Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Προς Γιαγια Αρκουδα

  1. #1
    Highway To Hell... Το avatar του/της Boxer
    Εγγραφή
    16/03/2004
    Μηνύματα
    167

    Προς Γιαγια Αρκουδα

    Εχω μια απορια μετα το μαθημα.
    Μας ειπες οτι στο τιμονι δεν πρεπει να εχουμε καθολου βαρος.
    οταν το κανω αυτο αναγκαστικα πρεπει να στηριξω το σωμα μου στα ποδια και στους προσαγωγους.
    αυτο αντβαινει τον κανονα που λεει οτι πρεπει να ειμαστε χαλαροι πανω στη μηχανη.εγω ειμαι αναγκαστικα σφιγμενος στα ποδια.
    τι κανω λαθος;

    Keep on rocking in a free world !!!

  2. #2
    αν θημασε σας ειπα οτι. δεν πρεπει να πεφτη το βαρος σας στο τιμονη. πρεπει να ειστε χαλαροι, με το σωμα σας ελευθερο. κανετε μπρος πισω στην σελα μεχρη να βρητε την θεση που το σωμα σας στεκετε ανετα χωρις να βαζετε βαρος στα χερια. αν βαλεις τα χερια σου πανω απο το τιμονη χωρις να το ακουμπας και κανεις το σωμα σου μπρος πισω θα βρης την ιδανικη θεση που πρεπει. χωρις να σφηγκεσαι. τα ποδια τα σφηγκης στο ρεζερβουαρ μονο οταν φρεναρης, για να αποτρεψης την ταση που εχει το βαρος του σωματος σου να πεση στα χερια. ειναι βασικη προηποθεση να καθησης σωστα στην μοτο γιατι μονο ετσι θα οδηγης ξεκουραστα, και δεν θα κοντραρης την μοτο σου σε αυτο που ξερη και θελη να κανη. θα βρεθουμε παλι με την προτη ευκερια και θα σας δηξω οτι δεν εχετε καταλαβη.
    γιωργος 6977 290 361
    ΥΓ ολοι οταν καθησουμε σωστα εσθανομαστε πονο στην αρχη στους προσαγωγους, γιατι εχουμε μαθη να εχουμε το βαρος στα χερια μας και δεν ειναι γυμνασμενοι οι προσαγωγοι σιγα σιγα ομως μολις μαθουμε και καθωμαστε σωστα και γυμναστουν οι προσαγωγοι τοτε παμε ανετα. μην ξεχνας τι ειπα. οτι μετα το μαθημα του προτου λεβελ το βραδυ ολοι πηγεναμε σαν συγκαμενοι απο τον πονο στους προσαγωγους, βεβαια αυτο εγινε γιατι καναμε μια μερα ολοκληρη πανω στην μοτο μαθημα. αν ομως καθε μερα πιγενωντας στην δουλεια το κανεις γυμναζεσαι σιγα σιγα και δεν πονας...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Έχω κι εγώ δύο ερωτήσεις...

    1. Είπες ότι όσο πιο πολύ βγάζουμε το σώμα, κάποια στιγμή ανοίγει αναγκαστικά λίγο και το πόδι από μόνο του... Όταν βγάλουμε όλο το σώμα.. όσο πάει... ο κώλος μένει στη σέλα;

    2. Το σώμα είναι πιο σωστό να το έχουμε βγάλει αμέσως πριν μπούμε στη στροφή;

  4. #4
    προσεχε αυτο. στην αγωνιστηκη οδηγηση εκει που πηγενης στην κοψη του ξυραφιου πριν κανεις το γυροσκοπικο εχεις κανει τα παντα. εχεις φρεναρι, εχεις κατεβαση ταχυτητα, εχεις βγαλης τον κωλο σου και εισαι ετοιμος για την επιθεση στην στροφη. οπως ειπα στο 3 λεβελ μαθενης να κανεις επιθεση στην στροφη. 3 λεβελ σημενη αγωνιστηκη οδηγηση, μεγαλο επιπεδο δυσκολιας, και χηρισμος μοτο για πιστα. στον δρομο ομως δεν χρηαζετε να βγης τοσο πολυ εκτως αν κανεις και στον δρομο αγωνιστηκη οδηγηση οποτε εισαι αξιος της μοιρας σου. στον δρομο με το που αρχηζη να γερνη η μοτο αρχηζης να γερνης και προς το εσοτερικο της στροφης το σωμα με σκοπο να κερδησης το οτι θα πλαγιαση η μοτο λιγοτερο με κερδος ολλα αυτα που αναφεραμε, και θα στριψη με ασφαλια. αν χρηαστη για να βγης περισοτερο γλυστρας απαλα προς το εσωτερικο της στροφης τον κωλο σου πανω στην σελα με οριο η <<χοριστρα>> σου να ειναι στην ακρη της σελας, δεν πρεπει να βγη ο κωλος απο την σελα ολοκληρος γιατι το βαρος σου θα μεταφερθη στα ποδια και κατα συνεπεια ενα μερος του βαρους σου να ειναι στον εσωτερικο μασπιε. ολες οι κινησεις σου πρεπει να ειναι βελουδινες και οχι βιεες. την ωρα που βγενης απο την μοτο η σπονδηλικη σου στηλη πρεπει να ειναι ισια. απο το κεφαλι εως την ουριτσα, αν δεν ειναι ισια αν δεχτης καποιο κραδασμο απο λακουβα η σαμαρακι που θα σηναντηση η μοτο κατα την διαρκια της στροφης και θα μεταφερθη στο σωμα σου, τον οποιο θα πρεπει να αποροφισης (οπως ειπαμε), θα σου προκαλεση μεγαλη καταπονηση στην σπονδιλικη σου στηλη με αποτελεσμα την μακροχρονια βλαβη. (βλεπε πολλους που λενε οτι υποφερουν απο την μεση τους). ειναι βασικο οσο και αν φενετε ασημαντο το πως καθεσε σε μια μοτο, και για την υγεια, και για την ασφαλεια του-των αναβατη-ων. πρεπει να βρεθουμε παλι να μαζεψουμε της αποριες μας και να καθησουμε να της απαντησουμε. οπως εχω πει εχω κανει το 3 λεβελ. ο λογος που θα το ξανακανω ειναι οτι θελω να το εμπεδοσω καλα. για να ξερω το οτι κανω ακριβως γιατι το κανω, και οχι μονο να το κανω γιατι μου το ειπανε και το εκανα και ειμαι ενταξη. αν θημασε εγραψα απο την αρχη οτι πρεπει να κανουμε και θεωρια. αν δεν καταλαβης αυτο που κανεις, γιατι και πως κα το κανεις, τοτε μην το κανεις. πουλα την μηχανη και παρε αμαξη για να εισαι ασφαλης. ξερω μπορει να γινωμε κουραστηκος με αυτα που λεω και γραφω. αλλα αν ειχες χασει και εσυ 6 φιλους σε 7 μηνες ετσι θα εκανες. και μαλιστα οταν ξερεις οτι αυτο που κανουν ειναι λαθος και τους το λες και σκευτοντε οτι << ειναι ο γερος κουλος και νομηζη οτι ειμαστε και εμεις κουλοι >>. πριν το μαθουμε με ασχημο τροπο καλα ειναι να ακουσουμε και 2 κουβεντες. και χαρικα πολυ που ειδα τοσο ενδιαφερων. και σε ενα αλλο φορουμ που επικηνωνω εδηξα σε 30-40 παιδια και βελτιωθηκαν. βεβαια κανω ζιμια στα σχολεια επι πληρωμη...... αλλα λιγο με ενδιαφερη αυτο. θα τα πουμε και απο κοντα συγνωμη αν σε κουρασα με την πολυλογια μου. γιωργος παντα στην διαθεση σας να βοηθησω.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Γιώργο όχι μόνο δεν με κούρασες αλλά σ'ευχαριστώ που έχεις την υπομονή και το κέφι να απαντάς σε έναν έναν χωριστά και τόσο αναλυτικά!

    Συμφωνώ απόλυτα ότι η θεωρία είναι το παν.. και όσα και να ξέραμε από πριν, είναι αλλιώς να τα ακούς από κάποιον που μπορεί να σου τα πει και πιο ολοκληρωμένα αλλά και να σου καλύψει τα κενά από όλες αυτές τις μικρολεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά. Σωστή θέση των χεριών, γωνίες των χεριών στο βγάλσιμο του σώματος, σωστό πάτημα των ποδιών και πολλά πολλά ακόμα που κάναμε εμπειρικά ή λάθος...

    Πρέπει να βρεθούμε απωσδήποτε αρκετές φορές ακόμα... να μπεις μπροστά και να βλέπουμε το σωστό, να μπούμε μπροστά και να βλέπεις τα λάθη.. Στην πορεία θα βγούνε κι άλλες απορίες όσο θα εξοικιωνόμαστε...

    Πολύ πολύ χρήσιμα όλα όσα είπες! Ήδη άρχισε η βελτίωση, έστω κι αν στην επιστροφή έπρεπε ό,τι δοκιμάζω να το δοκιμάζει και η Στέλλα από πίσω! Άντε πες της τώρα ότι πρέπει να βγάλει και το σώμα στη στροφή...! :ZZZ:

  6. #6
    "Παππούς" -- (22-05-02) Το avatar του/της jimbar
    Εγγραφή
    30/09/2003
    Μηνύματα
    317

    Την καλημέρα μου και στους τρεις σας ...

    Ώ ρε Γιώργη [Γρια-Αρκούδα], πότε θα ζώσουμε τα άρματα να πολεμήσουμε τις απορίες και τα λάθη μας, ω ρε συ παλικάρι;

    Εύχομαι να μπορέσουμε να βρεθούμε σε κάποιο μέρος εντός Αθήνας μιάς και οι περισσότεροι είμαστε εδώ.

    Εγώ είμαι μέσα είτε με την Νικόλ [που σας στέλνει τα χαιρετίσματά της και πολλά φιλιά] είτε χωρίς.

    Όποτε χρειαστείτε κάτι που μπορώ να κάνω από το Υπουργείο Πολιτισμού, μην διστάσετε: 8201193 γραφ. & 6976 / 41 19 13 κουνιστό.


    Τζίμης
    - - - ΠANTA ΟΡΘΙΟΙ !!!! - - -

    ΘΕΕ μου μην φοβάσαι είμαι δίπλα σου!!

  7. #7
    να ανακηριξει της γριες αρκουδες προστατευομενα ειδη... :rotflmao:

Παρόμοια θέματα

  1. Χρόνια πολλά Γιαγιά Αρκούδα !!
    από makis206 στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2008, 06:38
  2. ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
    από TROOPER στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2007, 23:00
  3. Χρόνια πολλά Γιαγιά Αρκούδα !!
    από makis206 στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2006, 12:52
  4. Δημόσιο ευχαριστώ στη γιαγιά αρκούδα
    από antares στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 89
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2004, 12:26
  5. Προσ Γιαγια Αρκουδα ..........
    από kostom στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2004, 20:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF