Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 133

Θέμα: Moto Gp Motegi

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/05/2004
    Μηνύματα
    3.681

    Moto Gp Motegi

    O MARCO MELANDRI ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΤΟ ΕΠΑΝΑΛΑΒΕΙ

    Μετά τη θεαματική νίκη του στο Phillip Island που ο Marco Melandri κατέκτησε την τρίτη του νίκη της φετινής σεζόν ο αναβάτης της Fortuna Honda έφτασε στο Motegi δυνατός και με το κίνητρο να επαναλάβει τον εαυτό του.
    Εχοντας 193 βαθμούς, ο ιταλός αναβάτης είναι τρίτος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα,32 βαθμούς πίσω από το Nicky Hayden,τον αμερικανό αναβάτη της Honda.
    Το Ιαπωνικό Grand Prix,το δεκατο πέμπτο της χρονιάς, είναι κάτι το ξεχωριστό για τους αναβάτες της Honda οι οποιοι έχουν ένα εξτρά κίνητρο ώστε να δώσουν τον καλύτερο εαυτό τους στην πίστα που είναι ιδιοκτησία του Ιάπωνα κατασκευαστή.

    MARCO MELANDRI:''Είμαι πολύ χαρούμενος, μετά την απίστευτη νίκη μου στην Αυστραλία που ήρθε την στιγμή που την χρειαζόμουν θα φροντίσω να αγωνιστώ στην Ιαπωνία με τον ίδιο ενθουσιασμό. Χάρη στη νίκη μου αυτή ανέβηκα στην τρίτη θέση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα.
    Εχω αρκετή αυτοπεποίθηση για τους τρείς εναπομείναντες αγώνες, φέτος στο πρωτάθλημα είμαστε πολύ κοντά όλοι στη βαθμολογία και πιστεύω ότι όλα θα κριθούν στο τελευταίο αγώνα.
    Την περασμένη Κυριακή στην Αυστραλία έδειξα ότι είμαι συναγωνίσιμος σε οποιεσδήποτε συνθήκες και αυτό που θέλω είναι να δώσω τον καλύτερο εαυτό μου ώστε να είμαι στο βάθρο σε κάθε αγώνα.
    Εχω αυτοπεποίθηση για το Ιαπωνικό GP,μου αρέσει η πίστα, αλλά πάνω απ όλα πιστεύω πως το πιο βασικό είναι να δουλέψω σωστά με την ομάδα μου και να οδηγήσω όσο καλύτερα την RCV μου.''


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	marco podium.jpg 
Προβολές:	592 
Μέγεθος:	96,5 KB 
ID:	62436

  2. #2
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    καλη τυχη Marco αλλα ο γιατρος θελει περισσοτερο τη νικη....

    θα δουμε!

  3. #3
    Αμελές μέλος Το avatar του/της Alki_Viades
    Εγγραφή
    12/05/2003
    Μηνύματα
    414
    Οχι ρε φουστη δε εχω δει ακομα το phili island και τωρα εμαθα το αποτελεσμα απο ασχετο ποστ γαμ$%@#το$%#^


  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
    Οχι ρε φουστη δε εχω δει ακομα το phili island και τωρα εμαθα το αποτελεσμα απο ασχετο ποστ γαμ$%@#το$%#^

    Χμμ και πολύ κράτησε το μυστικό!!!
    Δε πειράζει, θα δεις το Motegi!





    Επαναλαμβάνομαι αλλά τί να κάνω???

    ΙΤΑΛΙΚΟ ΤΟ ΒΑΘΡΟ!!!!!


    Αναμένω με αγωνία!!!
    SARCASM / because beating the shit out of people is illegal

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/05/2004
    Μηνύματα
    3.681
    Οι αγωνοδίκες του Moto GP ζήτησαν συγγνώμη από τον Nicky Hayden μετά την αδυναμία τους να τιμωρήσουν τον Valentino Rossi για την παράνομη προσπέραση του στον αγώνα της Αυστραλίας.


    Ο Rossi προσπέρασε τον Casey Stoner παίρνοντας την πέμπτη θέση ενώ οι κριτές είχαν δείξει κίτρινες σημαίες και τελικά ο ιταλός αναβάτης τερμάτισε τρίτος-μειώνοντας τη διαφορά από τον αμερικανό αναβάτη στους 21 βαθμούς.

    Ο Hayden καθώς είπε στίς μετέπειτα δηλώσεις του η κίνηση του Rossi ήταν αντίθετη με τους κανονισμούς του αθλήματος και ο Ιταλός θα έπρεπε να είχε τιμωρηθεί για την παράβαση αυτή.

    Ο αμερικανός αναβάτης είπε '' Είδα την κινούμενη κίτρινη σημαία στην τρίτη στροφή και ήταν μόλις είχαμε πλησιάσει τον Stoner και ο Rossi τον πέρασε εκεί .Περίμενα για να δώ αν θα του έβγαζαν κάποια πινακίδα(Ride-through ποινή). Πίστευα ότι θα έπρεπε να τον τιμωρήσουν αλλα κατά βάθος ήξερα ότι δεν θα το έκαναν. Εάν σε διαφορετική περίπτωση το έκανα εγώ αυτό μου είναι δύσκολο να πιστέψω ότι θα έκαναν το ίδιο και σε μένα''.

    Αν και οι αγωνοδίκες είδαν την κίνηση, χρειάστηκε να ξαναδούν το βίντεο του αγώνα και να αποφασίσουν ότι είχαν κάνει λάθος και οτι o Hayden είχε δίκιο σε αυτά που έλεγε ότι ο Rossi έπρεπε να τιμωρηθεί.

    Δυστυχώς όμως για το Hayden οι κανονισμοί των αγώνων δεν επιτρέπουν την τιμωρία του αναβάτη για τέτοια παράβαση όταν ο αγώνας έχει τελειώσει και τελικά ο επτάκις παγκόσμιος πρωταθλητής Rossi απέφυγε την ποινή.

    Ο Paul Butler πρόεδρος των αγωνοδικών απολογήθηκε ζητώντας συγγνώμη στον ''απογοητευμένο'' Hayden ο οποίος πιστεύει ότι οι έξτρα βαθμοί που πήρε ο ιταλός αναβάτης θα μπορούσε να κάνουν τη διαφορά στο τέλος του πρωταθλήματος.
    Συγκεκριμένα ο Butler είπε:''Πήγα στον Nicky για να του εξηγήσω τι είχε ακριβώς γίνει και του είπα ότι λυπάμαι πολύ γιατι θέλω αυτό το πρωτάθλημα να κριθεί στην πίστα και όχι στο γραφείο των αγωνοδικών.

    ''Μου είπε ότι άλλαξε γνώμη γιατί πίστευε ότι θα μπορούσε να τιμωρηθεί και ο ίδιος''

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/05/2004
    Μηνύματα
    3.681
    .


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	297609-1295660-458-238.jpg 
Προβολές:	472 
Μέγεθος:	14,8 KB 
ID:	62512

  7. #7
    Το θέαμα είναι απίστευτο φέτος.

    Έτσι όπως έχουν τα πράγματα αρκεί ο Ρόσσι να έχει 7 βαθμούς διαφορά σε κάθε αγώνα από τον Νίκη. Σε περίπτωση ισοβαθμίας έχει περισσότερες νίκες και βγαίνει πρωταθλητής ο Ρόσσι.

    Δηλαδή αρκεί ο Ρόσσι να βγαίνει είτε 1ος με 25 βαθμούς σε κάθε αγώνα και ο Νίκης και 3ος (16β.) ακόμη να βγαίνει, χάνει.

    Ή 2ος(20β.) ο Ρόσσι και 4ος(13β.) και κάτω ο Νίκης.

    Ή 3ος(16β.) ο Ρόσσι και 7ος(9β.) και κάτω ο Νίκης.

    Στατιστικά ο Νίκης και ο Ταμάντα χρωστάνε πτώση ή εγκατάλειψη. Είναι οι μόνοι 2 οδηγοί στο grid που έχουν σε όλους τους αγώνες τερματισμούς.

    1ος 25 βαθμούς
    2ος 20
    3ος 16
    4ος 13
    5ος 11
    6ος 10
    7ος 9
    8ος 8
    9ος 7
    10ος 6
    11ος 5
    12ος 4
    13ος 3
    14ος 2
    15ος 1


    Έ ρε κόλαση έχει να γίνει.

    Προσωπικά πιστεύω είναι πολύ δύσκολο να έρθουν τα πάνω κάτω, αλλά ποτέ δεν ξέρεις μέχρι το τέλος. Θεωρητικά ο Ρόσσι είναι ο μόνος που μπορεί την ανατροπή, αλλά πάλι είναι δύσκολο. Επίσης θέλω να δω αγώνες όπως ας πούμε το Mugello. Καθαροί αγώνες με ξεκάθαρη οδήγηση από όλους και όλοι να παλεύουν τάπα για το καλύτερο. Ότι άλλο θα είναι κρίμα για το θέαμα που μας προσέφεραν φέτος.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  8. #8
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    να σου πω εγω τι θα κανει ο KFC

    θα ειναι πισω απο το rossi Και θα προσπαθει να μη τον περασει κανεις αλλος...

    ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ τα πραγματα ομως γιατι ο rossi εχει παρει τα πανω του και οι pedrosa, Melandri capirex ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ τον KFC...

  9. #9
    daytona 675 : SS master Το avatar του/της jbear
    Εγγραφή
    17/11/2005
    Μηνύματα
    445
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    να σου πω εγω τι θα κανει ο KFC

    θα ειναι πισω απο το rossi Και θα προσπαθει να μη τον περασει κανεις αλλος...

    ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ τα πραγματα ομως γιατι ο rossi εχει παρει τα πανω του και οι pedrosa, Melandri capirex ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ τον KFC...

    +1!
    Θελω ενα Ducati 1098 S ΤΩΡΑAAAA!!! :a07:

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    "Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία" - Σωκρατης

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    να σου πω εγω τι θα κανει ο KFC

    θα ειναι πισω απο το rossi Και θα προσπαθει να μη τον περασει κανεις αλλος...

    ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ τα πραγματα ομως γιατι ο rossi εχει παρει τα πανω του και οι pedrosa, Melandri capirex ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ τον KFC...
    Πρόσφατα σε ένα site της Ducati Ολλανδίας έβαλαν βιντεάκια την πορεία του Foggarty στα WSBK.

    Συμπτωματικά στον αγώνα του Phillip Island παίχτηκε το πρωτάθλημα τo 1994. Στο πρώτο σκέλος ο Foggy πήγε τάπα και πήρε τους βαθμός διαφοράς που ήθελε από τον Scott Russel με το Kawasaki ZX750RR (τι εργαλείο) και απλώς έπρεπε να τερματίσει πίσω του στο 2ο σκέλος.

    Έτσι και έκανε. Τον ακολουθούσε από πίσω και σε κάποια φάση ο Russel κόβει ρυθμό και του κάνει νόημα να περάσει. Τον περνάει φυσικά, αλλά πρόσεξε, λέει λοιπόν ο Foggarty "Mα τι κάνει, θα είναι από πίσω μου στο υπόλοιπο του αγώνα? Ρε αυτός μπορεί να θέλει να με ρίξει ώστε να εγκαταλείψω και να πάρει το πρωτάθλημα!" Ανοίγει το γκάζι λοιπόν και πέρνει μεγάλη διαφορά για να μην έχει και το μυαλό του να σκέφτεται σενάρια. Σε κάποια φάση κοιτάζει πίσω και δεν βλέπει τον Russel, οπότε και είχαν μείνει τρείς γύροι για τον τερματισμό. Τελικά πήρε το πρώτο του πρωτάθλημα στα WSBK.

    Σε τέτοιες περιτπώσεις στους αγώνες, όταν υπάρχει μικρή βαθμολογική διαφορά για το πρωτάθλημα, τίποτα δεν είναι δεδομένο και όλα μπορούν να συμβούν. Ή τουλάχιστον όλα τα πιθανά καταστροφικά σενάρια είναι μέσα στο μυαλό των οδηγών και δεν ξέρεις πως θα τους επηρρεάσει στον αγώνα.

    Πραγματικά θα είμαστε τυχεροί αν όλοι οι αγώνες είναι καθαροί και κερδίσει ο Ρόσσι. Σαν γεγονός θα είναι ιστορικό και τέτοιες ιστορικές μάχες (είτε στην πίστα, είτε στο βαθμολογικό πίνακα) δεν βλέπεις συχνά.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/05/2006
    Μηνύματα
    23
    Παναγιώτη,
    Γιατί οι ΄"πράσινες" βγαίνουν πάντα υποφωτισμένες??
    Εχεις καμιά εξήγηση??

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/05/2004
    Μηνύματα
    3.681
    Ο HAYDEN ΚΑΙ Ο PEDROSA ΘΑ ΔΟΥΝ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΝΕΟ 800 ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ


    Ο Nicky Hayden και ο Dani Pedrosa θα οδηγήσουν την νέα μοτό 800cc MotoGP της Honda την Δευτέρα μετά τον αγώνα της Ιαπωνίας, ανακοίνωσε ο διευθυντής του τμήματος εξέλιξης του HRC, Satoru Horiike.

    Φαίνεται απίστευτο αλλά οι δύο εργοστασιακοί αναβάτες της ιαπωνικής εταιρίας δεν έχουν ιδέα για το πόσους κυλίνδρους έχει η νέα μοτό καθώς και καμμία άλλη λεπτομέρεια!

    ''Δεν ξέρουν τίποτα '' είπε.'' Δεν τους έχουμε πεί τίποτα ,ούτε για το σχεδιασμό του μοτέρ, ούτε για το σχήμα της μοτό ούτε για τις επιδόσεις της. Το πιο σπουδαίο για μας είναι να φτιάξουμε μια καλή μοτο για αυτούς και όχι να τους πούμε πώς είναι''.

    Το σχήμα της νέας 800 - ειδικότερα η διάταξη των κυλίνδρων της – είναι το θέμα συζήτησης στους κύκλους του σπόρ εδώ και πολλούς μήνες. Η Honda έχει δοκιμάσει την νέα 800 σε πολλές ιαπωνικές πίστες αλλά έχει φροντίσει επίσης να τηρήσει υψηλότατο το επίπεδο μυστικότητας και έως σήμερα δεν υπάρχει το παραμικρό στοιχείο για αυτήν.

    Οι άλλοι τέσσερις κατασκευαστές έχουν ήδη ανακοινώσει τα σχέδια τους για το 2007 συνεχίζοντας όλοι την ίδια διάταξη κυλίνδρων στο μοτέρ και απλά επανασχεδιάζοντας τα περιφερειακά. Η Ducati και η Yamaha έχουν ήδη κάνει δημόσια τις πρώτες δοκιμές τους .Αλλά η Honda έχει αφήσει τους πάντες άφωνους λέγοντας:'' Εξετάζουμε όλες τις διαθέσιμες διατάξεις κυλίνδρων και θα αποφασίσουμε αργότερα''.

    Εντούτοις αυτή η φιλοσοφία συμφωνεί με την παράδοση της ιαπωνικής εταιρίας που εμπλέκεται στο χώρο των αγώνων από το 1959 με μοτο που έχουν από έναν έως και έξι κυλίνδρους και πολλές φορές χρησιμοποίησε περίεργα σχήματα.

    Ετσι είναι άγνωστο ακόμα αν τη Δευτέρα ο Hayden και ο Pedrosa θα οδηγήσουν τρικύλινδρο, τετρακύλινδρο,μια μικρότερη έκδοση του φετινού πεντακύλινδρου 990 ή ένα εξακύλινδρο.

    Το δίλημμα της εταιρίας είναι ότι αν διατηρήσει τον υπάρχοντα αριθμό κυλίνδρων για να είναι σύμφωνη με τους κανονισμούς θα πρέπει να αυξήσει το βάρος κατά 7.5 κιλά ώστε να φτάσει το ελάχιστο απαιτούμενο των 155.5.Για τα εξακύλινδρα το ελάχιστο βάρος είναι 163 κιλά οπότε θεωρητικά μάλλον θα πρέπει να αποκλειστεί κάτι τέτοιο δεδομένου ότι μειώνεται κατά ένα λίτρο η χωρητικότητα του ρεζεβουάρ δηλαδή στα 21. Οι τετρακύλινδρες θα έχουν ελάχιστο 148 κιλά ,το σημερινό δηλαδή των τετρακύλινδρων και πεντακύλινδρων 990.Αλλά αν η Honda παρουσιάσει ένα τρικύλινδρο για το οποίο το ελάχιστο βάρος είναι 138 κιλά θα έχει πλεονέκτημα 10 κιλών έναντι στις υπόλοιπες τετρακύλινδρες MotoGP.

    Όταν ρωτήθηκε ο Mr Horiike για το αν έχουν φτιάξει τρικύλινδρο μοτέρ είπε:''Δεν μπορώ να σας πώ''.''Δεν μπορώ να σας πώ τίποτα''.Όμως επιβεβαίωσε ότι οι δύο εργοστασιακοί αναβάτες θα δοκιμάσουν την νεα 800 τις δυο επόμενες μέρες μετά τον αγώνα στην ιαπωνική πίστα καθώς επίσης και την 30 Οκτωβρίου μετά τον τελευταίο αγώνα της χρονιάς στη Valencia οπου η μοτο θα παρουσιασθεί και στα media.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/05/2004
    Μηνύματα
    3.681
    GOOD MORNING FROM TWIN RING MOTEGI


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mot1.jpg 
Προβολές:	414 
Μέγεθος:	96,6 KB 
ID:	62597

  14. #14
    Δεν συμφωνώ με την διαμαρτυρία του Hayden για την προσπέραση του Rossi στον Stoner...
    Αρχικά όντως έγινε παρανομία αλλά ο Rossi άφησε τον Stoner να τον ξαναπεράσει αμέσως μετά...Οι κριτές έπραξαν σωστά και δεν τιμώρησαν τον Rossi...

    Απλώς το αυτάκι του Hayden έχει αρχίσει και ιδρώνει...
    vrooommmmm!!!

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/05/2004
    Μηνύματα
    3.681



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mot2.jpg 
Προβολές:	390 
Μέγεθος:	99,3 KB 
ID:	62598

Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Moto GP, Round 15 Japan - Motegi
    από emiliano στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2012, 19:51
  2. Moto Gp Motegi
    από panayiotis στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2007, 19:30
  3. Moto Gp
    από Valentino_Ptossi στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2004, 12:30
  4. Moto-Gp (Qatar)...Σάββατο και όχι Κυριακή ο αγώνας...
    από Stomu Yamashta στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2004, 01:48
  5. Moto GP 2
    από Omni στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2004, 13:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF