Σελίδα 7 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 234567
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 96 από 96

Θέμα: γυροσκοπικο φαινομενο

  1. #91
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Aυτη την τεχνικη , την εφαρμοζω και σε περιπτωσεις μειωμενης προσφυσης σε στροφες...δεν μιλαω για γρηγορη οδηγηση μιλαω για στροφες -παγοδρομια μεσα στην πολη , με αρνητικες κλισεις - νερα - σαπουναδες κτλ...

    Προτιμω να νομιζουν ολοι οτι το παιζω παγκοσμιος και να βγαζω το σωμα (τις περισσοτερες φορες απο κορμο και πανω) πολυ εξω κρατωντας την μηχανη οσο πιο καθετη γινεται αν και αυτο ακουγεται καπως αδοκιμο...να μην της δινω μεγαλη κλιση εν πασει περιπτωση....με αυτον τον τροπο μπορεις να κινηθεις κανονικα σε τετοιου ειδους δρομους και να εχεις μεγαλα περιθωρια προσφυσης.

  2. #92
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/01/2007
    Μηνύματα
    17

    Επεξήγηση

    Δηλαδή για να καταλάβω είναι σαν να κάνουμε ανάποδη τιμονιά; (όχι δεν εχω κανει ποτε αλλα φανταζομαι πως γίνεται).

    Έχω μια transalp 600 και πρσπάθησα σε κάποιες στροφές να το κάνω. Δεν επέμεινα πολύ καθώς τα λάστιχα μου είναι 3+ χρόνων και περιμένω να βρώ λεφτα για αλλαγη

    Από το λίγο που δοκίμασα έχω την αίσθηση ότι κάνοντάς το η μηχανή τείνει να πλαγιάσει παραπάνω. σωστά;;;

    (ελπίζω να μην είναι dead το topic)

  3. #93

    Re: Επεξήγηση

    Αρχικά δημιουργήθηκε από g0ng


    Από το λίγο που δοκίμασα έχω την αίσθηση ότι κάνοντάς το η μηχανή τείνει να πλαγιάσει παραπάνω. σωστά;;;

    Οχι παραπανω.Ουτε παρακατω.

    Εφαρμοζοντας το 'αναποδο τιμονι' η μηχανη τεινει να πλαγιαζει .

    Το ποσο θα πλαγιασει εξαρταται, εκτος της δυναμης με την οποια 8α σπρωξεις το τιμονι,απο παραγοντες οπως το γκαζι,την θεση του σωματος και αλλους.
    In Thrust We Trust

    Turn To Burn

  4. #94
    Με ότι έχω τρέχω Το avatar του/της karamoto
    Εγγραφή
    28/09/2006
    Μηνύματα
    310

    Re: Επεξήγηση

    Αρχικά δημιουργήθηκε από g0ng
    Δηλαδή για να καταλάβω είναι σαν να κάνουμε ανάποδη τιμονιά; (όχι δεν εχω κανει ποτε αλλα φανταζομαι πως γίνεται).

    Έχω μια transalp 600 και πρσπάθησα σε κάποιες στροφές να το κάνω. Δεν επέμεινα πολύ καθώς τα λάστιχα μου είναι 3+ χρόνων και περιμένω να βρώ λεφτα για αλλαγη

    Από το λίγο που δοκίμασα έχω την αίσθηση ότι κάνοντάς το η μηχανή τείνει να πλαγιάσει παραπάνω. σωστά;;;

    (ελπίζω να μην είναι dead το topic)
    Το καλύτερο τεστ που είχα κάνει όταν πρωτοπειραματίζόμουν ήταν σε φαρδύ άδειο δρόμο με καμία 70km/h να αφήσεις το ένα χέρι τελείως χαλαρό (ή ακόμα καλύτερα το σηκώνεις λίγο από το τιμόνι) και με το άλλο σπρώχνεις το τιμόνι να στρίψει προς την κατεύθυνση αντίθετα από εκεί που θες να πας. (το άλλο χέρι δεν ακουμπά γιατί συνήθως κοντράρει στο χέρι που σπρώχνει υποσυνείδητα)

    Π.χ. για να γύρεις (στρίψεις) την μηχανή προς τα δεξιά, χαλαρώνεις τελείως το αριστερό χέρι και σπρώχνεις με το δεξί προς τα εμπρός. Όσο πιο δυνατά τόσο πιο γρήγορη η αλλαγή κλίσης. Μεταξύ μας έτσι και αλλιώς το κάνεις αλλά άμα το προπονείς συνειδητά θα στρίβεις με πολύ μεγαλύτερη ακρίβεια και σιγουριά.
    Δρομερός και τριάθλιος....

  5. #95
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/01/2007
    Μηνύματα
    17
    ή ενναλακτικά με το αριστερό χέρι τραβάς ε;

    Και φαντάζομαι δεν το κάνει τόσο δυνατά ώστε να δείς τη μπροστινή ρόδα να γυρνάει απο την αντίθετη κατεύθυνση!!

  6. #96
    Με ότι έχω τρέχω Το avatar του/της karamoto
    Εγγραφή
    28/09/2006
    Μηνύματα
    310
    Αρχικά δημιουργήθηκε από g0ng
    ή ενναλακτικά με το αριστερό χέρι τραβάς ε;

    Και φαντάζομαι δεν το κάνει τόσο δυνατά ώστε να δείς τη μπροστινή ρόδα να γυρνάει απο την αντίθετη κατεύθυνση!!
    Πολύ καλά τα λες. Μάλιστα αν τραβάς με το άλλο δίνεις κλίση ακόμα πιο γρήγορα. Απλά στην αρχή ίσως δυσκολευτείς να συγχρονίσεις τα δύο χέρια.

    Το στρίψιμο του τιμονιού δεν είναι ορατό. Στην πραγματικότητα αφού δώσεις κλίση στην μηχανή σπρώχνοντας, αφήνεις το τιμόνι όσο πιο χαλαρό γίνεται και αυτό θα ισορροπήσει στην θέση που πρέπει. Όταν γίνει αυτό το τιμόνι θα κοιτάει προς το εσωτερικό της στροφής. Όμως για να δώσεις την αρχική κλίση πρέπει να σπρώξεις ανάποδα όπως είπαμε.
    Δρομερός και τριάθλιος....

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 234567

Παρόμοια θέματα

  1. Γυροσκοπικό φαινόμενο
    από Nrgman στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 08/08/2007, 15:42
  2. γυροσκοπικο φαινομενο 2
    από γεροπιτσιρικος στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2006, 20:44
  3. Γυροσκοπικό φαινόμενο!!!
    από antonis111 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 127
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2006, 01:02
  4. Φαινόμενο Karelis πείτε τη γνώμη σας
    από m1ke στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2005, 22:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF