Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 38

Θέμα: Νεος οδηγός, νέα μοτοσυκλέτα, ζητάω τα φώτα σας...

  1. #1

    Νεος οδηγός, νέα μοτοσυκλέτα, ζητάω τα φώτα σας...

    Καλησπέρα σε όλους,

    Ειμαι νεος στο φόρουμ και στον κόσμο της μοτοσυκλέτας. Ειμαι 31 ετών και οδηγός αυτοκινήτου απο τα 18 μου. Αποφάσισα πριν λίγο καιρό να αγοράσω μοτοσυκλέτα (αφου πάρω το δίπλωμα πρώτα βέβαια) κυριώς για να πηγαίνω στη δουλειά μου η οποία ειναι στο κέντρο της Αθήνας και το μετρο κλπ δε βοηθούν ιδιαίτερα. Ειμαι προς το τέλος των μαθημάτων οδήγησης, σύντομα δίνω τα πρακτικά (τα θεωρητικά οκ).

    Καλως εχόντων των πραγμάτων, πρεπει να αγοράσω μια μηχανή. Αυτη τη στιγμή ειμαι ανάμεσα σε ενα Beverly 250 και μια FZ6 Fazer. Θα μου πείτε , τι μας συγκρίνεις τωρα... Ολοι οι γνωστοί μου στο άκουσμα μιας 600αρας μηχανής κανουν λες και ασπάστηκα το διάβολο ενα πράγμα, που δε με βοηθάει ιδιαίτερα να αποφασίσω τι να αγοράσω. Η Fazer μου αρέσει πάρα πολύ, την έχει ο κολητός μου που και αυτός εκανε την ιδια φάση που παω να κάνω και εγω (διπλωμα μηχανής σε "μεγαλη" ηλικια) αλλα αυτός αγόρασε ενα scooteraki στην αρχή. Μου προτείνει εκεινος να παρω ενα scooteraki αν και δεν εμεινε ευχαριστημένος και το άλλαξε σε λιγότερο απο 2 χρόνια με τη FZ6 Fazer.

    Καταλαβαίνω οτι το "λογικό" ειναι να πάω προς το scooteroιδές. Απο την άλλη γλυκοκοιτάω τη Fazer

    Εσεις τι νομίζετε? Θα έχω πρόβλημα με τη Fazer? Θα ειναι "too much" ? Δύσκολη για την κίνηση στη πόλη ? Πεταμένα λεφτά ?

    Ευχαριστώ για την ανάγνωση και τις όποιες απαντήσεις

  2. #2
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Κοίτα... εξαρτάται από πολλά...

    την θες μόνο για σπίτι-δουλειά;
    η οικογενειακή κατάσταση επιτρέπει βόλτες εξω απο την πόλη;
    μπορείς να ελένξεις τον δεξί σου καρπό; (σωματικά αλλά κυρίως εγκεφαλικά)

    Εγώ θα σου πρότεινα να μην πάρεις fazer (όχι ακόμα τουλάχιστον).

    Μέσα στην πόλη δεν είναι και ότι καλύτερο (απο άποψη ελιγμών), καίει αρκετά, κοστίζει πολύ όταν θα πέσεις (μακάρι να μην γίνει ποτέ, αλλά....)

    Εγώ ας πούμε έχω ένα CBR954 αλλά αγόρασα παπί για την κίνηση μέσα στην Αθήνα....

    σκέψου και πράξε....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #3
    Μέλος, σκέτο
    Εγγραφή
    09/01/2005
    Μηνύματα
    154
    Νομίζω πως το FZ6 Fazer είναι too much για πρώτη μηχανή - θα πέσεις κατευθείαν στα βαθιά - άσε που δεν είναι και η καταλληλότερη μηχανή για την πόλη. Καλύτερα να προτιμήσεις κάποιο scooter ή παπί για αρχή.

  4. #4
    Γεια σου και σε σένα.

    Δε χωράει συζήτηση στο τί θα βόλευε να οδηγήσεις, ειδικά για τον συγκεκριμένο σκοπό! Το beverly παρεμπιπτώντος έχει μαζέψει αρκετά καλές κριτικές και εντυπώσεις. Πέρα από αυτό είναι η καλύτερη κίνηση για αρχή στους δύο τροχούς...

    Αργότερα, αφού εγκλιματιστείς, μπορείς να προβείς και σε μια αγορά μεγαλύτερης μοτοσικλέτας, εφόσον θα ζητήσεις κάτι παραπάνω από αυτή (βλέπε ταξίδια και κυρίως όταν θα την αγαπήσεις )

    Πάντως με το beverly θα μπορέσεις να βγεις και εκτός πόλης!

    Καλή απόκτηση του διπλώματος και καλή αγορά ό,τι και αν αποφασίσεις να πάρεις. Μάζεψε γνώμες, κάνε και κάποια test ride αν μπορείς και θα βρεις τη κατάλληλη μοτοσικλέτα... για αρχή


    SARCASM / because beating the shit out of people is illegal

  5. #5
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, απο οτι κατάλαβα η αγορά μεγάλης μοτοσυκλέτας σε νεο οδηγό δεν προτείνεται. Αυτο που προσπαθω να καταλάβω ειναι οτι η διαφορά στην εκμάθηση της μηχανής είτε ειναι μεγάλη, είτε μικρή θα αλλάξει σε κάτι ? Θα ειναι πιο εύκολο το scooter?

    Απο τι στιγμή που ξεκινάω να μάθω κατι καινούριο, οτι και αν ειναι αυτό δε θα ειναι το ιδιο ? Στους δρόμους δεν ειμαι καινούριος αν και η οδήγηση της μηχανής μου θύμισε τα παλιά οταν πρωτοδηγούσα αυτοκίνητο :smilea:

    Αυτό που θεωρώ εγω (ισως και να κάνω λάθος) ειναι οτι με τη μεγαλύτερη μηχανη νιώθω μια λιγο μεγαλύτερη ασφάλεια, ισως γιατι ως οδηγός αυτοκινήτου προσέχω περισσότερο τις μεγάλες μηχανές παρά τα παπάκια πχ. Επίσης νομίζω οτι ειναι πιο στιβαρή...

    Συντομα ελπίζω να οδηγήσω και τις 2, οποτε θα μπορέσω να έχω μια καλύτερη άποψη αν και καταλαβαίνω οτι το beverly μοιάζει πολυ πιο κοντά σε αυτό που χρειάζομαι.


  6. #6
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Εφόσον είσαι νέος οδηγός δεν θέλεις να πάρεις μια μικρή μηχανή πχ250cc να μάθεις και τις ταχύτητες και γενικότερα να οδηγείς μηχανή μέσα σε πραγματικές συνθήκες(πόλη,μικρά ταξίδια);
    Το σκουτερ δε θα σου τα μάθει αυτά πιστευω. Απο σκουτερ να πας σε 600cc δε θα σου είναι δυσκολο;
    Άσε που έίναι και πιο φτηνή η μηχανή σε όλα(αγορά, συντήρηση κλπ) απο ένα σκουτερ. Βέβαια η επιλογή είναι δική σου. Ότι και να πάρεις πάντα όρθιος και με σωστό εξοπλισμό φίλε μου!!
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της LIBYKOS
    Εγγραφή
    13/04/2005
    Μηνύματα
    231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
    Εφόσον είσαι νέος οδηγός δεν θέλεις να πάρεις μια μικρή μηχανή πχ250cc να μάθεις και τις ταχύτητες και γενικότερα να οδηγείς μηχανή μέσα σε πραγματικές συνθήκες(πόλη,μικρά ταξίδια);
    Το σκουτερ δε θα σου τα μάθει αυτά πιστευω. Απο σκουτερ να πας σε 600cc δε θα σου είναι δυσκολο;
    Άσε που έίναι και πιο φτηνή η μηχανή σε όλα(αγορά, συντήρηση κλπ) απο ένα σκουτερ. Βέβαια η επιλογή είναι δική σου. Ότι και να πάρεις πάντα όρθιος και με σωστό εξοπλισμό φίλε μου!!
    +1000

    Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος, θα πρότεινα το cbf 250. Πολύ αξιόπιστο και θα σε βάλει πιο γρήγορα στη φιλοσοφία της μοτοικλέτας
    LIBYKOS

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Shinji

    Αυτό που θεωρώ εγω (ισως και να κάνω λάθος) ειναι οτι με τη μεγαλύτερη μηχανη νιώθω μια λιγο μεγαλύτερη ασφάλεια, ισως γιατι ως οδηγός αυτοκινήτου προσέχω περισσότερο τις μεγάλες μηχανές παρά τα παπάκια πχ. Επίσης νομίζω οτι ειναι πιο στιβαρή...
    Καλημερα αγαπητε.

    Αυτο που βλεπω εγω απο την παραπανω απαντηση σου, ειναι οτι ηδη κλεινεις προς την αποκτηση μιας "κανονικης" μηχανης και ΟΧΙ προς ενα σκουτερ.

    Η αληθεια ειναι οτι μπορω να σε καταλαβω μιας που και εγω οταν αποφασισα να παρω μηχανη δεν ειχα καθολου στο νου σκουτερς... Καλα και αγια -ειδικα μεσα στην πολη- αλλα κακα τα ψεμματα: αλλη ιστορια ειναι μια μηχανη...

    Επισης μαθε οτι και εγω απεκτησα την πρωτη μου μηχανη στα 29, χωρις να εχω προηγουμενη εμπειρια ουτε απο σκουτερ.
    Και τι πηρα; Ενα Kawasaki Z750! Αν ρωταγες εδω νομιζω οτι κανεις δεν θα σου ελεγε οτι ειναι μια μηχανη καταλληλη για αρχαριους.

    Ομως εγω δεν ακουσα κανεναν (ουτε ρωτησα), και την πηρα. Αν το μετανοιωσα; ΟΥΤΕ ΣΤΙΓΜΗ!

    Στην αρχη ειτε σκουτερ οδηγησεις ειτε μεγαλη μηχανη θα σου φανει εξισου δυσκολο. Καπου ειχα δει κατι πολυ σωστο: το μυαλο και ο οργανισμος θελει χρονο για να εξοικειωθει με την μεγαλη επιταχυνση & ταχυτητα αντιδρασεων μιας μηχανης, καθως και του να οδηγας "ακαλυπτος"....

    Αυτο το συναισθημα ειναι ιδιο αρχικα ειτε με μεγαλο σκουτερ ειτε με μια μηχανη.

    Απλα μια μεγαλη μηχανη ειναι ακομα πιο περιπλοκη μιας κ εχει αλλαγες ταχυτητων, και δυναμη που θελει ΣΕΒΑΣΜΟ.
    Οποτε αν εχεις το μυαλο στην σωστη θεση και ΣΕΒΕΣΑΙ την μηχανη απο την πρωτη φορα που καβαλησεις, τοτε ακολουθα την καρδια σου.

    Αν θες την συμβουλη μου, παρε την μηχανη που ΘΕΛΕΙΣ και θα σε κανει να μενεις ξυπνιος τα βραδια... Αφου γλυκοκοιτας το Fazer (που ειναι κ κουκλι) σημαινει οτι αν παρεις το σκουτερακι θα μεινεις με το παραπονο....

    Να ΣΕΒΕΣΑΙ αλλα να ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ.

  9. #9
    sotris like motoris Το avatar του/της taxydromos
    Εγγραφή
    29/11/2005
    Μηνύματα
    4.192
    μελοντικε συναδελφε Shinji,
    θα σου προτεινω και εγω να παρεις μια μοτο 250cc με ταχυτητες,ωστε να εξικειωθεις με την εννοια μοτο αλλα και για καλυτερη παθητικη ασφαλεια..
    αν τωρα προτιμησεις ενα σκουτερ,δεν σου προτεινω το beverly το οποιο εχω.ειναι δυσκολη μοτο,δυσκινητη στην κινηση της πολης,χωρις καλα φρενα και τα λαστιχα γλυστρανε φοβερα...
    [font=courier]"Its going to be a hell of a ride.!"[/font]


    My Dirty Blog!!
    ^-^-^-^-^-^-^ جسارة أن يركب


    Athenians Enduro Lovers

    Γιούπι!!...ο δικός μας 6ήρεμος..

    Η 5ήμερη στη Πίνδο!!!!!

    Η ΠΑΓΩΜΕΝΗ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟΝ ΠΑΡΝΩΝΑ!μπρρρρ
    [color=light blue][font=courier]Jolly Rider[/color][/font]

  10. #10
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    αποψη μου φιλτατε ειναι να παρεις μια μηχανη που να σου συνδιαζει πραγματα.εγω θα προτεινα ενα KLE 500 σε πρωτη φαση.καλη και ξεκουραστη θεση οδηγησης,ανεβαινει και σε πεζοδρομια,κοβει το τιμονακι του,μπορεις να το φορτωσεις και να το ταξιδεψεις εκτος πολης,ειναι στενο για εδω μεσα...και πανω απο ολα ειναι μηχανη και οχι μηχανακι,παπι,σκουτερακι στα οποια δε δινετε η δεουσα προσοχη.πραγμα που μεταφραζετε σε καλυτερα φρενα,μεγαλυτερο και πιο υπολογισιμο ογκο,καλυτερα λαστιχα και εν γενει συμπεριφορα τελος παντων.ειναι βεβαια ενα παλιο και ξεπερασμενο μηχανακι αλλα αν βρεις ενα μεταχειρισμενο σε καλη κατασταση,θα ειναι και καλη η τιμη του και θα αξιζει τον κοπο.

    καλη επιτιχια στην αναζητηση σου φιλε
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της harlek
    Εγγραφή
    28/08/2005
    Μηνύματα
    222
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_zr
    Καλημερα αγαπητε.

    Επισης μαθε οτι και εγω απεκτησα την πρωτη μου μηχανη στα 29, χωρις να εχω προηγουμενη εμπειρια ουτε απο σκουτερ.
    Και τι πηρα; Ενα Kawasaki Z750! Αν το μετανοιωσα; ΟΥΤΕ ΣΤΙΓΜΗ!

    Στην αρχη ειτε σκουτερ οδηγησεις ειτε μεγαλη μηχανη θα σου φανει εξισου δυσκολο. Καπου ειχα δει κατι πολυ σωστο: το μυαλο και ο οργανισμος θελει χρονο για να εξοικειωθει με την μεγαλη επιταχυνση & ταχυτητα αντιδρασεων μιας μηχανης, καθως και του να οδηγας "ακαλυπτος"....

    Οποτε αν εχεις το μυαλο στην σωστη θεση και ΣΕΒΕΣΑΙ την μηχανη απο την πρωτη φορα που καβαλησεις, τοτε ακολουθα την καρδια σου.

    Να ΣΕΒΕΣΑΙ αλλα να ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ.
    Δεν μπορούσε να τα πει καλύτερα!

    Αν έχεις μυαλό στο κεφάλι σου (φαίνεται ότι έχεις) και απολαμβάνεις την οδήγηση (άρα δεν θέλεις κινούμενο σκαμπώ) θα σου πρότεινα να πάρεις αυτό που σ' αρέσει - οπωσδήποτε μοτοσυκλέτα και οπωσδήποτε όχι κάτω από 500άρα γιατί θα τη βαρεθείς αμέσως. Το Fazer είναι κατά τη γνώμη μου ωραιότατη επιλογή, αλλά θέλει όπως σου είπαν σεβασμό.

    Η εμπειρία σου από το αυτοκίνητο είναι πολύ πολύτιμη, γιατί γνωρίζεις τις παγίδες των δρόμων και τη "λογική" των οδηγών, οπότε οι άγνωστοι παράγοντες που θα έχεις να αντιμετωπίσεις μειώνονται σημαντικά.

    Κι εγώ μετά από 11 χρόνια αυτοκίνητο πήγα σε 650άρι απευθείας και μόνο στη σκέψη να είχα "χαλάσει" τα λεφτά μου σε σκουτερ ή 250άρι (μου είχε περάσει από το μυαλό) με ταράζει!

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vassilis88
    Εγγραφή
    07/11/2004
    Μηνύματα
    1.703
    εγω θα του λεγα να παρει αυτο που του αρεσει,με τπτ σκουτερ,οκ 30 χρονων ειναι.

    ασχετο,shinji απο το neon genesis evangelion?

  13. #13
    Είχα και εγώ το ίδιο δίλημμα πριν από περίπου 8 μήνες στα 34 μου. Εμπειρία είχα μόνο από παπί και αυτό πριν 14 χρόνια. Έβγαλα δίπλωμα και στο νου μου είχα ή SH150i ή CBF250 για να πηγαίνω δουλειά κυρίως, 70χλμ ημερησίως. Όσο περνούσε ο καιρός έκλινα προς το 2ο.

    Μέσα μου όμως ήθελα πραγματικά το ΕR6n. Και δεν έκανα πίσω. Το αγόρασα, και δεν το μετάνιωσα καθόλου. Αντιθέτως....

    Σκέφτομαι τώρα μετά από 7 μήνες ότι κάθε άλλη επιλογή μου από τα δύο που είχα αρχικά στο νου μου θα την είχα μετανιώσει.

    Είναι άλλη φάση η μηχανή. Θέλει όμως προσοχή. Στην αρχή έτσι και αλλιώς πήγαινα σιγά για να τη στρώσω και σιγά σιγά ξεθάρεψα. Όχι ότι έγινα οδηγάρα αλλά τουλάχιστον ο αρχικός μου φόβος έφυγε. Όπως ήδη αναφαίρθηκε θέλει σεβασμό.

    Εάν έχεις τη δυνατότητα κάνε και κανένα μάθημα παραπάνω με το δάσκαλο για να νιώσεις ποιο σίγουρος.

    Α! και κάτι τελευταίο, εάν είναι να προτιμήσεις μηχανή κοίτα μία με ABS. Εμένα τουλάχιστον εκτός των άλλων με βοήθησε και στον ψυχολογικό τομέα.

    Αυτά τα ολίγα και μην παραβλέψεις προστατευτικό εξοπλισμό.

  14. #14
    Retired Rider Το avatar του/της 675
    Εγγραφή
    30/08/2006
    Μηνύματα
    1.764
    Αρχικά δημιουργήθηκε από LIBYKOS
    +1000

    Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος, θα πρότεινα το cbf 250. Πολύ αξιόπιστο και θα σε βάλει πιο γρήγορα στη φιλοσοφία της μοτοικλέτας
    +1000000000000000000

    poli sostos k o libykos k o apo pano tou... go to idio s proteino

    me to cbf k den tha kindineueis toso poli na fas ta moutra epidi den exei k to trelo gkazi tis fz, k tha matheis k tin kinisi me tis 6-taxitites k to simplekti, k eina k pio fthino(nomizo ap to beverly)

    alla

    ola ayta me ti proipothesi oti kapoia stigmi tha pas stin fz6 meta ...an einai na pareis kapoio mixanaki k na min ksanapareis allo tote na pareis to beverly pou tha se volepsei poli perissotero stin poli...

    vevea tha m peis de mporeis na ksereis an tha se "erethisei" i odigisi mixanis k an tha thes meta na anavathmisteis...

    gi ayto kalitera na pareis kati pou se eksipiretei tora...(ena beverly gia na mi s po gia papi) ...k an deis meta oti to goustarei re paidi m na odigeis mixanaki kane ena diplo kopo na matheis k tis taxitites,,,

    mi katseis k tis valeis sto kefali s xoris logo...

  15. #15
    Retired Rider Το avatar του/της 675
    Εγγραφή
    30/08/2006
    Μηνύματα
    1.764
    Αρχικά δημιουργήθηκε από harlek
    Δεν μπορούσε να τα πει καλύτερα!

    Αν έχεις μυαλό στο κεφάλι σου (φαίνεται ότι έχεις) και απολαμβάνεις την οδήγηση (άρα δεν θέλεις κινούμενο σκαμπώ) θα σου πρότεινα να πάρεις αυτό που σ' αρέσει - οπωσδήποτε μοτοσυκλέτα και οπωσδήποτε όχι κάτω από 500άρα γιατί θα τη βαρεθείς αμέσως. Το Fazer είναι κατά τη γνώμη μου ωραιότατη επιλογή, αλλά θέλει όπως σου είπαν σεβασμό.

    Η εμπειρία σου από το αυτοκίνητο είναι πολύ πολύτιμη, γιατί γνωρίζεις τις παγίδες των δρόμων και τη "λογική" των οδηγών, οπότε οι άγνωστοι παράγοντες που θα έχεις να αντιμετωπίσεις μειώνονται σημαντικά.

    Κι εγώ μετά από 11 χρόνια αυτοκίνητο πήγα σε 650άρι απευθείας και μόνο στη σκέψη να είχα "χαλάσει" τα λεφτά μου σε σκουτερ ή 250άρι (μου είχε περάσει από το μυαλό) με ταράζει!
    sostos k o harlek k o apo pano tou

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. τα φωτα σας νεος στο σπορ
    από fazer1000s στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2012, 20:13
  2. Νέος wannabe endur-ας, τα φώτα σας
    από mizz στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2008, 20:12
  3. Τα φώτα σας
    από frikis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2004, 15:46
  4. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2004, 15:12
  5. Τα φώτα σας.. (χωμάτινα λάστιχα)
    από wizard στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 13:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF