Σελίδα 14 από 38 ΠρώτοΠρώτο ... 491011121314151617181924 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 196 έως 210 από 557

Θέμα: Πολεμικές Τέχνες

  1. #196
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    οι τελειοτεροι πολεμιστες εβερ ηταν οι σπαρτιατες


    σωστά.ήταν όντως οι τελειωτεροι πολεμιστές για αυτό το είδος πολέμου.οι νίντζα όμως εκπαιδεύονταν σε πολλά είδη πολέμου (ανάλογος και το χωριό βέβαια) και ήταν κάτι σαν τους σημερινούς ΟΥΚάδες δηλαδή ,δολιοφθορες ,δολοφονίες .κατασκοπεία ,τέλεια χρήση βαλλιστικών όπλων ,τέλεια χρήση του σπαθίου και άριστη μάχη σώμα με σώμα που απλά έχει επηρεάσει τις περισσότερες μετέπειτα πολεμικές τέχνες και συστήματα αυτοάμυνας.

  2. #197
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
    θα ήθελα να βλεπα την άποψη σου...



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	chuck_norris_random_fact_generator_6_3957_2224_image_25781.jpg 
Προβολές:	317 
Μέγεθος:	20,3 KB 
ID:	202485
    Accipere quam facere praestat injuriam

  3. #198
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    ωχ... τον πούλο.. .ήρθε ο Chuck Norris...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    Πέρα απο την πλάκα .... αυτό που λέει ο super_toto και τα άλλα παιδιά πριν...

    Συνεπώς αν μιλάμε για το ποιό σύστημα είναι το καλύτερο, η απάντηση είναι αυτό στο οποίο επιτρέπονται όλα, όπώς πχ το krav maga που το να βγάλεις το μάτι κάποιου είναι μέσα στην διδασκαλία.

    Εφόσον πάντα μιλάμε για αυτοάμυνα σε επίπεδο δρόμου. Αν μιλάμε για αθλητισμο, θα συμφωνήσω μαζί σου ότι ο πυγμάχος υπερέχει όλων.
    Πρέπει να διαχωρίσουμε τι εννοούμε εκγύμναση σε ενα στύλ μάχης και τι σημαίνει εφαρμογή ενός στύλ σε μάχη. Πόσα στύλ θεωρείται οτι θα στεκόντουσαν σωστά σε ενα πεδίο μάχης (δρόμου, πόλεμος, συμπλοκή, κτλ ) χωρίς ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΝΟΝΑ... μέχρι να βγάλει ο άλλος αίμα και να ξαπλώσει κάτω; Εκεί δηλαδή που πρέπει να αχρηστεύσεις τον αντίπαλο με τον λιγότερο κίνδυνο και κόπο;... εκεί που μπορεί να μην είναι μόνο ένας, και μπορεί να είναι και ένοπλος/ένοπλοι;

    Το "σουβλακόξυλο" όπως το λέτε είναι εκείνο που θα κυριαρχήσει... Παγκράτιο (έχει αρχίσει και διδάσκεται εκ νέου), Πάλη, Box, Kick Box, Muai Thai , Krav Maga... οτι διαθέτει χτυπήματα σφοδρά και κατά επανάληψη μέχρι να αχρηστεύσει ή και να σκοτώσει αν είναι ζητούμενο τον αντίπαλο.

    Η πολεμική τέχνη καλείται έτσι γιατί εξυπηρετεί πρώτα τον πόλεμο ... τον σκοπό του πολέμου που δεν είναι άλλος απο το να νικήσεις και οχι να αποφύγεις την ήττα με άμυνα. Η άσκηση σε διάφορα πολεμικά στυλ δεν σημαίνει οτι κάνεις πολεμική τέχνη. Έχει τεράστια διαφορά το ένα με το άλλο.

    Στο ένα κάνεις εκγύμναση και μαθαίνεις το σώμα σου συν την ικανότητα να αμύνεσαι... στο δεύτερο μαθαίνεις πρώτα να πολεμάς , μετά να γυμνάζεσαι και όλα αυτά να σου δώσουν την ικανότητα πέρα απο το να αμύνεσαι να μπορείς να σκοτώσεις κιόλας.

    Είναι μικρή στα λόγια αλλά τεράστια στην ουσία διαφορά. Η εκπαίδευση σε μια τέχνη που σου δίνει την δυνατότητα με 1-2-3 χτυπήματα (χωρίς λαβές, χωρίς κλειδώματα και λοιπά τρυκ) να μπορείς να σακατέψεις-σκοτώσεις κάποιον , είναι εκείνη που αποκαλείται πολεμική. Καθήστε και δείτε και μετρήστε λοιπόν σε βιντεάκια στο youtube που είναι διαθέσιμα όλα τα στυλ , πόσα είναι εκεινα που διαθέτουν χτυπήματα θανάτου... και θα δείτε γιατί λέμε πως οι πολεμικές τέχνες στην ουσία είναι πολύ λίγες. Και ακόμα λιγότερες εκείνες που ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Εκεί δηλαδή που θα κληθείς αυτό που εκγυμνάζεσαι να το κάνεις αληθινό και να προστατέψεις οικογένεια και εαυτό απέναντι σε ενα ισχυρότερο και πολυάριθμο αντίπαλο...

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  4. #199
    Πανο κανε αμα ειναι street fighting.Πολυ καλη τεχνη που χρησιμευει και στις μερες μας.
    Ριξε μια ματια στο διαδυκτιιο das streeitfighting.Φοβερος ο δασκαλος
    Ειμαι μονο ενας,ομως ειμαι ενας.Δεν μπορω να κανω τα παντα,ομως μπορω να κανω κατι.Και επειδη δεν μπορω να κανω τα παντα δεν θα αρνηθω να κανω το κατι που μπορω

  5. #200
    ΤρεΛαμέΛος Το avatar του/της nihristo
    Εγγραφή
    26/09/2007
    Μηνύματα
    432
    αυτό που έχει χαθεί στις μέρες μας είναι ο αντρίκιος καβγάς. Ξεφύγαμε από το θέμα αλλά: Αν είναι να κάνω πολεμικές τέχνες για να δέρνω, να βγάζω το μάτι του άλλου να του κάνω νυχιές στο λαιμό, να του δαγκώσω την πατούσα και άλλα τραγελαφικά που μπορεί να είναι αποτελεσματικά δίνω 500-1000 ευρώ και παίρνω ένα κουμπούρι και ούτε ιδρώνεις κρατάς και ένα φραπέ (σκέτο χωρίς, παρακαλώ)

    Από εκεί και πέρα, πήγαινε μάθε πυγμαχία (όχι αγωνιστική) και τέλος. Ξέρεις να δώκεις κ καμιά μπουνιά άμα χαθεί η μπάλα σε καβγά και παίζεις και αντρίκια. Όλοι μπουνιές δίνουν.

    Τώρα, για σώμα δεν ξέρω αν θα φτιάξεις, μπορεί να χεις πρησμένους τραπεζοειδής και χέρια αλλά μια ταβερνοκοιλιά και να σαι εξαιρετικός πυγμάχος με 10 χρόνια προπονήσεις. Αν θες σώμα ασε τις τέχνες και ξεκίνα γυμναστήριο και κολύμπι.

    Πάλι πολλά είπα γμτ
    πριν τον αγώνα ελέγχουμε ΟΛΕΣ τις βίδες...

  6. #201
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
    Βρε Λεττάκο, δεν ξεκινάς από το να βάλεις κανένα κιλό πρώτα που είσαι σαν κλαδάκι;
    Μετά μας δέρνεις, οκ..
    :rotflmao:

  7. #202
    ΤρεΛαμέΛος Το avatar του/της nihristo
    Εγγραφή
    26/09/2007
    Μηνύματα
    432
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    :rotflmao:
    ο Vandas πολύ τσαμπουκαλής....
    πριν τον αγώνα ελέγχουμε ΟΛΕΣ τις βίδες...

  8. #203
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    :rotflmao:
    χους λάφινγκ??






    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fight-club--w.jpg 
Προβολές:	282 
Μέγεθος:	32,2 KB 
ID:	202488
    "I feel like dining with hitchock every time that we fuck"

  9. #204
    όσον αφορά το θέμα "τέχνη και ξύλο" που ανοίχτηκε..

    Αθλήματα του τύπου kick-boxing κλπ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΕΣ! είναι αθλήματα που, κατα την δική μου άποψη, προσφέρουν ότι μπορεί να προσφέρει κι ένα γυμναστήριο.. και φυσικά αν ήθελα κάτι για να παίζω ξύλο στον δρόμο, εκεί θα πήγαινα..

    η πολεμική τέχνη (όποια κι αν είναι αυτή) προσφέρει πολλά παραπάνω, και αυτά τα παραπάνω είναι που γουστάρω τόσο..
    και προφανώς αν σου επιτεθεί κάποιος δεν θα πάρεις το στυλ του "τίγρη" ή του "δράκου" ή ξέρω γω τι άλλο, πιστεύοντας πως θα χ$στεί πάνω του ή θα υποκλιθεί πρώτα αντί να σε πυροβολήσει..
    αλλά μόνο που θυμάμαι, μετά απο τόσα χρόνια που έχω σταματήσει (και σε μικρή ηλικία κιόλας), το τι διδασκόμουν, και χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο που σταμάτησα, μου αρκεί για να το συνεχίσω..

    τώρα κάτι απαντήσεις του τύπου, πάρε κανα όπλο.. δεν τις σχολιάζω (χωρίς να αντιλέγω απαραίτητα, αλλά δεν είναι του παρόντος..)

    αυτά από μένα.. περισσότερα το πρωί ίσως.. :wacko: πάω να την πέσω.. :o
    "I feel like dining with hitchock every time that we fuck"

  10. #205
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lettas


    ..

    Αθλήματα του τύπου kick-boxing κλπ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΕΣ! o
    kammia ma kammia sxesi auto pou les....

    oti na nai....


  11. #206
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm



    . Πόσα στύλ θεωρείται οτι θα στεκόντουσαν σωστά σε ενα πεδίο μάχης (δρόμου, πόλεμος, συμπλοκή, κτλ ) χωρίς ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΝΟΝΑ... μέχρι να βγάλει ο άλλος αίμα και να ξαπλώσει κάτω; Gandalf


    OLA

  12. #207
    ΚΤΜένο μέλος Το avatar του/της westie
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    94
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
    Εγω ψηφιζω παγκρατιο γιατι ειναι οτι κοντινοτερο στο ταβερνοξυλο....
    Πάντως δε νομίζω ρε παιδιά ότι το παγκράτιο που διδάσκεται αυτή τη στιγμή έχει τίποτα να κάνει με το αρχαίο ελληνικό.Δε νομίζω ότι διασώθηκε μια τέτοια τέχνη μετά από χιλιάδες χρόνια...εδώ δεν ξέρουμε άλλα πράγματα για τους αρχαίους έλληνες,πιο βασικά...ξέρουμε τα πάντα για το παγκράτιο έτσι ώστε να το διδάσκουμε σήμερα σε σχολές;
    Είμαι ΚΤΜυτυχισμένος

  13. #208
    ΚΤΜένο μέλος Το avatar του/της westie
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    94
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
    σωστά.ήταν όντως οι τελειωτεροι πολεμιστές για αυτό το είδος πολέμου.οι νίντζα όμως εκπαιδεύονταν σε πολλά είδη πολέμου (ανάλογος και το χωριό βέβαια) και ήταν κάτι σαν τους σημερινούς ΟΥΚάδες δηλαδή ,δολιοφθορες ,δολοφονίες .κατασκοπεία ,τέλεια χρήση βαλλιστικών όπλων ,τέλεια χρήση του σπαθίου και άριστη μάχη σώμα με σώμα που απλά έχει επηρεάσει τις περισσότερες μετέπειτα πολεμικές τέχνες και συστήματα αυτοάμυνας.
    Μη συγκρίνετε πεπόνια με φυστίκια ρε guys!Άλλες οι συνθήκες που ζούσαν κι εκπαιδεύονταν οι μεν κι άλλες οι δε.Δεν υπάρχει σύγκριση...κι ασε που οι samurai πιστεύω ότι ήταν ανώτεροι των ninja,πνευματικά,ψυχικά και πολεμικά
    Είμαι ΚΤΜυτυχισμένος

  14. #209
    κοιτα τους ρε που πανε να κανουν το παιδακι kidon...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  15. #210
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Δες την υπογραφη μου , και παρε την σωστη αποφαση.


Παρόμοια θέματα

  1. πολεμικες τεχνες
    από jasondakar στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2007, 12:10
  2. Πολεμικές τέχνες....
    από DEMINIO στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2004, 21:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF