Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 105

Θέμα: Kathreptes mesa stin athina?? no thnx!

  1. #31
    όταν η ρόδα γυρίζει Το avatar του/της sas
    Εγγραφή
    07/08/2003
    Μηνύματα
    1.013
    Ρε μιχάλη σε όλα έξω έπεσες.

    Τι λες τώρα για τα ΚΤΕΛ ρεεε. Θυμάμαι μια φορά που είχα περάσει ένα.

    Είμαι και μ@λ@κ@ς.Τι λεώ????
    Δεν χρείαζεσαι καθρέφτες μιχάλη..το ματαξανασκέφτηκα
    Έχουν τα κότερα καθρέφτες???:rotflmao:
    Άντε βάλε κανά πανί.

    Μιχάλη πάρε καμιά μούδα γιατί σήκωσε αέρα και ορτσάρισε

  2. #32
    τωρα πρεπει να παρω το καμτσι του παπου μου πουτ ειχε στο καρο να μαστιγωσω τον μηχαλη κατα προτον και σε λιγο ερχομε.
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    και δευτερον. ( μαθημα... περιφεριακη οραση).
    ολοι μηνατε μεταξεταστεοι...
    ΡΕ!!!! τι ειπαμε γαμοτο.....πρεπει να εξασκισουμε την περιφεριακη μας οραση γιατι..... μπλα μπλα μπλα μπλα ...μπλα μπλα μπλα μπλα......μπλα μπλα μπλα μπλα..... αδικα μαλιαζε η γλωσα μου????? εγω γιατι δεν γυρναω το κεφαλι ουτε για να κυταξω τους καθρευτες αλλα τους βλεπω? ειπαμε τα ματια βλεπουν 180 μηρες. βαζοντας και τους καθρευτες στο οπτικο μας πεδιο και με την περιφεριακη οραση ανεπτηγμενη ο χρονος για να ελενξουμε με τους καθρεπτες τον χορο πισο μας ειναι κλασματα του δευτερολεπτου. μονη προηποθεση για να μην γινη αυτο σε εναν που εχει ανεπτηγμενη την περιφεριακη οραση ειναι να εχει βαλει παροπιδες σαν τα αλογα. καποιος που θεωρη οτι ειναι οι καθρεπτες αχρηστοι μεσα στην πολη ειναι γιατι δεν μπορει να δη περιφεριακα αλλα μεσα απο << τουνελ>> με αποτελεσμα να πρεπει να γυρναει το κεφαλι του. εφοσον τα ματια μας βλεπουν 180 μιρες, και εχουμε το κερδος απο το οπτικο πεδιο που μας προσφερουν οι καθρεπτες, αμα προσθεσετε ολλο αυτο το οπτικο πεδιο που εχουμε στην διαθεση μας ειναι σαν να εχουμε ματια και στον κολο μας. αν δεν σας φτανει τοτε να πατε να βαλετε ματια απο εντομο στην θεση των αυτιων σας. και μην ακουω μαλακιες, οι καθρευτες ειναι τα ματια μας για πισω. ο χρονος αντιδρασης του ματιου απο την στιγμη που θα φυγη απο μπροστα να δη τον καθρευτη και ξανα μπροστα ειναι απιροελαχιστα μικρος, ο χρονος να γυρισης το κεφαλι σου να κηταξης πισο και ξανα μπροστα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ. δητε στον τελευταιο αγωνα των 250. ο μπροστα γυρισε το κεφαλι του να δη που ειναι ο πισο, και εχασε τοσο χρονο να αντιδρασει που τον περασε ο αλλος αν ειχε καθρεπτες θα τον ειχε δη και θα ειχε αντιδρασει. βεβαια στους αγωνες απαγωρευωνται οι καθρεπτες για λογους ασφαλειας. εκτως αν βγαζετε και εσεις τους καθρεπτες για να κανετε αγωνες μεσα στην πολη. ε... τοτε εισαστε αξιοι της τυχης σας.... γιωργος

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από monstermind
    enw me tous kathreptes prepei na estiaseis mesa ston kathrepti kai na antiliftheis ti paizei pisw sou... ti einai kai pou einai kai me poso erxetai... kai meta pali na koitakseis mprosta sou kai na ksana estiaseis...
    Δεν χρειάζεται να εστιάσεις.

    Είναι πολύ απλό!

    Γυρίζεις τα μάτια και "φωτογραφίζεις" το είδωλο του καθρέφτη. Ατάκα γυρίζεις τα μάτια σου πάλι μπροστά και ταυτόχρονα επεξεργάζεσαι την εικόνα του καθρέφτη στο background...:hypnotize

    Χρησιμοποιείς τα δεδομένα αυτά για να σχηματίσεις συνολική εικόνα του γύρω χώρου...

    Ανάλογα με τον επεξεργαστή που διαθέτεις και ο χρόνος απόκρισης... :hypnotize :hypnotize

    οκ σταματάω...
    Θάνος..

  4. #34
    Tria Poulakia Kathontan Το avatar του/της Ora_Nihil
    Εγγραφή
    18/06/2003
    Μηνύματα
    85

    Προς τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός

    Σου χαλάνε οι καθρέπτες τη μόστρα του εργαλίου;

    Έχεις βαρεθεί να γυρνάς το κεφάλι;

    Θές να είσαι πρωτοπόρος και παράλληλα να τραβάς τα βλέμματα στο δρόμο (βλέμματα ζήλιας απο τους άντρες και θαυμασμού απο γυναίκες)

    Προς τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός; Όταν υπάρχει

    Το Καθρεπτόκρανο

    Καλέστε ΤΗΛΕΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ στο 090 808 808 808

    (Τα 5 δευτερόλεπτα κοστίζουν 50 ευρώλεπτα)


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	hindsight_mirror.jpg 
Προβολές:	234 
Μέγεθος:	8,1 KB 
ID:	1703

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    Εμένα μου έιχε ξεβιδωθεί στις αρχές ο αριστερός...
    Ήμουνα σαν μαλάκας στον δρόμο!
    Ήμουν καταρχήν μέσα στην ανασφάλεια γιατί δεν ήξερα που να πάω.

    Τώρα από την άλλη βλέπω πάρα πολλά μηχανάκια με βγαλμένο τον έναν από τους δύο (συνήθως αριστερό) ή και χωρίς κανέναν.

    Μάλλον είναι ζήτημα συνήθειας (αλλά και κατά τη γνώμη μου μεγάλου ρίσκου).

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/04/2004
    Μηνύματα
    173
    O καθρεπτης υπιτιθεται οτι μας δινει τη δυνατοτητα νε ελεγξουμε την πισω περιοχη.Υπαρχουμ ομως και οι λεγομενες νεκρες γωνιες που νομιζω οτι ειναι και οι κρισιμοτερες

    Και οι περισσοτεροι καθρεπτες δεν καλυπτουν αυτην την περιοχη.

    Πειτε μου ποσοι απο εσας δεν γυρισατε το κεφαλι πισω κατα τυχη και αντιληφθηκατε ενα αυτοκινητο να σας προσπερνα μισο μετρο πλαγια στο υψος της πισω ροδας.

    Ολοι οι καθρεπτεσ επισης αδυνατουν απο κατασκευης να αποδοσουν την εικονα που εχει συνηθισει να βλεπει το γυμνο ματι.Την ακριβη εικονα{βαθος πεδιου, αναλογια μεγεθων , χρωματων κλπ ] την εχεις μονο αν γυρισεις και κοιταξεις πισω.

    Ο καθρεπτης λοιπον μας βοηθα να δουμε
    1. το ακριβως πισω μας οχημα
    2..το πλαγια πισω μας οχημα αν μας ακολουθει κλειστα
    3.Το πλαγια πισω μας οχημα μετα τα 3-4 μετρα αν μας ακολουθει ανοιχτα.
    Βλεπυμε λοιπον οτι στα πιο επικινδυνα πρισπερασματα ο καθρεπτης ειναι ανεπαρκης.Γιατι ουσιαστικα δεν εχει νοημα να ελεγξεις το αυτοκινητο που ερχεται αρκετα μετρα πισω σου οταν θα βγεις να προσπερασεις η να σφηναρεις.

    Η ανεπαρκεια του καθρεπτη μπορει να καλυφθει μονο με το αστραπιαιο πισωπλατο κοιταγμα.Εννοω το ενστικτωδες τιναγμα του κεφαλιου πισω και κοιταγμα ΚΟΝΤΑ,

    Με τον τροπο αυτο δεν προλαβαινουμε να δουμε την ακριβη εικονα, απλα τσεκαρουμε για καπιον επικινδυνο ογκο στα επομενα πισω μασ 2-3 μετρα.Δηλαδη στην πιο επικινδυνη περιπτωση.

    ΑΠΟΣΜΑΣΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΟΤΟΤΕΧΝΙΚΗ ΝΟΕΜΒΡΗΣ 84

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Ανάλογα με την περίσταση θα κοιτάξεις και πίσω. Θα έβγαζες όμως τους καθρέφτες;
    Θάνος..

  8. #38
    ΑΠΟΣΜΑΣΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΟΤΟΤΕΧΝΙΚΗ ΝΟΕΜΒΡΗΣ 84

    οπως γραφεις...... ΝΟΕΜΒΡΗΣ 84
    μετα απο 20 χρονια εξελιχθηκαν και οι καθρεφτες και βρεθηκε η σωστη θεση του και γενικα αλαξαν πολλα. αν παρεις μια μοτο του 80 η ενα αυτοκηνητο του 80 θα δης το τι ενωω. οι τοτε καθρεπτες ηταν σαν να εβλεπες μεσα απο σωληνα. τωρα ειναι πομπε και εχουν μεγαλιτερο οπτικο πεδιο. βεβαια δεν διχνουν την σωστη αποσταση αλλα αν εξικηοθης μαζι τους καταλαβενης την αποσταση στον ποντο. εγω με το φορτιγο οταν κανω μανουβρες να το βαλω καπου που ειναι στενα με την οπισθεν εχω μαθη και καταλαβενω την αποσταση που εχει η καροτσα απο το εμποδιο πισο και δεν εχω προβλημα

  9. #39

    ΚΑΘΡΕΦΤΕΣ??????

    Εντός εκτός και επι τα αυτά!!!!
    Με λίγα λόγια ΠΑΝΤΟΥ.
    Σα το κράνος ρε παιδί μου ένα πράγμα...!!!!!!

    Και μήν ακούω μαλακίες του τύπου: "Δε πάνε οι καθρέφτες σε αυτό το μηχάνημα, είναι πολύ άγριο κλπ"
    SARCASM / because beating the shit out of people is illegal

  10. #40
    moda banana Το avatar του/της monstermind
    Εγγραφή
    10/02/2004
    Μηνύματα
    346
    isws apla i elleipsi kathreptwn se anagazei na eisai pio kinitikos, kai kata sinepeia pio prosektikos...

    se mena etsi doulebei pantws....

    panta milaw gia mesa stin poli...

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/04/2004
    Μηνύματα
    173
    Kαλα ρε γιαγια αρκουδα μας δουλευεις?

    Εχω καταλυτικο κουτι του 2000 με καθρεπτες που κανουν το ειδωλο μικροτερο για να μπορεις να εχεις μεγαλυτερο οπτικο πεδιο και παλι οι νεκρες γωνιες υπαρχουν.

    Εννοειτε οτι σε ολες τισ μηχανες οι καθρεπτες εχουν νεκρες γωνιες.Η χρονολογια του μοντελου δεν εχει καμια σχεση.

    εκτος κι αν εχεις ρυθμισει τους καθρεπτεσ ΕΙΔΙΚΑ για αυτη την κρισιμη περιοχη-κατι που κανεις δεν κανει.

    Δεν ειπα οτι οι καθρεπτες ειναι αχρηστοι.Για να προσπερασεις ομως μεσα στην κινηση χρειαζεται ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να τσεκαρεις με ενστικτωδες τιναγμα του κεφαλιου την τυφλη περιοχη 2-3 μετρα πισω σου.

    ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΩ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ

    Στο δευτερο παγκοσμιο πολεμο οι αγγλοι πιλοτοι που κι αυτοι χρησιμοποιουσαν καθρεπτες ειχαν αναπτυξει την ιδια τεχνικη που καθιερωθηκε σαν THE MESSERSCMIDT TWITCH

    γιατι για τιυς αγγλους πιλοτους δεν υπηρχε πιο θανασιμος κινδυνος απο το να εχεις πισω σου ενα μεσσερσμιτ που δεν ειδες στους καθρεπτεσ σου

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Δεν υπάρχει κανόνας για το αν θα γυρίσεις ή όχι και το κεφάλι... άλλοτε το κάνεις και άλλοτε όχι και εξαρτάται από διάφορους παράγοντες που σε γενικές γραμμές νομίζω τους αισθάνεσαι και δεν μπορείς να τους περιγράψεις.

    Υπάρχουν φορές που η θέση σου στο δρόμο και η εικόνα που έχεις για το γύρω χώρο σου αφήνει αμφιβολίες για τις νεκρές γωνίες του καθρέφτη σου και άλλες που είσαι σίγουρος ότι δεν χρειάζεται να τις ελέγξεις γυρίζοντας και το κεφάλι.

    Με λίγα λόγια καλά το ονόμασε η Γιαγιά περιφερειακή όραση, νομίζω ότι αυτό με καλύπτει.

    Όπως όμως και να'χει, το κεφάλι σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αντικαταστήσει τους καθρέφτες που έχουν και θα έχουν το πρώτο λόγο και αυτό νομίζω ήταν αρχικά το θέμα του post και όχι αν θα γυρίσεις ή όχι και το κεφάλι.
    Θάνος..

  13. #43

    Ούτως ή άλλως...

    ...αφού κοιτάμε το καθρέφτη, αμέσως μετά τσεκάρουμε μια τελευταία φορά και με το κεφάλι. Τουλάχιστον εγώ αυτό κάνω και αυτό μαθαίνουν και στη σχολή οδήγησης απ' ότι ξέρω...

    (Εγώ πάλι λέω να αρχίσουμε να αναπτύσσουμε και καμιά άλλη αίσθηση, να δούμε και μια 3η διάσταση και να μή χρειαζόμαστε και καθρέφτες...)
    SARCASM / because beating the shit out of people is illegal

  14. #44

    Καθρεπτες no thanks

    Για οσους δεν χρειαζονται τους καθρεπτες τους στις ΜΟΤΟ:Την επομενη φορα που καποιος οδηγος αυτοκινητου σας ¨κλεισει¨ τον δρομο και θεσει εσας και την ΜΟΤΟ σας σε κινδυνο και τον σταματησετε λιγο πιο κατω και του ζητησετε τον λογο και σας απαντησει "Παληκαρι μου δεν σε ειδα απο τους καθρεπτες μου" τοτε εσεις μην θυμωσετε, απλα σφιχτε του το χερι και συγχαρειτε τον γιατι και εσεις κανετε ακριβως το ιδιο και το υποστηριζετε ως σωστο.Οι καθρεπτες αφαιρουνται μονο σε πιστα για τους λογους που αναφεραν παραπανω τα αλλα παιδια,στο δημοσιο δρομο οχι και παρακαλω πολυ οσοι δεν εχουν καθρεπτες να φροντισουν απο βδομαδα να τους τοποθετησουν μη σκοτωθουμε και μεταξυ μας ρε μαγκες εχουμε που εχουμε τοσους μ@λ@κες να προσεχουμε στο δρομο,μην εχουμε και εμας τους ιδιους!
    Never say...never

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/04/2004
    Μηνύματα
    173
    προσωπικα δεν μπορω να οδηγησω χωρις καθρεπτη, αισθανομαι πολυ αβολα

    Απλα ηθελα να τονισω οτι δεν πρεπει να βασιζομασατε αποκλειστικα και μονο στους καθρεπτες

    Πιστευω οτι μερικοι δημιουργουν ενα συναισθημα ασφαλειας κοιταζοντας τους καθρεπτες .Και καποια στιγμη θα αλλαξουν πορεια με τη σιγουρια οτι εχουν την πληρη εικονα πισω τους.

    Το εχω δει να συμβαινει αρκετες φορες οταν οδηγω στην πολη και ο μοτυσυκλετιστης σωθηκε απ το φρεναρισμα του αυτοκινητου

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. podilatodromoi stin Athina
    από mikelaki στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2009, 12:49
  2. Poia Ta Sovarotera Kai Pio Aksiopista Katastimata Gia Agora Mixanis Stin Athina?
    από anixneyths στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2005, 08:07
  3. foto stin ipografi
    από fireblade9 στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2004, 21:43
  4. N/M (No Message) KALH XRONIA ME YGEIA K ORTHIOI!!!
    από Traveller στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2004, 13:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF