Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: αγορά φωτοβολταικου για σύστημα συναγερμόυ

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της makaros33
    Εγγραφή
    16/03/2013
    Μηνύματα
    153

    αγορά φωτοβολταικου για σύστημα συναγερμόυ

    Θέλω να αγοράσω ένα φωτοβολταικο σύστημα για να καταργηθεί το ρεύμα από το συναγερμό. Ο συναγερμός έχει 1,5 αμπέρ κατανάλωση. Εαν ξέρει κάποιος για το τι θα χρειαστώ ας μου απάντηση.
    ανακατασκευή σε HONDA GLX 90cc
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=134333[/URL]

  2. #2
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Το θες για πληρη αυτονομια, η για το ενδεχομενο καποιων διακοπων;
    Το 1.5 A σε ποσα βολτ αναφερεται;
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #3
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    για ποιο λογο θες να το κανεις αυτο?
    το 1.5Α που λες δεν λεει τιποτα, πρεπει να πεις τι ισχυ απαιτει ο συναγερμος...γενικα παντως αυτο που λες δεν ειναι και η καλυτερη ιδεα του κοσμου

    να υποθεσω οτι εχει μπαταρια ο συναγερμος?
    Τελευταία τροποποίηση από p@nos; 31/08/2016 στις 12:16.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της makaros33
    Εγγραφή
    16/03/2013
    Μηνύματα
    153
    Λυπών για να μην γράφω βλακιες
    Ο συναγερμός είναι caddx nx6 και τα χαρακτηριστικά σχετικά με την τροφοδοσία του βάση του manual είναι τα εξής.

    Τροφοδοσία 16,6ν με μετασχηματιστή 50 watt

    Τάση λειτουργίας 16,5 VAC. 40VA

    Εγώ έγραψα για το 1,5 αμπέρ γιατί έτσι μου είπε ο τεχνικός που μου τον είχε εγκαταστήσει (να ρωτήσω εγώ για το φοτοβολταικο).

    Όλοι η διαδικασία γίνεται γιατί μου έκλεψαν το εξωτερικό καλώδιο της παροχής του ρεύματος και μου έκαναν ζημια στο σπίτι μίας και ο συναγερμός μετά από 12 ώρες νέκρωσαν η μπαταρίες του.
    Στο σπίτι έχω τηλέφωνο (προγραμμα του οτε για καποιες ημερς του χρονου, πραγμα που θα αλαξη σε μόνιμη γραμμή) αλλά το καλώδιο είναι θαμμένο και γιαυτο δεν μου το πήραν.
    Οπότε εαν βάλω το φωτοβολταικο σύστημα θα δώσω ρεύμα μόνο στον συναγερμό για να έχω επικοινωνία ότι και αν γίνει από εδώ και στο εξης
    ανακατασκευή σε HONDA GLX 90cc
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=134333[/URL]

  5. #5
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.166
    Παίζει βέβαια να σου κλέψουν και το φωτοβολταϊκό.......................

    Το 'χεις σκεφτεί αυτό, έτσι;;;;;;;;;;
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  6. #6
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Θα αγοράσει έναν έξτρα συναγερμό για το φωτοβολταϊκό. Αφού ανοίξει thread "αγορά συναγερμόυ για φωτοβολταικο".
    Life begins at 45°.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της makaros33
    Εγγραφή
    16/03/2013
    Μηνύματα
    153
    Άμα καταφέρουν και φτάσουν στο δεύτερο όροφο οκ τότε θα ψάχνω για όλο το σπίτι και όχι για το φοτωβολταικο
    ανακατασκευή σε HONDA GLX 90cc
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=134333[/URL]

  8. #8
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.709
    Ολα αυτα λυνονται βεβαια με μια πλακετιτσα που μπαινει στο κεντρο του συναγερμου σου κ χρησιμοποιει μια καρτα SIM (συμβολαιο, καρτα).
    Οταν διαπιστωθει απωλεια ρευματος για χ,ψ λογους (για ενα χρονικο διαστημα, οχι για 1 λεπτο) σε ειδοποιει με μηνυμα η τηλεφωνο...μεχρι κ απλικεισιο παιζει!!
    + τοις αλλοις οι μπαταριες μονο 12 ωρες αντεξαν?? Κανονικα ειναι για ενα 2-3ημερο(εκτος κ αν τα ειχανε φτυσει).
    Ride(s) the wind of change...

  9. #9
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    στην ουσια θες ενα πανελ και ενα παλμοτροφοδοτικο καταλληλο για pv για να σου γεμιζει τη μπαταρια, δεν υπαρχει λογος να μπεις σε εξοδα για κατι παραπανω...και παλι ομως, θα εχεις ενα κοστος αρκετα υψηλο, χωρις ουσιαστικο οφελος (δηλαδη και η κλοπη θα κοστισει λιγοτερο απο τα εξοδα της εγκαταστασης)

    επισης μπορει να σου κανουν ζημιες στο φωτοβολταικο, για να στο σπασουν, επιπλεον εξοδα δηλαδη...
    οπως ειπαν και παραπανω η μπαταρια κρατησε λιγο οποτε ισως να ειναι και στα τελευταια της και να θελει αντικατασταση, οποτε αν μιλαμε για κανα χωριο ειδικα και τελος παντων μερος που δεν πας συχνα, βαλε καινουρια μπαταρια μεγαλυτερης χωρητικοτητας (η βαλε και παραπανω μπαταριες)...δεν αξιζει το κοστος για να κανεις κατι παραπανω απο αυτο...
    επισης σιμ για επικοινωνια σε περιπτωση που κοψουν και το τηλεφωνο,και κανονικα θα επρεπε να ειχες ειδοποιηθει για την διακοπη ρευματος

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΓΟΡΑ ΦΟΡΜΑΣ ΓΙΑ ΠΙΣΤΑ
    από Πολυμήχανος στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2007, 10:29
  2. αγορα κρανους για Gsxr1000
    από jfountoul στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2006, 20:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF