Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 50

Θέμα: ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΟΔΗΓΟΣ-ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΤΟ

  1. #1

    ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΟΔΗΓΟΣ-ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΤΟ

    γεια χαρα σε όλουσ! Μολισ απεκτησα διπλωμα για απεριοριστου κανοντας γυρω στα 15 μαθηματα με cb500! δεν εχω προηγουμενη εμπειρια σαν οδηγός μηχανής (μονο αυτοκίνητο 7 χρόνια) και χρειαζομαι βοηθεια απο καποιουσ πιο εμπειρους στην επιλογη της πρωτης μοτο! εχω ακουσει τα μυρια οσα! πολλα κυβικα=κινδυνοσ? η μηπως εξαρταται απο το μοντελο? δε μιλαω για 1000 βεβαια! αλλα τα 400 για αρχη νομιζετε οτι ειναι πολλα?
    όλα είναι δρόμος

  2. #2

    ΚΑΛΩΣ ΤΟΝ!!!!

    ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΣΑΝ ΔΥΚΙΚΛΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΣ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ!
    ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ!ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΜΥΑΛΟ ΚΑΙ ΣΥΝΕΣΗ ΕΧΕΙΣ!
    ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΙ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ?ΣΤΡΕΕΤ Ή ΕΝΤΟΥΡΟ?
    ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙΣ Κ ΣΤΑ 400 ΚΑΙ ΣΤΑ 600 ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΥΓΚΡΑΤΗΜΕΝΟΣ ΑΡΚΕΤΑ?
    Α ΚΑΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΡΩΣΩΠΙΚΟ?ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΩΝ ΕΙΣΑΙ?

  3. #3

    thanks

    ευχαριστω για την απαντηση. ειμαι 25 και αποφασισα να γινω δικυκλιστησ οχι για να ρίξω καμια γκομενα ουτε για να σχίζω τους αιθέρεσ! βασικα τα καθαρόαιμα enduro δεν τα συμπαθω ιδιαίτερα! αυτο που θα ήθελα ειναι ενα on of η ενα street επαρκεσ για ταξιδάκια! Ασ πουμε μια που εχω κατα νου εναι μια fazer 400 εισαγωγής!
    όλα είναι δρόμος

  4. #4

    FAZER????

    ΜΙΛΑΣ ΜΕ ΕΝΑΝ FAZERAKIA ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ!!!!!!
    ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΝΑ 400 FAZER.ΑΠΛΑ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ!
    ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟ 600 ΤΟΥ 2006!ΕΙΝΑΙ ΑΨΟΓΟ!
    ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΝ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ Κ ΤΟ 600 ΤΟΥ 2002-3 ΠΟΥ ΤΟ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 4000 ΕΥΡΩΠΟΥΛΑ?
    ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΦΙΛΙΚΟ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΔΝ ΘΑ ΤΟ ΒΑΡΕΘΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ ΓΙΑΤΙ ΟΛΟ Κ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΤΕΙ!ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟ ΣΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ Κ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ Κ ΣΤΗΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΟΔΗΓΗΣΗ!
    ΤΟ 400 ΘΑ ΤΟ ΒΑΡΕΘΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΤΑΞΙΔΑΚΙΑ ΙΣΩΣ ΣΕ ΚΟΥΡΑΖΕΙ!
    ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΥΑΛΟ ΠΑΡΕ ΤΟ 600 Κ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ!
    ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΠΕΣ ΜΟΥ!

  5. #5
    το έχω ξαναακουσει αυτο το "όχι εισαγωγής"! εχει να κανει με τα ανταλλακτικά? αυτόσ που το πουλαει λεει οτι δεν υπάρχει πρόβλημα (και τι θα έλεγε θα μου πεισ?)! τελοσ πάντων μαλλον θα το ψαξω λιγο ακόμα αν και η τιμή είναι δελεαστική(2700 για το 400αρι)! ευχαριστώ πάντως
    όλα είναι δρόμος

  6. #6

    FAZER

    ΔΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΘΕΜΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΩΝ!ΓΕΝΙΚΑ ΔΝ ΕΙΝΑΙ Κ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ!
    ΔΝ ΛΕΝΕ"ΠΑΠΟΥΤΣΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ Κ ΑΣ ΕΙΝ Κ ΜΠΑΛΩΜΕΝΟ"?
    ΣΚΕΨΟΥ Κ ΤΑ ΞΑΝΑΛΕΜΕ

  7. #7

    GS400

    ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΘΕΣ 400ΑΡΙ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ Κ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΔΕΛΕΑΣΤΙΚΟ! SUZUKI GS 400E ΜΟΝΤΕΛΟ 97 ΜΕ 45000 ΧΛΜ!ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΧΑΛΑΡΑ ΧΑΛΑΡΑ!!!
    ΑΠΟ ΣΕΡΒΙΣ....
    Κ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ!!!
    1700 ΕΥΡΩΠΟΥΛΑ.....ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ....Ε?????

  8. #8
    να σου πω τη μαυρη αλήθεια δεν έχω εικόνα για το συγκεκριμένο αλλά ότι και να είναι φανταζομαι οτι εννοείσ στο χερι (τα 1700) οπότε... δε με παίρνει!
    όλα είναι δρόμος

  9. #9
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    φιλε καλοσορισες....

    να σαι καλα και παντα ορθιος...!!!!

    επειδη ημουνα και εγω ιδια περιπτωση με σενα,θα σου πω τι εκανα εγω ακριβως...

    σκεφτηκα και ειπα....γιωργο προηγουμενη εμπειρια δεν εχεις.1 το κρατουμενο
    2.το μικρο μηχανακι ειναι παπαρια γιατι
    α)ειναι σα ποδηλατο και δυσκολα θα φορας κρανος μποτες κλπ
    β)δεν εχει λαστιχα
    γ)δεν εχει φρενα
    δ)δεν εχει ογκο αρα δεν εισαι υπολογισιμος απο τους αλλους
    ε)χωρας αναποδα σε στενα και αρχιζεις εφκολα τις παπαριες

    ΑΡΑ ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΤΑΙ

    παμε για μεγαλυτερη μηχανη!

    να ειναι αραγε τυχαιο οτι οι σχολες οδηγων κανουν μαθημα με cb 500??????

    OOOOOXXXXXIIIIIIIIIIIIII !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    παπι μεσα στη πολη και μεχρι 160 ταξιδακι....αλλα ειναι χωρις φερινγκ....ναι αλλα το cb500s ειναι με φερινγκ!

    και ετσι φιλε μου αφτο ηταν το πρωτο μου μηχανακι.
    πολλα καλα και 1 κακο.μπερδευεσαι με χονδα σε τρωει ο σαρακακης...αν τυχον τον χρειαστεις.

    μεχρι που 8 μηνες μετα μου το στραπατσαρισε 1 παππους και μου πηρε 1 ολοκαινουργιο fazer 600!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    γιατι μετα τη πρωτη στουκα ανεβαινουμε 50 αλογα και 100 κυβικα

    οτι και να παρεις αδερφε παντως να θυμασαι...


    ΦΟΡΑ ΚΡΑΝΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΦΙΛΕ
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  10. #10
    φιλε καλωσηρθες μου θυμιζεις εμενα πριν 2μηνες οταν ειχα ανακαλυψει το μοτο.gr και ρωτουσα συνεχεια διαφορα.τελικα υστερα απο καμμια δεκαρια μοντελα κατεληξα σε ενα BMW GS 650, και δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα.το συνηθισα μεσα σε δεκα μερες,και σιγα σιγα μαθαινω και χαιρομαι ολο και πιο πολυ το μηχανακι μου.βεβαια ΜΕΓΑΛΟ ΡΟΛΟ επαιξαν και τα παιδια του φορουμ που αν και δεν γνωριζω κανεναν τους προσωπικα με βοηθησαν να καταλαβω τι σημαινει να οδηγεις μηχανη, τι να προσεχεις κ.α.

    Συμπερασματικα θα σου πω κατι και οχι ως συμβουλη αλλα ως γνωμη.παρε οποια μηχανη σου αρεσει,φορα παντα το κρανακι σου,και απολαυσε τη παντα συνετα(ειναι γλυκο το γαμημ....νο το γκαζι), και θα δεις οτι τελικα ειναι το κατι αλλο να εχεις μοτο.τουλαχιστον εγω ετσι νιωθω οποτε ειμαι πανω,αυτα.

    ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ

  11. #11

    ωραια οικογενεια ειμαστε

    χωρις πλάκα τωρα... ειχα καιρο να το δω αυτο! λέω για την αλληλεγκύη μεταξυ των μηχανόβιων! ξαναευχαριστώ όλους για τις γνώμες! πραγματική βοήθεια!

    για τα εισαγωγής συμφωνειτε οτι είναι κακή επιλογή?
    όλα είναι δρόμος

  12. #12
    εγω θα πω και οτι το 400 εχει πιο δυσκολη μεταπωληση απο το 600... ετσι για να δουμε και αλλη μια πτυχη του θεματος


    καλοταξιδος να σαι οτι και να παρεις παντως

    Όταν η πόλη κοιμάται.......

  13. #13
    ο trackαδόρος!!! Το avatar του/της Alx 84
    Εγγραφή
    09/03/2005
    Μηνύματα
    1.185

    Re: thanks

    Αρχικά δημιουργήθηκε από mototrain
    ειμαι 25 και αποφασισα να γινω δικυκλιστησ οχι για να ρίξω καμια γκομενα ουτε για να σχίζω τους αιθέρεσ!
    Ωραίος!!!!!


    καλώς ήρθες.Σχετικά με την επιλογή της μοτό, θα πρότεινα γυμνό μόνο κ μόνο επειδή δεν έχει τρελό όγκο και ύψος όπως τα On-off, ούτε σκυφτή θέση όπως τα SS.

    Καλό θα ήταν να πάρεις ένα καινούριο για αρχή για τους εξής λόγους.

    1. Δε θα έχει προβλήματα κ θα το ευχαριστηθείς
    2. Θέλεις δε θέλεις αρχικά θα πηγαίνεις σιγά ώστε να το στρώσεις και...
    3. Μαθαίνεις καλύτερα. ένα μεταχείρο μπορεί να έχει χάλια αναρτήσεις (το οποίο δεν είσαι σε φάση να κρίνεις), Τα φρένα του ίσως είναι μέτρια, αλλά εσύ μπορεί να τα νομίζεις οκ και άλλα τέτοια !!!

    Για να μην παρεξιγηθούμε, κ εγώ ψάρακας είμαι. Οδηγουσα ένα Bandit ενός φίλου που πήγαινε βάρκα γιαλό. όλο κάτι είχε κ το αποτέλεσμα ήταν ξενερωτικό.
    ΜΕ το που πήρα το δικό μου καινούριο είδα τι σημαίνει ο όρος μοτοσυκλέτα...

    Η επιλογή βέβαια δική σου ανάλογα με τα χρήματα που διαθέτεις.

    Κ πέρα από αυτά κράτα κ κανένα φράγκο για εξοπλισμό.

    Καλές αγορές!!!
    4/11/2006 Ο καλύτερα βελτιωμένος κουλάντζας!!!
    The MRT will be back soon!!!

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/04/2006
    Μηνύματα
    364
    ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ..........


    Δέν είναι όσο άπλά καί εύκολα τά πράμματα όπως τά περιγράφετε φίλοι μου....
    Τό μόνο σύν τής ύπόθεσης είναι τά 25 χρόνια τού άνθρώπου πού τού δίνουν σύνεση.....!!!!!!!
    Άλλά άλλο πράμμα ή έμπειρία....
    Δέν γίνεται ένας νέος καί άσχετος όδηγός νά πάει ούτε στά πεντακοσάρια ούτε στά γυμνά έξακοσάρια...!!!!!!!!!!
    Έχουν πολύ...ΓΚΑΖΙ....γιά έναν ΝΕΟ....!!!!!!!!!
    Ή σειρά πιστεύω πώς είναι......
    2 χρόνια ΠΡΩΤΑ......ύποχρεωτικά θητεία σέ παπάκια....πενηνταράκια κ.λ.π......
    2 χρόνια καί πάλι σέ μικρά on-off , έντούρο, 125-250-400 κυβικά .......όχι άγρίμια ήσυχα τετράχρονα....
    Κανά χρόνο σέ μονοκύλινδρα ΧΤ, Πήγασους κ.λ.π.
    Νά βάλω καί κανά χρόνο βολτούλες στό χώμα,νά δεί πώς ντριφτάρει,πώς φρενάρει, πώς μπλοκάρει τούς τροχούς...!!!!
    καί .........
    ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ........ΕΞΑΕΤΙΑ.....!!!!!!!!!!
    Πιάνει αύτά πού λέτε......!!!!!!!!
    ΤΩΡΑ........άν είναι 16 στήν ήλικία.....
    ΒΑΛΤΑ ΕΠΙ ΔΥΟ.........όλα αύτά νά πείξει καί ό έγκέφαλος....
    Όποιος θά είχε τήν ύπομονή νά λειτουργήσει κατ'αύτόν τόν τρόπο
    ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ......!!!!!!
    νά είστε σίγουροι ότι θά είναι πολύ πιό ΑΣΦΑΛΗΣ.....!!!!!!!!!!!!
    Άλλά δυστυχώς σήμερα ΟΛΑ ΤΡΕΧΟΥΝ.....μέ μεγάλη ταχύτητα...
    Τό μάρκετινγκ.........γάρ...!!!!!!!!!




  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
    ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ..........


    Ή σειρά πιστεύω πώς είναι......
    2 χρόνια ΠΡΩΤΑ......ύποχρεωτικά θητεία σέ παπάκια....πενηνταράκια κ.λ.π......

    θα διαφωνήσω με το πρώτο στάδιο...
    πριν πάρω μηχανή είχα οδηγήσει παπιά και δεν ήξερα τι σκοτώστρες οδηγούσα...το παπί σου δίνει την εντύπωση ότι το ελέγχεις ευκολα αλλά συνήθως το πηγαίνεις πάνω από τις δυνατότητές του....άρα είσαι διαρκώς σε κίνδυνο...και το καταλαβαίνεις συνήθως αργά...όταν χρειαστεί να φρενάρεις ή όταν περάσεις με πολλά πάνω από μια λακούβα και απογειωθείς....
    εγώ ξεκίνησα με ένα zzr400 σε σχετικά μεγάλη ηλικία (23) και δεν είχα προβλήματα....
    σίγουρα πιστεύω ότι ένα on off 400 ας πούμε είναι καλύτερα για αρχή...πιο προβλέψιμη γεωμετρία -συνμπεριφορά κτλ...λιγότερο γκάζι...αλλά δεν θα μπορείς να κάνεις ταξίδια πέραν από κάποια χιλιόμετρα...
    εγώ πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος από το zzr ..και ταξιδάκια κάνει και άνεση και σχεδόν ανύπαρκτες ζημιές...φυσικά ξεχνάς τη μεταπώληση όπως άλλωστε σε όλα τα 400 σπορτ
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΤΟ
    από panos1050 στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 29/04/2009, 13:36
  2. Επιλογη μοτο
    από mangalord στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2008, 19:26
  3. ΕΠΙΛΟΓΉ ΜΟΤΟ
    από boos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2006, 13:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF