Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: 650 Gs πίσω φρένο

  1. #1

    650 Gs πίσω φρένο

    Καλημέρα παίδες, μόλις αγόρασα κι εγώ τη μπέμπα μου(650GS), του 2000 μοντέλο με ABS, έκανα 350χλμ κι έχει τώρα 10500 και έχασα το πίσω φρένο μου. Καθώς οδήγαγα, στη μέση της διαδρομής πάτησα το pίσω φρενο και ήταν χαλαρό χωρίς αντίδραση ενώ μύρισε λίγο. Όπως καταλαβένεται γύρισα σπίτι μόνο με μπροστινό και αύριο συνεργείο. Μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να παίζει να μου φύγει η ανυσηχία? Ευχαριστώ

  2. #2
    μυρισε σα καμενο λαστιχο? η μηπως σα να εχουν ερθει σε τριβη 2 μεταλλα?
    αν το αγορασες απο μαγαζι παντως οφειλε να σου εχει νεα τακακια....
    yian

  3. #3
    Ήταν αλλοπρόσαλη η οσμή. Δεν το προσδιόρισα, από ιδιώτη το πήρα πάντως. Τέλος πάντων, αύριο πρωί πρωί.......

  4. #4
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Μηπως κατα λαθος παταγες ασυναισθητα το πισω φρενο και εκαψες τα τακακια?το βλεπω πολυ συχνα στο δρομο γι'αυτο στο λεω!τα τακακια μυριζουν σαν δισκος αυτοκινητου η σαν τακακια Αν κρυωσουν δουλευουν σωστα πιστευω ε?απλα θα εχει πεσει ελαφρως η αποδοση τους.να ρωτησω και κατι αλλο?γιατι χρησιμοπιεις πισω φρενο?μονο για ευσταθεια σε φρεναρισμα πανικου το παταω εγω,η για να διορθωσω αν παει κατι στραβα σε στροφιλικι
    Keep spamming!!!:a13:

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της harlek
    Εγγραφή
    28/08/2005
    Μηνύματα
    222
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
    να ρωτησω και κατι αλλο?γιατι χρησιμοπιεις πισω φρενο?μονο για ευσταθεια σε φρεναρισμα πανικου το παταω εγω,η για να διορθωσω αν παει κατι στραβα σε στροφιλικι
    Στα on-off είναι απαραίτητο το πίσω φρένο (μαζί με το μπροστά), γιατί μόνο με μπροστινό η μηχανή βυθίζεται υπερβολικά και χάνει την "ισορροπία" της. Επίσης το μπροστά μπλοκάρει πιο δύσκολα όταν χρησιμοποιούμε και πίσω, αφενός γιατί αναγκαζόμαστε να το πατήσουμε πιο λίγο (αφού βοηθάμε και με το πίσω) κι αφετέρου γιατί φορτίζουμε τον μπροστινό τροχό πιο προοδευτικά.

  6. #6
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Σορρυ ξεχασα οτι ο φιλος εχει on-off
    Keep spamming!!!:a13:

  7. #7
    ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΕΧΑΣΕΣ ΤΙΠΟΤΑ ΥΓΡΑ ΦΡΕΝΩΝ...
    www.caferacers.gr

  8. #8
    Ρε παιδιά την επόμενη μέρα δούλευαν μια χαρά. Το πήγα συνεργείο να δω μπας και μου πουν τίποτα, αλλά και τακάκια και υδραυλικό σύστημα πέδησης είναι μια χαρά.
    Το μόνο που μου είπε ήταν: μήπως πάταγα κατά λάθος πολύ ώρα το πεντάλ και υπερθερμάνθηκαν τα υγρά..... Εμπάση περιπτώση, άλλαξα τα ελαστικά γιατί ήταν 6ετίας και είμαι σε επιφυλακή να δω συμπεριφορά. Ευχαριστώ για τις προτάσιες σας παίδες.

  9. #9
    Ο ''ΝΟΜΟΣ ΤΟΥ ΜΕΡΦΥ'' ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ...
    www.caferacers.gr

  10. #10
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlarian
    Ρε παιδιά την επόμενη μέρα δούλευαν μια χαρά. Το πήγα συνεργείο να δω μπας και μου πουν τίποτα, αλλά και τακάκια και υδραυλικό σύστημα πέδησης είναι μια χαρά.
    Το μόνο που μου είπε ήταν: μήπως πάταγα κατά λάθος πολύ ώρα το πεντάλ και υπερθερμάνθηκαν τα υγρά..... Εμπάση περιπτώση, άλλαξα τα ελαστικά γιατί ήταν 6ετίας και είμαι σε επιφυλακή να δω συμπεριφορά. Ευχαριστώ για τις προτάσιες σας παίδες.
    Λαστιχα εξαετιας? με σλικ κυκλοφορουσες τοσο καιρο?μηπως και τα υγρα φρενων σου εχουν βρασει τοσο πολυ αν τα εχεις τοσα χρονια και αυτα το ιδιο?Παντως στο ειπα και γω μηπως παταγες ασυναισθητα το πισω φρενο γι'αυτο στο εκανε αυτο?
    Keep spamming!!!:a13:

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2006
    Μηνύματα
    1
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΥΧΝΑ ΛΟΓΩ ΥΠΕΡΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΤΟΥ ΥΓΡΟΥ ΤΩΝ ΦΡΕΝΩΝ

    Η BMW ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΑΛΛΑΓΗ ΥΓΡΩΝ ΦΡΕΝΩΝ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ

    ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΣΕ ΤΑΞΙΔΙ
    ΦΟΡΤΩΜΕΝΟΣ (ΜΕ ΣΥΝΕΠΙΒΑΤΗ, ΑΠΟΣΚΕΥΕΣ) ΣΕ ΚΑΤΗΦΟΡΙΑ


    -> ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ ΤΡΟΧΟΥΣ
    -> ΚΑΤΕΒΑΣΜΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ

Παρόμοια θέματα

  1. F 650 Gs
    από grsart στο forum BMW
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2005, 19:37
  2. Αγορα Bmw F 650 Gs?
    από tasos21 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2005, 14:56
  3. Transalp 650 Vs Fazer 600 Vs Bmw 650 Gs
    από ΤΑSΟS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2004, 16:04
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2003, 13:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF