Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 30

Θέμα: Περί ελαστικών

  1. #1

    Περί ελαστικών

    Πρόσφατα αντικατέστησα τα Pilot Power με Pirelli Diablo. Αν και είναι δύσκολο να κάνω άμεση σύγκριση αφού τα παλιά... ήταν παλιά, αλλά και νωρίς γιατί έχω κάνει μόνο 300χλμ με τα Pirelli, σήμερα γυρνώντας από την δουλειά παρατήρησα το εξής στο πίσω λάστιχο:
    τα chickenstrips (το απάτητο μέρος στην άκρη του λάστιχου) ήταν πολύ μεγάλο. Σε Κ.Σ. με τα Power και στις ίδιες καθημερινές διαδρομές με τον ίδιο τρόπο οδήγησης, το πάχος της γραμμής ήταν περίπου μισός πόντος.
    Μην το μπερδέψετε με ταχύτητα, θα έλεγα ότι με τα Pirelli, πάω πιο γρήγορα και κυρίως πιο εύκολα.
    Το ερώτημα (που απευθύνεται σε αυτούς που έχουν εμπειρία και από τα 2 και σε πίστα ή γρήγορη οδήγηση), είναι αν αυτό οφείλεται στο προφίλ της κορώνας ή στον σκελετό (εμένα μου φαίνεται πιο μαλακός).
    Επίσης έχω την εντύπωση ότι τα Power έχουν παραπάνω πρόσφυση.
    Τι πιστεύετε όσοι τα'χετε δοκιμάσει?

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  2. #2
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521
    Τα Michelin είναι πιο μαλακά και έχουν καλύτερη πρόσφυση. Ισως λίγο πιο "αργά" αλλά σίγουρα.
    Σε οτιδήποτε πιο σκληρό πας φαίνεται πιο "γρήγορο" αλλά με μειωμένη λίγο τη σιγουριά της πρόσφυσης.
    Μη νομίσεις τίποτα ακραίες καταστάσεις αλλά διαφορά θα καταλάβεις σε κάποιες περιπτώσεις.
    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.848
    Αυτό το chickenstrips να το προσέχεις γιατί δεν ξέρεις πως μπορεί να εξελιχθεί.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    Και μάλλον αγόρασες πιο στρογγυλή κορώνα.

  4. #4
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
    Αυτό το chickenstrips να το προσέχεις γιατί δεν ξέρεις πως μπορεί να εξελιχθεί.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Γιατί ρε Πατέρα, γιατί ...???

    Αφού ξέρεις ότι θα σου απαντήσει και θα αρχίσουμε τα "Ψυχραιμία Κύριοι" κ.λ.π. !!!

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Γιατί ρε Πατέρα, γιατί ...???

    Αφού ξέρεις ότι θα σου απαντήσει και θα αρχίσουμε τα "Ψυχραιμία Κύριοι" κ.λ.π. !!!

    Με βλέπεις να απαντάω?

    Μια φορά του ζήτησα να με βοηθήσει να εξαερώσω το CBS στο πουλί, και αντί να μου πατάει μπροστινή μανέτα μου πάταγε αμπραγιάζ


    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kinhsh
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    311
    Τα δυο αυτα λαστιχα εχουν πολυ μακρινη φιλοσοφια το ενα με το αλλο. Θα ελεγα οτι η συμπεριφορα του παουερ ειναι πιο μοντερνα αφου φαινεται να συγχωρει πολλες απωλειες προσφυσης κατι που το ντιαμπλο συγχωρει λιγωτερο. Παρολο που με τα παουερ δεν με ειχαν πουλησει ποτε με αποτομα μπλοκαρισματα η συμπεριφορα τους να μη δαγκωνει η προσφυση του μπροστινου στην εισοδο αλλα αν δεν το φοβηθεις να πηγαινει καλα το μπροστινο,εγω προτιμω το ντιαμπλο που εχει πολυ πληροφορια.
    Θα ελεγα οτι τα λαστιχα αυτα δινουν διαφορετικες χαρες. Παντως απο αποψη ασφαλειας να συγχωρησουν θεωρω σαφως καλυτερα τα παουερ.

  7. #7
    Mετά από πάνω από 3000 χλμ (εκ των οποίων τα 2300 στην Κρήτη), μάλλον έχω ανάμικτα συναισθήματα για τα Diablo.

    Γενικά επέδειξαν πολύ καλή αντοχή σε λακούβες, καρόδρομους, πέτρες και ποτέ δεν είχα χαζογλιστρήματα εκτός από ένα πρωινό όντας δικάβαλος-τριβάλιτσος, που είχα μπλέξει με έναν χοντρομαλάκα κάπου μετά την Ιεράπετρα και έχανα λίγο το μπροστινό αλλά και πάλι με σαφή προειδοποίηση (ουσιαστικά μικρομετατοπίσεις).

    Παρόλα αυτά δύο πράγματα με ενόχλησαν.

    Το πρώτο είναι η ευκινησία και η ρυθμισημότητα μέσα στην στροφή. Όντως τα Diablo έχουν καλύτερη αίσθηση στην είσοδο της στροφής (όπως λέει και ο kinhsh) από κει και πέρα όμως είναι δυσκίνητα και ειδικά όταν είσαι δικάβαλος και δεν μπορείς να κινηθείς με ευκολία πάνω στη μοτό, σε δυσκολεύουν.

    Το δεύτερο σημείο έχει να κάνει με τις πιέσεις. Στο ΧΧ πάντα χρησιμοποιώ τις πιέσεις του κατασκευαστή (42psi). Εμπειρία από πίστα δεν έχω. Επίσης μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω αρκετά καλά τις διαφορές πίεσης, ειδικά του πίσω λάστιχου μέσω της συμπεριφοράς του στις ανωμαλίες και του ζυγίσματος της μοτό (με έχω τσεκάρει και από 2 psi και πέρα το καταλαβαίνω).

    Το πρωί λοιπόν τσεκάριζα πιέσεις (42) και μετά από 3 χλμ έβγαινα εθνική όπου κινιόμουν με μέτριους ρυθμούς (110-150χαω). Μετά από 15 χλμ ένοιωθα το πίσω να έχει σηκωθεί, τον συνεπιβάτη να κατρακυλάει πάνω μου ακόμα και στο κλείσιμο του γκαζιού και την μοτό να αντιδρά πιο ξερά στις ανωμαλίες. Την μυριζόμουνα την δουλειά. Τελικά την 3η μέρα σταμάτησα στην άκρη του δρόμου και έλεγξα πιέσεις ζεστών ελαστικών (με το ίδιο πιεσόμετρο που είχα τα είχα τσεκάρει κρύα). Αποτέλεσμα 44-45 μπρος και 49 ΠΙΣΩ. Να σημειώσω ότι καλοκαίρι μεν, αλλά δεν έκανε και καμμιά τρομερή ζέστη. Επίσης με τα P Power, είχα κάνει μεγαλύτερη διαδρομή φουλ φορτωμένος πέρυσι (Αθήνα - Ελαφόνησος) και με υψηλότερες θερμοκρασίες και δεν είχα παρατηρήσει τέτοιο 'μπαλόνιασμα'.. Φυσικά δεν είχα κάνει τους ίδιους ελέγχους και αυτό γιατί δεν με είχαν ενοχλήσει.
    Το συμπέρασμα πυ καταλήγω για την ώρα είναι ότι τα Pilot έχουν υψηλότερη τεχνολογία σκελετού - η άνοδος της θερμοκρασίας και συνεπώς της πίεσης οφείλεται στις μικροκινήσεις των λινών έτσι?

    Τέλος να προσθέσω ότι παρατήρησα (κοιτώντας μέχρι που είχε π[ατήσει το πέλμα) ότι με τα Diablo χρησιμοποιούσα περισσότερο το μπροστινό και λιγότερο το πίσω.

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jinks
    Εγγραφή
    20/09/2005
    Μηνύματα
    208
    κατι τρεχει με τις πιέσεις του diablo!!
    το ίδιο συμβαίνει και σε εμένα αυξομειώνονται οι πιέσιες κυρίως του μπροστινου και γενικά η αποψη μου είναι ότι στις στροφες δεν εμπνέει ασφάλεια, όχι όσο θα περίμενα πάντως(οχι ο τάσος)!!!
    ποσο κανει μαστορα????

    ..............ελα βρε τωρα, θα τα βρουμε!!!!!!!!!

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jinks
    (οχι ο τάσος)!!!
    ??????

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  10. #10
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jinks
    κατι τρεχει με τις πιέσεις του diablo!!
    το ίδιο συμβαίνει και σε εμένα αυξομειώνονται οι πιέσιες
    Ασε... κοντεύουν να με τρελλάνουν.
    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  11. #11
    Καλά την ψιλιαζόμουνα την δουλειά με τα Diablo. Τώρα που θέλω να αλλάξω λάστιχα τα Diablo είναι εκτός πλάνων. Ή θα βάλω τα Μ3 της Metzeler ή τα παλιά καλά BT020 που τα είχα καραγουστάρει με την εμπιστοσύνη που μου έδιναν στην οδήγηση.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jinks
    Εγγραφή
    20/09/2005
    Μηνύματα
    208
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    ??????

    Ο Τάσος Πάντος (ΟΣΦΠ)!!!!!
    ποσο κανει μαστορα????

    ..............ελα βρε τωρα, θα τα βρουμε!!!!!!!!!

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    903
    εγώ πάλι απορώ πως κάνανε όνομα αυτα τα λάστιχα,(Diablo)δεν ξέρω ίσως πιο παλιά να ήταν καλά τώρα είναι πολύυυυ πίσω λέμε και πρέπει να το αλλάξουν ριζικά (σκελετό κτλ)...Προσωπικά πιστευω είναι τελείως λάθος επιλογη αφού ούτε για τουρισμό δεν κάνουν γιατί ούτε την μεγάλη αντοχή έχουν.Γενικά η pirelli μου φαίνεται περνάει περίοδο παρακμής,(άλλωστε ακούστηκε ότι πολλά στελέχη της τα απορρόφησε η μανούλα Dunlop)

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της harlek
    Εγγραφή
    28/08/2005
    Μηνύματα
    222
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Xlitos
    Γενικά η pirelli μου φαίνεται περνάει περίοδο παρακμής,(άλλωστε ακούστηκε ότι πολλά στελέχη της τα απορρόφησε η μανούλα Dunlop)
    Δε νομίζω ότι η Dunlop είναι μαμά της Pirelli....

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Μήπως (λέω εγώ τώρα...) η Pirelli είναι η μαμά της Metzeler ???

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. περι ελαστικών - CBR 600F /06
    από FFK στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2008, 19:14
  2. περι ελαστικων
    από Nostradamus στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2008, 03:49
  3. Περί ελαστικών
    από S705 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2008, 19:21
  4. Περί ελαστικών ο λόγος...
    από fazer - hucker στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2006, 00:40
  5. Σεμινάριο - "Περί Ελαστικών"
    από ninja9r στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2004, 10:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF