Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Διακόπτης φώτων on-off

  1. #1

    Διακόπτης φώτων on-off

    Μια ερώτηση προς όσους έχουν προσθέσει διακόπτη on-off για τα φώτα στο V-Strom 650. Στη θέση off δουλεύει το σινιάλο σας; Σε εμένα δουλεύει μόνο αν βάλω τον διακόπτη στη θέση on και αναρωτιέμαι αν έτσι πρέπει να είναι ή αν ο ηλεκτρολόγος έκανε πάλι συνδέσεις με … φαντασία!

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Και γιατι να βαλεις διακοπτη?
    Τι σε πειραζει να ειναι μονιμα ανοιχτα?

  3. #3
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530

    Re: Διακόπτης φώτων on-off

    Αρχικά δημιουργήθηκε από bodiless
    Μια ερώτηση προς όσους έχουν προσθέσει διακόπτη on-off για τα φώτα στο V-Strom 650. Στη θέση off δουλεύει το σινιάλο σας; Σε εμένα δουλεύει μόνο αν βάλω τον διακόπτη στη θέση on και αναρωτιέμαι αν έτσι πρέπει να είναι ή αν ο ηλεκτρολόγος έκανε πάλι συνδέσεις με … φαντασία!

    Ευχαριστώ
    μπορεις να μου πεις κωδικο και κοστος αγορας.
    ευχαριστω

  4. #4
    παιντερακι κωδικό για ποιό πράγμα;





    μπόντι λες, οταν ο διακόπτης έιναι στο όφφ σε οιαδήποτε μοτοσυκλέτα , το ρέυμα είναι κομμένο στην ουσία...

    δε νομίζω να πρέπει να λειτουργεί το συνιάλο τότε...


    άλλωστε που θα χρειαστεί;

    εκτος και αν εννοείς το kill switch

  5. #5
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    KaTaNaS αν δε κανω λαθος στη δεξια πλευρα του τιμονιου εκει που υπαρχει το kill switch στα 1000αρια πριν το 2004 υπηρχε ενας διακοπτης που ειχες την επιλογη αν θες να ειναι τα φωτα αναμενα ή οχι (τωρα υπαρχει ενα καπακι), αυτο νομιζω οτι λεει ο bodiless.

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από painterakis
    KaTaNaS αν δε κανω λαθος στη δεξια πλευρα του τιμονιου εκει που υπαρχει το kill switch στα 1000αρια πριν το 2004 υπηρχε ενας διακοπτης που ειχες την επιλογη αν θες να ειναι τα φωτα αναμενα ή οχι (τωρα υπαρχει ενα καπακι), αυτο νομιζω οτι λεει ο bodiless.
    οκ μάγκες , δε ξέρω, δε μιλάω!

  7. #7
    Η ερώτηση αφορούσε το V-Strom 650 αν και νομίζω πως το ίδιο ακριβώς ισχύει και για το 1000. Στα χειριστήρια στη δεξιά πλευρά του τιμονιού, υπάρχει ανάμεσα στο κουμπάκι της μίζας και στο kill-switch μία θέση όπου μπορεί κανείς να προσθέσει έναν διακόπτη για να κλείνει τα φώτα. Το αρκετά λογικό επιχείρημα τοποθέτησης ενός τέτοιου διακόπτη είναι ότι αποφεύγεις έτσι την άσκοπη κατανάλωση της μπαταρίας στην περίπτωση που θέλεις ας πούμε να κάνεις κάποιον έλεγχο ή κάποια ρύθμιση. Το ερώτημα λοιπόν ήταν αν, μετά την τοποθέτηση αυτού του διακόπτη, είναι λογικό να μην λειτουργεί το σινιάλο όταν ο διακόπτης αυτός είναι στη θέση off δεδομένου ότι σε όλα τα οχήματα, συμπεριλαμβανόμενων και αυτοκινήτων, που έχουν τέτοιο διακόπτη από την κατασκευή τους, το σινιάλο δουλεύει είτε ο διακόπτης είναι on είτε off.

  8. #8
    den exw strom , alla merikes gnoseis ilektrologias !
    pi8anotata o ilekrologosoy epidi ton voleve sinedese ton
    diakopti stin kentriki paroxi gia ta fota kai etsi otan einai klistos
    den pezei tipota !
    pistevo vevea oti an toy 8esis to provlima kai den einai :wacko:
    h den vargete , mpori na ton sindesi etsi poy na min akironei
    to sinialo .


    MR


  9. #9
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    οκ μάγκες , δε ξέρω, δε μιλάω!
    εδω σε βρισκω λαθος, οταν δεν ξερεις ,οπως λες, τοτε ειναι που μιλας για να μαθεις
    τελικα αλλαξες ολο το δεξιο χειριστηριο ή εβαλες απλα ενα διακοπτη (ερωτηση στον bodiless)
    ο λογος που σε ρωταω ειναι οτι εδω κατω "ντεν ξερουν" και το θελω γιατι θελω να βαλω xenon και ειδικα στην αρχη (εκκινηση) θα ηθελα να ειναι σβηστα τα φωτα.

  10. #10
    Δεν χρειάζεται να αλλάξεις ολόκληρο το χειριστήριο, μόνο ένας διακόπτης μπαίνει στη θέση που έχει προβλέψει για αυτό το λόγο η μαμά Suzuki. Και για να είμαι και πιο ακριβής στην περιγραφή μου, η σύνδεση που έκανε ο ηλεκτρολόγος είναι τέτοια ώστε στη θέση off είναι σβηστά μόνο τα φώτα του μπροστινού προβολέα τα οποία και είναι τα πιο ενεργοβόρα. Συνεχίζουν να ανάβουν δηλαδή το κωλοφάναρο καθώς και τα δύο μικρά πλαϊνά μπροστινά, για λόγους ασφάλειας όπως μου είπε, αν και έχω τις αντιρρήσεις μου και για αυτό. Κατά τη γνώμη μου όμως, το σινιάλο θα έπρεπε να δουλεύει όταν έχεις κλειστά τα φώτα διότι πες πως είναι μεσημέρι και ξεκινάς ξεχνώντας να ανάψεις τα φώτα και πιο κάτω κάνεις σινιάλο για να συνεννοηθείς με τον απέναντι για το ποιος θα περάσει πρώτος. Ε! μάλλον θα περιμένεις πολύ ώρα μέχρι να καταλάβεις γιατί δεν περνάει ο μπαγάσας.

    Πάντως ρε παιδιά κανείς V-stromitis δεν έβαλε τέτοιο διακόπτη για να μας πει πως έγιναν οι δικές του συνδέσεις?

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    1
    Καλησπέρα έβαλα και εγώ διακόπτη universal στο vstrom μου, άνοιξα τον αριστερό διακόπτη βρήκα το κίτρινο άσπρο καλώδιο που είναι το ρεύμα προς τα φώτα και όταν είναι κλειστός ανάβουν τα ψειρακια και τα πίσω πορείας και λειτουργεί κανονικά και το σινιάλο.Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι το καλώδιο του διακόπτη όταν τα φώτα είναι ανοιχτά ζεστενονται, αντιμετωπίζει κανένας άλλος αυτό το πρόβλημα?μήπως θέλει να βάλω ρελέ?

Παρόμοια θέματα

  1. Διακόπτης on/off universal.
    από sotirisp στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2008, 13:49
  2. 2o ανεμιστηράκι η διακόπτης on off στο ήδη υπάρχον?
    από SAM46 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2007, 12:32
  3. τελικά αυτό το on-off μπαινει χώμα?
    από PQC στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2005, 07:36
  4. Μεγα On-off..........!!!!
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2004, 11:10
  5. ola etoima gia on off ekdromi
    από tatoo23 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2004, 16:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF