Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: Κλειδί αυτοκινήτου

  1. #1
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171

    Κλειδί αυτοκινήτου

    Κλειδί απο κορολα πήρε νερό στο τσιπ και εχει νεκρώσει. Το άνοιξα το στέγνωσα έβγαλα - εβαλα την μπαταρία αλλα τίποτα. Καμια ιδέα ; Υπάρχει περίπτωση να βρω τσιπ άγραφο και να προγραμματιστεί ; Με την προϋπόθεση βεβαια οτι δεν θελω να παω στην Τογιότα.
    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

  2. #2
    Από τους καλύτερους στο είδος του. Θεωρώ ότι θα σου δώσει λύση.

    http://www.o-pythagoras.gr/

  3. #3
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    αλλαξε και μια μπαταρία με 1 ευρώ πριν αρχίσεις το τρέξιμο

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thalasinos
    Εγγραφή
    20/08/2008
    Μηνύματα
    417
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bradipous Προβολή μηνύματος
    Κλειδί απο κορολα πήρε νερό στο τσιπ και εχει νεκρώσει. Το άνοιξα το στέγνωσα έβγαλα - εβαλα την μπαταρία αλλα τίποτα. Καμια ιδέα ; Υπάρχει περίπτωση να βρω τσιπ άγραφο και να προγραμματιστεί ; Με την προϋπόθεση βεβαια οτι δεν θελω να παω στην Τογιότα.

    Εγω αλλαξα και τα δυο τα τσιπάκια, απο corolla e12, στην αντιπροσωπεια μου ζητουσαν 250ευρω για το καθενα, ευτηχως βρηκα μια ακρη σε εναν ηλεκτρονικο και μου τα εφτιαξε με 15 ευρω και τα δυο!! Δουλευουν κανονικα και χωρις να τα προγραματισω!!

  5. #5
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thalasinos Προβολή μηνύματος
    Εγω αλλαξα και τα δυο τα τσιπάκια, απο corolla e12, στην αντιπροσωπεια μου ζητουσαν 250ευρω για το καθενα, ευτηχως βρηκα μια ακρη σε εναν ηλεκτρονικο και μου τα εφτιαξε με 15 ευρω και τα δυο!! Δουλευουν κανονικα και χωρις να τα προγραματισω!!
    Για ρώτα και τον κυρ Χαράλαμπο τον γείτονα μην του αλλάζεις κανάλι. ........
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  6. #6
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thalasinos Προβολή μηνύματος
    Εγω αλλαξα και τα δυο τα τσιπάκια, απο corolla e12, στην αντιπροσωπεια μου ζητουσαν 250ευρω για το καθενα, ευτηχως βρηκα μια ακρη σε εναν ηλεκτρονικο και μου τα εφτιαξε με 15 ευρω και τα δυο!! Δουλευουν κανονικα και χωρις να τα προγραματισω!!
    Έφτιαξε καινούργια ή αυτα που ηδη ειχες;


    Άλλαξα μπαταρία και ψέκασα με σπρέι επαφών. Τωρα μολις βαζω την μπαταρία ανάβει συνεχόμενα το λαμπάκι ή τρέμοπαιζει χωρις να πατάω κουμπί.
    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

  7. #7
    Δεν είναι αδιάβροχο ρε γαμωτο;
    Χροοοονια τώρα τα είχε αδιαβροχα ή ΤΟΥΟΤΑ.

  8. #8
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bradipous Προβολή μηνύματος
    Έφτιαξε καινούργια ή αυτα που ηδη ειχες;


    Άλλαξα μπαταρία και ψέκασα με σπρέι επαφών. Τωρα μολις βαζω την μπαταρία ανάβει συνεχόμενα το λαμπάκι ή τρέμοπαιζει χωρις να πατάω κουμπί.
    Αυτό σημαίνει ότι κάπου έχει κρατήσει ακόμα υγρασία κατά πάσα πιθανότητα. Άστο σε ζεστό περιβάλλον χωρίς να είναι εκτεθειμένο σε απ' ευθείας πηγή θερμότητας, μερικές ώρες με το καπάκι ανοιχτό. Ίσως στρώσει.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    και βγαλμενη την μπαταρια να μην σου αδειασει
    Γιαννης

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thalasinos
    Εγγραφή
    20/08/2008
    Μηνύματα
    417
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bradipous Προβολή μηνύματος
    Έφτιαξε καινούργια ή αυτα που ηδη ειχες;


    Άλλαξα μπαταρία και ψέκασα με σπρέι επαφών. Τωρα μολις βαζω την μπαταρία ανάβει συνεχόμενα το λαμπάκι ή τρέμοπαιζει χωρις να πατάω κουμπί.
    Αυτα που εχω είδη, αλλαξε ολοκληρο το τσιπ μεσα (ειχα , επειδη το πουλησα το αυτοκινητο πριν 4 ημερες ) εναμιση χρονο τωρα και δουλευει κανονικα !!

  11. #11
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Οι πιο ειδικοί ας με διορθώσουν, αλλά εγώ θα δοκίμαζα και λίγο ξέπλυμα με οδοντόβουρτσα και απιονισμένο νερό.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Πρόσφατη συζήτηση για κλειδί με τσιπακι για μότο παίζει κάποιος τρόπος να βρεθεί ο κωδικός που έχει μέσα και είναι προγραμματισμενο?γιατι στα κλειδαραδικα στον κάνουν αντιγραφή σε καινούργιο αλλά δεν τους βγάζει λέει τον κωδικό απλά το κάνει αντιγραφή στο απρογραμ από το προγραμματισμενο..

    Υ.γ.sorry για τι ψιλό οφ τοπικ..

  13. #13
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    το κλειδι της toyota μαζι με τα κουμπια (lock-unclock), τσιπακι, πλαστικα και λαμα εχει 170-200 στην αντιπροσωπεια.
    το ιδιο κλειδι θα το φτιαξεις εξω γυρω στα 70-90 ευρω (αν υποθεσουμε πως θελει καινουριο τσιπ, καινουρια πλαστικα, καινουρια λαμα και προγραμματισμο). 40-50 κοστιζουν μονο τα ανταλλακτικα καινουρια, δηλ πλαστικα, λαμα και τσιπ.
    αν το τσιπακι σου ειναι ενταξει παιρνεις κανουρια πλαστικα (μαζι παει και η λαμα, ειναι κολλημενη στο 1=κοστος 3-5ευρω) και στην φτιαχνει ο κλειραρας. 20 ευρω μου ειχε παρει με δικα του πλαστικα και λαμα.

    το απλο κλειδι χωρις τα κουμπια εχει 100-130 στην toyota. εξω το φτιαχνεις γυρω στο 50αρικο. ρωτα σε κλειδαραδες, υπαρχει πολλοι που κανουν καλη δουλεια.
    το δικο μου το ειχα φτιαξει θεσσαλονικη, απο αθηνα δε ξερω.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.753
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bradipous Προβολή μηνύματος
    Κλειδί απο κορολα πήρε νερό στο τσιπ και εχει νεκρώσει. Το άνοιξα το στέγνωσα έβγαλα - εβαλα την μπαταρία αλλα τίποτα. Καμια ιδέα ; Υπάρχει περίπτωση να βρω τσιπ άγραφο και να προγραμματιστεί ; Με την προϋπόθεση βεβαια οτι δεν θελω να παω στην Τογιότα.

    Καταρχην έχεις μπερδευτεί λίγο.

    Τσιπ είναι το σύστημα του immobilizer. Αυτό είναι ένα κομματάκι πλαστικό ΜΕΣΑ στο εξάρτημα του χειριστηρίου, που είναι κάπως έτσι
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	s-l300.jpg 
Προβολές:	141 
Μέγεθος:	14,4 KB 
ID:	364877
    Αυτό επικοινωνεί ραδιομαγνητικά με την μονάδα του immobilizer όταν γυρνάς το κλειδί να πάρει μπροστά το αυτοκίνητο. Από την φύση του, είναι παντελώς αδιάβροχο και ΔΕΝ χαλάει από νερό, που να το βουτήξεις 2 μέρες στο νερό.

    Εσένα δεν σου χάλασε το immobilizer σου χάλασε η πλακέτα του τηλεχειρισμού για τις πόρτες, δλδ αυτό
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	s-l300.jpg 
Προβολές:	141 
Μέγεθος:	18,2 KB 
ID:	364878

    Είναι ΑΛΛΟ πράγμα το immobilizer και ΑΛΛΟ πράγμα το remote control.

    Λύσε τα καπάκια, φτάσε στην πλακέτα, ΠΡΟΣΕΞΕ λύνοντας μην σου φύγει το τσιπ του immobilizer και το χάσεις και δεν θα έχεις εκκίνηση του αυτοκινήτου μετά, και καθάρισε την πλακέτα προσεκτικά με σπρέι επαφών και οδοντόβουρτα (προσεκτικά).

    Άστην να στεγνώσει, τσέκαρε με ένα πολύμετρο ότι οι μικροδιακόπτες των κουμπιών δουλεύουν (είναι δύο επαφών, απάτητοι δεν πρέπει να δίνουν αγωγιμότητα οι επαφές τους, πατημένοι πρέπει να δίνουν μηδέν αντίσταση), άλλαξε διακόπτες αν χρειάζεται, βάλε νέα μπαταρία, δέσε, τσέκαρε.

    9 στα 10 το έχεις φτιάξει έτσι.

    Τέλος, να ξέρεις, ο προγραμματισμός χειριστηρίου στα Toyota της γεννιάς αυτής, γίνεται με μια συγκεκριμένη ακολουθία κινήσεων, τύπου 1-βάζεις κλειδί 2-ανοίγεις πόρτα 3-βγάζεις κλειδί 4-κλείνεις πόρτα, ξανά όλα αυτά άλλες 2-3 φορές, και κάποια στιγμή κρατάς πατημένα κάποια πλήκτρα και μπαίνει σε programming mode το αυτοκίνητο οπότε και μαθαίνει τα πλήκτρα στο χειριστήριο. Η ακριβής ακολουθία διαφέρει από κινητήρα σε κινητήρα, π.χ. άλλο κάνεις για τον 1ΖΖ, άλλη για το 3GSE , google is your friend here, π.χ. toyota 1zz programming fob

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    585
    Αν θες ολοκληρο κλειδι περνεις απο ebay για το δικο σου αυτοκινητο και σου δινουν τις οδηγιες να το προγραμματισεις.
    Απλα πρεπει να εχεις και το αλλο κλειδι.
    Για να βγαλεις την υγρασια βαλτο σε ενα κουτακι με ρυζι αστο μια μερα και ξαναπροσπαθησε.
    LIVE FREEEEE!!!!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μανέτα φρένου vs Καθρέπτης αυτοκινήτου
    από Alexander στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2014, 19:47
  2. Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2005, 10:57
  3. Κλειδί στο CBF-250
    από Rezeguet στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2005, 10:45
  4. Σβήσιμο μηχανής: Kill Switch ή κλειδί ??
    από Nik0s στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2005, 10:33
  5. Επικινδυνη οδηγηση...αυτοκινητου κ' πεζων
    από Πατρινός στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2004, 22:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF