Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Μπιελα σε Vor 503

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/10/2005
    Μηνύματα
    4

    Unhappy Μπιελα σε Vor 503

    Ρε παιδια, θελω να σας κανω μια ερωτηση. Αφου εχω βγαλει καπακι και κυλινδρο σε ενα μοτερ, βλεπω στροφαλο και μπιελα. Με ποιο τροπο μπορω να καταλαβω πως ο κινητηρας εχει βαρεσει μπιελα? Πληροφοριακα εχει καποια κενα η μπιελα απανω στον στροφαλο, αλλα ειναι πολυ μικρα και κουνιεται μονο δεξια και αριστερα κογω αυτων των κενων

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Βασικά πρέπει να βρείς manual.
    Εκεί γράφει τα πάντα για τα διάκενα.
    Αυτό που λέμε "βάρεσε μπιέλα" είναι για την κάτω έδραση της μπιέλας, στο στρόφαλο δηλαδή.
    Υπάρχει όριο και στο αριστερά δεξιά που λές αλλά και στο πάνω κάτω αντίστοιχα (άψογη ορολογία) τα οποία θέλουν νούμερα και εργαλεία και μεθοδο για να μετρηθούν.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/10/2005
    Μηνύματα
    4
    Εχω διαβασει και εχω μελετησει το manual αρκετα καλα,αλλα δεν λεει κατι για διακενα μπιελας. Εχει μονο το σχεδιαγραμμα το οποιο αναφερει εξαρτηματα και κωδικους για παραγγελια.
    Προσπαθω να φτιαξω μονος μου τη μηχανη, γιατι τη πηγα σε μηχανικο και μου ζηταει 2500 ευρα, λεφτα τα οποια δεν δινω. Ρωτησα πως καταλαβαινεις τη μπιελα για να δω μονος μου εαν το μηχανακι πραγματικα εχει βαρεσει η αν μου λεγανε ψεμματα για να τα τσεπωσουν.
    Παντως το manual ειναι πολυ επεξηγηματικο,αναφερει ολες τις ρυθμισεις για να κανεις το κινητηρα να δουλεψει μετα απο ολοκληρωτικο λυσιμο,αλλα δεν αναφερει κατι για διακενα.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thander
    Εγγραφή
    07/10/2005
    Μηνύματα
    142
    θεωρητικά δεξιά-αριστερά μπορεί να κουνιέται λίγο, αλλά πάνω-κάτω όχι ή τουλάχιστον όχι τόσο ώστε να είναι εύκολα αντιληπτό με το χέρι. Για να το μετρήσεις πρέπει ούτως ή άλλως να λύσεις στρόφαλο, οπότε θα δείς και με το μάτι αν θέλει αλλαγή η μπιέλα(αν θέλει συνήθως φαίνεται επειδή έχει φαγωθεί η "βαφή" του μετάλου εσωτερικά)
    ποιος σου είπε ότι έχει χτυπήσει μπιέλα, και εσύ τι ενδείξεις είχες ώστε να το ανοίξεις;ακουγόταν ένας πολύ έντονος υπόκωφος θόρυβος από εκεί κάτω;

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/10/2005
    Μηνύματα
    4
    Ναι οπως το ειπες. Ακουγεται μεσα απο το μοτερ. Ο μηχανικος μου ειπε οτι ειναι μπιελα,αλλα το ποσο μου φανηκε λιγο μεγαλο και αποφασισα να το κανω μονος μου. Θα λυσω το στροφαλο και θα κοιταξω και τη βαφη του μεταλλου. Σε περιπτωση ομως που η βαφη ειναι ενταξει,μπορει να ειναι κατι αλλο?

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thander
    Εγγραφή
    07/10/2005
    Μηνύματα
    142
    Όταν λύσεις στρόφαλο θα δεις, θα φαίνεται είτε έχει ρουλεμάν (που ρουλεμάν λογικά έχει κάτω στην μπιέλα), είτε έχει κουζινέτα. Τον στρόφαλο που θα τον ξεπρεσσάρεις; Σε ρεκτιφιέ. Ε, ακόμα και μόνος σου να μην το δεις, στο ρεκτιφιέ θα σου πουν αν έχει αρπάξει ή όχι (θα είναι σαν γραντζουνισμένη η μπιέλα εσωτερικά και πάνω-λογικά πάντα...)

  7. #7
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Δεν κανεις πρωτα μια ερωτηση για κοστος ανταλακτικων για να δεις ποσο σου χρεωνει εργατικα ? Η δουλεια που πας να ξεκινησεις θελει κοτσια και ισως μπλεξεις ασχημα.


    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thander
    Εγγραφή
    07/10/2005
    Μηνύματα
    142
    και τα κατάλληλα εργαλεία, εννοείται...

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της manos426f
    Εγγραφή
    22/01/2005
    Μηνύματα
    149
    Μεγαλε,σε παραδεχομαι!
    Θελει πολυ υπομονη,γνωσεις και αρχ.... για να κανεις αυτη τη δουλεια μονος σου!
    Ελπιζω και σου ευχομαι να βγαλεις ακρη...!:a19: :a19:
    Ballywood - Αίθουσα ψυχαγωγίας στη Νέα Χαλκηδόνα με Billiards, Ping Pong, Darts, Wooden Table Football και Nova

  10. #10
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659


    Μην τον γκαντεμιάζετε τον άνθρωπο ρε σεις ...!!!

    Μπορεί να είναι Διαιρετή η μπιέλα...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/10/2005
    Μηνύματα
    4
    Υπαρχει ενα εργαλειο στο manual το οποιο ειναι σαν εξολκεας για το στροφαλο και σκεφτηκα να το παραγγειλω αλλα θα αργησει. Θα το βγαλω το μοτερ και θα το παω σε ενα συνεργειο να μου κανουν τη δουλεια εκει. Δεν εχω αλλη επιλογη ρε παιδια, εχετε να προτεινετε κατι εσεις?


    Ενταξει ρε παπου δεν εχουμε ολοι τις γνωσεις σου.......ειμαστε κοινοι θνητοι βλεπεις εμεις

  12. #12
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από enfermo
    Ενταξει ρε παπου δεν εχουμε ολοι τις γνωσεις σου.......ειμαστε κοινοι θνητοι βλεπεις εμεις
    Μπαααα....

    Για ημίθεους σας κόβω !!!

    Οι Θεοί αγοράζουν Verdematti !!!

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Παρόμοια θέματα

  1. VOR 503 ανακατασκευη και μετατροπη σε 585cc
    από ste-ste στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2014, 21:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF