Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Bmw R100gs η' Africa Twin 750

  1. #1

    Bmw R100gs η' Africa Twin 750

    Ψαχνομαι να αγορασω μια μοτοσυκλετα για μακρινα ταξιδια γυρω στα 4000Ε. Εχω καταληξη σε R100GS του 94' η' AFRICA TWIN του 98' . Κριτιρια ειναι η αξιοπιστεια , η ευκολια συντηρησης την οποια θα κανω μονος μου (εχω αρκετη εμπειρια) , και κυριως η ανεση σε μακρινες διαδρομες για οδηγο και συνεπιβατη (π.χ. 900km σε μια μερα) . Ενιοτε το μενου περιλαμβανει και διασχιση χωματινων διαδρομων ,αλλα τιποτα περισσοτερο . Τι λεει λοιπον η εμπειρια σας ; Ποιο απ' τα δυο να διαλεξω ;
    ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΜΙΑ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ , ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΑΜΑ ΞΗΓΙΕΣΑΙ ΝΤΡΕΤΑ !

  2. #2
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Με το R100 θα δυσκολευτείς & πάσχει πολύ στο θέμα φρένων. Βέβαια με 4000 που λες βρίσκεις R1100 που τότε σαφώς υπερτερεί για τη δουλειά που το θέλεις.


  3. #3
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    & πάσχει πολύ στο θέμα φρένων. Βέβαια με 4000 που λες βρίσκεις R1100 που τότε σαφώς υπερτερεί για τη δουλειά που το θέλεις.

    Το R1100GS δεν το προτιμω λογω ψεκασμου και πολυπλοκοτητας των ηλεκτρικων .Ενδεχεται να ταξιδεψω σε μερη με πολυ σκαρτες βενζινες . Τι ενοεις "Με το R100 θα δυσκολευτείς" ;
    ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΜΙΑ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ , ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΑΜΑ ΞΗΓΙΕΣΑΙ ΝΤΡΕΤΑ !

  4. #4
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από postman
    Το R1100GS δεν το προτιμω λογω ψεκασμου και πολυπλοκοτητας των ηλεκτρικων .Ενδεχεται να ταξιδεψω σε μερη με πολυ σκαρτες βενζινες . Τι ενοεις "Με το R100 θα δυσκολευτείς" ;
    Το R100 είναι "παλιάς" τεχνολογίας μηχανάκι. Το έχω οδηγήσει αρκετές φορές & μπορώ να σου πω ότι δε φρενάρει με τίποτα. Επίσης δε ξέρω κατά πόσο θα το χαρακτήριζα άνετο. Μάλλον ιδιότροπο θα το έλεγα. Γενικά δε νομίζω ότι θα σε βολέψει & θα σε βοηθήσει σε αυτό που θες.
    Τώρα όσον αφορά το R1100 γενικά είναι σκυλί μηχανάκι. Δε καταλαβαίνει τίποτα. Αν του κάνεις ένα τσεκαπ πριν ξεκινήσεις το ταξίδι σου δε θα σε απογοητεύσει πουθενά. Τα ηλεκτρικά που έχει είναι σχετικά απλά, (μιας & αυτό πλέον είναι παλιάς τεχνολογίας ). Θεωρώ ότι δε θα έχεις κανένα πρόβλημα & είναι μουλάρι. Το φορτώνεις όσο θες, πας σταθερά με 170 άνετα & ΦΡΕΝΑΡΕΙ.
    Γενικά η συμπεριφορά του R100 είναι ΧΑΛΙΑ! Το μηχανάκι είναι ωραίο για αντίκα, όχι για να κάνεις χιλιόμετρα.


  5. #5
    Και τι γινεται αν στο Ksar Gillane στην ΤΥΝΙΣΙΑ μ' αφησει ο ψεκασμος απο σκουπιδακια στην βενζινη; Καρμτυρατερ ξερω να λυσω ,ψεκασμο ομως οχι
    ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΜΙΑ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ , ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΑΜΑ ΞΗΓΙΕΣΑΙ ΝΤΡΕΤΑ !

  6. #6
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από postman
    Και τι γινεται αν στο Ksar Gillane στην ΤΥΝΙΣΙΑ μ' αφησει ο ψεκασμος απο σκουπιδακια στην βενζινη; Καρμτυρατερ ξερω να λυσω ,ψεκασμο ομως οχι
    Δε θα σε αφήσει.. Ξέρεις πόσοι έχουν πάει Αφρική με R1100? Επίσης δεν είναι κάποιος ιδιαίτερος ψεκασμός. Λίγο πριν το boxer είναι τα ¨καρμπυρατέρ" του, τα οποία λύνουν & δένουν για πλάκα. Θα σου πρότεινα να κάνεις μια επίσκεψη σε κάποιο "σοβαρό" μηχανικό της BMW πριν αποφασίσεις.


  7. #7
    Το AFRICA απ' την αλλη μπορει να ανταπεξελθει σε μεγαλα ταξιδια; Και απο ανεση σε μεγαλα ταξιδια τι γινεται ;
    ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΜΙΑ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ , ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΑΜΑ ΞΗΓΙΕΣΑΙ ΝΤΡΕΤΑ !

  8. #8
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από postman
    Το AFRICA απ' την αλλη μπορει να ανταπεξελθει σε μεγαλα ταξιδια; Και απο ανεση σε μεγαλα ταξιδια τι γινεται ;
    Ανάμεσα στο R100 & το Africa, τότε Africa!

  9. #9
    AFRICA!!!!!
    Ειναι ωραία η θάλασσα γιατί κινείται πάντα...

  10. #10
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    To R100GS χάλια μηχανάκι?

    postman ειδικά γι αυτό που το θέλεις δεν υπάρχει καλύτερο!!!!
    Οπως ειπες κι εσύ το λύνεις ευκολα, ρυθμίζεις και βαλβίδες στην άκρη του δρόμου για πλάκα, καίει οτι βενζίνη ναναι, κι απ τον τενεκε ακόμα και αν ειναι σωστά συντηρημενο κανει οσα χιλιόμετρα θέλεις χωρίς προβλήματα.

    Επίσης εχει κανονικό μπροστινό που δεν θέλει συνήθεια....

    Προφανώς ο MikeG είναι λίγο καλομαθημένος κι εχει συνηθισει με τα καινούρια GS και δεν μπορεί χωρίς τα σπαστα διαφορικά
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #11
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    To R100GS χάλια μηχανάκι?

    postman ειδικά γι αυτό που το θέλεις δεν υπάρχει καλύτερο!!!!
    Οπως ειπες κι εσύ το λύνεις ευκολα, ρυθμίζεις και βαλβίδες στην άκρη του δρόμου για πλάκα, καίει οτι βενζίνη ναναι, κι απ τον τενεκε ακόμα και αν ειναι σωστά συντηρημενο κανει οσα χιλιόμετρα θέλεις χωρίς προβλήματα.

    Επίσης εχει κανονικό μπροστινό που δεν θέλει συνήθεια....

    Προφανώς ο MikeG είναι λίγο καλομαθημένος κι εχει συνηθισει με τα καινούρια GS και δεν μπορεί χωρίς τα σπαστα διαφορικά
    Έχεις προσπαθήσει να φρενάρεις? Πίσω έχει ταμπούρο. Είχα πάει Ηράκλειο - Χανιά & πίσω & είχα δει το Χάρο με τα μάτια μου. Ναι, τα καρμπυρατέρ & βαλβίδες ρυθμίζεις για πλάκα. Αλλά & στο 1100 ρυθμίζονται ακριβώς με τον ίδιο τρόπο. & όπως έγραψα παραπάνω, ο τύπος ψεκασμού που έχει το 1100 είναι γελοίος, από θέμα πολυπλοκότητας.


  12. #12
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Έχεις προσπαθήσει να φρενάρεις? Πίσω έχει ταμπούρο. Είχα πάει Ηράκλειο - Χανιά & πίσω & είχα δει το Χάρο με τα μάτια μου. Ναι, τα καρμπυρατέρ & βαλβίδες ρυθμίζεις για πλάκα. Αλλά & στο 1100 ρυθμίζονται ακριβώς με τον ίδιο τρόπο. & όπως έγραψα παραπάνω, ο τύπος ψεκασμού που έχει το 1100 είναι γελοίος, από θέμα πολυπλοκότητας.

    Εχω ενα R75/6 (1975, το πρωτο BMW με δισκόφρενο) που σε σχεση με το R100GS έχει πολύ χειρότερα φρένα, και δεν εχω σοβαρό πρόβλημα, απλα εχει δικό του τρόπο οδήγησης και δεν είναι για φρένα τελευταίας στιγμής, προβλέπεις για να έχεις.
    Βέβαια πρέπει να ειναι όλα σωστά για να δουλεψουν, μήπως αυτό που καβάλησες ειχε σωληνάκι 15 χρονών η κάτ παρόμοιο?
    Το λέω γιατί κι εγω οταν εκανα επισκευη τρόμπας, αλλαξα σωληνάκι, καινούρια τακάκια, απέκτησα τελείως άλλο φρένο.

    Ο ψεκασμός του 1100 είναι όντως γελοίος, αλλά αν σου βουλώσει μπεκ στο Κατμαντού την έβαψες
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #13
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Εχω ενα R75/6 (1975, το πρωτο BMW με δισκόφρενο) που σε σχεση με το R100GS έχει πολύ χειρότερα φρένα, και δεν εχω σοβαρό πρόβλημα.
    Βέβαια πρέπει να ειναι όλα σωστά για να δουλεψουν, μήπως αυτό που καβάλησες ειχε σωληνάκι 15 χρονών?

    Ο ψεκασμός του 1100 είναι όντως γελοίος, αλλά αν σου βουλώσει μπεκ στο Κατμαντού την έβαψες
    To μπεκ το ξεβουλώνεις άνετα με το απαραίτητο spray. Το έχω δει με τα μάτια μου.

  14. #14
    Αυτο που με τρομαζει με το R1100GS ειναι ο τεραστειος ογκος και βαρος .Φοβαμαι οτι χωματοδρομους με τετειο τερας ουτε απο μακρια . Απ' την αλλη ειναι τοσο πολυ ανετο στο ταξιδι ωστε να αξιζει τον κοπο σε σχεση με το AFRICA ;
    ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΜΙΑ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ , ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΑΜΑ ΞΗΓΙΕΣΑΙ ΝΤΡΕΤΑ !

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hector
    Εγγραφή
    22/06/2005
    Μηνύματα
    160
    φιλε postman εχεις πμ!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΠΩΛΕΙΤΑΙ Africa Twin 750
    από nasosk στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2006, 18:55
  2. Διαφορές ανάμεσα σε Africa Twin 750 -Africa Twin XRV 750
    από Bakagr στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2006, 01:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF