Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 55

Θέμα: Κιτ xenon, ή αλλαγή λαμπτήρων;

  1. #1
    ktmikos Το avatar του/της crfouras
    Εγγραφή
    22/07/2009
    Μηνύματα
    506

    Κιτ xenon, ή αλλαγή λαμπτήρων;

    Όντας κάτοχος ενός KTM 950 adventure, έχω αποφασίσει ότι τα φώτα της χρήζουν αναβάθμισης. Ωστόσο σε μια σύντομη έρευνα δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη κ συμπεράσματα προς τα που πρέπει να κινηθώ κ εξηγούμαι. Εν αρχή σκεφτόμουν να αντικατέστησω μόνον τους λαμπτηρες, αλλά ψάχνοντας κουτσου κουτσου στο διαδίκτυο διαπίστωσα ότι υπάρχουν λογής λογής επιλογές , που ακόμα κ τώρα δεν μου ειναι ξεκάθαρο τι διάφορα έχει η H4 απο την H3 κτλ κτλ!! Κ εκεί που ήμουν ζαλισμενος ήρθε κ το τσουνάμι πληροφοριών κ δωστου xenon να κ τα αλογονα, να κ HID,,,,παει χάθηκε λέμε η μπάλα!! Ποια τελικα τα σημαντικα χαρακτηριστικά τα οποία πρέπει να προσεξω, ποια η διαφορα bixenon, τα xenon υποστηρίζουν κ τις δυο σκάλες, κ το σινιαλο; Υπάρχουν παρα πολλά κίτ τα οποία πωλούνται κ μάλιστα σε παρα πολύ χαμηλές τιμές. Εκείνο που βασικά με ενδιαφέρει ειναι να έχω ένα αξιόπιστο κίτ στην κατοχή μου, για το οποίο δεν θα έχω ξοδέψει μια περιουσία, θα φέρει εγγύηση, να διαθέτει σέρβις τοποθέτησης απο όπου αγοραστεί κ στην τελική θα αξίζει η αγορά τους!!!!
    Αυτά.......αν κάποιος έχει προσωπική πείρα κ άποψη, παρακαλώ κάθε γνώμη δεκτή.
    Να σημειωθεί δεν θέλω κάτι που να μπλεδιζει, με ενδιαφέρει να έχει λευκό καθαρό φως!!
    Εκεί που τελειώνει ο δρόμος αρχίζει η περιπέτεια....

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panagiwths
    Εγγραφή
    30/06/2012
    Μηνύματα
    136
    Στα γρηγορα. Τα Η ειναι το μεγεθος τις λαμπας. Εσυ πχ που εχεις μικρη μεγαλη σε μια εχεις Η4. Αν βαλεις κιτ ξενον ο αριθμος που θες ειναι 4300Κ, οσο μεγαλωνει ο αριθμος Κ (κελβιν) τοσο μπλαβιζει το φως και μετα μοβιζει. Για ενα καλο και εγγεκριμενο κιτ ξενον υπολογιζε 120+ ευρω. Μην βαλεις λαμπες τυπου ξενον γιατι δεν βοηθανε πουθενα.
    ΥΓ Αν βαλεις μονος σου το κιτ πρωτον παραγλε ΜΗΧΑΝΗΣ και δευτερον ρυθμησε τη σκαλα του προβολεα γτ θα τρως μουτζες, τεταρτον να εχει μικρη μεγαλη σκαλα.

  3. #3
    ktmikos Το avatar του/της crfouras
    Εγγραφή
    22/07/2009
    Μηνύματα
    506
    Παναγιωτη σε ευχαριστω παρα πολυ για τα "φωτα" σου! Γνωριζεις ωστοσο καποιο καταστημα που να εξειδικευεται σε κιτ xenon ωστε να παρω επιπλεον πληροφοριες κ να καταληξω?
    Εκεί που τελειώνει ο δρόμος αρχίζει η περιπέτεια....

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Πάρε 2 προβολάκια από το Σαββίδη που τα ανάβεις όποτε γουστάρεις και είσαι τζετ.
    Μη βάλεις ξένον δεν καλά.

  5. #5
    ktmikos Το avatar του/της crfouras
    Εγγραφή
    22/07/2009
    Μηνύματα
    506
    για ξηγησου ρε Κτινος.......ποια προβολια λες? Τα εχεις βαλει? τα εχεις δει? ειδα κ κατι αλλα αλογονου της givi με καμια 140 γιουρια περιπου, λενε τιποτα? http://motocosmos.gr/index.php/givi-...s-halogen.html
    Εκεί που τελειώνει ο δρόμος αρχίζει η περιπέτεια....

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panagiwths
    Εγγραφή
    30/06/2012
    Μηνύματα
    136
    Δεν ξερω καποιον (λογικα μενεις Αθηνα) γιατι ειμαι απο Κρητη. Ολο και καποιος αλλος απο Αθηνα θα σε βοηθησει.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Ο Σαββίδης έχει και κάτι πιο φτηνά (καμία 90άρα) αλλά κι αυτά μια χαρά τα βλέπω.
    http://www.moto-accessories.gr/produ...akia_uviversal

    Εγώ δεν έβαλα γιατί έκανα τη μαλακία και έβαλα ξένον και μετά μ έπιασε η κρίση και κάθισα στο παγωτό. Έβαλαν όμως φίλοι μου και είδα τη μλκια που έκανα.

    Με τα ξένον δε βλέπεις καλά τη νύχτα.
    Σε βλέπουν, χτυπάς όλα τα ανακλαστικά, αλλά δεν βλέπεις εσύ καλά.
    Στην ομίχλη δεν βλέπεις τίποτα.

    Τα προβολάκια πάλι είναι σαν μια καλή μεσαία και κυρίως τα ανάβεις όποτε τα χρειάζεσαι και όχι πάντα.

  8. #8
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    xenon μονο με προτζεκτορακι για να εχεις "συγκεντρωμενη"δεσμη αλλιως θα εισαι σαν την λαμπα που βαζουμε για τα εντομα,θα φεγγεις παντου εκτος απο εκει που θες και οι αλλοι θα "καρφωνονται"επανω σου.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  9. #9
    εγώ πάλι σου συνιστώ λάμπες philips xenon effect στα 4000κ που δίνουν άσπρο φως ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ από τις απλές της μαμάς

    βέβαια υποθέτω θα έχει βγάλει καλύτερες σε απόδοση η philips από τότε που τις πήρα..... οπότε ψάξου λίγο.....

    εννοείται οτι με τίποτα δεν σου συνιστώ ξένον γιατί θα τα ακούς στον δρόμο όταν θα τυφλώνεις τους άλλους.....

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    εγώ πάλι σου συνιστώ λάμπες philips xenon effect στα 4000κ που δίνουν άσπρο φως ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ από τις απλές της μαμάς

    βέβαια υποθέτω θα έχει βγάλει καλύτερες σε απόδοση η philips από τότε που τις πήρα..... οπότε ψάξου λίγο.....

    εννοείται οτι με τίποτα δεν σου συνιστώ ξένον γιατί θα τα ακούς στον δρόμο όταν θα τυφλώνεις τους άλλους.....
    Oπως τα λεει ο spyrakos.
    Τα xenon σε μαμα κατοπτρα στραβωνουν τους απεναντι και θα τρως .

    Philips X-Treme power εχω βαλει, φως που "σκοτωνει" και δεν ψευτομπλεδιζουν, απλα καθαρο, ψυχρο λευκο.
    Typhoon 125, NX 250, WR200, LC4 400E, M 600, Canyon 500, LC4 640 SM, 640 ADV, Speed 4, Z1000, 404 DS, ADV 950S , SDuke 990, SM 950 , 440 SM, 690 SM, TUONO 660!

  11. #11
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    αν θες για προβολια,πηρε ο αδερφος μου παμφθηνα,μεσω ebay βουλγαριας(του τα συστησε φιλος του) με 25 ευρω.κατι τετοιο.οι βασεις για να τα βαλει εκαναν γυρω στα 50.οποτε με μια 80αρα τα ειχε ετοιμα.εχω οδηγησει και βοηθανε αρκετα,τωρα προφανως δεν θα πιανουν σε δεσμη τα επωνυμα αλλα ειναι στα μισα και πραπαπανω λεφτα.αν σε ενδιαφερει...π.μ
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  12. #12
    εγω εβαλα ενα τετοιο σετακι στο δικο μου και βρηκα το φως μου
    http://www.ebay.co.uk/itm/PROJECTOR-...#ht_4332wt_909

    ασε που εγινε και πολυ ωραιο το μουτρο
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	535890_4064942380555_1120379204_n.jpg 
Προβολές:	688 
Μέγεθος:	76,6 KB 
ID:	268135

  13. #13
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Εγώ πάλι αγόρασα σφεντόνα Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	σφεντονα.jpg 
Προβολές:	661 
Μέγεθος:	4,5 KB 
ID:	268136

    κανονίστε μετά τους κουτάκιδες να έρθει η σειρά σας


    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Εγώ πάλι αγόρασα σφεντόνα Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	σφεντονα.jpg 
Προβολές:	661 
Μέγεθος:	4,5 KB 
ID:	268136

    κανονίστε μετά τους κουτάκιδες να έρθει η σειρά σας




    αφου δεν το Μπλάκωσες τι μας λες τώρα...???

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panagiwths
    Εγγραφή
    30/06/2012
    Μηνύματα
    136
    Δεν μπορω να καταλαβω το μισος για τα ξενον! Εγω και στη μηχανη (ειχα) και στο παπι εχω ξενον και δεν ειχα ποτε προβλημα με κανεναν. Αν μου παιζαν εστω και μια φορα τα φωτα θα τα 'βγαζα. Και φωτιζουν απειρος καλητερα ( μηλαω παντα για τα 4300Κ που εχω αγορασει 160γιεβρα)

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF