Σελίδα 4 από 38 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 557

Θέμα: Πολεμικές Τέχνες

  1. #46
    Gadalf για ρίξε μια ματιά εδώ για Tai Chi

    http://dir.forthnet.gr/1114-0-gr.html

  2. #47
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    ......

    Gandalf

    Χμμμμ οκ - τα βασικά σας έδειξαν.... λογικό.... δεν ήταν δουλειά σας άλλωστε να φυλάτε κόσμο....

    Taι chi, δεν ξέρω πάντως που εχει (ουτε καν ξέρω τι είναι )

    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #48
    sosTa? ..... paliaaaa :-)
    Εγγραφή
    03/05/2006
    Μηνύματα
    2.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Taι chi, δεν ξέρω πάντως που εχει (ουτε καν ξέρω τι είναι )
    Τι Chai πίνεις όμως ξέρεις... ε?


  4. #49
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Petro... ευχαριστώ πολύ φίλε μου...


    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  5. #50
    πιο παλιά έκανα taek won do και είχα πάρει μισή μαύρη ζώνη.. μου την έσπασε ο δάσκαλος και ο κορεάτης εξεταστής και σταμάτησα... το μετάνιωσα βέβαια γιατί μου άρεσε πάρα πολύ και έβαλα το πείσμα μου πάνω απ' όλα...
    πέρισυ ξεκίνησα kick boxing έφτασα μέχρι πορτοκαλί 2, έπαιξα και σε έναν φιλικό αγώνα, ήταν πολύ κουλ.. όμως επειδή είχα πρόβλημα με τον αυχένα μου και με πονούσε, το σταμάτησα και αυτό...
    πάντως έχω παρατηρήσει ότι οι δάσκαλοι των πολεμικών τεχνών είναι κολλημένοι... θέλουν σεβασμό, όμως αυτοί δεν σέβονται τους μαθητές τους και πολλές φορές είναι και είρωνες: "άντε ρε κοτούλες", "κοκοκοκοκοκο", "τί είσαστε ρε, κοριτσάκια?" και πολλά άλλα που άν κρατούσα σημειώσεις θα είχα γράψει ολόκληρο βιβλίο...
    πάντως το μόνο που συνεχίζω να κάνω εδώ και χρόνια και που ποτέ δεν σταμάτησα είναι να πηγαίνω γυμναστήριο, άσχετο βέβαια με τις πολεμικές τέχνες, αλλά μια χαρά μου κάνει και αυτό...
    θάνατος στους φαλλοκράτες :a39:

  6. #51
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tassosrr
    ti leteeeeeeee!!!!???
    Αμα δεις αγωνες σε κλουβια, (vale tudo) θα καταλάβεις τι είναι πρακτικό και τι καλαματιανό

  7. #52
    Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
    Ποτε σταματησες απ’τον Μαλιο;;;
    Εγω ημουν εκει μεχρι το 2000
    stamatisa to 99 file mou pou piga fantaros, kai sunexisa pali to 2001

  8. #53
    Italian Μελος Το avatar του/της Xrider
    Εγγραφή
    09/05/2006
    Μηνύματα
    1.138
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lara-R
    πιο παλιά έκανα taek won do και είχα πάρει μισή μαύρη ζώνη.. μου την έσπασε ο δάσκαλος και ο κορεάτης εξεταστής και σταμάτησα... το μετάνιωσα βέβαια γιατί μου άρεσε πάρα πολύ και έβαλα το πείσμα μου πάνω απ' όλα...
    πέρισυ ξεκίνησα kick boxing έφτασα μέχρι πορτοκαλί 2, έπαιξα και σε έναν φιλικό αγώνα, ήταν πολύ κουλ.. όμως επειδή είχα πρόβλημα με τον αυχένα μου και με πονούσε, το σταμάτησα και αυτό...
    πάντως έχω παρατηρήσει ότι οι δάσκαλοι των πολεμικών τεχνών είναι κολλημένοι... θέλουν σεβασμό, όμως αυτοί δεν σέβονται τους μαθητές τους και πολλές φορές είναι και είρωνες: "άντε ρε κοτούλες", "κοκοκοκοκοκο", "τί είσαστε ρε, κοριτσάκια?" και πολλά άλλα που άν κρατούσα σημειώσεις θα είχα γράψει ολόκληρο βιβλίο...
    πάντως το μόνο που συνεχίζω να κάνω εδώ και χρόνια και που ποτέ δεν σταμάτησα είναι να πηγαίνω γυμναστήριο, άσχετο βέβαια με τις πολεμικές τέχνες, αλλά μια χαρά μου κάνει και αυτό...
    Μαλλον επεσες σε μαλακα!!
    Εγω σε περιοδο προετοιμασιας αγωνων (γαι να μην χασω και της διακοπες μου)εκανα προπονηση στο Ρεθυμνο με εναν εξισου καλο δασκαλο αλλα Okinawa συτημα και παρ'οτι με εβαζε να παιζω αγωνα με εναν τυπο που ειχε διακριτικα Εθνικης ομαδας και δεν χερω σε ποιο νταν ηταν...σχολιασμους τετοιους δεν ειχαμε!
    Τωρα βαιβεα κατα ποσο ολοι ειναι δασκαλοι δεν το ξερω...Ο Ελευσινιωτης παντως ηταν και δασκαλος στην σχολη Αστυνομιας Αθηνα.
    Στην προπονηση επρεπε να ειμαστε πειθαρχημενοι γιατι αλιως θα ηταν κινεζικο τσιρκο.
    Παντως αυτο που μου ειχε κανει εντυπωση ηταν που ελεγε παντα οτι σε περιπτωση καβγα το πρωτο πραγμα που κανουμε ειναι...ναΦΥΓΟΥΜΕ!!
    Μια φορα ειχα μπει με μαυρο μπλοθζακι πριν παρω την μαυρη για προπονηση και με τρελλανε στο καψωνι της γυμναστικης και του στοχου!!
    Εχει και μια σχολη στην Παρο (αν υπαρχει ακομα).
    if anything just cannot go wrong, it will anyway -Murphy's law

  9. #54
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
    Μαλλον επεσες σε μαλακα!!
    Εγω σε περιοδο προετοιμασιας αγωνων (γαι να μην χασω και της διακοπες μου)εκανα προπονηση στο Ρεθυμνο με εναν εξισου καλο δασκαλο αλλα Okinawa συτημα και παρ'οτι με εβαζε να παιζω αγωνα με εναν τυπο που ειχε διακριτικα Εθνικης ομαδας και δεν χερω σε ποιο νταν ηταν...σχολιασμους τετοιους δεν ειχαμε!
    Τωρα βαιβεα κατα ποσο ολοι ειναι δασκαλοι δεν το ξερω...Ο Ελευσινιωτης παντως ηταν και δασκαλος στην σχολη Αστυνομιας Αθηνα.
    Στην προπονηση επρεπε να ειμαστε πειθαρχημενοι γιατι αλιως θα ηταν κινεζικο τσιρκο.
    Παντως αυτο που μου ειχε κανει εντυπωση ηταν που ελεγε παντα οτι σε περιπτωση καβγα το πρωτο πραγμα που κανουμε ειναι...ναΦΥΓΟΥΜΕ!!
    Μια φορα ειχα μπει με μαυρο μπλοθζακι πριν παρω την μαυρη για προπονηση και με τρελλανε στο καψωνι της γυμναστικης και του στοχου!!
    Εχει και μια σχολη στην Παρο (αν υπαρχει ακομα).
    ...μα και οι 2 δάσκαλοι να μου βγούν μαλάκες??? μάλλον θα πρέπει να είμαι πολύ γκαντέμω...

    θάνατος στους φαλλοκράτες :a39:

  10. #55
    βρουουουουουμμ Το avatar του/της h_m_akis
    Εγγραφή
    05/05/2003
    Μηνύματα
    617
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lara-R
    πιο παλιά έκανα taek won do και είχα πάρει μισή μαύρη ζώνη.. μου την έσπασε ο δάσκαλος και ο κορεάτης εξεταστής και σταμάτησα... το μετάνιωσα βέβαια γιατί μου άρεσε πάρα πολύ και έβαλα το πείσμα μου πάνω απ' όλα...
    πέρισυ ξεκίνησα kick boxing έφτασα μέχρι πορτοκαλί 2, έπαιξα και σε έναν φιλικό αγώνα, ήταν πολύ κουλ.. όμως επειδή είχα πρόβλημα με τον αυχένα μου και με πονούσε, το σταμάτησα και αυτό...
    πάντως έχω παρατηρήσει ότι οι δάσκαλοι των πολεμικών τεχνών είναι κολλημένοι... θέλουν σεβασμό, όμως αυτοί δεν σέβονται τους μαθητές τους και πολλές φορές είναι και είρωνες: "άντε ρε κοτούλες", "κοκοκοκοκοκο", "τί είσαστε ρε, κοριτσάκια?" και πολλά άλλα που άν κρατούσα σημειώσεις θα είχα γράψει ολόκληρο βιβλίο...
    πάντως το μόνο που συνεχίζω να κάνω εδώ και χρόνια και που ποτέ δεν σταμάτησα είναι να πηγαίνω γυμναστήριο, άσχετο βέβαια με τις πολεμικές τέχνες, αλλά μια χαρά μου κάνει και αυτό...


    απο την δικια μου εμπειρια ΟΛΟΙ οι καλοι προπονητες φερονται καπως ετσι σε ολα τα αθληματα. πιστεψε με σε κανει να αποδωσεις παραπανω και να ξεπερασεις τον εαυτο σου, απλα και μονο επιδη σου θιγει τον εγωισμο. αν δεν εχεις πολυ ισχυρο εγωισμο τοτε δεν προκειται ποτε να αποδωσεις σε αυτα τα "σπορ"! ποσο μαλλον να κανεις προταθλητισμο που αυτο που πρεπει να καταφερεις ειναι να επικρατησεις του αντιπαλου σου. ειδικα σε αυτα τα αθληματα που στην ουσια τρως και δινεις ξυλο! δεν τα μπερδευω με το ξυλο, αλλα στην πραγματικοτητα ετσι ειναι... η πυγμαχια που εχω ασχοληθει εγω ειναι μια διαρκης μαχη...αν δεν την δεις εγωιστικα οτι εισαι καλυτερος και γι'αυτο θα νικησεις τοτε

    εχω την τυχη να εχω γνωρισει και να με προπονησουν καποιοι απο τους καλυτερους προπονητες πυγμαχιας στην ελλαδα και ολοι ειχαν την αναλογη συμπεριφορα... "ψιλο"χαλαροι σε μη αγωνιστικη περιοδο, απιστευτα μπινελικια και καντιλια στην αγωνιστικη προετοιμασια, χαλαροι αλλα πολυ αγχωμενοι προσπαθωντας να το κρυψουν πριν τον αγωνα, και τρελαμενοι-νευριασμενοι-πορωμενοι(καντιλια...καντιλια...καντιλια...) κατα την διαρκεια του αγωνα!!! ολοι οι παραπανω με τρελες νικες-πρωταθληματα-διακρισεις αθλητων τους στο ενεργητικο τους.

    αντιθετα οσους χαλαρους σε ολες τις φασεις προπονητες γνωρισα δεν ειχαν να δειξουν τιποτα αξιολογο στην καριερα τους και ουτε κατι σημαντικο να κερδισω εγω.

    συμπερασματικα πιστευω πως ειναι περισσοτερο τεχνικη αυτος ο τροπος συμπεριφορας ο οποιος συναντιεται και στο ποδοσφαιρο, το μπασκετ κπλ...(ακομα και την πραγματικη μαχη και το στρατο ) παρα ηλιθια νοοτροπια του προπονητη(...μιας και εχει καλως ή κακως αποτελεσμα )

    οσον αφορα τις γυναικες ομως, αν και ισχυει ακριβως το ιδιο, δεν τις μπινελικιαζαν οπως εμας (προσβολες,χριστοπαναγιες κλπ.) γιατι ειναι και ασθενες φυλλο:rotflmao: !!! κεντριζαν τον εγωισμο τους με αλλους τροπους... ...
    "Δυστηχώς μονο όποιος έχει δοκιμάσει την οδήγηση στο χώμα καταλαβαινει τις συγκινήσεις, την μαγεία , την δυσκολία και την τεχνική που σε βοηθά να αναπτύξεις !" KaTaNaS!!!


    ...και να σε κοινηγαει ο μπατσος σαν τρελος.......................αυτο ρε μαγκα ειν'αθλητισμος!!!


  11. #56
    βρουουουουουμμ Το avatar του/της h_m_akis
    Εγγραφή
    05/05/2003
    Μηνύματα
    617
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lara-R
    μου την έσπασε ο δάσκαλος και ο κορεάτης εξεταστής και σταμάτησα...


    "η ψυχολογικη πιεση κανει τον αθλητη" ελεγε ο προπονητης μου...και ειχε απολυτο δικιο
    "Δυστηχώς μονο όποιος έχει δοκιμάσει την οδήγηση στο χώμα καταλαβαινει τις συγκινήσεις, την μαγεία , την δυσκολία και την τεχνική που σε βοηθά να αναπτύξεις !" KaTaNaS!!!


    ...και να σε κοινηγαει ο μπατσος σαν τρελος.......................αυτο ρε μαγκα ειν'αθλητισμος!!!


  12. #57
    Αρχικά δημιουργήθηκε από h_m_akis
    "η ψυχολογικη πιεση κανει τον αθλητη" ελεγε ο προπονητης μου...και ειχε απολυτο δικιο
    Και γιατί δεν απέδωσε ??

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 950dim
    Εγγραφή
    20/06/2006
    Μηνύματα
    536
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
    stamatisa to 99 file mou pou piga fantaros, kai sunexisa pali to 2001
    Συμμετειχες στο σεμιναριο με τον Στελιο Λογγινιδη,γνωστος ως Stan the Man στο Κ-1;;;
    Ηταν 4ωρα για 2μερες αν θυμαμαι καλα πρεπει να εγινε το ’99...
    ποσο μου’χει λειψει ο κ.Μαλιος...
    Θυμαμαι διναμε για μαυρη 4 ατομα...
    κι επαιξε μαζι μας απο 3 γυρους με τον καθενα σερι...
    εκει φαγαμε και το περισσοτερο ξυλο...
    οχι τυχαια βεβαια...
    εβαζε κι αυτα τα καρδιτσιωτικα τραγουδια κατι σα Ταυλανδεζικη μουσικη...
    51 χρονων τοτε...
    ...cause the place seems still alive...

  14. #59
    βρουουουουουμμ Το avatar του/της h_m_akis
    Εγγραφή
    05/05/2003
    Μηνύματα
    617
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
    Και γιατί δεν απέδωσε ??


    εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε..............



    "Δυστηχώς μονο όποιος έχει δοκιμάσει την οδήγηση στο χώμα καταλαβαινει τις συγκινήσεις, την μαγεία , την δυσκολία και την τεχνική που σε βοηθά να αναπτύξεις !" KaTaNaS!!!


    ...και να σε κοινηγαει ο μπατσος σαν τρελος.......................αυτο ρε μαγκα ειν'αθλητισμος!!!


  15. #60
    Από τα 13 ασχολούμαι με διάφορες πολ. Τέχνες. Ήταν η εποχή του Bruce lee. Και των ψωνισμένων.

    Τότε είχαμε και διάφορα ‘φρούτα’ που είχαν μάθει σε ‘μοναστήρια’ η σε απόμερες περιοχές τα μυστικά κόλπα τους και τα δίδασκαν με μια εικονική αμοιβή. Χαράτσι το λέγανε. Πέρασαν χρόνια και μάθαμε, με λάθη, με τύχη, πολλές ώρες,κοπο, και λεφτά πεταμένα.(ψώνια είπαμε.)

    Από τότε τσακωνόντουσαν για το πια τέχνη είναι καλύτερη.

    Υπήρχαν μέχρι το 85 παράνομα ανοικτά πρωταθλήματα, που έβγαζαν πάντα πρωταθλητές του muai thai ή του wu shu. Κανέναν καρατέκα, τζουντόκα σαολίν ή πυγμάχο.
    Άρχισαν να γίνονται μόδα τότε τα κλουβιά.
    Οι πρώτες χρονιές έβγαζαν το muai thai.
    Μετά το Brazilian jujutsu,.αιφνιδιάζοντας, επεκράτησε για λίγο καιρό.
    Το επόμενο βήμα ήταν αναμενόμενο. Ό συνδυασμός των δύο έβγαζε πάντα τον πρωταθλητή.

    Μετά από 35 χρόνια, δικαιώθηκε ο πιο προχωρημένος δάσκαλος, ο ιδρυτής του
    jeet kune do, bruce lee. Που έλεγε ότι με ανακάτωμα των στυλ και προσαρμογή στον εκάστοτε αντίπαλο, έρχεται η νίκη. Με λίγα λόγια μάθε απ’όλα.
    .
    Στην μάχη σώμα με σώμα το αποτέλεσμα έχει βγεί. Στην αντιμετώπιση ανθρώπου που φέρει κάποιο αντικείμενο (μαχαίρι, κλομπ, κλπ) παίζουν σωστά το karate jujutsu aikido.
    Στην χρήση όπλων και γενικά αντικειμένων που μπορούν να γίνουν όπλα.(αλυσίδες, κοντάρια κλπ.) το kung fu και ninjutsu είναι τα πληρέστερα.

    Και μην ξεχνάτε ότι η καλύτερη τέχνη είναι αυτή, που μένει στο τέλος όρθιος ο κάτοχος της.


Σελίδα 4 από 38 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. πολεμικες τεχνες
    από jasondakar στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2007, 12:10
  2. Πολεμικές τέχνες....
    από DEMINIO στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2004, 21:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF