Σελίδα 11 από 38 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011121314151621 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 557

Θέμα: Πολεμικές Τέχνες

  1. #151
    ΤρεΛαμέΛος Το avatar του/της nihristo
    Εγγραφή
    26/09/2007
    Μηνύματα
    432
    Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
    Το tae kwon do φιλε πανο ειναι περισσοτερο αθλημα επιδειξης και λιγοτερο πολεμικη τεχνη.
    ..............
    Απο ποτε το kick boxing ή το tae-box ή οποιοδηποτε υβριδιο του σουβλακοξυλου εγινε ΤΕΧΝΗ δεν μπορω να καταλαβω.
    Η Τεχνη του karate αυτοελεγχο, αποφυγη, ελεγχο, συγκεντρωση, τεχνικη, αυτοαμυνα, επιθεση, μεσα απο μια σειρα kata και πνευματικων ασκησεων.Η δυναμη ερχεται σιγα-σιγα και σταθερα.

    Το kung-fu ειναι επισης Τεχνη.
    ...

    +49,4

    και αν δεν μπορείς να διαλέξεις πήγαινε 1 αναγνωριστική προπόνηση σε 2-3 μέρη πριν γραφτείς (στο επιτρέπουν) και αποφασίζεις μετά.

    Ο δάσκαλος είναι το Α και το Ω όπως προείπαν. Στα κικ μποξινγκ μουάι τάι κλπ το πιθανότερο είναι να έχεις δάσκαλο κάποιον πορτιέρη. Κρίνε κ σκέψου
    πριν τον αγώνα ελέγχουμε ΟΛΕΣ τις βίδες...

  2. #152
    Καμμένο μέλος Το avatar του/της ERRIKA
    Εγγραφή
    05/10/2008
    Μηνύματα
    806
    Όπως έλεγε ο δάσκαλός μου του τάε κβον ντο, η καλύτερη πολεμική τέχνη είναι αυτή που εσύ ξέρεις καλύτερα.
    Άποψή μου, αυτό που μετράει πιο πολύ είναι ο δάσκαλος. ΑΝ η σχολή που πήγαινες σου άρεσε υπάρχει ακόμη και ΑΝ διδάσκει ο ίδιος δάσκαλος και ΑΝ εξακολουθεί να διδάσκει με την ίδια όρεξη και πάθος που δίδασκε τότε, πήγαινε ξανά....
    Έκανα χρόνια τάε κβον ντο, και εδώ και ένα χρόνο κάνω κουνγκ φου (fu jow pai ή αλλιώς tiger's claw) και συνεχίζω με πολύ όρεξη γιατί έχω πολύ καλό δάσκαλο που έχει γνώσεις και μεταδίδει το πάθος του... Οι πολεμικές τέχνες είναι ένας από τους καλύτερους τρόπους για να γυμναστεί κάποιος καλά, χωρίς να βαριέται (προσωπικά, το σκέτο γυμναστήριο το βαριέμαι θανάσιμα...).
    Dura lex, sed lex.

  3. #153
    judo και τα μυαλα στα καγκελα, βοηθαει και στις πτωσεις απο τη μηχανη. Απλα σηκωνεσαι ξεσκονιζεσαι και την κανεις...
    "Στον πατέρα μου οφείλω το ζην, στον δάσκαλό μου το ευ ζην"
    Member of "ΚΑΓΚΟΥΡΟΓΑΜΟΣΑΥΡΟΣ" official club

  4. #154
    Αυτεξούσιο μέλος Το avatar του/της Αμφίσημος
    Εγγραφή
    21/06/2010
    Μηνύματα
    269

    Ο επιμένων ελληνικά

    Δοκίμασε το Παγκράτιο.

  5. #155
    κλα'ιν μα'ιν Το avatar του/της vagelis24
    Εγγραφή
    15/12/2007
    Μηνύματα
    101
    Aikido και που ξερεις, μπορει μια μερα να σε δουμε στον κινηματογραφο

    http://www.youtube.com/watch?v=FOA30ThIGp4

  6. #156
    νομπελιστας χημειας!!! Το avatar του/της pilotos_xtreme
    Εγγραφή
    18/07/2008
    Μηνύματα
    463
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    υποθετω πως mortal combat δεν εχεις παιξει ποτε εεΕ?

    εχω παιξει , αλλα ειναι too much για αρχη ρε συ, αστον πρωτα απο τα ευκολα :rotflmao:
    Θέλω να με πας εκεί που όλα είναι ωραία
    και να 'χω πάντοτε παρέα
    σου λέω θέλω να με πας
    Θεσσαλονίκη με φεγγάρι
    όλους τους πόνους μου να΄πάρει
    να ξημερώσεις στο Βαρδάρη
    εκεί για πάντα να με πας

  7. #157
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    είναι λάθος να πιστεύετε ότι οι πολεμικές τέχνες γυμνάζουν.οι πολεμικές τέχνες διδάσκουν πως να μαχόμαστε,παλεύουμε και να αμυνόμαστε.αν κάποιος είναι ήδη γύμνασμενος και αρχίσει να κάνει μια μαχητική τέχνη θα έχει πολύ καλύτερα αποτελέσματα από κάποιον που είναι αγύμναστος και πιστεύει ότι θα γυμναστεί από την τέχνη.οι πολεμικές τέχνες πρέπει να γίνονται παράλληλα με γυμναστική,αεροβια και αναεροβια για άριστα αποτελέσματα και αποφυγή τραυματισμών.

  8. #158
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Εγω προτεινω πυγμαχια η παλη.

  9. #159
    tae kwon do με τιποτα εκανα παλια για 3 χρονια, απεναντιας το hapkido ηταν παρα πολυ καλυτερο και παρα πολυ λειτουργικο.

    επισεις προτεινω sidokan kick-boxing για μενα ηταν το καλυτερο, το οποιο ομως δεν ξερω αν θα βρεις αθηνα...
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  10. #160
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2009
    Μηνύματα
    892
    Εναλλακτικα μπορεις να εξασκηθεις







    και στο παραδοσιακο!!!














    Ελληνικο βρωμοξυλο....

  11. #161
    Τα καλύτερα έρχονται Το avatar του/της christostr
    Εγγραφή
    08/08/2009
    Μηνύματα
    552
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lettas
    θα με σκοτώσουν εκεί πέρα
    Δεν ξέρω αν είναι πολεμική τέχνη, αλλά και το ταβλάκι καλό είναι ρε μεγάλε

    Άσε μη φας και καμία
    Φεύγω... πάω ταξίδι να επισκευτώ τον εαυτό μου...

  12. #162
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    αν το συνδυασεις με aikido ,επισης ενας μονο ουσιαστικος στην ελλαδα κι επισης δεν ξερω αν διδασκει ακομη,
    Τουλάχιστον 2 ουσιαστικόταστοι στην Ελλάδα, ένας ο δικός μου δάσκαλος, Ferdinando D'Agata Sensei 5o Dan Aikikai.

    Aikido, φίλε. Μακρύ και δύσκολο μονοπάτι. Αλλά θα μάθεις, πάνω από όλους και όλα, να αντιμετωπίζεις αποτελεσματικά τον χειρότερο εχθρό, τον κακό εαυτό σου.
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  13. #163
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της super_toto
    Εγγραφή
    01/03/2006
    Μηνύματα
    349
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lettas
    αν δεις τις απαντήσεις μου πιο πριν λέω πως ήθελα αυτόν που είχα κάποτε αλλά νόμιζα πως είχε κλείσει την σχολή.. αλλά μάλλον δεν την έκλεισε τελικά! οπότε θα πάω εκεί! :wacko:

    στείλε πάντως ένα πμ να έχω στα υπόψιν..
    Αν είναι έτσι πήγαινε εκεί και μην το ψάχνεις.
    ....ξάπλωσε τ' ανάσκελα και χύθηκαν οι μυαλοί του στις πέτρες.

  14. #164
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της super_toto
    Εγγραφή
    01/03/2006
    Μηνύματα
    349
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
    είναι λάθος να πιστεύετε ότι οι πολεμικές τέχνες γυμνάζουν.οι πολεμικές τέχνες διδάσκουν πως να μαχόμαστε,παλεύουμε και να αμυνόμαστε.αν κάποιος είναι ήδη γύμνασμενος και αρχίσει να κάνει μια μαχητική τέχνη θα έχει πολύ καλύτερα αποτελέσματα από κάποιον που είναι αγύμναστος και πιστεύει ότι θα γυμναστεί από την τέχνη.οι πολεμικές τέχνες πρέπει να γίνονται παράλληλα με γυμναστική,αεροβια και αναεροβια για άριστα αποτελέσματα και αποφυγή τραυματισμών.
    Οι πολεμικές τέχνες είναι από μόνες τους η καλύτερη αερόβια γυμναστική.
    ....ξάπλωσε τ' ανάσκελα και χύθηκαν οι μυαλοί του στις πέτρες.

  15. #165
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    KravMaga.. ίσως η μόνη πολεμική τέχνη που μπορεί να χρησιμοποιηθεί και επιθετικά μαζί με το kick boxing. Έχω περάσει απο πολεμικές τέχνες στο παρελθόν και θεωρώ προσωπικά πως η πρώτη , μπορεί άνετα να σταθεί στον δρόμο καθώς διαθέτει ευθεία χτυπήματα χωρίς φανφάρες και περικοκλάδες.

    Δεν χρειάζεται να γίνεις μπαλαρίνα απο ανοίγματα (αν και βοηθάει η αλήθεια) και δεν έχει λαβές των 20 σημείων ΄και 20 κινήσεων... είναι άμυνα χτύπημα ή αν θες χτύπημα άμυνα.

    Αν ψάξεις στο youtube θα βρείς αρκετά πράγματα για την Ισραηλινή τέχνη πολέμου. Επηρρεασμένη απο το Jiu Jitsu και Aikido μόνο που είναι σαφώς πιο βίαιη και πιο άμεση, ενώ εμπεριέχει και χρήση όπλων και τακτικών μάχης , ακριβως επειδή για αυτό δημιουργήθηκε. Δεν είναι άθλημα επ ουδενί.


    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

Σελίδα 11 από 38 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011121314151621 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. πολεμικες τεχνες
    από jasondakar στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2007, 12:10
  2. Πολεμικές τέχνες....
    από DEMINIO στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2004, 21:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF