Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Προτασεις για δισκοφρενα? Πηρα το Abus 69 αλλα...

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/01/2006
    Μηνύματα
    23

    Προτασεις για δισκοφρενα? Πηρα το Abus 69 αλλα...

    Γεια χαρα σε ολους,ειμαι καινουργιος στο forum και χαιρομαι που μπηκα στην παρεα σας.

    Μολις πριν λιγες μερες πηρα ενα KTM 640 SM.Αφου διαβασα ολα τα αθρα του forum πηρα το δισκοφρενο της abus 69 http://www.lockitt.com/images/abuspic/69_blau_small.jpg
    αλλα δεν κανει για τα δισκοφρενα της μηχανης μου,απο το μπροστα περναει αναμεσα και στο πισω δεν χοραει... εκτος αυτων δεν
    εχω και που να το στερεωσω.

    Αυτην την στιγμη η μονη ενναλακτικη που σκεφτομαι ειναι abus Granit Quick 37 http://www.lockitt.com/images/abuspic/Quick37L15.jpg
    αλλα πιστευω και αυτο δεν θα εχω που να το βαλω, ειναι και πολυ μεγαλο...

    Υπαρχει καποια ΑΞΙΟΛΟΓΗ προταση σε καποιας κλασικης μορφης δισκοφρενου, με κλειδι ομως τυπου abloy οπως δηλαδη αυτο του abus παραπανω και καποια σοβαρη αξιοπιστια ασφαλειας? http://www.lockitt.com/images/xenapic/XE15_1JWS.jpg(ενδεικτικα κατι τετοιου τυπου)

    *Μενω διπλα στο αστυνομικο τμημα,και δεν εχω τρομερες ανησυχιες...για κουλουρες και αλλα super secure προιοντα.

    *για συναγερμο meta η κατι αλλο?

    Ευχαριστω πολυ!

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/01/2006
    Μηνύματα
    23
    Με την ευκαιρια αν ενδιαφερεται κανεις για το ABUS Granit Extreme 69 ειναι ολοκαινουργιο και δεν εχω τι να το κανω,ας μου κανει ενα pm και θα βρουμε καλη τιμουλα.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της katsai
    Εγγραφή
    28/03/2005
    Μηνύματα
    232
    OXI META
    σε DUKE που ειχα παλιοτερα ειχα πολλα προβληματα.
    και αφου το πηγα 3 φορες στον επισημο αντιπροσωπο ποτε δεν φτιαχτηκε το προβλημα. οσο για την αντικατασταση που λεει εφ ορου ζωης μονο το "μηχανηματακι" του συνεγιαρμου OXI οι καλοδιωσεις.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/01/2006
    Μηνύματα
    23
    Ενδιαφερον,ποια ειναι η δικη σου προταση?

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της katsai
    Εγγραφή
    28/03/2005
    Μηνύματα
    232
    τωρα στο R1 εχω βαλει spyball και ειναι μια χαρα.
    στο bmw που εχω Patrol ( ετσι νομιζω λεγεται) δωρο με το μηχανακι δεν ειμαι ευχαριστημενος

  6. #6
    γεια σου φίλε, καλώςήλθες


    και με γειά το εργαλείο σου!


    έχω ενα ΚΤΜ LC4 ADV


    που σημαίνει, πώς έχω πολύ περισσότερους κραδασμούς απο εσένα, και σε επίπεδο λειτουργίας και σε τεραίν (χώμα)


    έχω spyball και δεν είχα κανένα απολύτος πρόβλημα!


    όσο για το disk lock έχω ένα αμπους granit το οποίο μπαίνει και μπρος και πίσω...

    εγώ πάντα προτιμώ να το τοποθετώ στο γρανάζι (σε μια απο τις περιφερειακες του ΟΠΈς)


    υπάρχει για το γκρανιτ και η βάση του, την οποία, βιδώνεις στο μαρσπιέ του συνεπιβάτη και το κλειδώνεις εκέι!

    απ τους κραδασμούς όμως θα αρχίσει να κουδουνίζει και θα σου σπάει τα νεύρα στα φανάρια της πόλης...


    υπάρχουν πολλοί που το κλειδώνουν στο μαρσπιέ του οδηγού, έχουν ήδη αφαιρέσει το περιττό προστατευτικό λαστιχάκι, και το αφήνουν να κρεμετε (λίγο ανορθοδογο και επικύνδινο κατα τη γνώμη μου!)


    αποψη μου: έχε μαζί σου ένα τσαντάκι μέσης αρκετά ευρύχωρο, και πέρνε το μαζί σου μέσα στην υφασμάτινη του θήκη!το πιό πρακτικό!

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/01/2006
    Μηνύματα
    23
    ...ο λογος που ρωταω αν υπαρχει κανενα αξιολογο "κλασικο" disk lock (το μικρο κιτρινο)ειναι για να αποφυγω το προβλημα της μεταφορας,καθως θα μπορω να το βαζω στο ζωναρι της σελας...καθως ειναι μικρο.Ομως ο μονος λογος για να προτιμησω ενα τετοιο εναντι ενος abus granit θα ειναι να ειναι πραγματικα πολυ καλο προιον,και δεν εχω ιδεα αν υπαρχει κατι τετοιο...

    Απ την αλλη,αν ειναι να θυσιασω μεταφορα για ασφαλεια....

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/01/2006
    Μηνύματα
    23
    Εψαχνα ολη μερα στο ιντερνετ και βρηκα ενα φαινομενικα μικρο καλο disk lock της oxford αναφερομαι στο omega.
    Εχεις κανεις ιδεα για σημεια διαθεσης στην Αθηνα?

    Αν εχετε αλλες προτασεις ειναι πανω απο ευπροσδεκτες!

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από G5-KTM
    Εψαχνα ολη μερα στο ιντερνετ και βρηκα ενα φαινομενικα μικρο καλο disk lock της oxford αναφερομαι στο omega.
    Εχεις κανεις ιδεα για σημεια διαθεσης στην Αθηνα?

    Αν εχετε αλλες προτασεις ειναι πανω απο ευπροσδεκτες!
    Oxford είδα στο Praktiker χθες.

    Είχαν και μια αλυσίδα της ίδιας εταιρίας, πολύ "πειστική", θα έλεγα, με 32Ε, δηλαδή περίπου 5 φορές κάτω από Abus.

  10. #10
    Πηρα ενα oxford απο makro Θεσ/νικης φαινεται αρκετα εως πολυ στιβαρο αλλα δεν μπορω να εγγυιθω για την αξιοπιστια του.Αγγλικο προιον λεει αλλα made in china Για την πολη που βρισκομαι ομως ειναι υπερ αρκετο.
    Gooooooo Naked

  11. #11
    Είχα το ίδιο πρόβλημα με το δισκόφρενο της Africa μου. Δε χωρούσε το abus 69, αλλά μου έδωσαν ένα ολόιδιο, μόνο που είχε εκείνο το στρόγγυλο κεφάλι που βγαίνει και μπαίνει πίσω από το δισκόφρενο μισό. Δηλαδή δεν είναι στρόγγυλο το κεφάλι, αλλά μισοφέγγαρο κι έτσι χωράει!

    Όσο για την αποθήκευση είχε ένα υφασμάτινο τσαντάκι μαζί και το στερέωσα με tyre-ups πάνω στην τριπλέτα μου, οπότε το βάζω εκεί.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/01/2006
    Μηνύματα
    23
    Τελικα πηρα ενα abus Granit Quick 37 το στερεωνω στο ζωναρι της σελας και ολα καλα,ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας!

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από G5-KTM
    Τελικα πηρα ενα abus Granit Quick 37 το στερεωνω στο ζωναρι της σελας και ολα καλα,ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας!

    WELCOME TUDE

  14. #14
    αλεπού καμπίσια Το avatar του/της GST
    Εγγραφή
    11/02/2004
    Μηνύματα
    1.165
    εγω στο 640 ειχα βαλει ενα συναγερμο spyball στο κουτακι για τα εργαλεια μετα απο πατεντα ....που και που τα ψιλοεπειζαι λογω κραδασμων οποτε δεν ηταν και η καλυτερη λυση...
    FORNICATION UNDER CONSENT (OF THE) KING.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thander
    Εγγραφή
    07/10/2005
    Μηνύματα
    142
    νομίζω χωράει και κάτω από την σέλα στο '06 ένα κανονικού σχήματος disklock

Παρόμοια θέματα

  1. Προτάσεις για 50cc-80cc
    από George-3- στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2004, 17:50
  2. Ολα Καλα Για Το Σ/κ Αλλα....
    από Μικρή Λουλού στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2004, 16:09
  3. Ποιοσ ΕΧει Διαθεση Για Καφε Σημερα Το Απογευμα?
    από nimbus στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2004, 17:11
  4. Το Πηρα Το Πηρα!!!!!
    από BIKENEST στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2004, 13:40
  5. Προτάσεις για όμορφα μέρη ανά την Ελλάδα...
    από bikersonly στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2004, 20:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF