Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 84

Θέμα: Γάντια για (πολύ) κρύο

  1. #1
    Super φλόγα... Το avatar του/της gtheof
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    92

    Γάντια για (πολύ) κρύο

    Καλημέρα και καλές γιορτές.

    Έχω ένα ζευγάρι γάντια Alpinestars (Δυστυχώς δε θυμάμαι το μοντέλο, αλλά δερμάτινα με επένδυση, καθαρά χειμωνιάτικα), το οποίο το αγόρασα 75 €. Με το πολύ κρύο των ημερών (το βράδυ), μετά το 10λεπτο τα χέρια μου ξυλιάζουν. Έχω ένα v-strom 650, οπότε καταλαβαίνετε ότι δεν πηγαίνω με "εξωφρενικές" ταχύτητες!!

    Είναι νορμάλ αυτό, ή να αρχίσω να κλαίω τα λεφτά μου? Μήπως έπρεπε να πάρω κορντούρα (έτσι δε λέγεται??) αντί για δέρμα? Στη μηχανή δεν έχω χούφτες (σκέφτομαι να βάλω πλέον) και δε θέλω να πάρω και ισοθερμικά να φοράω μέσα από τα alpinestars. Υπάρχει κάποιο γάντι που να κρατάει το "πολύ" κρύο, ή αυτό είναι ουτοπία?

  2. #2
    Μέλος Το avatar του/της voudarxos
    Εγγραφή
    12/09/2004
    Μηνύματα
    45
    Μπα για κορντουρα που χρησιμοποιω εγω μια απο τα ιδια συμβαινει.σε 10 λεπτακια ξυλα τα δαχτυλα.Και το προβλημα ειναι οτι κανω κανα 40λεπτο δρομο για την δουλεια.Με ισοθερμικα κατι γινεται αλλα και παλι.........
    Αφου σκεφτηκα σε καποια φαση να βαλω χουφτες στο cbr αλλα το γιουχαρισμα δεν το μπορω.
    Ας προτεινει κανεις κατι καλο η κανα μαγαζι στην Θεσσαλονικη.

  3. #3
    Είναι ουτοπία! Όπως είπε και κάποιος άλλος εδώ μέσα, τα γάντια απλώς καθυστερούνε λίγο τη στιγμή που θα παγώσουν τα χέρια σου. Πρώτα απ' όλα βάλε χούφτες μεγάλες, για να κόβουν αέρα και μετά θερμαινόμενα grips, αλλιώς δε γίνεται δουλειά.

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από voudarxos
    Μπα για κορντουρα που χρησιμοποιω εγω μια απο τα ιδια συμβαινει.σε 10 λεπτακια ξυλα τα δαχτυλα.Και το προβλημα ειναι οτι κανω κανα 40λεπτο δρομο για την δουλεια.Με ισοθερμικα κατι γινεται αλλα και παλι.........
    Αφου σκεφτηκα σε καποια φαση να βαλω χουφτες στο cbr αλλα το γιουχαρισμα δεν το μπορω.
    Ας προτεινει κανεις κατι καλο η κανα μαγαζι στην Θεσσαλονικη.
    θερμαινομενα γκριπ με σκρατς ,τα εβαλα μονος..80Ε
    και ξεχνα τα χοντρα γαντια
    για περισσοτερα στειλτε πμ μην κανουμε και τσαμπα διαφημιση

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
    θερμαινομενα γκριπ με σκρατς ,τα εβαλα μονος..80Ε
    και ξεχνα τα χοντρα γαντια
    για περισσοτερα στειλτε πμ μην κανουμε και τσαμπα διαφημιση
    Δενκακη αυτου του ειδους η διαφημιση.
    Για πες, μαρκα, κανα λινκ,η καμμια φωτο αν εχεις.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από voudarxos
    Μπα για κορντουρα που χρησιμοποιω εγω μια απο τα ιδια συμβαινει.σε 10 λεπτακια ξυλα τα δαχτυλα.Και το προβλημα ειναι οτι κανω κανα 40λεπτο δρομο για την δουλεια.Με ισοθερμικα κατι γινεται αλλα και παλι.........
    Αφου σκεφτηκα σε καποια φαση να βαλω χουφτες στο cbr αλλα το γιουχαρισμα δεν το μπορω.
    Ας προτεινει κανεις κατι καλο η κανα μαγαζι στην Θεσσαλονικη.
    Λοιπόν καρντάσι,ο ''Πετρίδης ορειβατικά είδη'' (Καρόλου Ντήλ,δίπλα στον οτε της Ερμού)έχει κάτι γάντια χοντρά(ορειβατικά) με μεμβράνη ανάμεσα και απ'έξω φλίς τα οποια η άκρη των δαχτύλων τους είναι κομμένη(σαν τα καλοκαιρινά) και έχουν απο πάνω χριτσ χράτσ οπου βρίσκονται οι άκρες των δαχτύλων και για παράδειγμα όταν είσαι επάνω στη μηχανή το φοράς,ενώ όταν θέλεις να κάνεις κάτι που δεν μπορεις να το κάνεις με γάντι(τσιγάρο παράδειγμα) βγάζεις τις άκρες.Ο φίλος που τα πείρε είναι καταευχαριστημένος και ασχολείται με ορειβασία καθώς επίσης οδηγάει μηχανάκι 5 ώρες την ημέρα.Δοκίμασέ τα πρίν βάλεις χούφτες στο CBR και σε πετύχω σε κανα δρόμο!
    SVolution has began.... Perhaps...TOO much for your Guts?!

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    08/09/2005
    Μηνύματα
    110
    θερμαινομενα γκριπ με σκρατς ,τα εβαλα μονος..80Ε
    και ξεχνα τα χοντρα γαντια
    για περισσοτερα στειλτε πμ μην κανουμε και τσαμπα διαφημιση
    Σε παπί μπαίνουν?Γιατί πήρα γάντια άλλα ακόμα και με την μικρή ταχύτητα που πάει το παπί μετά από κάποια φάση παγώνουν τα χέρια..!!!ι

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vassilis88
    Εγγραφή
    07/11/2004
    Μηνύματα
    1.703
    dn exei simasia i taxytita emena pagonoun kai perpatontas.ego exo kati colori dermatina,ta pira 50euro alla den kanoun kai tpt.tha psakso na bro to pio xontro ganti.to kako einai pos den exeis aisthisi sto gazi..

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsoukas77
    Εγγραφή
    29/06/2004
    Μηνύματα
    375
    Σε θεματα προστασιας απο το κρυο,τα ορειβατικα ειδη ειναι τα καλυτερα.Ειτε προκειται για γαντια,ειτε για μπουφαν...
    Κατω τα χερια απο τον 'Ακη!

  10. #10
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
    Σε θεματα προστασιας απο το κρυο,τα ορειβατικα ειδη ειναι τα καλυτερα.Ειτε προκειται για γαντια,ειτε για μπουφαν...
    akrivws... pws dhladh menoun zesta ta xeria aytonwn pou pane sta expeditions stin antarktikh gia paradeigma??
    O Captain! my Captain! our fearful trip is done;
    The ship has weathered every rack, the prize we sought is won;
    The port is near, the bells I hear, the people all exulting,
    While follow eyes the steady keel, the vessel grim and daring.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της madtank
    Εγγραφή
    16/11/2005
    Μηνύματα
    282
    ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΠΑΙΔΙΑ........... ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

    ΟΛΑ ΤΑ ΓΑΝΤΙΑ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΣΚ@Τ@...

    ΤΙ ΚΑΝΩ ΕΓΩ; ΠΑΩ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ, ΑΓΟΡΑΖΩ ΙΑΤΡΙΚΑ ΓΑΝΤΙΑ ΞΕΡΕΤΕ ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΗ ΛΑΒΗ....... ΑΣΧΕΤΟ. ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΝ ΑΡΙΣΤΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΤΟ ΓΑΝΤΑΚΙ ΜΕΓΑΛΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΡΥΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΒΡΟΧΗ. ΕΧΩ ΚΑΙ ΧΟΥΦΤΕΣ ΚΑΤΙ ΚΟΒΟΥΝ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΝΩ ΜΕΡΙΑ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ... ΞΥΛΑ.

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της voudarxos
    Εγγραφή
    12/09/2004
    Μηνύματα
    45
    Αρχικά δημιουργήθηκε από estranged
    .Δοκίμασέ τα πρίν βάλεις χούφτες στο CBR και σε πετύχω σε κανα δρόμο!


    Aσε δεν το καιω καλυτερα......:rotflmao: Προτιμω να πεσουν τα δαχτυλα παρα να βαλω χουφτες


    Παντως θα δοκιμασω και αυτο που ειπες...

  13. #13
    Super φλόγα... Το avatar του/της gtheof
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    92
    Παίδες, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    Πάντως σήμερα, πήγα και έβαλα χούφτες στο v-strom, τώρα έχω το πρόβλημα με τα alpinestars ότι παραζεσταίνονται τα χέρια !!!!

    Η αλήθεια είναι βέβαια ότι σήμερα είχε αρκετά ζεστό καιρό, θα κάνω το testing κάποιο πιο κρύο βράδυ και θα γράψω εντυπώσεις. Πάντως αυτό με τα ορειβατικά έχει λογική, καθώς και αυτό με τα γάντια φαρμακείου!

    Thanks

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από estranged
    Λοιπόν καρντάσι,ο ''Πετρίδης ορειβατικά είδη'' (Καρόλου Ντήλ,δίπλα στον οτε της Ερμού)έχει κάτι γάντια χοντρά(ορειβατικά) με μεμβράνη ανάμεσα και απ'έξω φλίς τα οποια η άκρη των δαχτύλων τους είναι κομμένη(σαν τα καλοκαιρινά) και έχουν απο πάνω χριτσ χράτσ οπου βρίσκονται οι άκρες των δαχτύλων και για παράδειγμα όταν είσαι επάνω στη μηχανή το φοράς,ενώ όταν θέλεις να κάνεις κάτι που δεν μπορεις να το κάνεις με γάντι(τσιγάρο παράδειγμα) βγάζεις τις άκρες.Ο φίλος που τα πείρε είναι καταευχαριστημένος και ασχολείται με ορειβασία καθώς επίσης οδηγάει μηχανάκι 5 ώρες την ημέρα.Δοκίμασέ τα πρίν βάλεις χούφτες στο CBR και σε πετύχω σε κανα δρόμο!



    σωστος ο τζωνης ομως ακου και το καλητερο..γαντια απο σκι solomon καπως ετσι γραφεται εχω ενα ζευγαρι και ειμαι πολυ ευχαριστημενος ειναι και αδιαβροχα ομως προστασια απο πεσιμο γιοκ..


    τωρα τελευταια πηρα και παντελονακι σολομον του σκι για το μοτο και ειναι πολυ σουπερ με αεραγογους και ολα τα κολπα
    αν ζεσταθει η μηχανη τα ποδια σου παιρνουν σχεδον φωτια(τα δοκιμασα με -2) ...αλλα και αυτο δεν προτηθετε για βουτιες με το μοτο μονο με τα σκι.....
    ......''Only a Biker knows why a dog sticks his head out of a car window.'' ............
    "μοτοσυκλετα"..
    η μαγεια του μεγαλου ρισκου για ενα ονειρο που μονο εσυ βλεπεις......

  15. #15
    BMW+KTM = GS 1450 EXC-F Το avatar του/της Nik0s
    Εγγραφή
    25/05/2004
    Μηνύματα
    3.596
    Χούφτες καλά έκανες και έβαλες, χρειάζονται έτσι κι αλλιώς.

    Να πω με τη σειρά μου ότι έχω εδώ και ένα χρόνο ένα ζευγάρι γάντια Scott από τα οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος, από όλες τις απόψεις.

    Και ζεστά είναι, και έχουν μια σχετική προστασία, και βολικά είναι κτλ..

    Δεν ξέρω από που είναι γιατί μου τα είχαν κάνει δώρο, αν ενδιαφέρεται κανείς όμως ρωτάω.

    - So, what do you do for a living ?
    - I'm into murders and executions.
    - I'm sorry ?
    - I said, I'm into mergers and acquisitions.

    Patrick Bateman
    -------------------------------------
    Bikepics Photo Album
    Ινδία: Δύο εβδομάδες στο Rajasthan

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γαντια και καλτσες για πολυ κρυο...
    από georgekostas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 28/12/2008, 00:16
  2. jacket για πολυ κρυο....
    από all right στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2008, 18:46
  3. Πολυ κρυο ρε παιδια....
    από Ταξιδευτής στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2006, 22:52
  4. Πολύ κρύο...
    από dio650gs στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2006, 09:50
  5. Μιλάμε για πολύ ξενύχτι!!!!
    από Electra στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2004, 23:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF