Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: ypopsifios odigos

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/06/2004
    Μηνύματα
    0

    ypopsifios odigos

    Eimai konta sta 30. Edo kai 14 xronia peripou - apo tote pou vgike to TDM 850 - ithela na matho na idigao mixani kai na tin paro kapote. Exo aoukinitou 11 xronia tora, kai thn alli evdomada tha pao na doso theoritika gia diploma aneksartiton. Skeftomai na ksekiniso apo ena CBR 125 gia na matho. Eseis ti lete?

  2. #2
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    καλωσηρθες

    γνωμη μου...

    πολυ καλα κανεις που θες να αρχησεις με μικρο αλλα φιλε εγω ειμαι 28 και δεν θα ηθελα να με βλεπουν πανω σε cbr125 γιατι
    ειναι καπως "παιδικιστικο" το στυλ του.
    τι λες για κανα εντουρακι 250??? θα ειναι και πιο κοντα στο TDM η συμπεριφορα του απο το cbr125. παντως ειναι σχολειο τα μαθαινεις καλυτερα.

    ο κολητος μου (27) θα παρει πρωτη μηχανη το CBF250...

  3. #3
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Κατ' αρχην, καλως ηρθες.

    Στο θεμα της μηχανης θα ελεγα, οτι μονος αρμοδιος να αποφασισει, εισαι ΕΣΥ!
    Πρεπει να δεις πρωτα τι ζητας απο τη μηχανη, για τι χρηση τη θες.
    Αν ειναι ας πουμε να κινηται μεσα σε κινηση ή σε πιο ανοικτους δρομους.... Αν θα κινηται σε καλους δρομους ή σε δρομους με λακουβες και "εργα"....
    Το σιγουρο παντως ειναι οτι "πρεπει" να ξεκινησεις απο "μικρα" κυβικα. Τα 125 ειναι σχετικα καλα.
    Η δικη μου πειρα παντως λεει, οτι σε κινηση, σε δρομους με λακουβες και για περασματα κι απο πεζοδρομια κλπ, ενα μικρο εντουρακι ειναι απο τα πιο καταλληλα.
    Σιγουρα θα παρεις κι αλλες γνωμες κι απο αλλα παιδια (πιθανον πιο εμπειρα απο μενα), αλλα αυτο που πρεπει να μετρησεις τελικα, ειναι και το τι σου αρεσει εσενα.
    Φυσικα πρεπει να ξεχασεις ΟΤΙ ξερεις απο την οδηγηση με το κουτι, και να μαθεις νεα "κολπα", για να γλυτωνεις!
    Δες σχετικα posts εδω μεσα.!

    Αντε με το καλο να μπεις στον κοσμο των αλητων,τσαντακιδων,μηχανοβιων!
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/06/2004
    Μηνύματα
    0
    Apo oti katalavaino, ptoteinete ena mikro edouraki, etsi? tou typou VARADERO 125 ?

  5. #5
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    χμμμμμμμ ειναι λιγο ακριβουτσικο ρε φιλε

    τι λες για κανα ΑΧ250 μεταχ... ΤΣΑΜΠΑμαν ειναι

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/06/2004
    Μηνύματα
    0
    den to exo ypopsin mou. ti marka einai ayto?

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Δεν υπάρχουν κανόνες για τα κυβικά και τουλάχιστον εγώ αυτά τα ακούω βερεσέ. Η μεγάλη μηχανή είναι σαφώς ασφαλέστερη και με τη μικρή μηχανή μπορείς κάλλιστα να πάθεις ατύχημα. Σεβασμός και αντίληψη χρειάζεται και εσύ ξέρεις τον εαυτό σου καλύτερα. Πάρε ό,τι νομίζεις ότι μπορείς να κουμαντάρεις. Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να δώσεις λεφτά για ένα μηχανάκι που μόλις το αγοράσεις και το καβαλήσεις πρώτη φορά, θα αισθανθείς ότι δεν το γουστάρεις και σου πέφτει μικρό.
    Θάνος..

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/06/2004
    Μηνύματα
    0
    Sevomai kai ektimo oles tis apopseis sas. Eipa oti eimai konta sta 30 kai den tha syxoreso ston eayto mou na kanei m . . . es eite me mixanaki eite me mixani. Polloi filoi mou sti Xio thn "patisan" me mixanakia, papakia itan ayta pou kavalousan, kai kanenas me mixani megali.

  9. #9
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.403
    Καλώς ήρθες και από μένα! Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να απαντήσεις στις ερωτήσεις που σου έθεσε ο γερο μονόλυκος (crs-k)....

    Την μεγαλύτερη πατάτα θα τη φας αν πάρεις μηχανάκι που δεν θα ταιριάζει με αυτό που κάνεις ή αυτό που σκέφτεσαι να κάνεις...

    Μετά τα κυβικά. Νομίζω τα 250 μέχρι τα 400 (όχι supersport) είναι μια καλή αρχή!
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/06/2004
    Μηνύματα
    0
    Den ntrepomai na sas po oti akoma den ksero ti thelo gia na matho. Etsi opos to skeftomai omos nomizo ena mixanaki me sympleksti kai sosta diskofrena kai anartiseis gia na matho ti einai ola ayta, pos leitourgoun kai pos syntirountai, einai ayto pou xreiazomai. Enas mou elege pare monogkazo gia na matheis isoropia. Enas allos mou eipe na paro papaki gia na matho na douleyo taxitites sto podi kai den tha me noiazei an to afino me megali taxitita mesa oute tha skeftomai ean tha mou svisei h' oxi. Kapoios allos mou eipe na paro ena KTM - oute pou thymamai ti montelo, gyro sta 540 kyvika itan nomizo - akoma kai gourouna tetratroxi mou proteinan gia na matho leei na odigao pisokinito kai na matho na anevazo kai na katevazo taxitites!

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Πάρε καλύτερα ένα περιοδικό μοτοσυκλέτας...

    Πάρε μετά το αυτοκίνητο και γύρνα τις βιτρίνες στα μοτομάγαζα...

    Μη ζητάς γνώμες για το τι θα πάρεις, νομίζω δεν θα σε βοηθήσουν...

    Follow your heart!
    Θάνος..

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/06/2004
    Μηνύματα
    0
    Mia DUCATI eida tis proalles se mia vitrina kai mou arese para poly! den exo kyklo me filous pou exoun mixanes/mixanakia kai den exo empeiria oute kan san sinepivatis. Ta periodika einai o pio katallilos tropos pliroforisis, symfono. Kai oi ektheseis. Diavaza mesa se ena site gia ena montelo tis YAMAHA ena FAZER 600 nomizo, kai to edine me 120 hp. Trelathika!!!! tosa evgaze to ZXR-750 tou '90!!! Ekei exo meinei!!!!!!!

  13. #13
    ΜΑΣΤΟΡΑ ΜΟΥ ΜΙΑ ΦΙΛΙΚΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ....

    ΤΑ DUKATI,ΖΧR,FAZER ΒΑΛΤΑ ΣΕ ΠΟΣΤΕΡ ΣΕ ΕΝΑ ΔΩΜΑΤΙΟ,ΚΑΙ ΑΥΤΟΝ ΤON XΩΡΟ ΚΑΝΕ ΤΟΝ ΔΩΜΑΤΙΟ ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΥ.........

    ΑΣΕ ΤΑ ΚΤΜ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ,ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑ ΜΕ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΣΑΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ ΤΡΟΧΟΥΣ...
    ΒΡΕΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΣΥΓΧΩΡΗΣΕΙ ΤΑ ΛΑΘΗ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ...

    Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΩΝ....

    ΜΗ ΓΙΝΕΙΣ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ...
    να κοιτας εκει που θες να
    πας,αλλοιως θα πας εκει που
    κοιτας....

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
    ΜΑΣΤΟΡΑ ΜΟΥ ΜΙΑ ΦΙΛΙΚΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ....

    ΤΑ DUKATI,ΖΧR,FAZER ΒΑΛΤΑ ΣΕ ΠΟΣΤΕΡ ΣΕ ΕΝΑ ΔΩΜΑΤΙΟ,ΚΑΙ ΑΥΤΟΝ ΤON XΩΡΟ ΚΑΝΕ ΤΟΝ ΔΩΜΑΤΙΟ ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΥ.........

    ΑΣΕ ΤΑ ΚΤΜ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ,ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑ ΜΕ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΣΑΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ ΤΡΟΧΟΥΣ...
    ΒΡΕΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΣΥΓΧΩΡΗΣΕΙ ΤΑ ΛΑΘΗ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ...

    Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΩΝ....

    ΜΗ ΓΙΝΕΙΣ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ...
    Να την ακούτε την Υβέτ!






    Θανάση τα παίρνω όλα πίσω... είσαι πρεσβύτερος και μιλάς λογικά!
    Θάνος..

  15. #15
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Καλυτερα, θα ελεγα, το πρωτο σου μηχανακι να ειναι καποιο καλοδιατηριμενο, μεταχειρισμενο, φτηνο σχετικα. Δεν θελω ουτε να σε απογοητευσω, ουτε να σε τρομαξω, αλλα οταν θα νομιζεις οτι εχεις "παρει τον αερα", τοτε θα ερθει και το πρωτο πεσιμο!
    Κανενας, ουτε εδω μεσα, ουτε αλλου, που καβαλαει οποιαδηποτε μηχανη/ακι, δεν θα σου πει οτι ΔΕΝ εχει πεσει.
    Σε εναν ανθρωπο με μυαλο, αυτο βοηθαει στο να δινει μεγαλυτερη προσοχη και να σεβεται περισσοτερο τη μηχανη του.
    Θα συμφωνησω με το Thano_, οτι η μεγαλυτερη μηχανη ειναι και ασφαλεστερη, αλλα μου φαινεται οτι ΔΕΝ θυμαται καθολου τα πρωτα του βηματα με τη μηχανη. Ποση εμπιστοσυνη ειχε στον εαυτο του και σ' αυτο που πηγαινε να κανει? Ποση στη μηχανη που πρωτο καβαλαγε?
    Γι' αυτο παρε ενα μεταχειρισμενο (να μη σε ποναει ρε αδερφε κι κανενα γρατζουνισματακι), και σε μικρα (αναλογα με την κατηγορια του) σχετικα κυβικα, και σιγα-σιγα ανεβαινεις κατηγοριες!
    Εγω ξεκινησα στην ηλικια σου (μεγαλος κι εγω) με ενα σκουτερακι 50αρι. Τοτε το ηθελα για να πηγαινω, μεσα απο πολυ κινηση, στη δουλεια. Αυτη που εχω τωρα ειναι η 7η στη σειρα μηχανη/ακι. Σιγα-σιγα με τον καιρο και την εμπειρια ζηταγα ολο και κατι παραπανω απο τη μηχανη.
    Μη βιαζεσαι λοιπον, "εχεις ολο τον καιρο" (copywright Ιζνογκουντ), να κανεις μια καλυτερη επιλογη αργοτερα.
    Το βασικο "προβλημα" σου τωρα (απ' οτι καταλαβαινω εγω), ειναι να αποφασισεις για πιο λογο τη θελεις τη μηχανη ΣΗΜΕΡΑ!!!

    Αντε μ' επιασε η δακτυλοδιαρροια παλι.

    Αυτα προς το παρον ...
    Παω να δω τον αγωνα ...


    Φιλικα

    Χρηστος
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. den jero na odigo kai thelo k veltiosi
    από kostiZ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2006, 00:12
  2. neos odigos!
    από kioukiou στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2006, 18:58
  3. kakos odigos
    από afrotwin στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2005, 11:37
  4. odigos gia atiximata
    από skous στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2004, 07:20
  5. e3airetikos ta3idiwtikos odigos
    από Nefeli- στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2004, 00:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF