Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 46

Θέμα: Μποτογνώμες κι όχι μόνο....

  1. #1
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925

    Μποτογνώμες κι όχι μόνο....

    Καλησπέρα παλουκάρια και παλουκάρισσες.....

    Χειμώνας έρχεται, τα λουλουδάκια ψοφάνε, η βρόχα πέφτει, κρύο μπόλικο (ελπίζω) και όλα αυτά τα ωραία....

    Για μένα όμως, αυτός θα είναι ο πρώτος μου μοτοσυκλετιστικός χειμώνας. Κοινώς, οι ωραίες βροχούλες που γουστάρω να τις βλέπω και να μελαγχολώ θα μετατραπούν σε εχθρικές σταγόνες νερού οι οποίες θα πασχίζουν να τρυπώσουν μέσα από τα ρούχα μου και να βρέξουν το θεϊκό κορμί μου!

    Πέραν της βροχής θα δοκιμαστώ και στις άλλες συνθήκες του χειμώνα όπως κρύο, αέρα και λοιπά.

    Το νέο θρεντ ανοίχτηκε κυρίως γιατί θα ήθελα κάποιες γνώμες για τις δύο αυτές μπότες.

    Αυτή τρομερά μαλακή. Τη φόρεσα και ένιωσα ότι θα μπορούσα να περπατήσω χιλιόμετρα φορώντας την. Μου ταίριαξε καλά στο πόδι. Το προστατευτικό που έχει στο καλάμι πάντως μου φάνηκε κάπως μαλακό. Δεν τρελάθηκα κιόλας από αισθητικής απόψεως. Τιμή: κάπου στα 170

    http://www.dainese.com/eu_en/motorbi...x.html?cat=125



    Αυτή δυστυχώς κάπως σκληρή. Στο κατάστημα μου είπαν πως θα μαλακώσει το υλικό και θα γίνει πιο άνετη αλλά δύσκολα θα συγκριθεί με το μαλακό δέρμα της πρώτης. Προστατευτικά που με έκαναν να νιώθω ότι θα με ρημάξει στο κλωτσίδι ο Roberto Carlos (που χάθηκε αυτός αλήθεια?:wacko: ) και δε θα καταλάβω άγιο. Τρελάθηκα από αισθητικής απόψεως!!!!! Τιμή: κάπου στα 190

    http://www.dainese.com/eu_en/motorbi...x.html?cat=125




    Για δώκετε καμιά γνώμη λοιπόν.

    Η χρήση τους θα είναι χρήση πόλης, όχι βάναυσα πράγματα, 42 ώρες στη σέλα και τέτοια.
    Άντε να κάνω και κανά ταξιδάκι χειμωνιάτικο να αρχίσω να βιώνω και τέτοιες εμπειρίες.

    Αυτά που θέλω είναι τα γνωστά. Να είναι αδιάβροχες, να παρέχουν προστασία, να έχουν σόλα καλή αντιολισθητική, και (σημαντικό αυτό) να περπατιούνται κιόλας.

    Αν δεν υπήρχε το τελευταίο θα έπαιρνα κατευθείαν τις mig (τη δεύτερη επιλογή που έβαλα επάνω)....Φοβάμαι όμως μην το σκυλομετανιώσω και βελάξω όταν θέλω να κάνω πέντε βήματα. Δε σκοπεύω να κάνω πεζοπορία με τέτοια μπότα, αλλά θέλω να παρκάρω στη σχολή και ανεβοκατεβαίνω σκάλες, να μπορώ να πάω μια βόλτα από εκεί που θα έχω παρκάρει και λοιπά.

    Πέραν αυτού, θέλω γνώμη για το μπουφανάκι που πήρα

    http://www.motoexpert.gr/product_inf...oducts_id=1558

    (ελπίζω να μη μετανοιώσω που δε ρώτησα εδώ πρώτα....)

    και κάποια συμβουλή για γαντάκια. Αδιάβροχα (όσο γίνεται γιατί έχω ακούσει τόσα πολλά πια που δεν ξέρω αν γίνεται πλήρως), και να προστατεύουν από το κρύο για το οποίο όλοι με έχουν κάνει να κατουρηθώ πάνω μου (κυκλοφορώ Γενάρη μήνα με κοντομάνικο αλλά όλοι έχουν λυσάξει ότι στη μηχανή θα μάθω τι εστί βερίκοκο).

    Αυτά.

    ΥΓ. Θα δοκιμασθεί και το κράνος στο αν βάζει νερά, μετά από την καζούρα που έφαγα σε εκείνο το θρεντ....

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135

    Re: Μποτογνώμες κι όχι μόνο....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από pipe_smoker
    και (σημαντικό αυτό) να περπατιούνται κιόλας.

    Αν δεν υπήρχε το τελευταίο θα έπαιρνα κατευθείαν τις mig (τη δεύτερη επιλογή που έβαλα επάνω)....Φοβάμαι όμως μην το σκυλομετανιώσω και βελάξω όταν θέλω να κάνω πέντε βήματα. Δε σκοπεύω να κάνω πεζοπορία με τέτοια μπότα, αλλά θέλω να παρκάρω στη σχολή και ανεβοκατεβαίνω σκάλες, να μπορώ να πάω μια βόλτα από εκεί που θα έχω παρκάρει και λοιπά.
    αγόρασε την πιο "σκληρή" που έχει καλύτερη προστασία.

    στην αρχή δεν θα σε βολεύει στο περπάτημα αλλά με την χρήση σιγά-σιγά το δέρμα
    θα έρθει στο σχήμα του ποδιού.

    να καταλάβεις εγώ έχω sidi αγωνιστικές.στην αρχή τις ένιωθα ξένες στα πόδια μου,
    μετά όχι μόνο δεν είχα πρόβλημα αλλά ήταν πολύ άνετες...σε σημείο να ανεβαίνω 2-2 τα σκαλιά

  3. #3
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925

    Re: Re: Μποτογνώμες κι όχι μόνο....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
    αγόρασε την πιο "σκληρή" που έχει καλύτερη προστασία.

    στην αρχή δεν θα σε βολεύει στο περπάτημα αλλά με την χρήση σιγά-σιγά το δέρμα
    θα έρθει στο σχήμα του ποδιού.

    να καταλάβεις εγώ έχω sidi αγωνιστικές.στην αρχή τις ένιωθα ξένες στα πόδια μου,
    μετά όχι μόνο δεν είχα πρόβλημα αλλά ήταν πολύ άνετες...σε σημείο να ανεβαίνω 2-2 τα σκαλιά
    Ευχαριστώ μαν!

    Είμαι παθών τύπε μου γι'αυτό και το φοβάμαι το θέμα. Όσες φορές έχω αγοράσει μπότα (όχι μηχανής) και μου είπαν "θα ανοίξει μη φοβάσαι" κατέληξα εγώ με χτυπημένες φτέρνες-κουντεπιέ-καμάρες-δάχτυλα και οι μπότα στο κουτί της και στην αποθήκη.

    Να σημειώσω ότι και άλλες προτάσεις δεκτές, πέραν των δύο που πόσταρα.

    Απλά θέλω να είναι κάπως "ανθρώπινη" κι όχι με ξύστρες και λοιπά κόλπα περίεργα λες και πήγαινα στην πίστα αλλά πέρασα και μια βόλτα για ποτό στη διαδρομή.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135

    Re: Re: Re: Μποτογνώμες κι όχι μόνο....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από pipe_smoker
    Ευχαριστώ μαν!

    Είμαι παθών τύπε μου γι'αυτό και το φοβάμαι το θέμα. Όσες φορές έχω αγοράσει μπότα (όχι μηχανής) και μου είπαν "θα ανοίξει μη φοβάσαι" κατέληξα εγώ με χτυπημένες φτέρνες-κουντεπιέ-καμάρες-δάχτυλα και οι μπότα στο κουτί της και στην αποθήκη.

    Να σημειώσω ότι και άλλες προτάσεις δεκτές, πέραν των δύο που πόσταρα.

    Απλά θέλω να είναι κάπως "ανθρώπινη" κι όχι με ξύστρες και λοιπά κόλπα περίεργα λες και πήγαινα στην πίστα αλλά πέρασα και μια βόλτα για ποτό στη διαδρομή.
    κοίτα άλλο να σε πιέζει η μπότα και άλλο να σε χτυπάει,

    όταν θα δοκιμάσεις τις μπότες πρέπει να σου μπαίνουν κανονικά και να μη σε χτυπάνε.
    απλά,στην αρχή δεν θα λυγίζουν πολύ και θα τις νιώθεις σκληρές

    τώρα όσο αφορά τι μποτες να σου πούμε,εγώ προτείνω να ψάξεις στην κατηγορία αυτή.

    έχει πολύ ψωμι

  5. #5
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Thanks mate!

  6. #6
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Δες και τις Alpinestars Web Gore-tex. Είμαι ανάμεσα σε αυτές και τις MIG 2 που έχεις βάλει πιο πάνω....

    http://www.alpinestars.com/Web_Goret.../p/233507.html
    Give me fuel, Give me fire

  7. #7
    "Με την καλή έννοια" Το avatar του/της Trans
    Εγγραφή
    29/06/2006
    Μηνύματα
    252
    κοίτα, εγώ έχω τις MIG (τις παλαιότερες) και μπορώ να σου πω ότι και 100% αδιάβροχες είναι και άνετες (σχετικά). Χειμώνα με βροχή τις φοράω στην δουλειά (δουλειά γραφείου είναι μην τρελαθούμε κιόλας) και μπορώ και κινουμαι άνετα. ΝΑΙ, τις νιώθω λίγο στενές (ίσως και το στενές δεν είναι ο κατάλληλος προσδιορισμός), φυσικά δεν είναι τόσο άνετες όσο τα ΝΙΚΕ μου. Μπορώ όμως και κάνω ό,τι θέλω. Περπατάω, προχωράω, ανεβαίνω σκάλες, καπνίζω, και γενικά τις φοράω άνετα το 8ώρο. Όταν πάω σπίτι και τις βγάζω δεν μπορώ να πω ότι δεν ανακουφίζομαι αλλά φαντάζομαι αυτό θα γινόταν με σχεδόν οτιδήποτε παπούτσι φόραγες για 8-10 ώρες.....

    Σε ταξίδι είναι άνετες. Και χειμώνα, ζεστές και αδιάβροχες και καλοκαίρι δεν σε ενοχλούν καθόλου. Πιο πολύ με ζεσταίνει το D-Dry παντελόνι που έχω παρά οι μπότες. Βλεπεις είναι το goretex. Και όταν μιλάμε για ταξίδια εννοώ Αθήνα - Δράμα.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.788
    Προσωπικά θα έπαιρνα μπότες με την μεγαλύτερη δυνατή προστασία.Είτε αυτές λέγονται Race κλπ.Αυτές θα σε προστατεύσουν σε μία κακή πτώση που θα πέσει βάρος στο πόδι σου.

  9. #9
    Welcome to my playground Το avatar του/της Toumpas
    Εγγραφή
    06/02/2008
    Μηνύματα
    509
    Η πρώτη μπότα είναι πάρα πολύ όμορφη.


    Η δεύτερη είναι πολύ καλή και λειτουργική αλλά έχει μια σχεδιαστική ατέλεια:

    Οι ραφές στο προστατευτικό της φτέρνας που ενώνεται με το πίσω μέρος της μπότας, ξηλώνονται.

    Και στο αριστερό και στο δεξί μου πόδι έχει γίνει η ίδια ζημιά.

    Κατα τα άλλα η μπότα είναι πολύ αντοχής, η σόλα αντέχει ΠΟΛΛΑ χλμ, οι ραφές της σόλας/μπότας δεν ξηλώνονται. Επίσης είναι πολή μαλακή (θα μαλακώσει πολή και εάν την φροντίζεις και με λίπος - απέθαντη). Πολή καλή. Αλλα στο πίσω μέρος υποφέρει.

    Εάν όμως τα πόδια κάθονται σε ρελάξ θέση και δεν "σπάει" η μπότα όταν όπως σε μηχανή σπόρ, δεν νομιζω να σου βγάλει πρόβλημα.
    http://www.youtube.com/watch?v=GO0pxaHKjWU&feature=channel
    http://www.youtube.com/watch?v=iQ3JLDhsMaM&feature=digest

  10. #10
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Ευχαριστώ για τη βοήθεια παιδιά.

    Λεφτά ακόμη δεν παίζουν, οπότε θα περιμένω ακόμα κανα δυο εβδομάδες μέχρι να κάνω κίνηση.

    Προς τη δεύτερη λύση κλίνω προς τα παρόν.

    ΥΓ. Φίλε τούμπα (:rotflmao CB400 είναι η μηχανή μου οπότε δε νομίζω να "σπάει" η μπότα.

  11. #11
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pipe_smoker
    Προς τη δεύτερη λύση κλίνω προς τα παρόν.
    Θα σου πρότεινα να αφήσεις τις δαινέσε και να πάς εδώ, που είπε κ ο φίλος Κριςς:

    Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
    Δες και τις Alpinestars Web Gore-tex.
    http://www.alpinestars.com/Web_Goret.../p/233507.html
    Πιό βαριά μπότα, πιό άκαμπτη, αλλά πιό ενισχυμένη ακόμη και στο πίσω μέρος (πάνω από φτέρνα)...

    Θα μαλακώσει σχετικά γΛήγορα, δεν μπάζει με τίποτε, αλλά είναι αρκετά ζεστή για καλό καιρό.

  12. #12
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    Θα σου πρότεινα να αφήσεις τις δαινέσε και να πάς εδώ, που είπε κ ο φίλος Κριςς:



    Πιό βαριά μπότα, πιό άκαμπτη, αλλά πιό ενισχυμένη ακόμη και στο πίσω μέρος (πάνω από φτέρνα)...

    Θα μαλακώσει σχετικά γΛήγορα, δεν μπάζει με τίποτε, αλλά είναι αρκετά ζεστή για καλό καιρό.
    Υπερέχει σε προστασία δηλαδή??? (Πόσο πιο πολύ μπορεί να υπερέχει από τις MIG? Σα θωρηκτό ήταν οι ρουφιάνες!!!)

    Σα ντιζάιν δε με τρελαίνει κιόλας αλλά τουλάχιστον δεν ξερνάω όπως με κάτι άλλες που έχω δει....

  13. #13
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pipe_smoker
    Σα ντιζάιν δε με τρελαίνει κιόλας αλλά τουλάχιστον δεν ξερνάω όπως με κάτι άλλες που έχω δει....
    Θα κάνεις μόντελινγκ φορώντας τες...??

  14. #14
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    Θα κάνεις μόντελινγκ φορώντας τες...??
    Όχι μαν προς θεού.

    Αλλά δε θα πάρω και κάτι που δε μου αρέσει να το φοράω.

    Δεν έχω τρελά γούστα στα ρούχα, ίσα ίσα ντύνομαι τόσο απλά που καταντάω κουραστικός:rotflmao:

    Θα τις τσεκάρω πάντως να δω και σε τι τιμή παίζουν.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pipe_smoker
    (Πόσο πιο πολύ μπορεί να υπερέχει από τις MIG? Σα θωρηκτό ήταν οι ρουφιάνες!!!)
    δοκίμασε racing sidi και τα ξαναλέμε για θωρηκτά

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2007, 12:48
  2. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2007, 11:39
  3. Τετραήμερο στη Μάνη κι όχι μόνο!
    από alximistis στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2007, 17:15
  4. Για Guzzi-στες (κι όχι μόνο)
    από slacker στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/05/2007, 16:34
  5. Βολτα Stork(κι οχι μόνο) 3/4/2006
    από Vstrommer71 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2006, 23:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF