέσα στις μάζες, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι υποτιμούμε τους άλλους.
    Διαφορετικά, πείτε μου εσείς, εγώ που γουστάρω τρελλά την άσφαλτο, χτυπάω ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ μια διακοσοπενηντάρα πηγαίνοντας για δουλειά, θέλω να έχω τα χέρια στον μπροστινό άξονα και τα πόδια στον πίσω, νοιώθω άνετα μόνο όταν διπλώνομαι σαν έμβρυο πάνω στη μηχανή, διάβολε, αν δεν λέγομαι "στρητάς" πώς λέγομαι;

    ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΔΟΣΗ ΑΛΗΘΕΙΑΣ, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ, ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΟΛΛΟΥΝ ΤΑΜΠΕΛΕΣ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ, ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ ΔΙΧΩΣ ΤΗΝ ΣΥΝΟΔΕΙΑ ΚΑΠΟΙΑΣ ΤΑΜΠΕΛΑΣ. ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΟ ΤΑΜΠΕΛΑ. ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΤΑΜΠΕΛΙΤΣΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΤΙ...ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΙ? ΤΗΝ ΑΝΟΥΣΙΟΤΗΤΑ?
    - Όλοι εμείς δεν ψηλώνουμε λιγάκι από περηφάνια όταν κάποιος διαβάζει την ταμπέλα στην πλάτη μας που λέει "μηχανόβιος";

    ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΟΣΟΙ ΚΑΒΑΛΟΥΝ ΜΗΧΑΝΕΣ ΝΑ ΝΟΙΩΘΟΥΝ ΠΕΡΙΦΑΝΟΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΠΟΚΑΛΟΥΝ ΜΗΧΑΝΟΒΙΟΥΣ? ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΟ ΛΟΓΟ ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ, ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΛΙΚΑ...ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΝΗΚΟΥΝ ΚΑΠΟΥ. ΚΙ ΑΝ ΜΗΝ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ. ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΚΡΙΝΩ. ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ. ΑΠΛΑ ΞΕΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΘΕ ΟΡΙΑ ΚΑΙ ΣΧΗΜΑΤΙΖΕΙ ΜΙΑ ΔΥΣΑΝΑΛΟΓΗ ΑΔΥΝΑΜΙΑ

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ
    ...you people...
    ..ready to smile...
    ...speak to the wind...
    ...open your wings...
    ...ready to fly...
    ...life is life out there...

    nimbus

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Σχετικα με το "Μονοπατι των Στιχων" μια μικρη παρακληση..
    από gcrook στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2006, 22:45
  2. Μια μικρη βοηθεια στην μεταφραση
    από gcrook στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2005, 17:10
  3. μια μικρή βοήθεια παρακαλώ!
    από sspiross στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2005, 13:41
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 15:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF