Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: απο transalp σε τι???

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/05/2002
    Μηνύματα
    14

    Question απο transalp σε τι???

    Γεια και χαρά σε όλους !!!
    Ξεκινώντας να αναφέρω ότι είμαι 32χρονον και εδώ και 6 χρόνια κάτοχος μια transalp 600 . Αρκετά ταξιδάκια και αρκετές χωμάτινες διαδρομές και γενικά θα αυτοχαρακτηριζόμουν ένας ήρεμος – προσεχτικός οδηγός που εκμεταλλεύεται αρκετά της δυνατότητες on-off που δίνει η transalp και πάντα δικάβαλος στις εκδρομές μου με την κοπέλα μου. Ήρθε λοιπόν η ώρα να ανεβώ λίγα κυβικά για να μπορέσω να κάνω καμιά ποιο μακρινή διαδρομή και εκτός Ελλάδος !!! Και να το μεγα δηλημα τι αγοράζουμε τώρα??? Λέω να ζοριστώ και να διαθέσω έως 14000,00 ευρώ για κάτι καλό !!! τώρα τι θα είναι αυτό ???? Λέω για Mega on-off αλλά όχι με σιγουριά !!!
    Μπέρδεμα η κατάσταση , μπορεί να βοηθήσει κανείς?
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  2. #2
    κατ αρχην πρεπει να εισαι αποφασισμενος και να εχεις γνωση του τι θα πει ζοριζομαι οικονομικα
    γιατι εγω δε προκειται να το ξανακανω

    απο κει κει περα με αυτα τα λεφτα εχεις πολλες επιλογες
    αν θες ΚΑΙ χωμα τοτε μονο για ον-οφφ σε κοβω

    KTM 990.... λιγο απολυτο βεβαια σε χαρακτηρα
    Caponord 1000, περισσοτερο ον
    VStrom 1000
    GS 1200 ισως λιγο πιο ακριβο
    Όταν η πόλη κοιμάται.......

  3. #3
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    καλυτερα ταξιδια κανεις με super touring μοτοσυκλετες και οχι με mega on off....

    εσενα ποια σου αρεσει? ε αυτη κανε ενα test ride και παρ'τη



  4. #4
    1000αρι street????

    fazer 1000
    cb 1300

    ε?
    Όταν η πόλη κοιμάται.......

  5. #5
    αν δε σε χαλαει το μεταχειρισμενο με 12500€ βρισκεις FJR 1300 και με λιγα χλμ

    για πολυ ταξιδι λεμε......
    Όταν η πόλη κοιμάται.......

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Trickster
    Εγγραφή
    15/07/2006
    Μηνύματα
    658
    Εγω που είμαι νέος ακόμα και τρελαμένος μάλλον θα έπαιρνα το ktm 990, σε δύο χρονάκια που θα είμαι στην ηλικία σου και θα έχω ωριμάσει μάλλον θα πάρω το gs1200.. :rotflmao:

    Πέρας της πλάκας το rt της bmw δεν είναι καλύτερη επιλογή;

  7. #7
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    CBF 1000!!! αν εισαι κατασταλαγμενος και δεν γουσταρεις γκαζια και χωσιματα , αν ταξιδευεις δικαβαλος , αν θες κατι ευκολοδηγητο παντου και παντα ,ειναι πολυ καλη επιλογη σκεψου το....

    υ.γ. και μην νομιζεις οτι δεν παει στο χωμα...με λιγη προσοχη παει οπου πανε και τα μεγαλα on-off α! ειναι και πολυ φθηνο νομιζω 10000+κατι ψιλα για την ''ακριβη εκδοση με abs και cbs (γεφυρωμενα φρενα) , οποτε δεν θα ζοριστεις οικονομικα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	honda_cbf_1000_st3pz.jpg 
Προβολές:	480 
Μέγεθος:	44,2 KB 
ID:	57234

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/05/2002
    Μηνύματα
    14
    Καταρχήν σας ευχαριστώ που ασχοληθήκατε με τη περίπτωση μου !!!
    Κι εγώ προς 990 προσανατολίζομαι ή και κανένα GS απλά ακούω από δώ και από κεί
    Ότι το 990 είναι σχεδόν «καθαρό» με μικρό προβλήματα και κουραστικό για τον συνεπιβάτη το GS τσιμπάει λάδια, προβληματάκια με τα φρένα αστοχίες υλικού και λέω… να σκάσω 14000,00 και να αποκτήσω στενή σχέση με τα συνεργεία « Πράγμα άγνωστο με το transalpaki μου έως τώρα» Δεν πάει πολύ???
    :rotflmao: :rotflmao:

  9. #9
    άσχετο εντελώς και off topic.

    συχνά πιάνω τον εαυτό μου να σκέφτεται τι θα αγόραζε μετά το V-Strom

    Ε λοιπόν παιδιά αυτό που ονειρεύομαι είναι κάτι σε CBF με τον κινητήρα του VFR!

    Το “πρόβλημα” μου με το VFR είναι ότι είναι σχετικά sportif για τα δικά μου δεδομένα (καθαρά προσωπική γνώμη εννοείται), ενώ από την άλλη η Honda φροντίζει να παραμένει σταθερή στις αξίες και παράδοση αυτού του ξεχωριστού της παιδιού και έτσι δεν χρησιμοποιεί τον κινητήρα πουθενά αλλού...

    Είδομεν τις εξελίξεις στο μέλλον...
    "Γιατί ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια
    είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος"


    iMix

  10. #10
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    εγω απορώ γιατί καποιος να θελει ενα μηχανακι με τον κινητήρα του vfr....

    1.ακριβος
    2.ΑΚΡΙΒΟΣ ΛΕΜΕ
    3. με καθολου καλη λειτουργία σε γραμμικοτητα
    4. δυσκολος στη συντηρηση (αραιη μεν αλλα απαιτει πολλες γνωσεις και πολλα φραγκα)
    και
    5.αμφιβολου αποδοσης (ψόφιος θελω να πω αλλα δε θελω να σας πληγωσω!)



  11. #11
    Ψιλουποκειμενικά όσα έγραψες...

    1) Ναι είναι ακριβός. Τι δηλαδή ένα πχ 1200GS είναι φτηνότερο και προσφέρει περισσότερα; Όσο για τα γιαπωνέζικα συναδερφάκια του, σαφώς και υπάρχουν κάποια τα οποία προσφέρουν περισσότερα (ίππους; ) σε φτηνότερη τιμή, αυτό από μόνο του δεν σημαίνει τίποτα όμως.
    2) Βλέπε (1)
    3) Αναφέρεσαι σε βετεκ μοντέλο η προηγούμενο; Τα βετεκ απ’ ότι βλέπω ακόμα ψάχνονται χαμένα στην άβυσσο της τεχνολογικής εξέλιξης και του μάρκετινγκ. Ειλικρινά το προηγούμενο δεν με χάλαγε καθόλου και νομίζω ότι για τουριστική χρήση είναι εξαιρετικό.
    4) Καλά μιλάς για ένα μηχανάκι που θέλει ρύθμισμα βαλβίδων κάθε 40000 km και μου λες για δύσκολη συντήρηση; Έλεος!!!! Οκ έχεις δίκιο τότε να πάρω καλύτερα Ducati ή ΚΤΜ που θέλουν κάθε τόσο τον χειρούργο τους (προσοχή δεν μιλάω για αξιοπιστία, μιλάω για συχνότητα και εξειδίκευση στο service).
    5) Καθαρά υποκειμενικό. 110 άλογα με την καμπύλη που βγαίνουν στο VFR είναι εξαιρετικά κατά την προσωπική μου πάντα άποψη όπως διευκρίνισα εξάλλου πριν. Τώρα αν ο προβληματισμός σου σχετίζεται με το ότι σε αυτήν την τιμή αγοράζεις πολλά περισσότερα (*βλέπε 1) τότε πάω πάσο. Μην ξεχνάμε όμως ότι κάποιοι σκάνε παραπάνω από την τιμή του VFR για να πάρουνε λιγότερα άλογα.

    Τέσπα, όπως είπαμε όλα είναι υποκειμενικά στις μηχανές. Από την λειτουργία του κινητήρα, από το φάσμα στροφών που χρησιμοποιεί ο αναβάτης, από τις καμπύλες ροπής και ίππων, από τον ήχο του, από τα πάντα... Αποτελεί εξάλλου ένα από τα συστατικά που κάνουν κάθε μηχανή τόσο ξεχωριστή...

    Σεβαστές λοιπόν οι απόψεις σου απλά... μην απορείς
    "Γιατί ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια
    είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος"


    iMix

  12. #12
    VARADERO 2006 ΑΛΛΟ????

  13. #13
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
    Ψιλουποκειμενικά όσα έγραψες...

    1) Ναι είναι ακριβός. Τι δηλαδή ένα πχ 1200GS είναι φτηνότερο και προσφέρει περισσότερα; Όσο για τα γιαπωνέζικα συναδερφάκια του, σαφώς και υπάρχουν κάποια τα οποία προσφέρουν περισσότερα (ίππους; ) σε φτηνότερη τιμή, αυτό από μόνο του δεν σημαίνει τίποτα όμως.
    2) Βλέπε (1)
    3) Αναφέρεσαι σε βετεκ μοντέλο η προηγούμενο; Τα βετεκ απ’ ότι βλέπω ακόμα ψάχνονται χαμένα στην άβυσσο της τεχνολογικής εξέλιξης και του μάρκετινγκ. Ειλικρινά το προηγούμενο δεν με χάλαγε καθόλου και νομίζω ότι για τουριστική χρήση είναι εξαιρετικό.
    4) Καλά μιλάς για ένα μηχανάκι που θέλει ρύθμισμα βαλβίδων κάθε 40000 km και μου λες για δύσκολη συντήρηση; Έλεος!!!! Οκ έχεις δίκιο τότε να πάρω καλύτερα Ducati ή ΚΤΜ που θέλουν κάθε τόσο τον χειρούργο τους (προσοχή δεν μιλάω για αξιοπιστία, μιλάω για συχνότητα και εξειδίκευση στο service).
    5) Καθαρά υποκειμενικό. 110 άλογα με την καμπύλη που βγαίνουν στο VFR είναι εξαιρετικά κατά την προσωπική μου πάντα άποψη όπως διευκρίνισα εξάλλου πριν. Τώρα αν ο προβληματισμός σου σχετίζεται με το ότι σε αυτήν την τιμή αγοράζεις πολλά περισσότερα (*βλέπε 1) τότε πάω πάσο. Μην ξεχνάμε όμως ότι κάποιοι σκάνε παραπάνω από την τιμή του VFR για να πάρουνε λιγότερα άλογα.

    Τέσπα, όπως είπαμε όλα είναι υποκειμενικά στις μηχανές. Από την λειτουργία του κινητήρα, από το φάσμα στροφών που χρησιμοποιεί ο αναβάτης, από τις καμπύλες ροπής και ίππων, από τον ήχο του, από τα πάντα... Αποτελεί εξάλλου ένα από τα συστατικά που κάνουν κάθε μηχανή τόσο ξεχωριστή...

    Σεβαστές λοιπόν οι απόψεις σου απλά... μην απορείς

    δεν ειπα για τα vfr ειπα για τα μοτερ τους αρα τσαμπα επιχειματολογεις υπερ της μοτοσυκλετας

    ΝΑΙ ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ οταν εχεις ενα εντελως συμβατικό μηχανακι γυρω απο το μοτερ και το κοστολογεις μια περιουσια.. αρα το μοτερ είναι ακριβο! Τι άλλο? ποσο κανει ενα μονομπρατσο με τσαμπαολε αμορτισερ?

    και η καμπυλη ιπποδύναμης και ροπης ειναι ΑΘΛΙΑ

    ουτε καν πλησιάζει την αντίστοιχη πχ ενος Ζ750 σε γραμμικοτητα και αποδοση.. που κανει ενα μμυριο δρχ φτηνοτερο... τι να λεμε... tech freaks εισαστε ... ή δε ξερετε να διαβαζετε μια καμπυλη ροπης και ιπποδυναμης... (μονο στην οικονομια ειναι καλος αυτος ο κινητηρας)

    ο ηχος ειναι κατι που δεν το ακουει κανενας σε αυτο το μηχανακι αθορυβο ειναι


  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    900
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi


    ...
    όλα στον hornet.. :o κια βρες κάπου να κρυφτείς.

  15. #15
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Xlitos
    όλα στον hornet.. :o κια βρες κάπου να κρυφτείς.
    Με κουκούλα ή χωρίς? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. REMUS απο Transalp σε Africa;
    από Africaptan στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2010, 08:13
  2. Σε τι διαφέρουν οι γυναίκες από τις μηχανές ?
    από markosf1 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2009, 00:15
  3. σε τι κατάσταση τα ελαστικά από Gsxr600 K6
    από firefox στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2007, 17:06
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2006, 14:25
  5. Τα περιστέρια, σε τι χρησιμεύουν ???
    από Nik0s στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2005, 17:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF