Σελίδα 5 από 23 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 334

Θέμα: Yamaha YBR 250

  1. #61
    Τελικά τι έγινε..............κανείς άλλος δεν έχει το ΥΒR 250 να μας πεί την γνώμη του?

  2. #62
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    @MADFOX

    Λογικά πρέπει να έχεις κάνει μερικές χιλιάδες χιλιόμετρα παραπάνω από την προηγούμενη φορά. Θεωρείς ότι μπορεί να έχει στρώσει ο κινητήρας του πλέον ; Για το παπί μου αυτό έγινε περίπου στις 9.000-11.000 χλμ.

    Αν είναι αυτή η μηχανή το πρώτο σου δίτροχο καλά κάνεις και δεν τρέχεις.

    Όμως μιας και είσαι σχεδόν η μοναδική πηγή για τις πραγματικές επιδόσεις-συμπεριφορά της συγκεκριμένης μηχανής θα ήθελα να μας πληροφορήσεις ποιά είναι η μεγαλύτερη ταχύτητα που είδες στο ταχύμετρο και αν θυμάσαι πόσες στροφές έδειχνε εκείνη τη στιγμή το στροφόμετρο.

    Νομίζεις ότι έχει και άλλο αλλά δεν θέλεις προς το παρόν να το διαπιστώσεις, μέχρι να αποκτήσεις εμπειρία ;

    Θύμισε μας ξανά στις πόσες περίπου στροφές εμφανίζεται ο γνωστός συντονισμός των μονοκίλυνδρων στη δική σου μηχανή ;

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και συγνώμη για την σχολαστικότητα και τις εκνευριστικές "παιδικές" απορίες.
    Πάντα όρθιοι

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slacker
    Εγγραφή
    19/07/2005
    Μηνύματα
    222
    Κανένα νεό για το YBR250 (πχ. προβλήματα);

    Anyone?

    Στην Θεσ/νίκη ούτε στον δρόμο δεν το έχω πετύχει ακόμα...


  4. #64
    Χαιρετίζω το πιο δίκυκλο ελληνικό forum....

    Αφορμή για την εγγραφή μου και το ποστάρισμα αυτό είναι ακριβώς αυτό μηχανάκι...το YBR250 το οποίο απέκτησα μόλις σήμερα.Οδηγώντας δίτροχο για πάνω από 20 χρόνια πήρα την απόφαση να ανέβω κατηγορία.Λέω να μοιραστώ λοιπόν μαζί σας τις πρώτες εμπειρίες και εικόνες από την μηχανή αυτή.
    Κατά αρχην είναι ένα μηχανάκι που παρόλο τα κιλά του (154) δεν έχεις καμμία δυσκολία να το χειριστείς.Είμαι 1,72cm και νοιώθω πολύ άνετα αφού πατάνε καλά και τα δύο μου πόδια στο σταμάτημα.Η αίσθηση του συμπλέκτη δεν σε δυσκολεύει καθόλου αφού πολύ γρήγορα καταλαβαίνεις την διαδρομή του και πότε χρειάζεται να δώσεις λίγο γκάζι για να ξεκινήσεις.Ανετη σέλα,και πολύ καλή ορατότητα από τους καθρέφτες της μαμάς του.Ωστόσο ίσως κάποια στιγμή τους αλλάξω με κάποιους πιο design τους.Καταναλώσεις,τελικές και φρεναρίσματα σε μελλοντικό post αφού κάνουμε κάποια χιλιόμετρα.Αυτα προς το παρών και θα επανέκθω σύντομα.

  5. #65
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Περιμένουμε με μεγάλη περιέργεια και ενδιαφέρον τις εντυπώσεις σου από την μηχανή.

    Καλοτάξιδη να είναι και να είσαι καλά να μας πληροφορείς για αυτήν.
    Πάντα όρθιοι

  6. #66
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/07/2007
    Μηνύματα
    8

    Smile Follow up

    Χαίρετε Κύριοι ο/

    Αφού ζητήσατε να μάθετε τι γίνεται με το YBR με χαρά να σας πω τα πιο σημαντικά :-)

    Το οδόμετρο τώρα δείχνει 7000 + κάτι πολύ ψιλά χιλιόμετρα.

    Στις 5000 χιλιομετρα λίγο πριν την πάω για Service μου παρουσίασε ένα πρόβλημα με τα ηλεκτρικά της. Τα φώτα στα όργανα τρεμόπαιζαν και μερικές φορές έκοβε στιγμιαία και το μοτέρ χωρίς όμως να σβήνει. Τελικά τα πρόβλημα δεν ήταν της μοτοσικλέτας αλλά του συναγερμού αυτής ο οποίος είχε φρικάρει τελείως!!!. Η επισκευή έγινε χωρίς κόστος και όλα καλά.

    Τον τελευταίο καιρό έκανα και μερικά κοντινά ταξίδια (γύρω από την Αθήνα ) της τάξης των 100- 120 χιλιομέτρων. Η μηχανή πήγαινε πολύ καλά. Την περισσότερη ώρα την πήγαινα στο maximoum το οποίο ορίζεται ως: Υπό ιδανικές συνθήκες δηλαδή ίσιος δρόμος και ευνοϊκός άνεμος 145km/h με το στροφόμετρο στις 9500 περίπου στροφές. Αντίστοιχα σε κακές συνθήκες κόντρα άνεμος και ανηφορικός δρόμος 120km/h με το στροφόμετρο στις 7500 – 8000 στροφές.

    Πρέπει βέβαια να πω ότι στο μοτέρ μάλλον δεν του αρέσει να γυρίζει με 9500 rpm. Το διάστημα από 7500 έως και 8500 είναι ιδανικό. Σημειώστε ότι max power έχεις στις 7500 rpm. Αυτό σημαίνει ότι η 5 σχέση θα μπορούσε να είναι πιο μακριά από ότι είναι ή ακόμα να υπήρχε και μια 6. Αυτό όμως θα δημιουργούσε πρόβλημα όταν οι συνθήκες του ταξιδιού δεν είναι ιδανικές (δες πιο πάνω).

    Τις τελευταίες ημέρες έχω παρατηρήσει κάτι το οποίο με έχει ανησυχήσει. Δεν είμαι σίγουρος αν είμαι σωστός στην παρατήρηση μου ή λάθος. Θα πρέπει να πάω στη YAMAHA να το δώ.
    Νομίζω ότι ακούω την αντλία βενζίνης, πράγμα που δεν τον άκουγα πιο πρίν. Είναι αμυδρός ο θόρυβος αλλά έχω την αίσθηση ότι τον ακούω. Αυτό σημαίνει ότι κάτι έχει φράξει το κύκλωμα του καύσιμου, το οποίο είναι κλειστό, ή ότι έχουμε αστοχία του συγκεκριμένου εξαρτήματος (το έχω πάθει και στο αμάξι μου) Επίσης κανα 2 φορές έχω πιάσει τη μηχανή να κρατάει ρελαντί στις 1100 στροφές όταν το χαμηλότερο όριο είναι 1250 σύμφωνα με τον κατασκευαστή. Δεν θέλω να σκέφτομαι ότι είναι κάτι τραγικό όπως ας πούμε απώλεια συμπίεσης αλλά κάτι περιστασιακό πχ πολύ υψηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος ή υπερθέρμανση του κινητήρα.

    Θα σας ενημερώσω για αυτά μόλις επισκεφτώ την YAMAHA. Κατά τα άλλα δεν έχω κάποιο πρόβλημα η εκκίνηση είναι άμεση η λειτουργία πολύ καλή όλα είναι μια χαρά ακόμα και τα παραπάνω που αναφέρω μπορεί να είναι η ιδέα μου.

    Μειονεκτήματα: ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΤΑ 250 ΚΥΒΙΚΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ χαχαχααχαχαχ μου λένε γιατί δεν έπερνες ένα TDM???? Δεν θα καταλάβουν ποτέ τι πάει πει συνειδητοποιημένη επιλογή !!!! Βόλτα πάνε στο τέλος !!!


    Ερώτηση: Ξέρει κανένας κάποιο πολύ καλό καθαριστικά για τον κινητήρα το οποίο να καθαρίζει τα λάδια και τις βρωμιές που μαζεύονται σε αυτόν με τη χρήση?? ( δεν είναι δικά του τα λάδια μη φρικάρετε!!!) Τρίβω ώρες για να τα βγάλω!!

    Καλό καλοκαίρι guyz :-)

  7. #67
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734

    Re: Follow up

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Madfox



    Ερώτηση: Ξέρει κανένας κάποιο πολύ καλό καθαριστικά για τον κινητήρα το οποίο να καθαρίζει τα λάδια και τις βρωμιές που μαζεύονται σε αυτόν με τη χρήση?? ( δεν είναι δικά του τα λάδια μη φρικάρετε!!!) Τρίβω ώρες για να τα βγάλω!!

    Καλό καλοκαίρι guyz :-)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	post-wd40.jpg 
Προβολές:	820 
Μέγεθος:	17,5 KB 
ID:	138269

  8. #68
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/07/2007
    Μηνύματα
    8
    Με W-40 να βγάλω τα λάδια?!?!?!? Αυτό δεν είναι λάδι το ίδιο???

  9. #69
    Αν και είναι νωρίς ακόμα θα συμμετάσχω με τις πρώτες εντυπώσεις.Κατ'άρχήν πήγα τις προάλλες μέχρι Πάρνηθα και οι εντυπώσεις ήταν θετικότατες.Για το πως πατάει στην εθνική εως το γκάζι που έχει όταν το χρειάζεσαι.Μια παρατήρηση σχετικά με την τρίτη ταχύτητα η οποία μπαίνει λίγο πιο δύσκολα από τια άλλες.Η τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται....Επίσης ίσως χρειαστεί στο πρώτο service να μαλακώσω λίγο την ανάρτηση.Με 15 ευρώ βενζίνη (δεν θυμάμαι τα λίτρα) με έχει βγάλει 180 ΚΜ.Και ο δείκτης είναι δύο γραμμές πάνω από το Empty.Φαινεται οικονομικότατο.Η αίσθηση του φρένου πολύ καλή.Δεν έχει χρειαστεί ( και εύχομαι να μην χρειαστεί) να το τσεκάρω στα απότομα αλλά το ελέγχεις απόλυτα.Κίτρινη κάρτα στην yamaha γιατί τους έχει πέσει locktite (και μπλέ μάλιστα) σε εμφανή σημεία.Θα τα πούμε στο πρώτο service.Το πάω μέχρι τις 4000 στροφές ευλαβικά κι ας λέει ο κατασκευαστής για 5000.
    Φίλε madfox :τι εννοείς όταν λές "ακούω την αντλία βενζίνης"...στο σταμάτημα?με τι μοιάζει ο ήχος?Πες μας αν θες και τι συναγερμό έχεις βάλει...καλό καλοκαίρι !!!

    Μάριος
    Μάριος
    www.mlazos.co.nr

  10. #70
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Όλοι εμείς οι αναγνώστες της κατηγορίας των 250 κυβικών ευχαριστούμε τους φίλους κατόχους του YBR για τις εντυπώσεις που μας μεταφέρουν.

    Παρακαλώ εάν είναι δυνατόν να μας πείτε για το αν παρατηρείται κάποιο φαινόμενο συντονισμού και στις πόσες στροφές.

    Ευχαριστώ για το χρόνο και τον κόπο σας.
    Πάντα όρθιοι

  11. #71
    KTM ως το κοκκαλο Το avatar του/της OzZzZzY
    Εγγραφή
    26/11/2006
    Μηνύματα
    1.340

    Re: Re: Follow up

    Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
    αν και κανει δουλεια ειναι καταστροφικοτατο..
    Πωλουνται ζαντες mx-enduro excel πορτοκαλι ανωδιομενο και μαυρο για ΚΤΜ (το λεω λογω χρωματος ) και super moto did (tubeless). Μαζι προεραιτικα δινονται κεντρα και ακτινες με ergal καψουλια. Πμ για πληροφοριες!

  12. #72
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734

    Re: Re: Re: Follow up

    Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
    αν και κανει δουλεια ειναι καταστροφικοτατο..

    ρε μην φοβιζεις τον κοσμο

    αρκει να μην το ριξεις στα φρενα

  13. #73
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Madfox
    Με W-40 να βγάλω τα λάδια?!?!?!? Αυτό δεν είναι λάδι το ίδιο???
    μιλησα

  14. #74
    Προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει κάποιον τρομερό συντονισμό.Σήμερα μόνο πρόσεξα ότι όταν είσαι σταματημένος,στο ρελαντί και με νεκρά,μερικές φορές βλέποντας τον καθρέφτη σαν να τρεμοπαίζει ελαφρώς το είδολο από κάποια δόνηση.Το φαινόμενο δεν το κάνει πάντα και δεν είναι ενοχλητικό.Τις επόμενες μέρες θα το κοιτάξω λεπτομερώς.Επίσης εκπληκτικά είναι και τα φώτα του.Ειδικά η μεγάλη σκάλα.Ανυπομονώ να κατέβω Σίφνο να τον δοκιμάσω σε συνθήκες απόλυτου σκότους.

    Μάριος

    ΥΓ:Τα κοριτσάκια που γνωρίζω την βρήκαν εξαίρετη.Γιατί όμως όλες καταλήγουν στο "ο δούκας πάντως είναι φοβερή μηχανή (ΚΤΜ)"?(όσο απίστευτο φαίνεται ξέρουν τα ΚΤΜ)..
    Μάριος
    www.mlazos.co.nr

  15. #75
    KTM ως το κοκκαλο Το avatar του/της OzZzZzY
    Εγγραφή
    26/11/2006
    Μηνύματα
    1.340

    Re: Re: Re: Re: Follow up

    Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
    ρε μην φοβιζεις τον κοσμο

    αρκει να μην το ριξεις στα φρενα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
    μιλησα


    και ειπες πατατα
    ουτε στα φρενα, ουτε στην αλυσιδα (ενεκα ο-rings) και γενικοτερα εινα διαβρωτικο
    Πωλουνται ζαντες mx-enduro excel πορτοκαλι ανωδιομενο και μαυρο για ΚΤΜ (το λεω λογω χρωματος ) και super moto did (tubeless). Μαζι προεραιτικα δινονται κεντρα και ακτινες με ergal καψουλια. Πμ για πληροφοριες!

Σελίδα 5 από 23 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βαλίτσα Yamaha YBR 250
    από likoyrgos στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2010, 10:22
  2. Honda cbf 250 vs Yamaha ybr 250
    από saitis στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2009, 16:46
  3. honda cbf vs yamaha ybr 250 ....
    από stef.corfu στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2007, 23:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF