Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 105

Θέμα: Kathreptes mesa stin athina?? no thnx!

  1. #61
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547

    DILADI..EPIDI EGO DEN EXO KATALABEI AKOMA..

    OTAN KAPOIOS TREXEI KAI TRAKAREI ME KAPOION MPROSTA TOY...
    FTEEI O MPROSTA POY DEN EXEI KATHREPTES;

  2. #62
    δεν επέστρεψα
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    640
    όχι βέβαια

    αλλά αν όταν ο άλλος σε κάνει ΠΛΑΤΣ κάτσεις να βρεις αν έφταιγε... έχασες

    το θέμα είναι να ΜΗ σε κάνει

  3. #63
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260

    Re: DILADI..EPIDI EGO DEN EXO KATALABEI AKOMA..

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
    OTAN KAPOIOS TREXEI KAI TRAKAREI ME KAPOION MPROSTA TOY...
    FTEEI O MPROSTA POY DEN EXEI KATHREPTES;
    oxi o8eos ftei
    pou opos lene tis protes 5 meres pou ixe ftiaksi ton kosmo den tou arese ke ton katestrepse
    ke to sfalma tou ine edo ke edo fteei to oti ton ksanaftiakse
    an ton afine katestrameno den 8a sizitagame gia tous ka8reptes

    aporo me tin vlakia merikon pou pistevoun oti to na exis perisoteri orasi meso ton ka8repton ine mionektima
    mexri pou ftani i malakia tou an8ropou arage?

    agnoste e malakie tou an8ropou
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  4. #64
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547

    EXEIS DIKIO AFRO...

    OI KATHREPTES...EINAI APARAITHTOI !!


    KAI TA PROFYLAKTIKA EPISHS...ASXETO AN DE XROISIMOIPOIOYN OI PERISSOTEROI!

  5. #65
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260

    Re: EXEIS DIKIO AFRO...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
    OI KATHREPTES...EINAI APARAITHTOI !!


    KAI TA PROFYLAKTIKA EPISHS...ASXETO AN DE XROISIMOIPOIOYN OI PERISSOTEROI!
    ipenisese enan ipenigmo i mou fenete?

    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  6. #66
    The Lamp Chops Master
    Εγγραφή
    05/07/2002
    Μηνύματα
    48
    Εγώ πάλι λέω να πιάσουμε του αριθμούς και να κάνουμε μερικές πράξεις.
    με 50 χλμ./ω. καλύπτεις σχεδόν 14 μ./sec. και έστω ότι είσαι σε αρκετά καλή κατάσταση ώστε να μην σου χρειάζεται παραπάνω από 1/2 sec για να γυρίσεις το κεφάλι σου πίσω και να δεις τι υπάρχει "κάπου εκεί". Χάσαμε 7 μέτρα ήδη.

    Αφού γυρίζεις εμπρός το κεφάλι σου θέλεις άλλα 2 sec για να αντηλιφθείς τις αλλαγές που έχουν γίνει μπροστά σου και να αντιδράσεις καταλλήλως. Αλλά επειδή είπαμε είσαι αρχηγός και μάγκας κατεβάζουμε και αυτόν τον χρόνο στο 1,5 sec. Άλλα 21 μέτρα χαμένα.

    Αν λοιπόν είσαι καλός και γρήγορος από την στιγμή που θα σκεφτείς να κοιτάξεις πίσω σου μέχρι την στιγμή που θα αρχίσεις να φρενάρεις γιατί κάποιο λαμόγιο πετάχτηκε μπροστά σου τη στιγμή που εσύ γύριζες κεφάλι έχεις "χάσει" περίπου 30 μέτρα απόσταση. Δηλάδή όση απόσταση χρειάζεσαι για να ακινητοποιήσεις πλήρως την μοτοσυκλέτα σου, πάντα με ταχύτητα 50 χαω.

    Αντιθέτως με το κοίταγμα στον καθρέφτη "χάνεις" κάποια millisec ενώ η περιφεριακή σου όραση σε κρατάει ενήμερο για το τι γίνετε μπροστά και στο πλάι σου. Άρα μάλλον είναι πιο πρακτικό το να χρησιμοποιείς τον καθρέφτη.

    Όσον αφορά τώρα τις νεκρές γωνίες υπονοείς ότι το γύρισμα του κεφαλιού δεν αφήνει νεκρά σημεία?

    Μετακινώντας τα μάτια σου μόνο προς τον καθρέφτη, με την περιφεριακή σου όραση και έχοντας υπόψιν σου την σχετική θέση των γύρω οχημάτων σχηματίζεις μια πολύ σαφέστερη εικόνα για το τι γίνετε γύρω σου. Το γύρισμα του κεφαλιού βοηθάει μόνο όταν δεν είσαι απολύτως σίγουρος για το τί έρχετε από το πλάϊ σου.

    Όλα τα παραπάνω ισχύουν μόνο όταν φροντίζεις οι καθρέφτες σου να βρίσκονται στην ίδια καλή κατάσταση με αυτή του κινητήρα. Σωστή προσαρμογή στον σωματότυπό σου, κατάλληλο σημείο αναφοράς, καθαριότητα, κλπ κλπ.
    Τα καλύτερα ταξίδια είναι..........




    ........αυτά που δεν κάναμε ακόμα!

  7. #67
    σψι φι ρθλεσ ;-) Το avatar του/της danaos75
    Εγγραφή
    02/04/2004
    Μηνύματα
    731
    ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ... ΕΣΥ ΣΤΑΜΑΤΗΜΕΝΟΣ ΣΕ ΦΑΝΑΡΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΕΝΑ ΓΚΑΒΑΔΙ ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΤΑ ΕΤΣΟΥΞΕ ΛΙΓΑΚΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ Η' ΠΟΥ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΚΟΙΤΑΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΤΗΣ ΟΜΟΡΦΗΣ ΝΕΑΡΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ (ΑΝΤΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΑ ΓΚΑΒΑ ΤΟΥ ΜΠΡΟΣΤΑ), ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ ΟΥΤΕ ΕΣΕΝΑ ΟΥΤΕ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ, ΑΛΛΑ ΔΟΞΑΖΕΙΣ ΤΟΝ ΘΕΟ ΠΟΥ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΝΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΒΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΞΙΑ, ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ ΦΡΕΝΑΡΟΝΤΑΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΜΕΣ' ΤΗΝ ΜΕΣΗ ΤΗΣ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ.

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΟΣΟΥΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ
    1) ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΙ
    2) Σ Υ Μ Π Λ Η Ρ Ω Ν Ο Υ Ν ΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΣΟΥ ΟΡΑΣΗ
    3) ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙΝΑΓΜΑ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΑΠΡΟΟΠΤΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΑΠΟΤΟΜΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ.

    ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΣΕ ΚΟΛΛΗΤΟ ΜΟΥ ΠΡΙΝ 1 ΧΡΟΝΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΗΝ ΚΑΛΛΙΘΕΑ.
    The MEDIATOR between the HEAD and the HANDS MUST be the heart.

  8. #68
    .
    Εγγραφή
    10/09/2003
    Μηνύματα
    916
    Οι "γρηγοροι" του forum χωρις καθρεπτες καλυτερα να πηγαινουν δεξια-δεξια γιατι παντα υπαρχει καποιος γρηγοροτερος με η χωρις καθρεπτες.
    Οχι για εσας, αλλα εφοσον δεν βλεπετε τι γινεται πισω σας καλυτερα να προσεχετε γιατι μαλλον καθυστερητε τους αλλους....

  9. #69
    ΕγώοΜικρόςοΑμνόςΤουΘεού Το avatar του/της jtoros
    Εγγραφή
    29/03/2004
    Μηνύματα
    271

    Ας μιλήσουμε για καθρέπτες λοιπόν...

    Καταρχάς να σημειώσω ότι κανένα μα κανένα από τα (λίγα ομολογουμένως) μηχανάκια που είχα δεν έμεινε ούτε μέρα χωρίς καθρέπτες. Οι καθρέπτες προσωπικά με βοηθούν πολύ, απλά γιατί έχω μάθει να οδηγώ με αυτούς. Ακόμα δεν θα ξεχάσω όταν πήρα ένα δανεικό Yamaha Aerox πενηντάρι από έναν γνωστό για να πεταχτώ κάπου, το οποίο δεν είχε καθρέπτες. Το σοκ που έπαθα όταν κάνοντας την κίνησ με το κεφάλι για να κοιτάξω στον καθρέπτη, το μάτι μου δεν συνάντησε τον καθρέπτη αλλά την άσφαλτο που έτρεχε. Ο εγκέφαλός μου τα 'παιξε όταν περιμένοντας να δει καθρέπτη είδε κάτι άλλο. Έκανα πάνω από ένα δευτερόλεπτο να αντιληφθώ τι έγινε. Και ένα δευτερόλεπτο σε συνθήκες πόλης είναι πολύς χρόνος. Ευτυχώς δεν κατφώθηκα πουθενά.
    Τι θέλω να πω με αυτό; Θέλω να πω ότι όπως μάθει κανείς. Υπάρχουν πολλοί τρόποι να κάνει κανείς κάτι. Υπάρχουν οι καλοί τρόποι, οι κακοί, οι εύκολοι, οι δύσκολοι, οι σωστοί και οι λάθος. Και οι καθρέπτες υπάρχουν (κατά την άποψή μου πάντα) για να μας δίνουν μια εικόνα του τι γίνεται πίσω μας με τον στατιστικά (μετά από χρόνια μελετών και εμπειρίας) ευκολότερο, ασφαλέστερο και σωστό τρόπο. Έτσι εγώ θα τους κοιτάω και δεν θα τους βγάλω ποτέ σε συνθήκες δρόμου. Από 'κει και πέρα ο καθένας είναι ελεύθερος να διαλέξει τον τρόπο που γουστάρει για να ελέγχει τι γίνεται πίσω του.
    Δεν σας κρύβω πως υπό ορισμένες συνθήκες κι εγώ δεν κοιτάω τον καθρέπτη αλλά γυρίζω το κεφάλι. Πότε; Κυρίως σε "γρήγορες" αστικές βόλτες που έχω μια κάποια "επικίνδυνη" συμπεριφορά. Συνήθως είμαι όρθιος στα μαρσπιέ για να έχω καλύτερο οπτικό πεδίο μπροστά μου, και συνεπώς οι καθρέπτες μου αχρηστεύονται. Μόνο σε τέτοιες περιπτώσεις αντί να κάτσω, να κοιτάξω τον καθρέπτη και να ξανασηκωθώ, κοιτάω πίσω μου όπως είμαι, δηλαδή όρθιος. Και ξανατονίζω, αυτά συμβαίνουν μόνο όταν κάνω τις λεγόμενες "καγκουριές", δηλαδή σπάνια.
    Από τηα άλλη το βλέπω κι αλλιώς. Ανεξάρτητα από ποιά μέθοδο έχω επιλέξει για να τσεκαρω τι γίνεται πίσω μου, γιατί να στερήσω από τον εαυτό μου μια επιπλέον εναλλακτική λυση;

    Thnx for listening και sorry για το μεγάλο post...
    Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πας, θα πας εκεί που κοιτάς.

    Nothing is Impossible!


  10. #70
    moda banana Το avatar του/της monstermind
    Εγγραφή
    10/02/2004
    Μηνύματα
    346

    Re: Ας μιλήσουμε για καθρέπτες λοιπόν...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από jtoros
    Thnx for listening και sorry για το μεγάλο post...
    συγχωρεμένος αλλά να μην ξαναγίνει φιλαράκο... οκ? :rotflmao:

    τέσπα...

    εμένα με ενοχλούν στο να κινούμαι γρήγορα μέσα στην κίνηση...
    για αυτό τους έχω βγάλει... είμαι λίγο πιο κινητικός σαν αναβάτης, αλλά μπορώ -χωρίς αυτό να σημαίνει οτι το κάνω διαρκώς- να πάω πιο γρήγορα εκεί που θέλω...

    τη καραμέλα της ασφάλειας, παρακαλώ να την φτύσετε... οι παράγοντες που θα προκαλέσουν ένα ατύχημα είναι πολλοί, και οι καθρέπτες θα σε προστατέψουν από ελάχιστους απάυτούς...

    και παρεπιπτώντος... να εκπολιτιστούμε σαν κοινωνική ομάδα... αλλά μην το μαμήσουμε κιόλας... δεν θα γίνω "άνθρωπος" επειδή αγόρασα μηχανή... δεν είναι μαγκιά να είσαι ξεκράνωτος... αλλά αυτό δεν σημαίνει πως είναι μαγκιά να φοράς κράνος.

    παρεπιπτώντος ακόμα... από εδώ και πέρα θα γράφω σε ελληνικούς χαρακτήρες γιατί αποφάσισα έπειτα από ανάγνωση σχετικού post οτι έτσι γουστάρω...

    φιλιά

  11. #71
    Melos polemoxaris Fylis! Το avatar του/της nastro_azzuro
    Εγγραφή
    03/11/2002
    Μηνύματα
    9

    tyflo simeio

    Min empisteveste pote tous kathreptes......

    Exoun tiflo simeio.....

    Kefalaki kai panta kafalaki
    mirc hellasnet.gr #motorcycles

  12. #72
    The Lamp Chops Master
    Εγγραφή
    05/07/2002
    Μηνύματα
    48
    Min empisteveste pote tous kathreptes......

    Exoun tiflo simeio.....

    Kefalaki kai panta kafalaki
    Κοίτα πράματα......

    Εγώ είχα την εντύπωση πως το κεφαλάκι κάνει άλλες δουλειές.......

    Ρουφιάνα παραπληροφόρηση.........
    Τα καλύτερα ταξίδια είναι..........




    ........αυτά που δεν κάναμε ακόμα!

  13. #73

    1. Όπως και στο αυτοκίνητο έτσι και στην μοτοσυκλέττα, οι άσχετοι (και άρα επικίνδυνοι) οδηγοί δεν χρησιμοποιούν τους καθρέφτες.
    2. Ναι οι καθρέφτες αφήνουν νεκρά σημεία. Ο σωστός αναβάτης τα γνωρίζει και συμπληρώνει, όταν οι ελιγμοί του το απαιτούν και το ένστικτό του το υποδεικνύει, με γρήγορη κίνηση του κεφαλιού.
    3. Καλό είναι όταν κάποιος εκφράζει μιά άποψη εδώ να υπολογίζει οτι θα την διαβάσουν και οδηγοί χωρίς πείρα που, πιθανόν, θα διαμορφώσουν την οδηγική τους συμπεριφορά με βάση την παρλαπίπα του, και ίσως φάνε το κεφαλάκι τους. Λίγη υπευθυνότητα δεν βλάπτει.
    4. Τα greeklish είναι εντελώς γελοία αλλά και οι ανορθογραφίες...

  14. #74
    μμμμμμμμμμμμμμ!!!!! Το avatar του/της petridist
    Εγγραφή
    20/05/2003
    Μηνύματα
    446
    Αρχικά δημιουργήθηκε από interest

    1. Όπως και στο αυτοκίνητο έτσι και στην μοτοσυκλέττα, οι άσχετοι (και άρα επικίνδυνοι) οδηγοί δεν χρησιμοποιούν τους καθρέφτες.
    2. Ναι οι καθρέφτες αφήνουν νεκρά σημεία. Ο σωστός αναβάτης τα γνωρίζει και συμπληρώνει, όταν οι ελιγμοί του το απαιτούν και το ένστικτό του το υποδεικνύει, με γρήγορη κίνηση του κεφαλιού.
    3. Καλό είναι όταν κάποιος εκφράζει μιά άποψη εδώ να υπολογίζει οτι θα την διαβάσουν και οδηγοί χωρίς πείρα που, πιθανόν, θα διαμορφώσουν την οδηγική τους συμπεριφορά με βάση την παρλαπίπα του, και ίσως φάνε το κεφαλάκι τους. Λίγη υπευθυνότητα δεν βλάπτει.
    4. Τα greeklish είναι εντελώς γελοία αλλά και οι ανορθογραφίες...
    θα συμφωνήσω με τα πρώτα 3!

    το 4ο τί το ήθελες?? πέρα απο τα greeklish που δεν με αφορούν και δε με ενοχλούν... η ανορθογραφία ξέρεις συχνά δεν είναι επιλογή....

    δυστυχώς δεν έχουν όλοι την τύχη μόρφωσης (γραμματικής εννοώ) αλλά παρόλα αυτά μπορεί να είναι περισσότερο μορφωμένοι από ''μορφωμένους''... οπότε είσαι λάθος εδω κατα τη γνώμη μου
    Μια μέρα παιδιά μου....,, μου φέρνουν ένα κομμάτι τιτάνιο ναααααααα!!!! Τι να το κάνω σκέφτομαι????????


    FZ6 RULEZ!!!

  15. #75
    4. Τα greeklish είναι εντελώς γελοία αλλά και οι ανορθογραφίες... [/B][/QUOTE]



    ΩΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.........

    ΑΥΤΟ ΤΩΡΑ ΤΙ ΤΟ ΗΘΕΛΕΣ..???

    ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΣΕΝΑ,ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΙ ΟΡΘΟΓΡΑΦΟΙ..??
    ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΝΝΟΟΥΣΕΣ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΗΤΑΝ ΑΣΤΟΧΟ...
    Σ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΑΚΟΥ ΤΙ ΛΕΝΕ...
    ΜΗΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ...
    να κοιτας εκει που θες να
    πας,αλλοιως θα πας εκει που
    κοιτας....

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. podilatodromoi stin Athina
    από mikelaki στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2009, 12:49
  2. Poia Ta Sovarotera Kai Pio Aksiopista Katastimata Gia Agora Mixanis Stin Athina?
    από anixneyths στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2005, 08:07
  3. foto stin ipografi
    από fireblade9 στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2004, 21:43
  4. N/M (No Message) KALH XRONIA ME YGEIA K ORTHIOI!!!
    από Traveller στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2004, 13:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF