Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Πλαϊνές Τσάντες???

  1. #1

    Πλαϊνές Τσάντες???

    Γεια σας παιδιά,

    Βασικά ψάχνω πλαϊνές τσάντες για το μωρό (650 Κ6) και είπα να ρωτήσω μπάς και ξέρετε κάτι παραπάνω

    Ενδιαφέρομαι για μαλακιές τσάντες. Οι σκληρές δε με βολέυουν γιατι ταξίδια κάνω κάθε 3-4 μήνες και δε γουστάρω να φαίνεται εστω και 1 εξτρα σίδερο απο τις βάσεις τους οταν δεν έχω τις τσάντες επάνω.
    Έτσι σκέφτηκα να βάλω μαλακιές χωρίς βάσεις κτλ.

    Εχει δοκιμάσει ποτέ κανεις τέτοιου είδους τσαντες? Ο επιβάτης βολέυεται οταν θα τις έχω πάνω?
    Επίσης η εξάτμηση θα εμποδίζει αν δοκιμάσω κάτι τέτοιο?

    Για παράδειγμα αυτότο μοντέλο τσάντας 8α εμποδίζεται απο την εξάτμηση ή τον επιβάτη?
    (εχει μόνωση εσσωτερικά για την ζέστη που θα έρχεται απο την εξατμηση)

    Αν εχει κάποιος φωτογρφία ας την ανεβάσει να ξεστραβωθούμε λιγάκι

    Περιμένω γνώμες και κυρίως απο συνάδελφους που έχουν καποια γνώση πάνω στο θέμα.
    Fly With It!!

  2. #2

    τσάντες

    here it is!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	oxford humpback 2.jpg 
Προβολές:	426 
Μέγεθος:	42,8 KB 
ID:	66456
    Fly With It!!

  3. #3
    2 πράγματ μόνο...

    Οι σκληρες βολεύουν ΣΑΦΩΣ πιο πολύ στα ταξίδια : πιο αεροδυναμικές, δεν κουνιούνται, είναι αδιάβροχες και - πολύ σημαντικό - κλειδώνουν ! Δεν έχεις βάλε-βγάλε όπου πας

    Άσε που μπαίνουν/βγαίνουν αμέσως

    Επίσης, απ' όσο ξέρω υπάρχουν βάσεις που βγάινουν σχετικά εύκολα (αλλά δεν ξέρω ποια μάρκα είναι). Ψαξτο λίγο

    Επίσης σαμάρια χωρίς βάσεις ενδεχομένως να σου καίγονται στην εξάτμιση

    απο εκεί και πέρα, ότι σου αρέσει

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της edie
    Εγγραφή
    02/04/2006
    Μηνύματα
    194
    δες και εδω http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=25047


    κατά την γνώμη μου επειδή μάλλον δεν υπάρχουν βάσεις για σαμάρια για το στρομ καλυτέρα να βάλεις τις βάσεις από τις σκληρές πλαϊνές κόστος οι κάπα 110ε και σαμάρια από την κολορι από 55 έως 110 αν όπως θα δεις οι περισσότεροι δεν χρησιμοποιούν βάσεις και βάζουν τα σαμάρια κατευθείαν πάνω στο μηχανάκι

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2006
    Μηνύματα
    13
    Γεια χαρά.
    Πήρα το καλοκαίρι κάτι μαλακές πλαινές της Oxford των 40lt απο το ebay 55 με τα μεταφορικά.
    Τις έβαλα στη μηχανή τιγκαρισμένες χωρίς βάση, απέυθείας. Τις έδεσα στα χερούλια και στα μαρσπίε του συνοδηγού. Μόνο δεν μπορείς να βάλεις το ιμάντα με το velcro (σκριτς-σκρατς) κάτω από τη σέλα, γιατί πέφτει πάνω στην μπαταρία, τον βάζεις όμως πάνω στην σέλα και δεν υπάρχει πρόβλημα. Επίσης από την πλευρά της εξάτμισης έχει λίγο καλύτερη στήριξη ενώ από την άλλη γέρνει λίγο.Με λίγο επιτόπιο ζύγισμα λύνεται.
    Πάντως αν τις δέσεις καλά στα χερούλια και τα μαρσπιε δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Εγγύηση.
    Ταξίδευα με μέση ταχύτητα 150-160 km και δεν κουνούσανε μια...Απόλυτη σταθερότητα.
    Συνεπιβάτη δεν είχα, αλλά απ'ότι είδα οι βαλίτσες κάθονται αρκετά πίσω από τον άξονα των μαρσπίε και χαμηλά οπότε δεν θα έχουν πρόβλημα τα πόδια του συνεπιβάτη.
    Θεωρώ ότι για 2-3 ταξίδια τον χρόνο δεν αξίζει να δώσεις 400 ευρώ για να βάλεις βάσεις και πλαστικές βαλίτσες.

  6. #6
    Με ότι έχω τρέχω Το avatar του/της karamoto
    Εγγραφή
    28/09/2006
    Μηνύματα
    310
    Εγώ πήρα της kappa ΤΚ714 αν θυμάμαι καλά 70 ευρώ και σε πλήρη ανάπτυξη 56 λίτρα.

    Δεν έχω βάσεις μπαίνουν εύκολα και σταθερά μεχρι 150 δεν υπάρχει πρόβλημα με κούνηματα δένοντας μόνο με τους υμάντες και τα λάστιχα μεταβλητού μεγέθους που συμπεριλαμβάνονται.

    Συνοδηγό δεν δοκίμασα για μεγάλο ταξίδι. Σε μικρές αποστάσεις κανένα πρόβλημα.

    Κανένα πρόβλημα με την μαμά εξάτμηση. Μαλιστα από εκεί στηρίζεται καλύτερα και το σαμάρι. Καλό είναι όμως να περάσεις το πλαστικό κάλυμα της εξάτμησης με κερί ή κάποιο αυτοκόλητο για να μην σου φάει το χρώμα (και ας έχει η βαλίτσα μαλακή επιφάνεια στα σημεία επαφής)

    Το παρθενικό τους ταξίδι ήταν Θεσσαλονίκη-Αθηνα με πολύ βροχή. Τα αδιάβροχα καλύματα έκαναν τέλεια δουλειά από την πλευρά της εξάτμησης. Από την άλλη καταλήγει πολύ νερό από το λάστιχο πάνω στην βαλίτσα από την εσωρερική πλευρά το οποίο γλύφει στην βαλίτσα και καταλήγει απο την μέσα πλευρά του αδιάβροχου καλύματος. Έτσι μετά από 600κμ το κάλυμα είχε γίνει μία σακούλα γεμάτη νερό. Ακόμα και έτσι όμως δεν μούλιασε πολύ μέσα η βαλίτσα. Εκεί χρειάζεται κάποια πατέντα αλλά μάλλον το πρόβλημα θα υπάρχει με όλα τα σαμάρια.

    Το μεγαλύτερο μειονέκτημα σε σχέση με τα σκληρά ο φόβος της κλοπής. Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα η τιμή.

    Στο motomarket στην Θεσσαλονίκη τις πήρα έξω κάμποση ώρα να τις τοποθετήσω και να τις δέσω πρίν να αγοράσω. Οτι και να δείς όποιο και να πάρεις πήγαινε με την μηχανή και ζήτα να την δοκιμάσεις. Κάτσε και πίσω και πειραματίσου.

    Καλή αγορά.
    Δρομερός και τριάθλιος....

  7. #7
    Επίσης, απ' όσο ξέρω υπάρχουν βάσεις που βγάινουν σχετικά εύκολα (αλλά δεν ξέρω ποια μάρκα είναι). Ψαξτο λίγο



    www.mo-tech.de

    All the money!!!!!

    Ειχα στο ΧΧ. Γ@ματες!!!!!
    Never ride faster than your angel can fly!!!

  8. #8
    Ευχαριστώ παιδιά. Εψαξα αρκετά αυτές τις μέρες και βρήκα αρκετά μοντέλα. Το ΤΚ714 της Kappa το έχω υπόψην κ αν το έχει ο αντιπρόσωπος εδώ στο νησί-Κύπρος θα το πάρω.Αλλιως κάτι παρόμοιο της Givi(μιας και είναι η ίδια εταιρία αλλά με άλλο όνομα κ περισσότερο κόστος ).

    Και τα tips σας ήταν πολύ χρήσιμα.

    αντε μόλις τις πάρω 8α ποστάρω και φωτογραφία

    Fly With It!!

Παρόμοια θέματα

  1. Βάσεις για πλαϊνες τσάντες για suzuki freewind
    από kilointia3 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2011, 08:43
  2. πλαινες τσαντες
    από iosif στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2009, 10:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF