Σελίδα 6 από 23 ΠρώτοΠρώτο 123456789101116 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 334

Θέμα: Yamaha YBR 250

  1. #76
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734

    Re: Re: Re: Re: Re: Follow up

    Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
    και ειπες πατατα
    ουτε στα φρενα, ουτε στην αλυσιδα (ενεκα ο-rings) και γενικοτερα εινα διαβρωτικο
    μικρο μου παιδι για τον κινητηρα ζαντες κτλ το θελει το παιδι ,

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Madfox


    Ερώτηση: Ξέρει κανένας κάποιο πολύ καλό καθαριστικά για τον κινητήρα το οποίο να καθαρίζει τα λάδια και τις βρωμιές που μαζεύονται σε αυτόν με τη χρήση?? ( δεν είναι δικά του τα λάδια μη φρικάρετε!!!) Τρίβω ώρες για να τα βγάλω!!

    Καλό καλοκαίρι guyz :-)

  2. #77
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/07/2007
    Μηνύματα
    8
    Φίλε Zola,

    Ο συντονοσμός στους καθρέφτες που αναφέρεις και ειδικά στο ρελαντί δεν είναι ζήτημα άξιο λόγου. Απλά τσέκαρε αν οι καθρέφτες είναι βιδωμένοι αρκετά σφιχτά.

    Όπως είχα γράψει σε προηγούμενο post το (δικό μου) YBR παρουσιάζει ένα συντονισμό μεταξύ 5500 & 6000 rpm. Αυτό συνοδεύεται από ένα χαρακτιριστικό κροτάλισμα των βαλβίδων και ένα τρέμουλο στην ολη κατασκευή.

    Αρχικά πήγα στη YAMAHA (στην Εθνική οδό) για να το δουν και μου είπαν ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα και ότι έτσι είναι η λειτουργία του κινητήρα πράγμα το οποίο και δέχομαι δεδομένης της τεχνολογίας του κινητήρα και του ενός μόνο κυλίνδρου. Επίσης τώρα πια έχω συμφιλιωθεί μαζί του οπότε ούτε το προσέχω ούτε με ενοχλεί.

    Ο ήχος της αντλίας είναι ένας αχνός ήχος ηλεκτρικού μοτέρ, πρέπει ανα στήσεις αφτί για να τον ακούσεις.
    _________________________________________________________
    YBR vs HORNET

    Έκανα κόντρα με τον αδελφό μου από Μαραθώνα μέχρι Κηφισιά από το φράγμα

    Το YBR το πάτησε το HORNET!!!!! δεν ήξερε τι τον χτύπησε ο πιτσιρικάς!!!! χαχαχαχαχαχαχ

    Τέλεια γνώση του δρόμου, κάλη γνώση της μηχανής και στέλνεις κάτι φαντασμένους με 5 φορές την ιπποδύναμη σου να πανε σπίτι με ταξί LOL

  3. #78
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/08/2008
    Μηνύματα
    12
    Καλησπέρα σε όλους,
    και καλώς σας βρήκα (νέος στο forum...)

    ...και με νέα μηχανή το YBR 250 (πριν απο αυτό μια ζωή παπί και honda)

    σε πρώτη φάση (το στρώνουμε ακόμα) ικανοποιημένος απο την αγορά,
    με 920 χλμ στο μετρητή, τους γνωστούς κραδασμούς και κτύπημα βαλβίδων (έτσι μου ακούγεται) μεταξύ 3900 -5000 rev's
    και εσχάτως σήμερα μια ελαφρά διαρροή λαδιού στη φλάντζα που δένει το δίκτυο λαδιού πάνω στο ψυγείο (αριστερή πλευρά).
    Για τη διαρροή επισκέφθηκα συνεργείο τις "πατήσαμε" λίγο τις βίδες της φλάντζας αλλά δεν έστρωσε, άρα απο εβδομάδα που πάω για το πρώτο σέρβις θα ελεγχθεί και αυτο (φλάντζα ή o-ring δε ξέρω).
    Στο δρόμο είμαι πολύ ικανοποιημένος με τη συμπεριφορά της και "ακούει" τον αναβάτη. Με καλά φρένα (όσο τα έχω δοκιμάσει μιας και η μηχανή πάει μέχρι τα 75-80 ακόμα).

    αυτά προς το παρών
    καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ για τη φιλοξενία στο forum
    YBR 250

  4. #79
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Εμείς ευχαριστούμε γιατί μοιράζεσαι και ελπίζω ΘΑ μοιράζεσαι τις εντυπώσεις σου για την μηχανή σου με εμάς.
    Πάντα όρθιοι

  5. #80
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/12/2007
    Μηνύματα
    17
    Ας μοιραστω και εγω τις εμπειριες μου απο το ybr250. Πηρα το μηχανακι πριν κανα 8 μηνο, και με εχει βγαλει ασπροπροσωπο απο τοτε, εχω κανει 10000 km και δεν εχει παρουσιαστει κανενα προβλημα. Εχω παει 2 φορες πατρα - αθηνα και το μηχανακι αντεξε χαλαρα, αν και η σελα σε συνδυασμο με την προστασια απο το αερα(καμια δλδ) με κουρασε. Το μηχανακι οντως παρουσιαζει εναν συντονισμο στις 5500 - 6000 στροφες οπως εχουν γραψει αρκετοι συμforumites, αν και το εχω συνηθησει πια. Δεν καιει πολυ χαρη στο ψεκασμο και εχει μεγαλλο ντεποζιτο, βασικα ξεχνας να του βαζεις βενζινη Το μονο που μου την εσπασε ειναι οτι καταφερα να μπλοκαρω το φρενο με 30 kh οταν πεταχτηκε ενα αμαξι απο το πουθενα, δεν με ενθουσιαζουν πολυ τα φρενα της, αν και πια προσεχω πολυ παραπανω πια.

    Σε γενικες γραμμες ειναι ενα ωραιο εργαλειο, ειδικα για αρχαριους οπως εγω.

  6. #81
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/07/2007
    Μηνύματα
    8

    10000kms Service

    Ήθελα να σε ρωτήσω τι έγινε με το service των 10000kms, πόσο κόστισε και τι εργασείες έγιναν;; Είναι ακριβό;;

    Το δικό μου πρόβλημα με το ρελαντί νομίζω ότι λύθηκε με έναν πάρα πολύ απλό τρόπο! Άλλαξα βενζινάδικο. Εδώ και ένα χρόνο έβαζα σχεδόν πάντα από το ίδιο μια ΕΛΙΝ στο Μαρούσι.

    Πρίν λίγες μέρες έβαλα από μια Shell και το πρόβλημα του χαμηλού ρελαντί ξαφνικά εξαφανίστικε. Έστειλα και mail στην ΕΛΙΝ (δεν το έχω να σας το κάνω paste) αλλά με έγραψαν κανονικά.

  7. #82
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/08/2008
    Μηνύματα
    12
    Γειά σας και καλό χειμώνα σε όλους,

    πίσω στην Αθήνα λοιπόν, και έκανα το πρώτο σέρβις στη μηχανή και η αλήθεια είναι οτι μου φάνηκε λίγο τσιμπημένο (45 ευρώ για 2 λίτρα λάδι και φίλτρο λαδιού), βέβαια ξέρω οτι απο τα σέρβις εντός του χρόνου εγγυήσεως βγαίνουν λεφτά για τις εταιρείες. τέλος πάντων θα τα πληρώνουμαι μέχρι πέρατος εγγυήσεως γιατί μετά.... τα χέρια μας νάναι καλά και η ευκολία της συγκεκριμμένης μηχανής (χωρίς πολλά καλύματα, αερόψυκτη, κλπ).
    Όσο για τη διαρροή που είχα γράψει παραπάνω, χρειάστηκε να αντικαταστήσω ένα O-ring και όλα καλά, το πλήρωσα όμως μιας και για να το πάρω (το o-ring) μέσω εγγυήσεως θα έκανε 3-4 μέρες (κοτζάμ συνεργείο δεν είχε ένα O-ring, αλήθεια τον όρο "αναλώσιμα υλικά" δεν τον γνωρίζουν) και δεν ήθελα να γεμίζει στάμπες λαδιού η μηχανή. και το κόστος? ...2 ευρώ

    Απο πλευράς μηχανής βέβαια ευχαριστημένος και κάθε μέρα που περνά ακόμα πιο πολύ, μόνο που θα συμφωνήσω με το φίλο που αναφέρει για τη σέλα (αν και είναι κοινό πρόβλημα νομίζω σε μικρές μηχανές πόλης) και για τη ζελατίνα (πού'ντη). Αλήθεια? υπάρχει κάτι σε aftermarket?
    Καταπληκτικά οικονομικό...350 χλμ/10,5 (+- 0.5) λίτρα, ¨μετρημένο¨ 2 φορές, με φυσιολογική οδήγηση.
    YBR 250

  8. #83
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/12/2007
    Μηνύματα
    17

    Re: 10000kms Service

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Madfox
    Ήθελα να σε ρωτήσω τι έγινε με το service των 10000kms, πόσο κόστισε και τι εργασείες έγιναν;; Είναι ακριβό;;
    Νταξει το στρογκυλοποιησα , σε λιγο θα το κανω το service 9500 km εχω στο κοντερ τωρα. Αλλα ρωτησα στο συνεργειο και μου ειπαν 75 ευρω τα service των 10000 km. Τωρα πολλα ή λιγα ειναι αυτα? Για τις εργασιες δεν εχω ιδεα, οταν το κανω θα τις μοιραστω παντως.

  9. #84
    To μονο κακο σ'αυτη τη μηχανη ειναι οτι ΔΕΝ την βρισκεις μεταχειρησμενη. Παιδια σας ζηλευω, να τη χαιρεστε και να την προσεχεται, καλα χιλιομετρα
    2 ride or not 2 ride? That's the question

    ESSENTIAL RIDING

  10. #85
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/07/2007
    Μηνύματα
    8
    Σε λίγο καιρό θα αρχίσουν να πουλάνε και 2nd hand. Εγώ σκέφτομαι να την πουλήσω.....

  11. #86
    Γειά σας και από εμένα και καλό φθινόπωρο...

    Σήμερα έκανα το πρώτο service στα 1000 χλμ.Αλλαγή λαδιού και φίλτρου.Κόστος:39 Ευρώ.Ο μηχανικός το οδήγησε και λίγο,άκουσε τον κινητήρα,τσεκάρισε πίεση ελαστικών,λίπανε και την αλυσίδα.Ολα καλά.Στην οδήγηση τώρα.Κάνενα πρόβλημα όλο το καλοκαίρι.6000 στροφές δεν το έχω πάει ακόμα.Από σήμερα ξεκινάμε το άνοιγμα σιγά σιγά οπότε θα ακούσουμε και τον συντονισμό.Κατανάλωση:Περί τα 27ΚΜ/λίτρο βενζίνης.Με συντηρητική οδήγηση βέβαια.Θα την ξαναμετρήσω άμμεσα.Ζελατίνα υπάρχει και μαλίστα κάπου είχα και μια φωτογραφία της.Αν την βρω θα την ανεβάσω.Την ασκημαίνει όμως πολύ.Μου είπαν και την μάρκα αλλά δεν την θυμάμαι.Ψάχνω να βρώ και μια τσάντα σέλας που να του ταιριάζει.Πήγα στον Ξύκη και δοκίμασα κάποιες αλλά όλες βρίσκουν στην εξάτμιση.Οντως την έχει ψηλά.Σχάρα θα βάλω οπωσδήποτε και μάλιστα της yamaha που του πάει ωραία.Πιστεύω ότι για νεοεισερχόμενους στο χώρο της μοτοσυκλέτας είναι ιδανική.Ερώτηση:Κάθε πότε σας είπαν να αλλάζετε λάδια και κάθε πότε service?Εμένα μου είπαν στα κεντρικά για λάδια κάθε 3000 χλμ (yamalube) και service /6000 χλμ.Ο εξουσιοδοτημένος συμφώνησε στα λάδια αλλά για service μου είπε στα 10000ΚΜ.Εσεις τι λέτε?

    Μάριος
    Μάριος
    www.mlazos.co.nr

  12. #87
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Zolas
    Γειά σας και από εμένα και καλό φθινόπωρο...

    Σήμερα έκανα το πρώτο service στα 1000 χλμ.Αλλαγή λαδιού και φίλτρου.Κόστος:39 Ευρώ.Ο μηχανικός το οδήγησε και λίγο,άκουσε τον κινητήρα,τσεκάρισε πίεση ελαστικών,λίπανε και την αλυσίδα.Ολα καλά.Στην οδήγηση τώρα.Κάνενα πρόβλημα όλο το καλοκαίρι.6000 στροφές δεν το έχω πάει ακόμα.Από σήμερα ξεκινάμε το άνοιγμα σιγά σιγά οπότε θα ακούσουμε και τον συντονισμό.Κατανάλωση:Περί τα 27ΚΜ/λίτρο βενζίνης.Με συντηρητική οδήγηση βέβαια.Θα την ξαναμετρήσω άμμεσα.Ζελατίνα υπάρχει και μαλίστα κάπου είχα και μια φωτογραφία της.Αν την βρω θα την ανεβάσω.Την ασκημαίνει όμως πολύ.Μου είπαν και την μάρκα αλλά δεν την θυμάμαι.Ψάχνω να βρώ και μια τσάντα σέλας που να του ταιριάζει.Πήγα στον Ξύκη και δοκίμασα κάποιες αλλά όλες βρίσκουν στην εξάτμιση.Οντως την έχει ψηλά.Σχάρα θα βάλω οπωσδήποτε και μάλιστα της yamaha που του πάει ωραία.Πιστεύω ότι για νεοεισερχόμενους στο χώρο της μοτοσυκλέτας είναι ιδανική.Ερώτηση:Κάθε πότε σας είπαν να αλλάζετε λάδια και κάθε πότε service?Εμένα μου είπαν στα κεντρικά για λάδια κάθε 3000 χλμ (yamalube) και service /6000 χλμ.Ο εξουσιοδοτημένος συμφώνησε στα λάδια αλλά για service μου είπε στα 10000ΚΜ.Εσεις τι λέτε?

    Μάριος
    Για κοιτα για την τσαντα τη μαρκα cameron...

    Edit ... σαν πολλα δεν ειναι 40 ευρω για το τυπικο των 1000 χιλ ;
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  13. #88
    Αν εννοείς αυτές
    http://www.gamoto.gr/product.asp?catid=3600
    θα πάω αύριο να της τσεκάρω.Ενα μείον που θυμήθηκα για το εργαλείο είναι η απουσία κεντρικού σταντ.Βασικό για έλεγχο λαδιών και λίπανση αλυσίδας.
    Μάριος
    www.mlazos.co.nr

  14. #89
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Zolas
    Βασικό για έλεγχο λαδιών.
    Θα σου δώσει λάθος ένδειξη.

  15. #90
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Zolas
    Αν εννοείς αυτές
    http://www.gamoto.gr/product.asp?catid=3600
    θα πάω αύριο να της τσεκάρω.Ενα μείον που θυμήθηκα για το εργαλείο είναι η απουσία κεντρικού σταντ.Βασικό για έλεγχο λαδιών και λίπανση αλυσίδας.
    Εγω εχω σαν αυτες τις λιγο μεγαλυτερες.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

Σελίδα 6 από 23 ΠρώτοΠρώτο 123456789101116 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βαλίτσα Yamaha YBR 250
    από likoyrgos στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2010, 10:22
  2. Honda cbf 250 vs Yamaha ybr 250
    από saitis στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2009, 16:46
  3. honda cbf vs yamaha ybr 250 ....
    από stef.corfu στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2007, 23:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF