Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 38

Θέμα: Αλλαγή λαμπτήρων

  1. #1

    Αλλαγή λαμπτήρων

    Παίδες καλημέρα,
    έχω κάνει μια αγορά των παρακάτω λαμπτήρων από ebay.

    http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eB...8591&viewitem=
    Ελπίζω να μου βγουν καλοί γιατί λεφτά για full xenon kit δεν υπάρχουν...

    Επειδή βλέπω όμως να μου έρχονται μέσα Αυγούστου και τα συνεργεία είναι κλειστά, και ως γνωστόν ο Έλληνας δεν έχει υπομονή, μήπως υπάρχει κανείς εδώ μέσα που να έχει αλλάξει λάμπες μόνος του ώστε να μου πει τι περίπου πρέπει να κάνω; Είναι μπελαλίδικη διαδικασία; Θα χρειαστεί μετά τίποτα ρυθμίσεις στην γωνία πρόπτωσης ώστε να μην τυφλώνω τους διερχόμενους;;

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της simeon
    Εγγραφή
    05/08/2005
    Μηνύματα
    178
    φιλε μου ελπιζω να παρατηρησες οτι οι συγκεκριμένοι ειναι 100/90W και απαγορευονται για χρηση σε δημοσιους δρομους

    Φιλικα,
    Δημητρης.

  3. #3
    Αυτό πραγματικά δεν το γνώριζα! Δηλαδή θα είναι πολύ δυνατοί και θα τυφλώνω τους διερχόμενους;
    Στα πόσα W είναι το νόμιμο;

  4. #4
    Εισπνοή.... εκπνοή....
    Εγγραφή
    09/06/2008
    Μηνύματα
    517
    στα συνεργεία τις πουλάνε στην ίδια τιμή και θα τις έπερνες και πιο γρήγορα.
    εγώ έβαλα της Osram (λευκές) με 13 ευρό και τις 2.
    κι οι μουφοξένον είναι στα ίδια λεφτά.

    μην περιμένεις όμως να κρατήσουν πάρα πολύ.
    οι προηγούμενες (μουφοξένον) που είχα βάλει κράτησαν 1 χρόνο... και κάηκαν με διαφορά 3 ημερών τα πορείας.


    τώρα για το αν θα τυφλώνεις τους άλλους.... στα @@ σου. για τα beverly και τα smart που σε χτυπάει κατευθείαν στο μάτι δεν λέει κανείς τίποτα. και καλύτερα να τους τυφλώνεις για να σε προσέχουν!

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
    στα συνεργεία τις πουλάνε στην ίδια τιμή και θα τις έπερνες και πιο γρήγορα.
    εγώ έβαλα της Osram (λευκές) με 13 ευρό και τις 2.
    κι οι μουφοξένον είναι στα ίδια λεφτά.

    μην περιμένεις όμως να κρατήσουν πάρα πολύ.
    οι προηγούμενες (μουφοξένον) που είχα βάλει κράτησαν 1 χρόνο... και κάηκαν με διαφορά 3 ημερών τα πορείας.


    τώρα για το αν θα τυφλώνεις τους άλλους.... στα @@ σου. για τα beverly και τα smart που σε χτυπάει κατευθείαν στο μάτι δεν λέει κανείς τίποτα. και καλύτερα να τους τυφλώνεις για να σε προσέχουν!
    Δεν έχεις και άδικο...

    Καλά τόσο λίγο κρατάνε; 1 χρόνο μόνο; Εγώ νόμιζα ότι θα ήταν καλές και δεν είχα τέτοια προβλήματα.

  6. #6
    Εισπνοή.... εκπνοή....
    Εγγραφή
    09/06/2008
    Μηνύματα
    517
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikomaxia
    Δεν έχεις και άδικο...

    Καλά τόσο λίγο κρατάνε; 1 χρόνο μόνο; Εγώ νόμιζα ότι θα ήταν καλές και δεν είχα τέτοια προβλήματα.

    δεν είμαι και 100% σίγουρος αν θα κρατήσουν μόνο ένα χρόνο. απλά οι δικές μου τόσο κράτησαν (και τόσο μου έλεγε και ο συνεργειάς πως κρατάνε συνήθως).
    και στην τελική... 13 ευρό δίνεις... πολύ που σε νοιάζει κι αν θα καούνε σε 1 χρόνο.
    βέβαια το πακέτο είναι αν σου καούν Παρασκευή βράδυ όπως έγινε με εμένα και όλο το Σαββατοκύριακο τύφλωνα τον κόσμο με τα προβόλια!!!

    από άποψη φωτισμού πάντως, τώρα που έχω δοκιμάσει και ψευτοξένον και τις λευκές, οι λευκές είναι καλύτερες.

  7. #7
    Πέραν της νομιμότητας χρήσης τέτοιων λαμπτήρων (και χωρίς να επεκταθώ στη μλκια του εγκεφάλου εκείνων που τοποθετούν XENON σε φανάρια με συμβατικά κάτοπτρα για λάμπες αλογόνου, ή των άλλων "συναδέλφων" τους που χρησιμοποιούν τα προβολάκια ομίχλης στην ξαστεριά), οι λάμπες 100/90W το πρώτο πράγμα που θα σου κάνουν είναι να σου κάψουν την ασφάλεια, λόγω της σχεδόν διπλάσιας κατανάλωσης από της 60/55W που φοράς τώρα. Θα βάλεις λοιπόν με τη σειρά σου μια μεγαλύτερη ασφάλεια, με αποτέλεσμα να σου λιώσουν σιγά-σιγά τα καλώδια των φώτων, καθώς αυτά με τη σειρά τους δεν είναι φτιαγμένα για τόσο ρεύμα. Τέλος, θα σου λιώσει και το φανάρι το ίδιο από τη θερμοκρασία που θα αναπτυχθεί μέσα σε αυτό. Ελπίζω να σε κάλυψα…
    To talk without thinking is to shoot without aiming...
    __________________

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.992
    Εχμ, για την αυξημένη κατανάλωση ρεύματος θα κάνει κάποιος λόγο ή ...

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.992
    Ευτυχώς μίλησε ο φίλος Vegeta...

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vegeta
    Πέραν της νομιμότητας χρήσης τέτοιων λαμπτήρων (και χωρίς να επεκταθώ στη μλκια του εγκεφάλου εκείνων που τοποθετούν XENON σε φανάρια με συμβατικά κάτοπτρα για λάμπες αλογόνου, ή των άλλων "συναδέλφων" τους που χρησιμοποιούν τα προβολάκια ομίχλης στην ξαστεριά), οι λάμπες 100/90W το πρώτο πράγμα που θα σου κάνουν είναι να σου κάψουν την ασφάλεια, λόγω της σχεδόν διπλάσιας κατανάλωσης από της 60/55W που φοράς τώρα. Θα βάλεις λοιπόν με τη σειρά σου μια μεγαλύτερη ασφάλεια, με αποτέλεσμα να σου λιώσουν σιγά-σιγά τα καλώδια των φώτων, καθώς αυτά με τη σειρά τους δεν είναι φτιαγμένα για τόσο ρεύμα. Τέλος, θα σου λιώσει και το φανάρι το ίδιο από τη θερμοκρασία που θα αναπτυχθεί μέσα σε αυτό. Ελπίζω να σε κάλυψα…
    Σου έχει τύχει εσένα αυτό ή θεωρητικά μιλάς; Μήπως τα 90/100W που λέει είναι εικονικό; Σαν τις οικολογικές λάμπες στα σπίτια μας που λένε 100W αλλά είναι 30;

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
    Ευτυχώς μίλησε ο φίλος Vegeta...
    Μα να μην πηγαίνει καθόλου το μυαλό τους σε τέτοια πράγματα, φιλε McGyver??
    To talk without thinking is to shoot without aiming...
    __________________

  12. #12
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom


    τώρα για το αν θα τυφλώνεις τους άλλους.... στα @@ σου. για τα beverly και τα smart που σε χτυπάει κατευθείαν στο μάτι δεν λέει κανείς τίποτα. και καλύτερα να τους τυφλώνεις για να σε προσέχουν! [/B]
    Ωραιο σκεπτικο.Μονος σου το σκεφτηκες η το διαβασες καπου?Δε μου λες ρε παληκαρι αν,λεω ΑΝ,αυτος που τυφλωνεις για να σε προσεξει οπως λες οντως τυφλωθει και σε παρει παραμαζωμα με κανα κουτι μετα θα ζητας και τα ρεστα?
    Οτι ναναι λετε μερικοι μερικοι.
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.992
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikomaxia
    Μήπως τα 90/100W που λέει είναι εικονικό;
    Σύμφωνα με όσα γράφει ο πωλητής στο eBay όχι...
    Θα σου "τραβήξουν" 90 + 90 = 180 Watt (αντί 2 Χ 55) οπότε το ρισκάρεις με τα ηλεκτρικά σου...

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
    Σύμφωνα με όσα γράφει ο πωλητής στο eBay όχι...
    Θα σου "τραβήξουν" 90 + 90 = 180 Watt (αντί 2 Χ 55) οπότε το ρισκάρεις με τα ηλεκτρικά σου...
    Να 'σαι καλά φίλε μου. Έστειλα email ώστε να μου στείλουν ένα ζευγάρι 55-60W.
    Ελπίζω να τους πρόλαβα και να μην τα έχουν στείλει.

  15. #15
    Εισπνοή.... εκπνοή....
    Εγγραφή
    09/06/2008
    Μηνύματα
    517
    Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
    Ωραιο σκεπτικο.Μονος σου το σκεφτηκες η το διαβασες καπου?Δε μου λες ρε παληκαρι αν,λεω ΑΝ,αυτος που τυφλωνεις για να σε προσεξει οπως λες οντως τυφλωθει και σε παρει παραμαζωμα με κανα κουτι μετα θα ζητας και τα ρεστα?
    Οτι ναναι λετε μερικοι μερικοι.

    ολομόναχος το σκέφτηκα. αλήθεια. επίσης βάζω κόντρες με παπάκια με το στρομ και τους πατάω από πάνω.


    Οι λάμπες πάντως που πουλάνε στα συνεργεία είναι 55/60W οπότε μπορείς ναχαλλλλαρώσεις και να μην φοβάσαι μην τυχών βρεθώ στο δρόμο σου και σε τυφλώσω και πέσεις πάνω μου.




    σας έχει πειράξει η ζέστη μερικούς.

    κι αν δεν με πιστεύεις... Osram nightbreaker. ορίστε και η σελίδα

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κιτ xenon, ή αλλαγή λαμπτήρων;
    από crfouras στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2016, 10:31
  2. ο τοπος θελει αλλαγη
    από kalgeorge στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2014, 16:23
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2008, 13:35
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2008, 11:51
  5. Τροποσ Για Αλλαγη Χαρτογραφησησ Στο Χαγιαμπουσα
    από BILL VUZAS στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2004, 16:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF