Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Περιστατικό οδικής βοήθειας και μια ερώτηση...

  1. #1
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755

    Περιστατικό οδικής βοήθειας και μια ερώτηση...

    Χθες λοιπόν , μετά απο αρκετό καιρό , το DR αποφάσισε να με περάσει μια δοκιμασία...

    ΟΧΙ ΡΕ ΔΕΝ ΜΕΝΟΥΝ ΤΑ ΙΑΠΩΝΙΚΑ!!!!

    Απλά κάποιος κάφρος εργολάβος, χτίστης, εργαλειοκάτοχος... ή ακόμα καλύτερα...τώρα που το σκέφτομαι , ...μάλλον κάποιο ιταλικό μηχανάκι , φρόντισε να περάσει πριν απο εμένα , στην διαδρομή για το σπίτι μου, και να αφήσει μια βίδα , μήκους περίπου 3-4cm , που ήταν αρκετή όμως να περάσει στο λάστιχο, στριφτά και βιδωτά , και να χάσει όλο του τον αέρα.

    Καταρχάς να τονίσω οτι αν τον πιάσω τον &^%*&^%*^*..κερατά που πέταξε την στριφτή βίδα, θα του κάνω αναπαράσταση πρωκτικού έρωτα με πέος γουρουνιού , για να νιώσει το στρίψιμο απο το "τιρμπουϊσόν"..

    Κατά δεύτερον , θυμήθηκα εκείνο τον φίλο Άλεξ , που με πίεζε να πάρω οδική βοήθεια και ας μένει εκεί...



    "- έλα ρε φίλε... προσφορά είναι ...10-20 ευρώ παραπάνω απο το κανονικό στην ασφάλεια σου... σιγά τα αυγά"...

    Εκείνη την στιγμή , βέβαια , ώς γνήσιος Έλλην , είπα απο μέσα μου , "δε γαμιόμαστε λέω εγώ , που θα τα δώσω κερατιάτικα...αφού τα Ιαπωνικά δεν μένουν...!!"... έλα όμως που τα ελαστικά είναι Pirelli , άρα Ευρωπαικά.!!!χεχεχεχεχεε...

    Tespa..ευχαριστώ φίλε που με πίεσες, γιατί κατά τις 21.30 χθές, για να βρείς στα Β.Π. βουλκανιζατέρ εκείνη την ώρα, είναι σαν προσπαθείς να βρείς τους βουλευτές τον Αύγουστο.

    ήρθε λοιπόν το φορτηγάκι (ρε συ φίλε έκανε 50 λεπτά μέσα στην Αθήνα...δηλαδή έξω πόσο κάνει; )και κατεβαίνει ο τύπος .. το κοιτάει... μου λέει το θεϊικό ... "δεν κρατάει αέρα να το πάς έτσι;"....^&%&%*^&*%$&&^%$.....μα βρε ΜΑΛΑΚΑ...αν κράταγε θα σε φώναζα;...

    και εκεί είχαμε μια ειρηνική διαφωνία... μου έλεγε οτι είχε δεί μηχανές να φεύγουν με πρόκα στο ελαστικό , (που κράταγε αέρα προφανώς) και απο την άλλη του έλεγα εγώ ,πως αν έχεις ενα μεταλλικό αντικείμενο στο ελαστικό σου , λόγω της θερμοκρασίας που ανεβάζει το ελαστικό , ζεσταίνει το μέταλλο , και εκείνο με την σειρά του λιώνει ακόμα περισσότερο το υλικό του λάστιχου γύρω του... αποτέλεσμα , είναι μετά απο μερική ώρα , πιθανόν να το πάρεις στο χέρι όλο μαζί , ή να αρχίσει τα πυροτεχνήματα με μπαμ και μπουμ (είναι κοντά και η 4th of July βλεπεις).

    Επειδή λοιπόν , όπως έχω πεί , δεν είμαι απόλυτος σε τίποτα, σπεύδω σε εσάς να ρωτήσω, για να μου πείτε την γνώμη σας σε αυτό...

    Είναι δυνατόν να κρατήσει ελαστικό , για 20 χλμ περίπου (Ν.Ερυθραία -Περιστέρι) χωρίς να πάθει ζημιά, όταν έχει μαρκούτσι μεταλλικό μέσα του;....

    Πείτε μου , γιατί θα ξεχάσω και αυτά που ήξερα.



    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  2. #2
    Αν είχε γίνει πίτα το λάστιχο μάλλον δεν θα την έβγαζες τη διαδρομή μέχρι Περιστέρι αν υπολογίσουμε και την κατάσταση των δρόμων και την ύπαρξη ψυχάκιδων οδηγών . Βέβαια κάποτε είχα από φίλο και οδηγό μοτό μια ιδέα για να αντιμετωπίσεις τέτοια περίπτωση που πάθεις λάστιχο σε enduro moto . Δηλαδή αν σου έχει σκάσει το πίσω να κάθεται ο οδηγός όσο γίνεται μπροστά (ακόμα και πάνω στο τεπόζιτο αλά τσίρκο μεντράνο) ή ακριβώς το ανάποδο αν έχει σκάσει το μπροστινό .Ηθελε μάλλον να μου πει πως μεταφέροντας το βάρος του σώματος ανάλογα δεν δίνεις παραπάνω φορτίο στην ρόδα που έχει κλατάρει.Βέβαια όλα αυτά είναι απλές θεωρίες .Εγ'ω μια φορά που μου έτυχε να σκάσει στο ΧΤ το πίσω λάστιχο (πάλι βίδα στριφτή) το δοκίμασα αλλά λόγω της σχετικά μικρής απόστασης που διένυσα μέχρι το βουλκανιζατέρ δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για την αποτελεσματικότητα της μεθόδου . Πάντως επαναλαμβάνω πως σε κάθε περίπτωση που κάποιος κάνει 20 χμ με σκασμένο λάστιχο και επειδή δρόμοι είναι άθλιοι και προπάντων επειδή σε αυτούς κυκλοφορούν και διάφοροι άσχετοι καλό θα ήταν μια οδική να σε πάρει παρά να το ρισκάρεις.Ασε που ένα καινούργιο λάστιχο θα αχρηστευθεί με αυτή την λύση .Επιπλέον καλού κακού πάρε και ένα fast αλλά για την χρήση του συμβουλεύσου πρώτα άλλους παθόντες κλατάρισμα λάστιχου .Θέλει και αυτό το Γερμανό του για σίγουρο αποτέλεσμα .

  3. #3
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
    Βέβαια κάποτε είχα από φίλο και οδηγό μοτό μια ιδέα για να αντιμετωπίσεις τέτοια περίπτωση που πάθεις λάστιχο σε enduro moto . Δηλαδή αν σου έχει σκάσει το πίσω να κάθεται ο οδηγός όσο γίνεται μπροστά (ακόμα και πάνω στο τεπόζιτο αλά τσίρκο μεντράνο) ή ακριβώς το ανάποδο αν έχει σκάσει το μπροστινό .Ηθελε μάλλον να μου πει πως μεταφέροντας το βάρος του σώματος ανάλογα δεν δίνεις παραπάνω φορτίο στην ρόδα που έχει κλατάρει.
    το χω κάνει αυτό μια φορά αλλά το λάστιχο αχρηστεύτηκε
    το όφελος από αυτήν την οδήγηση είναι ότι το μηχανάκι πήγαινε σχετικά καλά στο δρόμο, το λάστιχο όμως πήρε το δρόμο για τα σκουπίδια

    όσο για την οδική, μάλλον σε κάποιον που βαριόταν έπεσες

  4. #4
    Φτουσκουλικομυρμηγκότρυπα Το avatar του/της Sabre
    Εγγραφή
    10/02/2006
    Μηνύματα
    484
    Για αυτόν τον λόγο δεν υπάρχει η Οδική?
    Καλά που δεν σου είπε να το πάρεις στα χέρια!
    Οταν έπαθα την ζημιά μέσα στην Αττική Οδό και το λάστιχο είχε μια τρύπα ναααααααα στην κορώνα του κανείς δεν μου είπε να καβαλήσω για να το πάω σε βουλκανιζατέρ.Ούτε η Οδική της Α.Ο, ούτε η οδική που έιχα τσαμπέ (λόγο αγοράς της μηχανής) και με παρέλαβε απο την έξοδο μέχρι το συνεργείο.
    Δέν νιώθω ασφαλής να καβαλήσω μηχανή με σκασμένο λάστιχο.
    Έχουμε δεί το τέλος της ιστορίας, το τέλος του υπαρκτού σοσιαλισμού, το τέλος της Θρησκείας, το τέλος της αυταπάτης, ακόμα και το τέλος της χιλιετηρίδας...
    Μόνο το τέλος της μαλακίας δεν προβλέπεται να δούμε σύντομα.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Leipsippos
    Εγγραφή
    15/02/2006
    Μηνύματα
    122

    Δεν οδηγειται!

    Πως να το οδηγηγησες δλδ; Αν ειναι το μπροστα και να πηγαινει (τα σαχαρα μου πχ εχουν πολυ σκληρο πλαινο και μπορουν να πανε με λιγη πιεση, τα Desert της Μισλεν με καθολου), αλλα χανεις τιμονι αν ειναι ξεφουσκωτο το μπροστινο, ειναια δυνατο να στριψεις. Αν ειναι το πισω πας με 10 για 3-4 χλμ. Και στις δυο περιπτωσεις θερμαινονται παρα πολυ και παιζει να γινουν κομματια. Ποσο χλμ μπορεις να κανεις στην τελικη με 10 χλμ/ωρα, 1-2 το πολυ, μετα απο λιγο αναβει ο κινητηρας και πιανεσια και εσυ, χωρια που εισαι κνητο εμποδιο.

  6. #6
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Εγω εχω κανει Διαδρομη Βαρκιζα - Αλιμος, καπου 15 χλμ με καρφι στο πισω λαστιχο. Ειχε μπει καρφι στο πισω λαστιχο. Εβγαλα το καρφι, χαθηκε ολος ο αερας, εκοψα το κεφαλι του καρφιου ωστε να μην σκισει το λαστιχο,το εβαλα να ειναι λιγο πιο μεσα απο το επιπεδο του λαστιχου ωστε να μην το σπρωχει μεσα στο λαστιχο, το ξαναφουσκωσα και πιγα πισω σπιτι. Το επομενο πρωινο πηγα κανονικα σε βουλκανιζατερ και το εφτιαξαμε εσωτερικο μπαλωμα παντα!

    Για τα παραπανω, να πω οτι το λαστιχο ειδα οτι ειχε καρφι, καθως εφευγα απο το σπιτι του θειου μου στην βαρκιζα, ετσι και μπορεσα να το φτιαξω, με την βοηθεια του αφου μου εδωσε, τρομπα και σφυρι και καλεμι να κοψω το καρφι.

    Πλεον εχω αγορασει κιτ επιδιορθωσης, στο οποιο εχω βαλει και ενα κομενο καρφι για καλο και για κακο. Παντος απο την στριφτη χοντρη βιδα, δισκολο να επιβιωσει ελαστικο.

Παρόμοια θέματα

  1. Εταιρίες Οδικής Βοήθειας και κάλυψη τρέιλερ!
    από harris_x στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 02/05/2013, 08:54
  2. Κορυφαίο test με ΜΙΑ και μόνο ερώτηση
    από argy_kap στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2007, 00:48
  3. Τροχαίο και μια ερώτηση
    από jent στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 30/11/2006, 01:46
  4. Μια ερώτηση σχετικά με παπί και καλάθι
    από Infini στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2006, 18:10
  5. Βοηθεια σε μια ερωτηση
    από lagel στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2004, 08:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF